TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(Видео) Новиот Клинички центар ќе се гради во населбата Бардовци

Макфакс - 09.03.2018

Клиничкиот центар дефинитивно ќе се дислоцира, одлучи Владата. Новата локација, како што рече министерот за здравство, Венко Филипче, ќе биде во населбата Бардовци, во близина на психијатриската болница.

(ВИДЕО) Филипче: Новиот Клинички центар ќе се гради во Злокуќани

А1 On - 09.03.2018

Новиот Клинички центар ќе се гради на нова локација, а не на местото на сегашниот, соопшти попладнево на прес-конференција, министерот за здравство, Венко Филипче. Покрај новиот Клинички центар, на новата локација во Злокуќани во близина на ...

Нов клинички во Злокуќани – Владата е подготвена да плати пенали од 5,5 милиони евра?

Телма - 08.03.2018

Темелите на новиот клинички Владата ќе ги удри во Злокуќани. Се погласни се шпекулациите дека вчера паднала одлука објектот да добие нова локација. Министерот Филипче ниту потврди, ниту демантираше.

Се менува законот за абортус – укинување на задолжителното советување за жени кои сакаат да абортираат

24 Вести - 08.03.2018

Се укинуваат комисиите кои одлучуваа за прекинување на бременоста – министерот Филипче најави ревидирање на законот за абортус. Долготрајните административни постпаки пред прво и второстепените комисии можат да загрозат нечиј живот – вели Филипче.

Ќе се укинуваат спорните одредби од законот за абортус

Сител - 08.03.2018

Ќе нема повеќе задолжително советување за жените кои сакаат да ја прекинат бременоста. Министерството за здравство прави измени на законот за абортус и најавија укинување на повеќе одредби кои ја одолговлекувале постапката и го загрозувале здравјето ...

Филипче: Ќе се менува Законот за абортус за да нема ризик по здравјето на жените

МРТ - 08.03.2018

Ќе се менува Законот за абортус, се укинуваат советодавните комисии за да се скрати постапката за жените кои ќе се одлучат да ја прекинат бременоста. Законот со којшто се овозможува абортус ќе се менува, соопшти министерот за здравство Венко Филипче.

Филипче: Промени во Законот за абортус за да нема ризик по здравјето на жените

А1 On - 08.03.2018

Најавените промени во Законот за абортус, е тема на денешната средба на министерот за здравство Венко Филипче со претставничките на женски организации, како партнер на Министерството во креирање политики за унапредување на здравјето на мајките и ...

НОВА дознава: Новиот Клинички центар ќе се гради во Злокуќани

Нова ТВ - 08.03.2018

Новиот Клинички центар најверојатно ќе се гради на нова локација во близина на Злокуќани, дознава НОВА од високи владини извори. Одлуката би требало да биде соопштена во текот на денешниот ден од страна на министерот за здравство Венко Филипче.

Филипче: Новиот Клинички центар ќе се гради во Злокуќани

Бриф - 09.03.2018

Новиот Клинички центар ќе се гради на нова локација, а не на местото на сегашниот, соопшти попладнево на прес-конференција министерот за здравство Венко Филипче. Покрај новиот Клинички центар, на новата локација во Злокуќани во близина на ...

Демонстранти во Аргентина бараа да остане во сила законот против абортус

Макфакс - 08.03.2018

Неколку стотини луѓе протестираа поради нацрт-закон за укинување на забраната за абортус во Аргентина. На собирот организиран со слоган „За живот“ тие го осудија нацрт-законот што неодамна е поднесен во парламентот на разгледување.

Заев со архитектите: Брзо ќе се избере новата локација на Клинички

Нова ТВ - 07.03.2018

Асоцијацијата на архитекти на РМ, пред премиерот, Зоран Заев и министерот за здравство, Венко Филипче ја презентирале локацијата за новиот Клинички центар. Тие му укажале на премиерот и на министерот дека Универзитетскиот клинички центар треба да се ...

Ќе се ревидира Законот за абортус

Телма - 07.03.2018

Законот за абортус се најде високо на листата за ревидирање на министерот Филипче. Постапката е при крај, но деталите за тоа што точно ќе се смени во текстот ги одложи за некој од наредните денови.

