TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Од денеска маска мора да се носи секаде, исклучок ќе бидат само овие лица

Скопје24 - 29.10.2020

Синоќа се донесе одлуката за носење на заштитна маска и на отворено. Оваа мерка ќе важи за движење на јавни места и површини од отворен и затворен тип, на пазари, маркети, продавници, банки, пошти, чекални, здравствени установи и слично.

Стапија во сила новите мерки – забрането е групирање по 22 часот, казната е 500 евра

Макфакс - 29.10.2020

Од денеска забрането е групирање на отворено на повеќе од четири лица по 22 часот, а казната за непочитување на оваа мерка е 500 евра. Собранието синоќа ги донесе измените на Законот за заштита на населението од заразни болести.

Стапуваат на сила новите мерки, задолжително носење маска на отворено, забрана за групирање по 22 часот, да ги ...

24Инфо - 29.10.2020

Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ и покрај опструкциите од ВМРО-ДПМНЕ, ги донесе измените на Законот за заштита на населението од заразни болести што гарантираат повисок степен на заштита од коринавирусот.

За групирање на отворено по 22 часот – 500 евра казна

Expres - 29.10.2020

Со измените на Законот за заштита на населението од заразни болести усвоени синоќа од Собранието, забрането е групирање на повеќе од четири лица на јавен простор по 22 часот. За непочитување на оваа мерка и ќе се групираат на отворено предвидена е ...

Болните од ковид-19 може да се лечат во приватна болница само со согласност од Министерството за здравство

Сакам да кажам - 28.10.2020

Болните од коронавирус задолжително се лекуваат во јавни здравствени установи, а лекувањето во приватна установа е дозволено само со претходно дадена согласност од Министерството за здравство, се вели во новиот Закон за заштита на населението од ...

Собранието ја почна расправата за Законот за заштита од заразни болести

ТВ21 - 28.10.2020

Собранието вечерва ја почна расправата за измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести. Претходно, измените и дополнувањата на Законот доцна попладнево поминаа на собраниската Комисија за здравство.

Собранието донесе одлука: Маската на отворено станува задолжителна!

ТВ21 - 28.10.2020

Со меѓусебни обвинувања за тоа кој е виновен за моменталната состојба со коронавирусот во Македонија заврши седницата во Собранието каде што беа донесени измените на законот за заштита на населението од заразни болести.

Маските стануваат задолжителни на отворено, Собранието ги изгласа законските измени

Макфакс - 28.10.2020

Собранието вечерва со 53 гласови за, 26 воздржани и ниту еден глас против, ги изгласа измените во Законот за заштита на населението од заразни болести, со кои се овозможуваат новите заштитни мерки против Ковид-19.

Донесена е конечна одлука: Маската на отворено станува задолжителна

Скопје24 - 28.10.2020

Седницата во Собранието заврши со меѓусебни обвинувања за моменталната состојба со најновата болест во државата. На истата седница беа донесени измените на законот за заштита на населението од заразни болести.

Маските на отворено стануваат задолжителни

Тера - 28.10.2020

Законот го регулира и лекувањето на лицата заболени од Ковид-19. Освен лекување во јавните здравствени установи, по медицински индикации болните можат да се лекуваат и изолираат и во приватни здравствени установи кои имаат дозвола за вршење на ...

Власта се откажа од забраната за гости по дома

Сител - 28.10.2020

Задолжително носење маска на отворено, задолжителна самоизолација на оние кои чекаат тест за коронавирус, забрана за групирање на јавен простор и други мерки прифати собраниската Комисија за здравство по предлог на пратениците од власта.

НОВИ МЕРКИ во борбата против Ковид-19: БЕЗ МАСКА НЕМА НИКАДЕ!

Вечер - 28.10.2020

Со 53 гласови „за“ и 26 воздржани, пратениците вечерва ги изгласаа измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести. Законот, чии измени се поврзани со мерките за справување со коронавирусот, беше донесен по скратена ...

