TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Поставени два нови пункта за дезинфекција на возила

Н.Македонија - 07.04.2020

Општина Штип, покрај постојниот, постави уште два пункта за дезинфекција на возилата што влегуваат во градот. Тоа се влезот од Скопје кон Штип, кај Републичката полиција, влезот од Струмица и Радовиш кон Штип, кај училиштето „Искра“, а дополнително ...

Дотур на стока во Битола од денеска само претпладне

Опсервер - 07.04.2020

Битола, 7 април 2020 () – Општинскиот кризен штаб во Битола донесе одлука од денеска дотурот на стока со возила кои влегуваат во градот да се врши само во претпладневните часови. Од Општина Битола најавија оперативна програма со засилена активност ...

Руското Министерство за вонредни ситуации не препорачува користење вотка за дезинфекција

Либертас - 07.04.2020

Експертите во руското Министерство за вонредни состојби не препорачуваат употреба на вотка како антисептичен препарат за раце и за подготовка на средства за дезинфекција, пренесе ТАСС. „За приготвување раствор за дезинфекција, не може да се ...

Колку често треба да го дезинфицирате вашиот дом?

Кајгана - 07.04.2020

Сигурно се прашувате колку често треба да го дезинфицирате вашиот дом сега кога не излегувате надвор толку често. Прво, важно е да сфатите зошто мора да ги дезинфицирате површините. Вирусот се шири кога некој кашла или кива.

Трета дезинфекција на зградите во Карпош

+инфо - 07.04.2020

Комуналните служби на Општина Карпош ја започнаа третата акција за дезинфекција на зградите со повеќе од осум домаќинства. Се дезинфицираат влезните врати и делови од згради на влезовите, гелендерот, сандачињата и лифтовите.

ВИДЕО: Во Битола 270 жители во изолација, 146 лица во карантин

А1 On - 06.04.2020

„Опасноста од КОВИД -19 е реалност. И покрај низата преземени активности и мерки, координирани што од централно ниво, што на локално ниво, сведоци сме дека во државата бројката на заболеми се зголемува и по проценките на стручните лица, допрва ќе го ...

Дезинфекции на јавните објекти и улиците во селските средини во Делчево и Берово

Опсервер - 06.04.2020

Делчево, 6 април 2020 () – Продолжи акцијата за дезинфекција на јавните објекти во Делчево. Акцијата ја реализираат екипи на Територијалната противпожарна единица Делчево, а целта е превенција од појавата на заразата од Ковид 19.

На кои места во автомобилот најмногу се задржува коронавирусот?

+инфо - 06.04.2020

Воланот, менувачот, копчињата, кваките на вратите и седиштата се петте места во секој автомобил кои најчесто се допираат со рацете и за кои е потребна редовна дезинфекција. Ваков апел пристигна од лекарите кои тврдат дека токму на овие површини ...

Амбасадата на НР Кина со донација на заштитни и дезинфекциски средства за потребите на Армијата

Либертас - 06.04.2020

„Благодарност до Амбасадата на НР Кина за денешната донација на заштитни и дезинфекциски средства за потребите на припадниците на нашата Армија. Средствата во касарната Илинден ги предадоа воените претставници на НР.Кина во нашата земја.

„Комуналец“ изврши целосно чистење и дезинфекција на ГТЦ „Глобал“

Опсервер - 06.04.2020

Струмица, 6 април 2020 () – Во соработка со специјализирана фирма за дезинфекција од Скопје ЈПКД „Комуналец“ изврши целосно чистење и дезинфекција и на ГТЦ „Глобал“, информираат од претпријатието.

Недостиг на алкохол и дезинфекциски средства во Швајцарија

Курир - 06.04.2020

Швајцарија, која пред две години ја укина праксата за правење залихи алкохол за можни вонредни состојби, се соочува со недостиг на оваа суровина и средства за дезинфекција, направени на база на алкохол..

Во Швајцарија недостиг на алкохол и средства за дезинфекција

Денар - 06.04.2020

Швајцарија се соочува со недостиг на алкохол и средства за дезинфекција направени на негова основа, пренесува Reuters. За потсетување, пред две години оваа земја ја укина праксата за правење залихи на алкохол за можни вонредни состојби.

