TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев: Јас го сменив Тевдовски за да одржам економска лекција

Магазин - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев денеска беше гостин во вестите на телевизија Сител, каде говореше за метлата која го зафати министерот за финанси, Драган Тевдовски. Заев истакна дека Тевдовски на министерската функција не с епокажал како лош министер, односно ...

Заев „со својот кредибилитет“ ќе држел економска лекција!

Expres - 26.06.2019

Премиерот Зоран Заев во интервју за Сител ја објасни својата одлука да го преземе и Министерство за финансии од реконструираниот Драган Тевдовски. „Единствената причина е моето влегување, а не работењето на Тевдовски. Не е дека сум нeзaдoвoлeн.

(видео) ТВ СТИХОВИ: Заев цврсто метлата ја фати да го очисти секој што сака водата да ја мати

Денешен - 26.06.2019

Како што секој сака куќата да му цвета, така треба да цвета и државата, порача гледачка во контактна емисија на една македонска ТВ. Таа низ стихови ја долови метлата на премиерот Зоран Заев, како што рече, за средување на државата.

Заев: Тевдовски замина за да влезам јас со својот кредибилитет да одржиме економска лекција

AKO - 25.06.2019

,,Клучно е моето влегување, а не работењето на Тевдовски, не е дека сум незадоволен . Јас влегувам во последната фаза јас лично како политичар којшто добил мандат од граѓаните, дефиниран преку Парламентот, само во конечната реализација на ...

Премиерот Зоран Заев во интервју за Сител: “Тевдовски е сменет затоа што јас влегувам во министерството”

Точка - 25.06.2019

Во вечерашното гостување на ТВ Сител, премиерот Зоран Заев зборуваше за најавуваната “метла”, но и за новите министерски решенија. На прашањето зошто токму Тевдовски и дали тоа значи дека тој е задоволен од другите министри во владата, премиерот ...

„Криминалната дружина на Заев сака да располага со парите на граѓаните- тој потврди дека метлата е само маска и ...

Курир - 25.06.2019

Од Метлата на Зоран Заев остана само правта која ја кренаа, велат од ВМРО-ДПМНЕ. -Сега Заев се премисли и вели економскиот цунами министер Тевдовски бил добар ама Заев повеќе ја сакал функцијата министер за финансии, а ја сака за парите со кои сака ...

Заев за Сител: “Метла” за 200 функционери до почетокот на јули

Centar - 25.06.2019

Премиерот Зоран Заев во денешното гостување на ТВ Сител најави дека до почетокот на јули ќе заврши процесот на промена на кадарот, па така од партијата ќе бидат сменети над 200 луѓе. Меѓу другото премиерот Зоран Заев соопшти дека земјава СДСМ ја ...

Доаѓаат убави времиња за Македонија: Заев најави решителни и храбри чекори, повисоки плати и пензии

Centar - 25.06.2019

Премиерот Зоран Заев во вечерашното гостување на Сител телевизија, ја образложи причината поради која влегува во министерството за финансии. Заев вели дека влегува во последната фаза само во конечните реализација на програмските определби.

Заев: Влегувам со цел свој кредибилитет за да одржиме економска лекција уште позасилено

24Инфо - 25.06.2019

Премиерот Зоран Заев во вечерашното гостување на Сител исто така додаде како што се покачија социјалните помошти верувам дека следуваат доста храбри чекори, доста решителни чекори, кој што е чест и одговорност да ги носам јас.

Менувањето на Тевдовски е само заради моја вклученост, а не негово потфрлање

Локално - 25.06.2019

Тевдовски добро си ја вршеше работата, но сега на ред е една економска лекција во која јас морам да бидам вклучен изјави вечерва во интервју за ТВ Сител премиерoт Зоран Заев. Клучно е моето влегување, а не работењето на Тевдовски, не е дека сум ...

Заев: Задоволен сум од работата на Тевдовски, но јас сакам да спроведем храбри чекори

еМагазин - 25.06.2019

Премиерот Зоран Заев во интервју за Сител за промената на министерот за финансии Драган Тевдовски потенцира дека единствената причина е неговото влегување во ова Министерство, а не незадоволство од работењето на министерот.

Заев откри зошто е сменет Тевдовски

Centar - 25.06.2019

Тевдовски е сменет затоа што јас влегувам, порача Зоран Заев, премиерт на РС Македонија, вечерва во гостувањето на ТВ Сител. Премиерот Заев порача: – Влегувам комплет со цел свој кредибилитет за да одржиме економска лекција, уште позасилено, рече ...