Власта поднесе пет амандмани на Законот за заштита од заразни болести

Телма - 28.10.2020

Антикризните мерки за заштита од ковид 19 ја вжештија атмосферата во собраниската комисија за здраство.Опозициската ВМРО ДПМНЕ реагираше на начинот на кој се поднесени амандманите од владејачкото мнозинство, непосредно пред почетокот на комисијата.

Носењето маска на отворено ќе стане задолжително и со закон, а групирањата се ограничуваат

А1 On - 28.10.2020

Повеќе од два и пол часа пратениците – членови на собраниската Комисија за здравство расправаа за само еден амандман поднесен на измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести.

Преглед на вести во 18 часот: Носењето маска на отворено ќе стане задолжително и со закон, а групирањата се ...

Frontline - 28.10.2020

Османи: Продолжуваме да работиме на европската агенда Носењето маска на отворено ќе стане задолжително и со закон , а групирањата се ограничуваат. Груби до Ангелов : Историјата не треба да ја држи иднината во заложништво.

СДСМ со амандмани бара задолжително носење маски

Сител - 28.10.2020

Собраниската комисија за здравство ја почна расправата по измените на Законот за заштита на населението од заразни болести во кои треба да се вметнат мерки за заштита од Ковид пандемијата.

Поднесени амандмани на измените на Законот за заштита од заразни болести

Опсервер - 28.10.2020

– Пратеници од власта и од опозицијата поднесоа амандамни на измените и дополнувањето на Законот за заштита на населението од заразни болести, што започнаа да се разгледуваат на матичната Комисија за здравство.

Предложените мерки предвидуваат заболените од ковид-19 да се лекуваат по потреба и во приватните болници

PressingTV - 28.10.2020

Воведување можност заболените од ковид-19 да се лекуваат во приватните здравствени установи и нови казни за непочитување на мерките за ширење на заразата предвидува Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за заштита на населението од ...

Поднесени амандмани на измените на Законот за заштита од заразни болести

Сител - 28.10.2020

Пратеници од власта и од опозицијата поднесоа амандамни на измените и дополнувањето на Законот за заштита на населението од заразни болести, што започнаа да се разгледуваат на матичната Комисија за здравство.

Поднесени амандмани на измените на Законот за заштита од заразни болести

24Инфо - 28.10.2020

Пратеници од власта и од опозицијата поднесоа амандамни на измените и дополнувањето на Законот за заштита на населението од заразни болести, што започнаа да се разгледуваат на матичната Комисија за здравство.

Поднесени амандмани на измените на Законот за заштита од заразни болести

Канал5 - 28.10.2020

Пратеници од власта и од опозицијата поднесоа амандамни на измените и дополнувањето на Законот за заштита на населението од заразни болести, што започнаа да се разгледуваат на матичната Комисија за здравство.

Поднесени амандмани на измените на Законот за заштита од заразни болести

Независен - 28.10.2020

Пратеници од власта и од опозицијата поднесоа амандамни на измените и дополнувањето на Законот за заштита на населението од заразни болести, што започнаа да се разгледуваат на матичната Комисија за здравство.

Собранието расправа за легислативно регулирање на носењето маски на отворено

А1 On - 28.10.2020

Пратеници од власта и од опозицијата поднесоа амандамни на измените и дополнувањето на Законот за заштита на населението од заразни болести, што започнаа да се разгледуваат на матичната Комисија за здравство.

Поднесени амандмани на измените на Законот за заштита од заразни болести

Вечер Прес - 28.10.2020

Пратеници од власта и од опозицијата поднесоа амандамни на измените и дополнувањето на Законот за заштита на населението од заразни болести, што започнаа да се разгледуваат на матичната Комисија за здравство.

