TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Хоти на средби со Ахмети и со Џафери: Македонските компромиси со Грција и со Бугарија да бидат референтна точка за ...

360 степени - 23.10.2020

Косовскиот премиер упатил честитки за значајните промени, исклучителните реформи и напредокот што го постигна Северна Македонија Покрај претседателот на парламентот Талат Џафери, денеска и лидерот на ДУИ Али Ахмети остварил средба во Собранието со ...

Ахмети: Македонија и Косово имаат одлични соседски односи

Фокус - 23.10.2020

Претседателот на ДУИ Али Ахмети денеска во Собранието оствари средба со премиерот на Косово, Авдула Хоти, кој престојува во официјална посета на земјата. За време на оваа средба со Хоти, Ахмети рече дека Македонија и Косово имаат одлични соседски ...

Ахмети – Хоти: Само преку компромиси може да се најдат решенија на проблемите

+инфо - 23.10.2020

Лидереот на ДУИ за време на средбата рекол дека двете земји имаат одлични соседски односи и дека секогаш ќе останат исти. Земјава ќе го поддржи Косово во спроведувањето на неопходните и важни реформи со цел да се поддржи владеењето на правото и ...

Средба Ахмети – Хоти: Само преку договор двете земји можат да одат напред

Макфакс - 23.10.2020

Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, во Собранието оствари средба со косовскиот премиер,Авдула Хоти, кој престојува во официјална посета на земјата. За време на оваа средба со Хоти, лидерот на ДУИ рече дека Северна ...

Заев-Хоти: Ако има потреба повторно ќе има ПЦР-тестови на границите

Deutsche Welle - 23.10.2020

Премиерите на Северна Македонија и на Косово разговараа за справувањето со корона кризата, меѓувладината конференција, но и изградбата на автопатот Скопје - Приштина. Северна Македонија и Косово имаат одлични билатерални односи и добра трговска ...

Средба Ахмети-Хоти: Само преку договор земјите може да одат напред

Република - 23.10.2020

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети, денеска во Собранието оствари средба со премиерот на Косово, г.Авдула Хоти, кој престојува во официјална посета на земјата.

Џафери оствари средба со Авдулах Хоти

Канал5 - 23.10.2020

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, денеска оствари средба со претседателот на Владата на Република Косово, Авдулах Хоти, во рамките на неговата официјална посета на Република Македонија.

Косовскиот премиер во посета на Македонија

Сител - 23.10.2020

Од Скопје до Приштина ќе може да се стига за 45 минути, ама по три години. Прмеиерот Заев по средбата со неговиот косовски колега Авдулах Хоти најави дека изгрдбата на 12 километри автопат на кои се чека со децении ќе почне на почетокот на идната ...

Заев ветува автопат до Косово до 2023-та

Телма - 23.10.2020

До 2023-та година, патувањето со автомобил од Скопје до Приштина, би требало да трае само 45 минути. Тоа, според премиерот Заев ќе се оствари доколку се отстранат проблемите со експропријација во делот на полигонот Стенковец и доколку се заокружи ...

Скопје - Приштина за 45 минути по нов автопат, најави премиерот Заев по средбата со косовскиот колeга Хоти

Глас на Америка - 23.10.2020

Гасовод од Скопје - Приштина, конечно автопат до Блаце, поврзување на Тетово и Призерен, зголемување на трговијата и меѓусебна поддршка во надворешната политика се дел од приоритетите на премиерите.

(Видео) Заев – Хоти: Ако има потреба повторно ќе се воведат ПЦР тестови на граница

Макфакс - 23.10.2020

Северна Македонија и Косово традиционално позитивниот политички дијалог наскоро ќе го потврдат со прва заедничка седница меѓу Владите на двете земји, штом условите ќе го дозволат тоа. Ова го истакнаа на денешата прес-конференција премиерот Зоран ...

Хоти: Косовските институции целосно соработуваат со судот во Хаг

Канал5 - 23.10.2020

Премиерот на Косово, Хоти, вели дека косовските институции целосно соработуваат со судот во Хаг, прашан да го прокоментира ставот на обединетите нации дека косовскиот претседател Тачи ја попречувал работата на специјалниот суд за воени злосторства.

Пендаровски оствари средба со косовскиот премиер Хоти

Канал5 - 23.10.2020

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски го прими претседателот на Владата на Република Косово, Авдулах Хоти. На средбата беа разменети мислења и информации за актуелните случувања во двете земји, за европската перспектива на ...

