TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Османи на средба со Кризниот штаб во Штип

Опсервер - 03.06.2020

Скопје, 3 јуни 2020 () – Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во улога на Главен координатор на кризните штабови на единиците на локалната самоуправа за одбрана од Ковид и 19, денеска ќе го посети Штип.

Османи: Згрешивме што дозволивме да се прошират лажни вести за корона вирусот

Фокус - 02.06.2020

Ако нешто погрешивме во врска со пандемијата тоа е дека дозволивме теориите на заговор и лажните вести многу да се прошират кај граѓаните, изјави вицепремерот Бујар Османи на „Топ Тема“ на Телма.

Османи во Топ Тема: Ако нешто погрешивме, тоа е дека дозволивме лажните вести за корона вирусот многу да се прошират ...

Телма - 02.06.2020

Јас уште првиот ден кога ги видов последните бројки, реков дека сум исклучително загрижен и вознемирен од растот на бројките на новозаразени, но факт е дека поголем дел од нив се во помал број семејства, дека познати се кластерите, изјави ...

Погрешивме што дозволивме да се прошират теориите на заговор и лажните вести за ковид-19, смета Османи

360 степени - 02.06.2020

Ако нешто погрешивме во врска со пандемијата со ковид-19, тоа е дека дозволивме теориите на заговор и лажните вести многу да се прошират кај граѓаните, изјави вицепремерот Бујар Османи во вечерашната „Топ Тема“ на Телма.

Османи: Треба да се бориме против лажните вести за граѓаните да сфатат дека вирусот постои

Вечер Прес - 02.06.2020

Вицепремиерот за европски прашања и шеф на владиниот кризен штаб Бујар Османи во вечерашното интервју за телевизијата „Телма“ истакна дека колективните рестриктивни мерки не можат да бидат посилни од индивидуалната свест на граѓаните и оти е ...

Граѓаните не веруваат дека постои Ковид-19, Османи: Доколку не верувате дека овој вирус убива, тогаш сѐ е залудно!

ТВ21 - 02.06.2020

Доколку граѓаните немаат свест за да сфатат дека коронавирусот убива, тогаш се е залудно – рече Бујар Османи во емисијата Клик Плус, национален координатор. Откако се врати трендот на новозаразени, граѓаните почнаа да веруваат дека овој вирус постои ...

Османи: Личната свест е најгoлема мерка и заштита, секој да биде за себе полицаец и лекар

Канал5 - 02.06.2020

Мобилизирање на локалните кризни штабови за директна комуникација со луѓето и нивно убедување да ги почитуваат мерките за заштита од Ковид-19, наместо колетивни рестриктивни мерки. Ова е насоката на која ќе се практикува се почесто за намалување на ...

Османи: Немаме интерес да ги држиме границите затворени, тоа е така поради здравјето на граѓаните

ТВ21 - 01.06.2020

Од затворени граници нема никој интерес, тоа го правиме само поради заштита на граѓаните и нивното здравје, вели вицепремиерот Бујар Османи во вечерашното издание од дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21.

„Ако не верувате дека овој вирус убива, тогаш сè е залудно“, рече Османи

ТВ21 - 01.06.2020

„Сè е залудно доколку не се почитуваат мерките и граѓаните не веруваат дека овој вирус убива“, ваква порака вечерва упати Бујар Османи од студиото на ТВ21. Тој осврнувајќи се на последниот раст на новозаболени лица со коронавирус вели дека граѓаните ...

Османи: Ниту една рестриктивна мерка не е подобра од личната свест

Канал5 - 01.06.2020

Она што го научивме од вирусот е дека ниту една колективна или рестриктивна мерка не е подобра од личната свест и личната заштита на граѓаните. Само доколку секој се грижи за своето здравје и здравјето на своите најблиски, преку многу лесни мерки – ...

Засега нема предлог за воведување полициски час низ општините со поголем број заразени во Скопје

А1 On - 01.06.2020

Засега нема предлог до Кризниот штаб и Владата за воведување на полициски час во одделни општини низ Скопје каде бројот на заразни постојано се зголемува, рече вицепремиерот Бујар Османи, според кого, колективните рестриктивни мерки не ги даваат ...

Овој пик на заболени е од времето кога имавме полициски час, вели вицепремиерот Османи

Сакам да кажам - 01.06.2020

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи вели дека поголемиот број од новозаразените од изминатите 24 часа, 89 лица позитивни на КОВИД-19 доаѓаат од неколку семејства, веќе познати кластери, но сепак, рече тој, бројките и трендот на раст се ...