Продолжува дезинфекцијата на јавните површини во Аеродром

24Инфо - 06.04.2020

Општина Аеродром продолжува и денеска со дезинфекција на јавните површини. Оваа акција е во скала до препораките на Министерство за здравство за заштита од ...

Продолжува дезинфекцијата на јавните површини - Општина Аеродром

Канал5 - 06.04.2020

Продолжуваме и денеска со дезинфекција на јавните површини низ Аеродром! Општина Аеродром упати апел до жителите, Почитувајте ги препораките на Министерство за здравство за заштита од ...

Продолжува дезинфекцијата на јавните површини во Општина Аеродром

Опсервер - 06.04.2020

Скопје, 6 април 2020 () – И денеска продолжува дезинфекцијата на јавните површини во Општина Аеродром. Од Општината апелираат до граѓаните да се почитуваат препораките на Владата на Република Северна Македонија и Министерство за здравство за заштита ...

Tри пункта за автоматско дезинфицирање на возилата во Гази Баба

Вечер - 06.04.2020

Општина Гази Баба, по барање на кризниот штаб, направи три пункта за автоматско дезинфицирање на возилата Конструкцијата за автоматското дезинфицирање на возилата е подготвена во средното машинско училиште на град Скопје „8 Септември“, а набавена е ...

Во Карпош се дезинфицираат улици и фреквентни локации

Н.Македонија - 06.04.2020

Екипи на Општина Карпош со четири цистерни активно работат на миење и дезинфекција на улици и фреквентни локации. Се мие и дезинфицира пред маркети, аптеки, банки и други места, каде што е забележано поголемо присуство на граѓани.

Миење и дезинфекција пред здрвствените установи во Карпош

Опсервер - 06.04.2020

Скопје, 6 април 2020 (МИИА) – Комуналните служби на Општина Карпош утринава миеја и дезинфицираа на паркинг просторот и платото пред Поликлиниката „Букурешт“, Итната медицинска помош и ЈЗУ Институт за белодробни заболувања кај децата – Козле.

СИТЕ УПАТСТВА НА ЕДНО МЕСТО: Како да го чистите домот во време на епидемија на коронавирус?

Panacea.mk - 06.04.2020

Ова упатство дава препораки за чистење и дезинфекција на домаќинствата кадешто живеат или се во самоизолација лица кои се испитуваат или оние со веќе потврден КОВИД -19, но и општи препораки за рутинско чистење и дезинфекција на домот.

Руската армија опремена со специјална техника се појави во центарот на Белград (ФОТО)

Руска реч - 05.04.2020

Во центарот на главниот град на Србија беа забележани три специјални возила на руската армија која, судејќи според сé, ќе изврши дезинфекција на најкритичните зони и објекти за кои се смета дека се контаминирани со коронавирус.

Дезинфицирани градинките, училиштата и другите јавни установи

Вечер - 05.04.2020

Општина Бутел во изминатиот период презеде повеќе активности за заштита на здравјето на граѓаните и спречување и ширење на коронавирусот. Како што информираат оттаму, се миеле локалните улици и урбаната опрема, извршена е дезинфекција на сите ...

ВИДЕО: Еве како руските стручњаци ги дезинфицираат зградите во Ломбардија!

Магазин - 05.04.2020

Руските воени експерти дезинфицираа простори во саботата во старечки домови во три града Ломбардија – Казац, Грумело де Монте и Албано. Воени епидемиолози и експерти од трупите за зрачење, хемиска и биолошка заштита на руското Министерство за ...

Миење и дезинфекција пред здрвствените установи во Карпош

Канал5 - 06.04.2020

Комуналните служби на Општина Карпош утринава миеја и дезинфицираа на паркинг просторот и платото пред Поликлиниката „Букурешт", Итната медицинска помош и ЈЗУ Институт за белодробни заболувања кај децата – Козле.

Се мијат и дезинфицираат просторите пред здрвствените установи

Вечер - 06.04.2020

Комуналните служби на Општина Карпош утринава миеја и дезинфицираа на паркинг просторот и платото пред поликлиниката „Букурешт“, Итната медицинска помош и Институтот за белодробни заболувања кај децата во Козле.