Заев и Хоти: Доколку има потреба, повторно ќе има пцр тестови на граница

24 Вести - 23.10.2020

Македонија и Косово немаат отворени прашања, она на што се фокусираат владите на двете држави во моментот е справувањето со корона кризата, меѓувладината конференција, но и изградбата на авопатот Скопје - Приштина.

За две и пол години ќе биде готов автопатот Скопје-Приштина, најави Заев на средба со Хоти

Фокус - 23.10.2020

Автопатот Скопје-Приштина ќе почне да се гради во првото тромесечје од 2021 и верувам дека за 2,5 години ќе биде готов, рече денес премиерот Зоран Заев на заедничката прес-конференција во Скопје со косовскиот премиер Авдулах Хоти.

Можно ли е да има ново затворање на границите со Косово? На прашањето на ТВ21 одговара премиерот на Косово, Хоти

ТВ21 - 23.10.2020

Премиерот на Косово, Авдулах Хоти е гостин во Македонија. Тој имаше средба со Зоран Заев, после која одржаа прес-конференција. На прашање на ТВ21 дали може да се очекува ново затворање на границите по растот на бројките на новозаразени во нашата ...

Од Скопје до Приштина за 45 минути со автопатот кој ќе се гради на почетокот на 2021, најави Заев По средбата со Хоти

Сакам да кажам - 23.10.2020

Автопатот Скопје-Приштина ќе почне да се гради во првото тромесечје од 2021 и верувам дека за 2,5 години ќе биде готов, рече денес премиерот Зоран Заев на заедничката прес-конференција во Скопје со косовскиот премиер Авдулах Хоти.

Џафери-Хоти: Успешната соработка меѓу Северна Македонија и Косово се карактеризира со меѓусебна поддршка и почитување

Опсервер - 23.10.2020

– Одличните билатерални односи и успешната соработка меѓу Северна Македонија и Косово кои се карактеризираат со меѓусебна поддршка и почитување беа истакнати на денешната средба меѓу претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат ...

Автопатот од Скопје до Косово можен за три години

Р.С.Европа - 23.10.2020

Премиерот Зоран Заев рече дека ако подготовките завршат до крајот на годинава, автопатот од Скопје до границата со Косово може да биде готов за 2,5 години. Ако ги завршиме сите подготовки, автопатот од Скопје до Блаце на границата со Косово ќе почне ...

Османи го радува испраќањето на македонски војници на Косово

МКД - 23.10.2020

Министерот за надворешни работи Бујар Османи оствари средба со министерката за надворешни работи и дијаспора на Косово, Мелиза Харадинај-Стубла, која го придружува косовскиот премиер Авдулах Хоти за време на неговата официјална посета на Скопје.

Заев -Хоти: Меѓувладината седница ќе даде позитивен импулс во односите меѓу двете држави

Вечер Прес - 23.10.2020

Северна Македонија и Косово имаат одлични билатерални односи и добра трговска размена, а одржувањето на првата меѓувладина седница ќе биде дополнителен импулс за натамошен развој и интензивирање на меѓусебните односи, оценија премиерите на двете ...

Заев и Хоти: Конечно завршување на автопатот кон Косово, „оне стоп шоп“ и поврзување со гас на Скопје и Приштина

360 степени - 23.10.2020

Заев најави дека наредниот петок ќе има состанок со српскиот претседател Александар Вучиќ и албанскиот премиер Еди Рама, со кои ќе испратат заедничка покана и Косово да се вклучи во засилената регионална соработка Премиерот Зоран Заев и неговиот ...

Премиерот Заев на заедничка прес-конференција со премиерот на Косово Хоти: Традиционално позитивниот политички дијалог ...

24Инфо - 23.10.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев имаше заедничка прес-конференција со премиерот на Република Косово, Aвдулах Хоти во рамки на официјалната посета на нашата земја.

Заев: Од Скопје до Приштина за 45 минути, автопатот ќе биде готов за 2,5 години

Нова ТВ - 23.10.2020

Премиерот Зоран Заев на средбата со албанскиот колега Авдулах Хоти најави дека во првото тромесечие од идната година ќе се реализира комплетно подготовката за изградба на автопатот Скопје – Блаце, односно да завршат сите експроприации и да се ...

Заев најави изградба на автопатот Скопје-Блаце за две ипол години

Независен - 23.10.2020

Премиерот Зоран Заев на средбата со албанскиот колега Авдулах Хоти најави дека во првото тромесечие од идната година ќе се реализира комплетно подготовката за изградба на автопатот Скопје – Блаце, односно да завршат сите експроприации и да се ...

Ако има потреба повторно ќе требаат ПЦР тестови за Косово

Фактор - 23.10.2020

„Ја следиме ситуацијата и имаме тесна соработка со властите на Северна Македонија околу ситуацијата. Сега границите се отворени, меѓутоа сакам да потенцирам дека затворањето на границите не треба да се сфати како огначувачкa меркa, туку како мерки ...

Косовскиот премиер Хоти во посета на Македонија

Канал5 - 23.10.2020

Владина делегација на Косово предводена од премиерот Авдулах Хоти денеска престојува во официјална посета на земјава. Хоти во Скопје веќе одржа тет-а-тет средба со премиерот Зоран Заев и официјална средба заедно со делегациите на двете земји, ...

Заев: „Гранит“ од следната година ќе почне да го гради автопатот кон Косово

Република - 23.10.2020

Премиерот Зоран Заев очекува дека на почетокот или во првото тримесечје од следната година ќе започне реализацијата на автопатското решение кон Косово. информираше денеска Заев на заедничката прес-конференција со косовскиот колега Aвдулах Хоти, кој ...

Пендаровски-Хоти: Пандемијата не смее да биде пречка за соработката меѓу двете држави

Либертас - 23.10.2020

Глобалната пандемија не смее да биде пречка за натамошно унапредување на економските и трговските односи и за интензивирање на меѓусебната соработка и поддршка на планот на евроинтеграциите и спроведување на реформските процеси, порачал ...

Заев-Хоти: Автопатот кон Косово треба да биде готов за две ипол години, а ќе се потпише договор и за интерконектор за ...

Мета - 23.10.2020

Премиерот Зоран Заев денеска го пречека премиерот на Република Косово, Aвдулах Хоти во рамки на официјалната посета на нашата земја. Владината делегација на Косово предводена од премиерот Хоти, составена од заменик-претседателот на косовската Влада ...

Османи – Харадинај: Северна Македонија и Косово претставуваат пример за изградба на трајно и долгорочно пријателство ...

24Инфо - 23.10.2020

Министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Бујар Османи оствари средба со министерката за надворешни работи и дијаспора на Република Косово, Мелиза Харадинај-Стубла, која денес го придружуваше претседателот на Владата на ...

Заев: За 45 минути ќе се стигне од Скопје до Приштина преку новиот автопат

Локално - 23.10.2020

Владина делегација на Косово предводена од премиерот Авдулах Хоти денеска престојува во официјална посета на земјава. Делегацијата, која покрај Хоти е составена од заменик-претседателот на косовската Влада Дритон Селманај, министерката за надворешни ...

Премиерот на Косово без одговор дали ќе бидат воведени ПЦР тестови за македонските граѓани

Република - 23.10.2020

Премиерот на Косово, Авдулах Хоти, без конкретен одговор дали ќе се воведат ПЦР тестови за македонските граѓани по драстичното зголемување на бројот на заболени од Ковид-19 во земјава. Одговарајаќи на новинарско прашање по заедничката ...

Хоти не прецизира дали ќе се воведат ПЦР тестови за влез во Косово

Вечер Прес - 23.10.2020

Премиерот на Косово, Авдулах Хоти, денеска во Скопје не прецизираше дали ќе се воведат ПЦР тестови за македонските граѓани по зголемувањето на бројот на заболени од Ковид-19. На новинарско прашање по заедничката прес-конференција со премиерот Зоран ...

(ВО ЖИВО) Прес-конференција на Заев и Хоти

360 степени - 23.10.2020

Премиерите на Северна Македонија и на Косово, Зоран Заев и Авдулах ...

ВО ЖИВО: Заедничка прес конференција на Заев и Хоти

Слободен Печат - 23.10.2020

Премиерот Зоран Заев во моментов одржува заедничка прес конференција со неговиот косовски колега, Авдулах ...

Премиерот Зоран Заев денеска го пречека премиерот на Косово, Aвдулах Хоти

Centar - 23.10.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска го пречека премиерот на Република Косово, Aвдулах Хоти во рамки на официјалната посета на нашата земја. Владината делегација на Косово предводена од премиерот Хоти, ...

Заев: Од Скопје до Приштина за 45 минути, автопатот ќе биде готов за 2,5 години

Магазин - 23.10.2020

Автопатот Скопје-Приштина ќе почне да се гради во првото тромесечје од 2021 и верувам дека за 2,5 години ќе биде готов, рече денес премиерот Зоран Заев на заедничката прес-конференција во Скопје со косовскиот премиер Авдулах Хоти.

Прес-конференција Заев-Хоти (ВО ЖИВО)

Опсервер - 23.10.2020

Прес-конференција на премиерот Зоран Заев и косовскиот премиер Авдулах Хоти, кој е во официјална посета на ...

Косовскиот премиер Авдулах Хоти пристигна на средба со премиерот Зоран Заев

Вечер Прес - 23.10.2020

Косовскиот премиер Авдулах Хоти денеска пристигна во прва официјална посета на Македонија. Пред разговорите со македонскиот премиер Зоран Заев во Владата на РСМ беше пречекан со сите почести. Двајцата премиери ќе ѐ се обратат на јавноста по средбата.

Косовскиот премиер Авдулах Хоти во посета на земјава

Макфакс - 23.10.2020

Делегација на Косово предводена од премиерот Авдулах Хоти денеска ќе престојува во посета на Северна Македонија. Владата најави дека Хоти ќе има тет-а-тет средба со премиерот Зоран Заев и Хоти и официјална средба заедно со делегациите на двете ...

Авдулах Хоти денес во официјална посета на Скопје

ММС - 23.10.2020

Делегацијата на Република Косово предводена од премиерот на државата Авдулах Хоти, денес е во официјална посета на Скопје. Според протоколот, предвидена е средба со македонскиот премиер Зоран Заев и заедничка прес-конференција веднаш по нејзиното ...

Косовскиот премиер Хоти во посета на Скопје

Р.С.Европа - 23.10.2020

Премиерот на Косово Авдулах Хоти денеска ќе престојува во Северна Македонија. Предвидени се разговори меѓу двете, како и тет-а-тет средба меѓу премиерите Зоран Заев и Авдулах Хоти по што е најавена нивна заедничка прес конференција.

Косовскиот премиер Хоти во посета на Скопје

Опсервер - 23.10.2020

– Владина делегација на Република Косово предводена од премиерот Авдулах Хоти денеска престојува во официјална посета на земјава. Хоти во Скопје ќе има тет-а-тет средба со премиерот Зоран Заев по што ќе имаат официјална средба заедно со делегациите ...

Косовскиот премиер Хоти во официјална посета на Македонија

Фактор - 23.10.2020

Денеска во официјална посета на Македонија е делагација на Република Косово предводена од премиерот Авдулах Хоти. Хоти ќе го пречека премиерот Зоран Заев на платото пред Владата, каде е официјалниот пречек.

Косово и Израел ќе воспостават дипломатски односи идниот месец

А1 On - 22.10.2020

Министерката за надворешни работи на Косово Мелиза Харадинај–Стубла вели дека признавањето на косовската држава од Израел е веќе факт и дека формалното воспоставување на дипломатските односи меѓу двете држави ќе се случи многу наскоро.

Вучиќ: Работите се покомпликувани од она како што ги замислува Приштина

Либертас - 22.10.2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, учествуваше денес на панелот во рамките на Белградскиот безбедносен форум (ББФ) прку видео врска заедно со Авдулах Хоти, премиерот на Косово, специјалниот пратеник на ЕУ за дијалог Белград-Приштина, ...

Косово и Израел ќе ги формализираат дипломатските односи идниот месец

24Инфо - 22.10.2020

Министерката за надворешни работи на Косово Мелиза Харадинај –Стубла вели дека признавањето на косовската држава од Израел е веќе факт и дека формалното воспостаување на дипломатските односи меѓу двете држави ќе се случи многу наскоро, јави ...

Вучиќ: Работите се покомпликувани од она како што ги замислува Приштина

24Инфо - 22.10.2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, учествуваше денес на панелот во рамките на Белградскиот безбедносен форум (ББФ) прку видео врска заедно со Авдулах Хоти, премиерот на Косово, специјалниот пратеник на ЕУ за дијалог Белград-Приштина, ...

Вучиќ: Работите се покомпликувани од што си замислува Приштина

А1 On - 22.10.2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска учествуваше на панел во рамките на Белградскиот безбедносен форум (ББФ) прeку видеоврска заедно со Авдулах Хоти, премиерот на Косово, специјалниот пратеник на ЕУ за дијалог Белград-Приштина, ...