Поднесени амандмани на измените на Законот за заштита од заразни болести

CivilMedia - 28.10.2020

Пратеници од власта и од опозицијата поднесоа амандамни на измените и дополнувањето на Законот за заштита на населението од заразни болести, што започнаа да се разгледуваат на матичната Комисија за здравство.

Собранието денеска расправа за законско регулирање на носењето маски на отворено

еМагазин - 28.10.2020

Пратеници од власта и од опозицијата поднесоа амандамни на измените и дополнувањето на Законот за заштита на населението од заразни болести, што започнаа да се разгледуваат на матичната Комисија за здравство.

Собранието расправа за легислативно регулирање на носењето маски на отворено

Фокус - 28.10.2020

Пратеници од власта и од опозицијата поднесоа амандмани на измените и дополнувањето на Законот за заштита на населението од заразни болести, што започнаа да се разгледуваат на матичната Комисија за здравство.

Собранието расправа за легислативно регулирање на носењето маски на отворено

ТВ21 - 28.10.2020

Пратеници од власта и од опозицијата поднесоа амандамни на измените и дополнувањето на Законот за заштита на населението од заразни болести, што започнаа да се разгледуваат на матичната Комисија за здравство.

Пратениците расправаат за мерката за носење маски на отворено

Локално - 28.10.2020

Пратеници од власта и од опозицијата поднесоа амандамни на измените и дополнувањето на Законот за заштита на населението од заразни болести, што започнаа да се разгледуваат на матичната Комисија за здравство.

Поднесени амандмани на измените на Законот за заштита од заразни болести

Курир - 28.10.2020

Пратеници од власта и од опозицијата поднесоа амандамни на измените и дополнувањето на Законот за заштита на населението од заразни болести, што започнаа да се разгледуваат на матичната Комисија за здравство.

Собранието расправа за законското регулирање на носењето маски на отворено

Република - 28.10.2020

Пратеници од власта и од опозицијата поднесоа амандамни на измените и дополнувањето на Законот за заштита на населението од заразни болести, што започнаа да се разгледуваат на матичната Комисија за здравство.

СОБРАНИЕ: Пратениците расправаат за носење маски насекаде и за прием на само по 4 гости дома

Денешен - 28.10.2020

Пратеници од власта и од опозицијата поднесоа амандамни на измените и дополнувањето на Законот за заштита на населението од заразни болести, што започнаа да се разгледуваат на матичната Комисија за здравство.

Поднесени амандмани на измените на Законот за заштита од заразни болести

Press24 - 28.10.2020

Пратеници од власта и од опозицијата поднесоа амандамни на измените и дополнувањето на Законот за заштита на населението од заразни болести, што започнаа да се разгледуваат на матичната Комисија за здравство.

Поднесени амандмани на измените на Законот за заштита од заразни болести

Нетпрес - 28.10.2020

Пратеници од власта и од опозицијата поднесоа амандамни на измените и дополнувањето на Законот за заштита на населението од заразни болести, што започнаа да се разгледуваат на матичната Комисија за здравство.

Собранието расправа за легислативно регулирање на носењето маски на отворено

Кумановски м. - 28.10.2020

Пратеници од власта и од опозицијата поднесоа амандамни на измените и дополнувањето на Законот за заштита на населението од заразни болести, што започнаа да се разгледуваат на матичната Комисија за здравство.

Поднесени амандмани на измените на Законот за заштита од заразни болести

Кумановски м. - 28.10.2020

Пратеници од власта и од опозицијата поднесоа амандамни на измените и дополнувањето на Законот за заштита на населението од заразни болести, што започнаа да се разгледуваат на матичната Комисија за здравство.

Собранието расправа за легислативно регулирање на носењето маски на отворено

Слободен Печат - 28.10.2020

Пратеници од власта и од опозицијата поднесоа амандамни на измените и дополнувањето на Законот за заштита на населението од заразни болести, што започнаа да се разгледуваат на матичната Комисија за здравство.