20 нови вработувања во детската клиника

Алсат-М - 07.03.2018

Нема да има општи приоритетни упати преку електронскиот здравствен систем „Мој Термин”, туку тие ќе бидат направени со прецизен лекарски извештај каде ќе биде запишана точната дијагноза на пациентот, и врз основа на објаснување на дијагнозата ќе се ...

Се укинуваат општите приоритетни упати - се воведува приоритетен упат на дијагноза по области

Алфа - 07.03.2018

Министерот за здравство најави дека ќе се воведе приоритетен упат со точна дијагноза по области, со тоа ќе се знае дијагнозата што навистина е итна, а пациентот ќе мора да биде прегледан за 24 часа,таму каде што е упатен.

Приоритетниот упат ќе биде со точна дијагноза и ќе важи 24 часа, најави Министерот Филипче

Сакам да кажам - 07.03.2018

Приоритетниот упат веќе нема да важи пет дена, туку пациентот услугата ќе треба да ја добие во рок од 24 часа. Министерот за здравство Венко Филипче на примопредавање на донацијата на Клиниката за детски болести од германската амбасада, кажа дека ...

НЕ ВОДИМЕ САМО ГОЛЕМА ПОЛИТИКА, ПОМАГАМЕ И ТАМУ КАДЕ ШТО Е ПОТРЕБНО, КАЖА ГЕРМАНСКИОТ АМБАСАДОР ГЕРБЕРИХ ЗА ДОНАЦИЈАТА ...

Сакам да кажам - 07.03.2018

Клиниката за детски болести доби апарат за реанимација и респираторна поддршка на предвреме родени бебиња, кој е донација од амбасадата на Германија преку проектот Хопе. Со овој апарат се подобрува волуменот на белите дробови кај бебињата и наменет ...

Министерот Филипче ги укинува приоритетните упати

Република - 07.03.2018

Приоритетните упати заминуваат во историјата, објави Канал 5. Министерот за здравство Венко Филипче најави промени во системот „Мој термин“. За него со промените во системот може да се контролираат резервите на лекови и инсулинот.

Промени во системот Мој Термин

Фактор - 07.03.2018

При денешната посета на Детската клиника, министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека некои промени се веќе изработени и се имплементираат во Национален систем за електронски евиденции во здравството Мој Термин.

На Детската клиника ќе се вработат уште 20 медицински сестри

Скопје24 - 07.03.2018

Уште 20 медицински сестри ќе се вработат на Универзитетската Клиника за детски болести. Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека во текот на вчерашниот ден стигнале согласностите за вработување на 20 медицински сестри на Детската ...

Филипче: Ќе се воведе приоритетен упат со точна дијагноза по област

МК News - 07.03.2018

Приоритетните упати создаваа голем хаос и заради тоа веќе е направена промена која наскоро ќе се имплементира, а таа се однесува на тоа дека повеќе нема да има општ приоритетен упат, туку ќе има приоритетен упат со точни дијагнози по области, изјави ...

Се менува Законот за абортус за да нема ризик по здравјето на жените

Фактор - 08.03.2018

Законот за абортус ќе се менува, ќе се укининат советодавните комисии за да се скрати постапката за жените кои ќе се одлучат да ја прекинат бременоста. Министерот за здравство, Венко Филипче, соопшти дека ќе се менува законот со којшто се овозможува ...

Филипче: Промени во Законот за абортус за да нема ризик по здравјето на жените

24 Вести - 08.03.2018

Најавените промени во Законот за абортус, е тема на денешната средба на министерот за здравство Венко Филипче со претставничките на женски организации, како партнер на Министерството во креирање политики за унапредување на здравјето на мајките и ...

Новиот Клинички центар ќе се изгради во Злокуќани

Press24 - 08.03.2018

Новиот Клинички центар најверојатно ќе се гради на нова локација во близина на Злокуќани, дознава НОВА од високи владини извори. Одлуката се очекува денеска да ја соопшти министерот за здравство, Венко Филипче.