Миење и дезинфекција пред здрвствените установи во Карпош

MakPress - 06.04.2020

Комуналните служби на Општина Карпош утринава миеја и дезинфицираа на паркинг просторот и платото пред Поликлиниката „Букурешт", Итната медицинска помош и ЈЗУ Институт за белодробни заболувања кај децата – Козле.

Дезинфекцијата на јавните површини во Општина Аеродром

Вечер - 06.04.2020

И денеска продолжува дезинфекцијата на јавните површини во Општина Аеродром. Од Општината апелираат до граѓаните да се почитуваат препораките на Владата на Република Северна Македонија и Министерство за здравство за заштита од ...

Продолжува дезинфекцијата на јавните површини во Општина Аеродром

MakPress - 06.04.2020

И денеска продолжува дезинфекцијата на јавните површини во Општина Аеродром. Од Општината апелираат до граѓаните да се почитуваат препораките на Владата на Република Македонија и Министерство за здравство за заштита од ...

Во Швајцарија недостига алкохол и дезинфекциски средства

+инфо - 06.04.2020

Швајцарија, која пред две години ја укина праксата за правење залихи алкохол за можни вонредни состојби, се соочува со недостиг на оваа суровина и средства за дезинфекција, направени на база на алкохол..

Швајцарија се соочува со недостиг на алкохол и дезинфекциски средства

Слободен Печат - 06.04.2020

Швајцарија, која пред две години ја укина праксата за правење залихи алкохол за можни вонредни состојби, се соочува со недостиг на оваа суровина и средства за дезинфекција, направени на база на алкохол.

Недостиг на алкохол и дезинфекциски средства во Швајцарија

Опсервер - 06.04.2020

Цирих, 6 април 2020 () – Швајцарија, која пред две години ја укина праксата за правење залихи алкохол за можни вонредни состојби, се соочува со недостиг на оваа суровина и средства за дезинфекција, направени на база на алкохол..

Продолжува дезинфекцијата на јавните површини во Општина Аеродром

Либертас - 06.04.2020

– И денеска продолжува дезинфекцијата на јавните површини во Општина Аеродром. Од Општината апелираат до граѓаните да се почитуваат препораките на Владата на Република Северна Македонија и Министерство за здравство за заштита од ...

Недостиг на алкохол и дезинфекциски средства во Швајцарија

Алсат-М - 06.04.2020

Швајцарија, која пред две години ја укина праксата за правење залихи алкохол за можни вонредни состојби, се соочува со недостиг на оваа суровина и средства за дезинфекција, направени на база на алкохол..

Недостиг на алкохол и дезинфекциски средства во Швајцарија

24Инфо - 06.04.2020

Швајцарија, која пред две години ја укина праксата за правење залихи алкохол за можни вонредни состојби, се соочува со недостиг на оваа суровина и средства за дезинфекција, направени на база на алкохол..

„Комуналец“ изврши целосно чистење и дезинфекција на ГТЦ „Глобал“

Либертас - 06.04.2020

– Во соработка со специјализирана фирма за дезинфекција од Скопје ЈПКД „Комуналец“ изврши целосно чистење и дезинфекција и на ГТЦ „Глобал“, информираат од претпријатието. – Покрај редовното чистење и дезинфекција на улиците низ општина Струмица, ...

Недостиг на алкохол и дезинфекциски средства во Швајцарија

MakPress - 06.04.2020

Швајцарија, која пред две години ја укина праксата за правење залихи алкохол за можни вонредни состојби, се соочува со недостиг на оваа суровина и средства за дезинфекција, направени на база на алкохол..

Недостиг на алкохол и дезинфекциски средства во Швајцарија

А1 On - 06.04.2020

Швајцарија, која пред две години ја укина праксата за правење залихи алкохол за можни вонредни состојби, се соочува со недостиг на оваа суровина и средства за дезинфекција, направени на база на алкохол.

Недостиг на алкохол и дезинфекциски средства во Швајцарија

Либертас - 06.04.2020

– Швајцарија, која пред две години ја укина праксата за правење залихи алкохол за можни вонредни состојби, се соочува со недостиг на оваа суровина и средства за дезинфекција, направени на база на алкохол..

„Комуналец“ изврши целосно чистење и дезинфекција на ГТЦ „Глобал“

MakPress - 06.04.2020

Во соработка со специјализирана фирма за дезинфекција од Скопје ЈПКД „Комуналец“ изврши целосно чистење и дезинфекција и на ГТЦ „Глобал“, информираат од претпријатието. – Покрај редовното чистење и дезинфекција на улиците низ општина Струмица, како ...