Собранието расправа за легислативно регулирање на носењето маски на отворено

Опсервер - 28.10.2020

– Пратеници од власта и од опозицијата поднесоа амандамни на измените и дополнувањето на Законот за заштита на населението од заразни болести, што започнаа да се разгледуваат на матичната Комисија за здравство.

Собранието расправа за легислативно регулирање на носењето маски на отворено

iPortal - 28.10.2020

Пратеници од власта и од опозицијата поднесоа амандамни на измените и дополнувањето на Законот за заштита на населението од заразни болести, што започнаа да се разгледуваат на матичната Комисија за здравство.

Во собранието се расправа за законско регулирање на носењето маски на отворено

МКД - 28.10.2020

Амандмани на измените и дополнувањето на Законот за заштита на населението од заразни болести поднесоа пpатеници од власта и од опозицијата, вклучувајќи ги и Алијанса за Албанците и Алтернатива и тие се разгледуваат на матичната Комисија за ...

Во собранието се расправа за законско регулирање на носењето маски на отворено

PressingTV - 28.10.2020

Амандмани на измените и дополнувањето на Законот за заштита на населението од заразни болести поднесоа пpатеници од власта и од опозицијата, вклучувајќи ги и Алијанса за Албанците и Алтернатива и тие се разгледуваат на матичната Комисија за ...

Законските измени за новите ковид мерки денеска на Собраниска комисија

Канал5 - 28.10.2020

Измените во Законот за заштита на населението од заразни болести денеска на седница на Комисијата за здравство во Собранието. Вчера на пленарна седница беше усвоена потребата од негово донесување. Расправата ја следи Андријана Лазова .

Собранието расправа за легислативно регулирање на носењето маски на отворено

Граѓански збор - 28.10.2020

Пратеници од власта и од опозицијата поднесоа амандамни на измените и дополнувањето на Законот за заштита на населението од заразни болести, што започнаа да се разгледуваат на матичната Комисија за здравство.

Собранието расправа за легислативно регулирање на носењето маски на отворено

OhridNews - 28.10.2020

Пратеници од власта и од опозицијата поднесоа амандамни на измените и дополнувањето на Законот за заштита на населението од заразни болести, што започнаа да се разгледуваат на матичната Комисија за здравство.

Носењето маска на отворено ќе стане задолжително и со закон, а групирањата се ограничуваат

Либертас - 28.10.2020

Повеќе од два и пол часа пратениците – членови на собраниската Комисија за здравство расправаа за само еден амандман поднесен на измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести.

Носењето маска на отворено ќе стане задолжително и со закон, а групирањата се ограничуваат

Опсервер - 28.10.2020

– Повеќе од два и пол часа пратениците – членови на собраниската Комисија за здравство расправаа за само еден амандман поднесен на измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести.

Носењето маска на отворено ќе стане задолжително и со закон, а групирањата се ограничуваат

Сител - 28.10.2020

Повеќе од два и пол часа пратениците – членови на собраниската Комисија за здравство расправаа за само еден амандман поднесен на измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести.

Носењето маска на отворено ќе стане задолжително и со закон, а групирањата се ограничуваат

Независен - 28.10.2020

Повеќе од два и пол часа пратениците – членови на собраниската Комисија за здравство расправаа за само еден амандман поднесен на измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести.

Со закон и задолжително ќе биде носењето маска на отворено, а се ограничуваат и групирањата

+инфо - 28.10.2020

За овој Закон, што се носи по скратена постапка и чии измени се поврзани со мерките за справување со коронавирусот, пратениците од владејачкото мнозинство поднесоа пет амандмани, а амандмани имаат и Алијанса на Албанците и Алтернатива.

Носењето маска на отворено ќе стане задолжително и со закон, а групирањата се ограничуваат

Press24 - 28.10.2020

Повеќе од два и пол часа пратениците – членови на собраниската Комисија за здравство расправаа за само еден амандман поднесен на измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести.