TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дали новото тарифирање ќе ги зголеми сметките за струја

Сител - 16.05.2022

Тие што трошат повеќе, ќе плаќаат повеќе, но струјата за сите ќе биде поскапа. Професорот Константин Димитров ја коментира најавата на Регулаторна за воведување блок тарифи за да се овозможи големите потрошувачи да плаќаат поскапа струја.

РКЕ најави измени во тарифниот модел – нема да важат за евтината струја

Телма

Регулаторна објави како ќе изгледа штедењето, богаташите кои трошат многу струја ќе ја плаќаат по цена блиску до пазарната

Фактор

Богатите кои трошат многу струја ќе плаќаат повисока цена

Вечер Прес

Бислимоски: Ќе се воведуваат блок тарифи во зависност од потрошувачката на електрична енергија

Мета

Регулаторна објави како ќе изгледа штедењето: Богаташите кои трошат многу струја ќе ја плаќаат по цена блиску до пазарната

Женски магазин

Седумнаесет домаќинства трошат 10% од вкупната потрошувачка на струја, со новиот тарифник ќе плаќаат 3 до 4 пати ...

Локално - 16.05.2022

Седумнаесет домаќинства во земјава трошат околу 10% од вкупната потрошувачка на струјата за домаќинствата. Точни се податоците. Тоа е некаде околу 30% од производството на ЕСМ од хидроелектраните.

Оние што се греат на струја ќе плаќаат повеќе – Се воведуваат блок-тарифи само во скапата тарифа

ММС

За домаќинствата ќе се воведуваат блок тарифи во зависност од потрошувачката на електрична енергија

MakPress

За домаќинствата ќе се воведуваат блок тарифи во зависност од потрошувачката на електрична енергија

Frontline

За домаќинствата ќе се воведуваат блок тарифи во зависност од потрошувачката на електрична енергија

Независен

За домаќинствата ќе се воведуваат блок тарифи во зависност од потрошувачката на струја

Курир

За домаќинствата ќе се воведуваат блок тарифи, тие што повеќе трошат ќе плаќаат поскапа струја

24Инфо

Press24 +инфо Скопје инфо Бриф Н.Македонија Кајгана Сител ТВ21

Нови цени на струјата по нови тарифи

24 Вести - 16.05.2022

Седумнаесет домаќинства, чии имиња не се објавуваат, а кои трошат струја колку 30% од домашното хидропроизводство на електрична енергија во Македонија ќе плаќаат по цените од најскапиот од блок тарифите кои ги најави претседателот на Регулаторната ...

НОВА ЦЕНА: Удар врз тие 17 семејства што трошат 30 отсто од хидрострујата или удар врз сите кои се греат на струја?

Денешен

Нов тарифен модел за струјата, тие што трошат повеќе и ќе плаќаат повеќе

Алфа - 16.05.2022

Од 1 јули нов тарифен модел во Македонија – тие што ќе трошат повеќе ќе плаќаат повисока цена за електрична енергија. Се размислува за воведување на 3 или 4 тарифни блокови по примерот на соседните земји, а лимитот на потрошувачка на блок и цените ...

Нов тарифен модел за струјата: Тие што трошат повеќе ќе плаќаат повеќе

Lider

Бислимоски објави дека во ниската тарифа на струјата ќе имало само една цена, во скапата тарифа ќе имало повеќе

Нова ТВ - 16.05.2022

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика Марко Бислимоски, информирајќи дека при крај биле анализите за најголемата реформа на тарифниот систем за електрична енергија, на прес-конференција изјави дека во ниската тарифа ќе има само една ...

НОВ ТАРИФНИК: Само во високата тарифа, цените на струјата ќе зависат од потрошувачката

Слободен Печат

(Видео) Бислимоски најави нов тарифник: Домаќинствата ќе плаќаат струја зависно од тоа колку ќе трошат

Точка