Во Швајцарија недостиг на алкохол и средства за дезинфекција

ММС - 06.04.2020

Швајцарија се соочува со недостиг на алкохол и средства за дезинфекција направени на негова основа, пренесува Reuters. За потсетување, пред две години оваа земја ја укина праксата за правење залихи на алкохол за можни вонредни состојби.

Целосно чистење и дезинфекција на „Глобал“ во Струмица!

Струмица Денес - 06.04.2020

Следејќи ги најновите препораки на Владата за преземање дополнителни и заострени мерки и активности за превенција од ширење на корона вирусот согласно препораките на Комисијата за заразни болести на Министерството за здравство ЈПКД „Комуналец“- ...

Петровска за новите координативни активности на општинскиот кризен штаб

Тера - 06.04.2020

Денес градоначалничката Наташа Петровска во своето обраќање до јавноста информира за новите координативни активности на општинскиот кризен штаб. „Опасноста од КОВИД -19 е реалност. И покрај низата преземени активности и мерки, координирани што од ...

Во Битола 270 лица се во изолација поради ковид-19

Н.Македонија - 06.04.2020

Во Битола, во која има шест позитивни од коронавирусот, состојбата станува се посериозна. По повод најновите состојби во градот денеска со апел до граѓаните се јави градоначалничката Наташа Петровска. – Oпасноста од ковид-19 е реалност.

Поставени три пункта за автоматско дезинфицирање на возилата во Гази Баба

Скопје инфо - 07.04.2020

Општина Гази Баба, по барање на кризниот штаб, направи три пункта за автоматско дезинфицирање на возилата Конструкцијата за автоматското дезинфицирање на возилата е подготвена во средното машинско училиште на град Скопје „8 Септември“, а набавена е ...

Трета дезинфекција на зградите во Карпош

А1 On - 07.04.2020

Комуналните служби на Општина Карпош ја започнаа третата акција за дезинфекција на зградите со повеќе од осум домаќинства. Се дезинфицираат влезните врати и делови од згради на влезовите, гелендерот, сандачињата и лифтовите.

Вотката не е доволно силна за дезинфекција, предупредуваат Русите

Република - 07.04.2020

Експертите во руското Министерство за вонредни состојби не препорачуваат употреба на вотка како антисептичен препарат за раце и за подготовка на средства за дезинфекција, пренесе ТАСС. е вели во препораката од Институтот за цивилна заштита и ...

Руското Министерство за вонредни ситуации не препорачува користење вотка за дезинфекција

А1 On - 07.04.2020

Експертите во руското Министерство за вонредни состојби не препорачуваат употреба на вотка како антисептичен препарат за раце и за подготовка на средства за дезинфекција, пренесе ТАСС. „За приготвување раствор за дезинфекција, не може да се ...

Руското Министерство за вонредни ситуации не препорачува користење вотка за дезинфекција

Опсервер - 07.04.2020

Москва, 7 април 2020 () – Експертите во руското Министерство за вонредни состојби не препорачуваат употреба на вотка како антисептичен препарат за раце и за подготовка на средства за дезинфекција, пренесе ТАСС.

Трета дезинфекција на зградите во Карпош

Опсервер - 07.04.2020

Скопје, 7 април 2020 () – Комуналните служби на Општина Карпош денеска ја почнаа третата акција за дезинфекција на зградите со повеќе од осум домаќинства, како дел од мерките за спречување на ширењето на коронавирусот.

Дотур на стока во Битола само претпладне

+инфо - 07.04.2020

Општинскиот кризен штаб во Битола донесе одлука од денеска дотурот на стока со возила кои влегуваат во градот да се врши само во претпладневните часови. Од Општина Битола најавија оперативна програма со засилена активност на локалните јавни ...

Дотур на стока во Битола од денеска само претпладне

Канал5 - 07.04.2020

Општинскиот кризен штаб во Битола донесе одлука од денеска дотурот на стока со возила кои влегуваат во градот да се врши само во претпладневните часови. Од Општина Битола најавија оперативна програма со засилена активност на локалните јавни ...