TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Куманово на три избирачки места гласањето е прекинато: На две не функционирале апаратите, на едно е изгубен печат

Курир - 24.04.2024

Во однос на останатите места нема некоја посебна забелешка освен за УБИГ апаратите во некои места. На две избирачки места во Куманово поради нефункционирање на УБИГ апаратите не се отворени навреме избирачки места, во едно место 1090 изгубен е ...

Куманово: На три избирачки места гласањето прекинато, не функционирале апаратите, на едно изгубен печат

ТВ21

ОИК Куманово: Во Куманово на три избирачки места гласањето прекинато, не функционирале убиг апаратите, на едно изгубен печат

24 Вести

ОИК Куманово: Во Куманово на три избирачки места гласањето прекинато, не функционирале убиг апаратите, на едно изгубен печат

А1 On

ОИК Куманово: Во Куманово на три избирачки места гласањето прекинато, не функционирале убиг апаратите, на едно изгубен печат

Бриф

Во Куманово на три избирачки места гласањето прекинато, не функционирале убиг апаратите, на едно изгубен печат

Н.Македонија

Не функционирале убиг апаратите,изгубен печат – во Куманово на три избирачки места гласањето прекинато

Либертас

Нетпрес Press24 Lider Република Точка 4NEWS CivilMedia Вечер Прес

Во Куманово три избирачки места не се отворени навреме, не функционирале уредите за идентификација

Слободен Печат - 24.04.2024

Поради нефункционалност на биометриските уреди за идентификација, две избирачки места во Куманово не се отворени навреме, а на едно место изгубен е печатот. Како што соопштија од ОИК Куманово, утрово во 7 отворени беа 164 од вкупно 167 избирачки ...

Мини партиски штаб пред избирачко место во Гостивар

Република - 24.04.2024

Во Гостивар, преку улица од влезот во основното училиште Гоце Делчев, каде што се гласа, има импровизирана гаража, без обележја е, но како што тврдат наши соговорници, се работи за мини штаб на политичка партија од албанскиот блок.

Нерегуларности на неколку избирачки места во Куманово: Гласањето не започнало на време ,не работат УБИГ апаратите, нема печати и се примиле материјали без присуство на сите членови

Курир

Во Куманово е прекинато гласањето на три избирачки места, се расипале апаратите за идентификација и го изгубиле печатот

Kumanovo News - 24.04.2024

На три избирачки места во Куманово не е започнато гласањето во првиот круг за претседателските избори, затоа што на две места не работеле УБИГ - уредите за биометриска идентификација, а на едно недостасувал печатот.

На три места во Куманово гласањето во прекин

Кумановски м.

Прекинато гласањето на три места во Куманово

Локално

Во Куманово на три гласачки места не се гласало, ДИК допрва ќе одлучува за ова

МКД

Во кумановско закочи стартот на гласањето поради неработење на УБИГ и немање печати

Нетпрес - 24.04.2024

Утрово проблеми со нерегуларности во неколку гласачки места во Куманово. Во гласачкото место 1100 поради неработење на УБИГ ( био- метриската идентификација) не е започнато гласањето за денешните претседателски избори, а освен тоа, поради немање ...

Во кумановско закочи стартот на гласањето поради неработење на УБИГ и немање печати

Точка

Во Кавадарци до девет часот гласале пет отсто од гласачите

Република - 24.04.2024

Во Кавадарци до девет часот гласале пет проценти од гласачите, информираше претседателката на ОИК, Емилија Петровска. Таа претходно соопшти дека навремено беа отворени гласачките места на кои се гласа за претседател на државата.

Во Кавадарци до девет часот гласале пет отсто од гласачите

Lider

Во Кавадарци до 11 часот гласале 18 проценти од гласачите

Република

Седми избори за претседател на Македонија

Радио МОФ - 24.04.2024

Започнаа седмите по ред избори за претседател на Македонија на 3.480 избирачки места во земјава. Гласањето ќе трае до 19 часот. Гласачите ќе избираат помеѓу кандидатите Стево Пендаровски, поддржан од коалицијата „За европска иднина“, Гордана ...

Упатство на ДИК за гласање

Скопје1

18 правила за гласање кои ги објавија ДИК

Телма

Еве што се треба да знаете ако утре гласате за прв пат

ТВ21 - 23.04.2024

Државната изборна комисија пред утрешните претседателски избори објави упатство за гласање на граѓаните. Во него во 18 точки се појаснуваат начинот и процесот на гласање на избирачките места.

ДИК објави упатство за гласање на претседателските избори

Кајгана

Упатство за гласање на граѓаните

Н.Македонија - 23.04.2024

Државната изборна комисија (ДИК) во пресрет на денешните претседателски избори објави упатство за гласање на граѓаните. Во него во 18 точки се појаснуваат начинот и процесот на гласање на избирачките места.

ДИК објави упатство за гласање на претседателските избори

Локално

ДИК објави упатство за гласање на изборите

Kumanovo News

Упатство за гласање на претседателските избори

Република