Демонстранти во Аргентина бараа да остане на сила законот против абортус

Вечер Прес - 08.03.2018

Неколку стотина луѓе протестираа поради нацрт-закон за укинување на забраната за аборортус во Аргентина. На собирот организиран под слоганот „За живот“, тие го осудија нацрт законот што неодамна е поднесен во парламентот на разгледување.

Заев со архитектите: Брзо ќе се избере новата локација на Клинички

24Инфо - 07.03.2018

Асоцијацијата на архитекти на РМ, пред премиерот, Зоран Заев и министерот за здравство, Венко Филипче ја презентирале локацијата за новиот Клинички центар. Тие му укажале на премиерот и на министерот дека Универзитетскиот клинички центар треба да се ...

Филипче: Се ревидира Законот за абортус. Наскоро ќе биде пуштен во соодветна процедура

Либертас - 07.03.2018

Законот за абортус се најде високо на листата за ревидирање на министерот Филипче. Постапката е при крај, но деталите за тоа што точно ќе се смени во текстот ги одложи за некој од наредните денови.

Детската клиника доби опрема што ќе го олесни дишењето кај предвремено родените бебиња

Фактор - 07.03.2018

Универзитетската клиника за детски болести доби опрема за реанимација со неинвазивна респираторна поддршка, наменета за предвремено родени деца, односно доенчиња кај кои е потребно подобрување на волуменот на белите дробови.

Се имлементираат новини во системот МојТермин

Република - 07.03.2018

Некои промени се веќе изработени и се имплементираат во Национален систем за електронски евиденции во здравството МојТермин, информира денеска министерот за здравство Венко Филиче Станува збор за моделот за финансиско и материјално работење кој се ...

На Детската клиника ќе се вработат уште 20 медицински сестри

Локално - 07.03.2018

Уште 20 медицински сестри ќе се вработат на Универзитетската Клиника за детски болести. Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека во текот на вчерашниот ден стигнале согласностите за вработување на 20 медицински сестри на Детската ...

Филипче: Ќе се воведе приоритетен упат со точна дијагноза по област

Скопје24 - 07.03.2018

Приоритетните упати создаваа голем хаос и заради тоа веќе е направена промена која наскоро ќе се имплементира, а таа се однесува на тоа дека повеќе нема да има општ приоритетен упат, туку ќе има приоритетен упат со точни дијагнози по области, изјави ...

Филипче: Промени во Законот за абортус за да нема ризик по здравјето на жените

Press24 - 08.03.2018

Најавените промени во Законот за абортус, е тема на денешната средба на министерот за здравство Венко Филипче со претставничките на женски организации, како партнер на Министерството во креирање политики за унапредување на здравјето на мајките и ...

Новиот Клинички центар ќе се гради во Злокуќани

Скопје инфо - 09.03.2018

Новиот Клинички центар ќе се гради на нова локација, а не на местото на сегашниот, соопшти попладнево на прес-конференција министерот за здравство Венко Филипче. Покрај новиот Клинички центар, на новата локација во Злокуќани во близина на ...

Демонстранти во Аргентина бараа да остане во сила законот против абортус

Sky - 08.03.2018

Неколку стотини луѓе протестираа поради нацрт-закон за укинување на забраната за абортус во Аргентина. На собирот организиран со слоган „За живот“ тие го осудија нацрт-законот што неодамна е поднесен во парламентот на разгледување.

Ќе се лекуваме ли во Злокуќани: За атер на архитектите, Заев се премислува за Клинички

Република - 07.03.2018

Асоцијацијата на архитекти на РМ, пред премиерот Зоран Заев и министерот за здравство, Венко Филипче ја презентирале локацијата за новиот Клинички центар. Тие му укажале на премиерот и на министерот дека Универзитетскиот клинички центар треба да се ...

Ќе се ревидира Законот за абортус

Република - 07.03.2018

Законот за абортус се најде високо на листата за ревидирање на министерот Филипче. Постапката е при крај, но деталите за тоа што точно ќе се смени во текстот ги одложи за некој од наредните денови.

Новини во системот МојТермин

МКД - 07.03.2018

Некои промени се веќе изработени и се имплементираат во Национален систем за електронски евиденции во здравството МојТермин, информира денеска министерот за здравство Венко Филиче. Станува збор за моделот за финансиско и материјално работење кој се ...

Филипче: Со приоритетен упат пациентот нема да чека, мора да биде прегледан во рок од 24 часа

Фокус - 07.03.2018

Приоритетните упати создаваа голем хаос и поради тоа веќе е направена промена која наскоро ќе се имплементира, а таа се однесува на тоа дека повеќе нема да има општ приоритетен упат, туку ќе има приоритетен упат со точни дијагнози по области, изјави ...

Со приоритетн упат ќе мора да ве прегледаат за 24 часа

Локално - 07.03.2018

Приоритетниот упат веќе нема да важи пет дена, туку пациентот услугата ќе треба да ја добие во рок од 24 часа. Министерот за здравство Венко Филипче на примопредавање на донацијата на Клиниката за детски болести од германската амбасада, кажа дека ...

Филипче: Промени во Законот за абортус за да нема ризик по здравјето на жените

Локално - 08.03.2018

Најавените промени во Законот за абортус, е тема на денешната средба на министерот за здравство Венко Филипче со претставничките на женски организации, како партнер на Министерството во креирање политики за унапредување на здравјето на мајките и ...

Новиот Клинички центар ќе се гради во Злокуќани

Скопје24 - 08.03.2018

Новиот Клинички центар најверојатно ќе се гради на нова локација во близина на Злокуќани, дознава НОВА од високи владини извори. Одлуката би требало да биде соопштена во текот на денешниот ден од страна на министерот за здравство Венко Филипче.

Министерот Филипче го ревидира Законот за абортус

Фокус - 07.03.2018

Министерот за здравство Венко Филипче денеска рече дека се врши ревизија на Законот за абортус, но не кажа дали измените задираат и во задолжителните советувања за жените што сакаат да ја прекинат бременоста, што беше најмногу критикувано кога се ...

Ќе се воведе приоритетен упат со точна дијагноза по област

Тера - 07.03.2018

Општите приоритетни упати заминуваат во историјата, најавија од ресорот здравство. Приоритетните упати создаваа голем хаос и заради тоа веќе е направена промена која наскоро ќе се имплементира, а таа се однесува на тоа дека повеќе нема да има општ ...

Филипче: Промени во Законот за абортус за да нема ризик по здравјето на жените

Стандард - 08.03.2018

Најавените промени во Законот за абортус, е тема на денешната средба на министерот за здравство Венко Филипче со претставничките на женски организации, како партнер на Министерството во креирање политики за унапредување на здравјето на мајките и ...

Нова: Новиот Клинички центар ќе се гради во Злокуќани

Либертас - 08.03.2018

Новиот Клинички центар најверојатно ќе се гради на нова локација во близина на Злокуќани, пренесува НОВА повикувајќи се на високи владини извори. Одлуката би требало да биде соопштена во текот на денешниот ден од страна на министерот за здравство ...

Филипче ќе го ревидира Законот за абортус

Слободен Печат - 07.03.2018

Министерот за здравство Венко Филипче денеска рече дека се врши ревизија на Законот за абортус, но не кажа дали измените задираат и во задолжителните советувања за жените што сакаат да ја прекинат бременоста, што беше најмногу критикувано кога се ...

Ќе се укине задолжителното советување пред абортус

+инфо - 08.03.2018

Жените кои сакаат да ја прекинат бременоста нема да мора да одат на задолжително советување, а ќе се укинат и дел од комисиите со цел да се скрати административната постапка во овој процес, но со цел да не се загрозува здравјето на жената.

Измени во Законот за абортус

Скопје инфо - 08.03.2018

Министерот за здравство Венко Филипче рече дека се врши ревизија на Законот за абортус, но не кажа дали измените задираат и во задолжителните советувања за жените што сакаат да ја прекинат бременоста, што беше најмногу критикувано кога се носеше ...