Заев: Тевдовски е сменет затоа што јас влегувам

24Инфо - 25.06.2019

Причината за оставката на министерот за финансии Драган Тевдовски е затоа што јас влегувам изјави премиерот Зоран Заев во интервјуто за Сител. Се работи прво за министер или министерство кое што ги направи најголемите реформи или е поврзано со ...

Заев: Промена на 200 функционери – Октомври ќе биде октомври

iPortal - 25.06.2019

Заев во вечерашното интервју на Сител Тв порача дека датумот за отпочнување на преговорите со ЕУ ќе се случи во октомври годинава. „Октомври е октомври“ – децидно порача Заев појаснувајќи дека заклучно со почетокот на јули ќе го заокружат процесот ...

Заев во интервју за Сител: Функцијата Министер ја превземам со цел фокус на финансиите

iPortal - 25.06.2019

Државата ја затекнавме со 840 милини обврски, но сега состојбата е поволна и економијата е ликвидна. – рече во денешното интервју за Сител ТВ премиерот Зоран Заев. „Чест и одговорност е што ќе ја превземам функцијата Министер за финансии со цел ...

Заев: Единствената причина за смената на Тевдовски е моето влегување во министерството

iPortal - 25.06.2019

-Влегувам во последна фаза јас лично како политичар кој добил мандат од граѓаните, во конечните реализации на програмските определби. Како што се покачи социјалната помош, верувам дека следуваат доста храбри и решителни чекори кои што чест и ...

Политичка „хирургија“ од која се очекува напредок

Н.Македонија - 25.06.2019

Премиерот Зоран Заев викендов го достави до Собранието предлогот за реконструкција на Владата, а веќе од утре треба да почне собраниската расправа за новите министри. Според предлогот на Заев, на местото на Љупчо Николовски, за нов министер за ...

Миноски: Во услови на мирен мандат Тевдовски не направи суштински реформи

Фактор - 25.06.2019

Заев ќе биде еден од ретките премиери истовремено и министер за финансии, секако доколку предлогот за реконструкција помине во Собранието. За начинот на кој треба да функционира министерството за финансии како еден од најважните ресори во Владата ...

За Тито Петковски, Tевдовски е левичар со чист концепт, на Заев не му се допаднало тоа

Курир - 25.06.2019

Во своето гостување во дневникот на „1ТВ“, претседателот на НСДП и еден од коалиционите партнери на СДСМ и Заев зборуваше за замената на Тевдовски и за преземањето на министерската функција од страна на Заев при што кажа дека мора да се знае дека ...

Финансиерот не стравуваше од метлата на премиерот – Тевдовски: Задоволен сум од реформите (ВИДЕО)

PressingTV - 25.06.2019

Заев одлучи министерот за финансии да биде меѓу оние кои ги зафати најавената метла во владата. Премиерот ќе биде и министер за финансии. Една од причиниите за ваквиот потег рече дека е тоа што претстојниот период економијата ќе биде во фокусот.

Заев сака да поентира во економијата во последната година од мандатот – Петковски во Централниот дневник

1tv - 24.06.2019

Двојната функција на премиерот Зоран Заев не е преседан, кога се прави реконструкција мора да се има пред вид дека мандатарот на преден план ги става сите сили за да се реализира програмата со која го добил мандатот, а токму последната година од ...

Дали министерот Заев ќе може да му каже не на премиерот зоран?

24 Вести - 24.06.2019

Дали двоецот Заев ќе биде повеќе премиер или чувар на државната каса?! Дали кабинетот ќе му биде на Илинденска бр.2 или во зградата на финансии?! Колку часа во денот ќе биде премиер, а колку министер за финанансии? Ќе зема една или две плати? Ова се ...

Поделени мислења зошто заминува Тевдовски

Телма - 24.06.2019

Поделени се мислењата во економската јавност зошто заминува левоориентираниот прв финансиер Тевдовски, и дали неговиот наследник, премиерот Заев, ќе успее да одговори на тешката задача да управува транспарентно и одговорно со јавните пари тешки ...

За експертите ,,метлата‘‘ во Владата не ги исполнила очекувањата

Сител - 24.06.2019

Метлата на Заев помина но на Илиндеска и натаму треба длабинско чистење. Експертската јавност негодува по објавата на реконструираниот владин состав. Одлуката на премиерот истовремено да биде и министер за финансии за експертската јавност е погрешен ...

Бизнисмени: со финансиите треба да управува професионалец

Алфа - 24.06.2019

За едни, храбар потег, за други изненадувачка одлука. Бизнисмените со поделени мислења околу смената на министерот за финансии Драган Тевдовски и преземањето на неговата функција од премиерот Заев.

Заев ќе биде и Премиер и министер за финансии

Канал5 - 24.06.2019

Лоши одлуки и политики во водењето на економијата, според бизнисот, но без посериозни скандали и некакви обвинувања на негова адреса, Драган Тевдовски ја напушта функцијата министер за финансии.

Заев го „исчисти“ Тевдовски, ќе ги среди ли и финансиите?

Deutsche Welle - 24.06.2019

Премиерот го презема на свој грб менаџирањето и со државната каса. Потегот е храбар, но тешко нему, коментираат упатените. Што му пресуди на министерот, популарно наречен „Данска“, е нејасно. Македонија е Северна, ама сепак далеку од Данска.

Идниот министер за финансии Заев е синоним за храброст и борба за правда, според биографијата на Премиерот Заев ...

Сакам да кажам - 24.06.2019

Како лидер на политичката опозиција во земјата, Зоран Заев стана синоним за храброст и предводник во борбата за правда, слобода и демократија, наведено е во неговата биографија доставена вчера до Собранието.

Премиерот Заев смета дека министерот Заев е доволно храбар за економски реформи

AKO - 24.06.2019

Не стивнуваат бурните реакции по објавувањето на новиот состав на Владата, каде , како што објави вчера Заев, ќе има едно министерско место помалку, кое практично ќе го пополни лично премиерот.

ВМРО-ДПМНЕ: Од Метлата на Зоран Заев остана само правта која ја кренаа

Сител - 25.06.2019

Сега Заев се премисли и вели економскиот цунами министер Тевдовски бил добар ама Заев повеќе ја сакал функцијата министер за финансии, а ја сака за парите со кои сака да располага тој и неговиот брат Вице Заев.

Заев за Сител: Смена на 200 функционери до почетокот на јули

Бриф - 25.06.2019

Премиерот Зоран Заев во денешното гостување на ТВ Сител најави дека до почетокот на јули ќе заврши процесот на промена на кадарот, па така од партијата ќе бидат сменети над 200 луѓе. Меѓу другото премиерот Зоран Заев соопшти дека земјава СДСМ ја ...

Заев ќе биде и премиер и министер за финансии

Н.Македонија - 24.06.2019

Премиерот Зоран Заев во идната реконструирана влада, покрај премиерската функција, ќе ја врши и функцијата министер за финансии. – Обврската министер за финансии, покрај премиерската функција, ќе ја вршам јас одреден период.

Четири нови имиња во тимот на Заев

Независен - 24.06.2019

Шестмина се разрешуваат, а четворица нови министри влегуваат во владиниот кабинет, кој во иднина ќе функционира со еден министер без ресор помалку. Премиерот Зоран Заев ги соопшти вчера своите одлуки за промени во владиниот тим од Валандово, каде ...

Министерот Заев

Независен - 24.06.2019

АЛЕКСАНДРА М. МИТЕВСКА Може само да се претпоставува каде ќе биде во наредниот период лоциран кабинетот на премиерот Зоран Заев – на старата адреса на „Илинденска“ број 2 или во новата зграда на Министерството за финансии.

Заев: Влегувам со својот кредибилитет за да одржиме економска лекција

Фокус - 25.06.2019

Премиерот Зоран Заев во вечерашното гостување на телевизија Сител рече дека менувањето на министерот за финансии, Драган Тевдовски не е бидејќи тој не работел добро, туку бидејќи следуваат храбри чекори за кои Заев сака да ја преземе одговорноста.

Единствената причина за промената на Тевдовски е моето влегување во Министерството

Република - 25.06.2019

Не сум незадоволен од работата на Драган Тевдвоски, единствената причина за промената е моето влегување во ова Министерство, рече во вечерашното интервју за „Сител“ премиерот Зоран Заев. Се работи за министер и Министерство кое ги направи ...

Атанасоски: Прашање е колку Заев е психофизички силен и за премиер и за прв финансиер

Фактор - 24.06.2019

Премиерот Заев го предложи новиот состав на кабинетот кој сега е пополнет со нови кадри додека пак главното изненадување е одлуката тој самиот одреден период да биде и министер за финансии.

Ванковска: Од целата „метла“ само Заев се офајди

Фактор - 24.06.2019

Лавина од реакции кај политиколозите и професорите покрај целата јавност за владината реконструкција. Професорката Билјана Ванковска на социјалните мрежи со свое видување околу операцијата која таа ја нарече „метличка“.

Изгоре ли Тевдо во борбата за социјалдемократијата?

Фактор - 24.06.2019

Тевдовски беше човек што не тактизираше. Имаше храброст која оставаше впечаток на крајна тврдоглавост да спроведе чекори за кои други „измачкани“ политичари не ни помислуваа. Тој веруваше дека реалокацијата на општественото богатство е основна ...

Заев: Тевдовски е сменет затоа што јас влегувам

+инфо - 25.06.2019

Причината за оставката на министерот за финансии Драган Тевдовски е затоа што јас влегувам, изјави премиерот Зоран Заев во интервју за Сител. – Се работи прво за министер или министерство кое што ги направи најголемите реформи или е поврзано со ...

Станал ли Заев министер за финансии од немајкаде?

Expres - 24.06.2019

Повеќе експерти за финансии и монетарна политика го одбиле премиерот Заев кој ја нудел функцијата министер за финансии, тврдат високи извори во владата кои сметаат дека и самиот премиер е свесен дека не може на долг рок да биде на двете важни ...

Ципрас го одбра Каменос во кавгата со Коѕијас, на чија страна застана Заев против Тевдовски?

Фактор - 24.06.2019

Постоеше ли противник од висок профил во Владата на политиките на министерот за финансии во оставка Драган Тевдовски и нивна меѓусебна нетрпеливост кои се покажаа како одлучувачки за разрешувањето на професорот, а при тоа на негова страна да застане ...

УТРИНСКИ ФОКУС: Горивата со нова цена, Тевдовски си оди, Заев најкоментиран по „метлата“

Фактор - 24.06.2019

Што направи за нас министерот Драган Тевдовски? Фактор направи анализа за поранешниот министер кој е опфатен со владината реконструкција, а истата може д аја прочитате овде. *Политикологот Благојче Атанасоски вели дека п рашање е колку Заев е ...

Заев за Сител: Ќе бидат разрешени над 200 функционери

Press24 - 25.06.2019

Државата ја затекнавме со 840 милини обврски, но сега состојбата е поволна и економијата е ликвидна. – рече во денешното интервју за Сител ТВ премиерот Зоран Заев. „Чест и одговорност е што ќе ја превземам функцијата Министер за финансии со цел ...

Што направи за нас Драган Тевдовски, министерот за финансии?

Фактор - 24.06.2019

Со владината реконструкција заминува Драган Тевдовски. Тој министеруваше со финансии а сега тоа министерство реши да го води премиерот Заев. Паралелно со премиерската функција Заев реши да управува и со финансиите одреден период.

Бр. 441

Независен - 24.06.2019

Александар М. Митевска – Министерот Заев Зеленеење на Германија Тевдовски најголема жртва на метлата Дали судството заборави на случајот “Транспортер” Само 2 дена за конституирање на собранието Случајот “МКЦ” преминува во политички ...

Миноски: Во услови на мирен мандат Тевдовски не направи суштински реформи

Курир - 25.06.2019

Заев ќе биде еден од ретките премиери истовремено и министер за финансии, секако доколку предлогот за реконструкција помине во Собранието. За начинот на кој треба да функционира министерството за финансии како еден од најважните ресори во Владата ...

Според Петковски, Tевдовски е левичар, а Заев не го сака тоа

Фокус - 25.06.2019

Во своето гостување во дневникот на „1ТВ“, претседателот на НСДП и еден од коалиционите партнери на СДСМ и Заев зборуваше за замената на Тевдовски и за преземањето на министерската функција од страна на Заев при што кажа дека мора да се знае дека ...

Заев сака да поентира во економијата во последната година од мандатот – Петковски во Централниот дневник на 1TV

Локално - 25.06.2019

Двојната функција на премиерот Зоран Заев не е преседан, кога се прави реконструкција мора да се има пред вид дека мандатарот на преден план ги става сите сили за да се реализира програмата со која го добил мандатот, а токму последната година од ...

Со финансиите треба да управува професионалец

Република - 24.06.2019

Бизнисмените со поделени мислења околу смената на министерот за финансии Драган Тевдовски и преземањето на неговата функција од премиерот Заев. Од Бизнис конфедерацијата велат дека Заев не дал некое посебно објаснување што му пресудило на Тевдовски ...