Османи: Најдобро е секој за себе да си биде полицаец, колективните рестриктивни мерки не даваат резултат

ТВ21 - 01.06.2020

Бујар Османи на денешното предавање на машини за кислородна поддршка на болницата „8-ми Септември“ донација од Кралството Норвешка, го објасни најдобриот начин за заштита од коронавирусот. „Секој треба да си биде на себе полицаец.

Османи: Засега нема предлог за воведување полициски час во одделни скопски општини

Макфакс - 01.06.2020

Засега нема предлог до Кризниот штаб и Владата за воведување на полициски час во одделни општини низ Скопје, каде бројот на заразени постојано се зголемува, рече вицепремиерот Бујар Османи, според кого, колективните рестриктивни мерки не ги даваат ...

Османи: Нема предлог за карантин, рестриктивните мерки не даваат резултат

Република - 01.06.2020

Бујар Османи на денешното предавање на машини за кислородна поддршка на болницата „8-ми Септември“ донација од Кралството Норвешка, го објасни најдобриот начин за заштита од коронавирусот. Секој треба да си биде на себе полицаец.

Османи: Засега нема предлог за воведување полициски час во одделни скопски општини

Н.Македонија - 01.06.2020

Засега нема предлог до Кризниот штаб и Владата за воведување на полициски час во одделни општини низ Скопје, каде бројот на заразени постојано се зголемува, рече вицепремиерот Бујар Османи, според кого, колективните рестриктивни мерки не ги даваат ...

Османи: Најдобро е секој за себе да си биде полицаец, колективните рестриктивни мерки не даваат резултат

Press24 - 01.06.2020

Бујар Османи на денешното предавање на машини за кислородна поддршка на болницата „8-ми Септември“ донација од Кралството Норвешка, го објасни најдобриот начин за заштита од коронавирусот. „Секој треба да си биде на себе полицаец.

Османи: Нема предлог за карантин, рестриктивните мерки не даваат резултат

Нетпрес - 01.06.2020

Бујар Османи на денешното предавање на машини за кислородна поддршка на болницата „8 Септември“ донација од Кралството Норвешка, го објасни најдобриот начин за заштита од коронавирусот. „Секој треба да си биде на себе полицаец.

Нема одлука за враќање на карантините во некои градови

Локално - 01.06.2020

„Секој треба да си биде на себе полицаец мерките се многу лесни“ , изајви денеска вицепремиерот Бујар Османи на предавањето на машини за кислородна поддршка на болницата „8-ми Септември“ донација од Кралството Норвешка.

Османи: Ниту една рестриктивна мерка не е подобра од личната свест

iPortal - 01.06.2020

Она што го научивме од вирусот е дека ниту една колективна или рестриктивна мерка не е подобра од личната свест и личната заштита на граѓаните. Само доколку секој се грижи за своето здравје и здравјето на своите најблиски, преку многу лесни мерки – ...

Османи: Ниту една рестриктивна мерка не е подобра од личната свест

24Инфо - 01.06.2020

– Она што го научивме од вирусот е дека ниту една колективна или рестриктивна мерка не е подобра од личната свест и личната заштита на граѓаните. Само доколку секој се грижи за своето здравје и здравјето на своите најблиски, преку многу лесни мерки ...

Османи: Ниту една рестриктивна мерка не е подобра од личната свест

Опсервер - 01.06.2020

Скопје, 1 јуни 2020 () – Она што го научивме од вирусот е дека ниту една колективна или рестриктивна мерка не е подобра од личната свест и личната заштита на граѓаните. Само доколку секој се грижи за своето здравје и здравјето на своите најблиски, ...

Османи: Засега нема предлог за воведување полициски час во одделни скопски општини

Точка - 01.06.2020

Засега нема предлог до Кризниот штаб и Владата за воведување полициски час во одделни општини низ Скопје, каде бројот на заразени постојано се зголемува, рече вицепремиерот Бујар Османи, според кого, колективните рестриктивни мерки не ги даваат ...

Османи: Ниту една рестриктивна мерка не е поефектна од личната свест

Либертас - 01.06.2020

Она што го научивме од вирусот е дека ниту една колективна или рестриктивна мерка не е подобра од личната свест и личната заштита на граѓаните. Само доколку секој се грижи за своето здравје и здравјето на своите најблиски, преку многу лесни мерки – ...

Османи: Ниту една рестриктивна мерка не е подобра од личната свест

Скопје инфо - 01.06.2020

Она што го научивме од вирусот е дека ниту една колективна или рестриктивна мерка не е подобра од личната свест и личната заштита на граѓаните. Само доколку секој се грижи за своето здравје и здравјето на своите најблиски, преку многу лесни мерки – ...

Османи: Колективните мерки не дадоа резултат, личната свест е единствен начин да се заштитиме

Слободен Печат - 01.06.2020

За спречување на ширењето на Ковид-19 се најважни борбата против лажните вести и конспиративните теории, сфаќање сериозно на последиците од болеста и личната заштита и однесување. Колективните мерки очигледно не ги даваат резултатите.

Османи: Ниту една рестриктивна мерка не е подобра од личната свест

Кајгана - 01.06.2020

Скопје, 1 јуни 2020 (МИА) – Она што го научивме од вирусот е дека ниту една колективна или рестриктивна мерка не е подобра од личната свест и личната заштита на граѓаните. Само доколку секој се грижи за своето здравје и здравјето на своите ...

Османи: Денешниот пик е резултат на зараза кога имаше полициски час

360 степени - 01.06.2020

Поголемиот дел од новозаразените се во рамки на неколку семејства, односно познати кластери, но бројките сепак се загрижувачки, вели вицепремиерот Она што го научивме од вирусот е дека ниту една колективна или рестриктивна мерка не е подобра од ...

Османи: Денешниот пик е резултат на зараза кога имаше полициски час

Фокус - 01.06.2020

Она што го научивме од вирусот е дека ниту една колективна или рестриктивна мерка не е подобра од личната свест и личната заштита на граѓаните. Носење маска е најлесната мерка што може секој да ја преземе, личната хигиена и однесувањето, се ...

Османи: Ковид 19 убива, со нашето однесување ги убиваме најблиските

24 Вести - 01.06.2020

Она што го научивме од вирусот е дека ниту една колективна или рестриктивна мерка не е подобра од личната свест и личната заштита на граѓаните. Само доколку секој се грижи за своето здравје и здравјето на своите најблиски, преку многу лесни мерки – ...

Османи: Овој пик на заболени од ковид-19 денеска е резултат на полицискиoт час

Република - 01.06.2020

Овој пик денеска е резултат за време на полициски час, изјави Бујар Османи, вицепремиерот за европски прашања, коментирајќи го поголемиот број од новозаразени со ковид-19 во земјава. Денеска Министерството за здравство соопшти дека ина 89 ...

Османи: Ако не верувате дека овој вирус убива, тогаш сè е залудно

Република - 01.06.2020

Сè е залудно доколку не се почитуваат мерките и граѓаните не веруваат дека овој вирус убива“, ваква порака вечерва упати Бујар Османи од студиото на ТВ21. Тој осврнувајќи се на последниот раст на новозаболени лица со коронавирус вели дека граѓаните ...

Османи: Денешниот пик со новоинфицирани граѓани е резултат на зараза во текот на полицискиот час

MakPress - 01.06.2020

Она што го научивме од вирусот е дека ниту една колективна или рестриктивна мерка не е подобра од личната свест и личната заштита на граѓаните. Само доколку секој се грижи за своето здравје и здравјето на своите најблиски, преку многу лесни мерки – ...

Османи: Личната свест е најгoлема мерка и заштита, секој да биде за себе полицаец и лекар

Опсервер - 02.06.2020

Теарце, 2 јуни 2020 () – Мобилизирање на локалните кризни штабови за директна комуникација со луѓето и нивно убедување да ги почитуваат мерките за заштита од Ковид-19, наместо колетивни рестриктивни мерки.

Османи: Личната свест е најгoлема мерка и заштита

Слободен Печат - 02.06.2020

Локалните лидери да почнат да зборуват со луѓето за опасноста од вирусот, да ги отфрлат теориите на заговор за непостоење на вирусот и да работат со луѓето да се издржи уште малку, рече Османи.

Градоначалникот на Теарце ја изгуби сестрата, но не дозволи групирање на погребот

Република - 02.06.2020

Мобилизирање на локалните кризни штабови за директна комуникација со луѓето и нивно убедување да ги почитуваат мерките за заштита од Ковид-19, наместо колетивни рестриктивни мерки. Ова е насоката на која ќе се практикува се почесто за намалување на ...

Османи: Личната свест е најгoлема мерка и заштита, секој да биде за себе полицаец и лекар

А1 On - 02.06.2020

Мобилизирање на локалните кризни штабови за директна комуникација со луѓето и нивно убедување да ги почитуваат мерките за заштита од Ковид-19, наместо колетивни рестриктивни мерки. Ова е насоката на која ќе се практикува се почесто за намалување на ...

Османи: Личната свест е најгoлема мерка и заштита, секој да биде за себе полицаец и лекар

Скопје инфо - 02.06.2020

Мобилизирање на локалните кризни штабови за директна комуникација со луѓето и нивно убедување да ги почитуваат мерките за заштита од Ковид-19, наместо колетивни рестриктивни мерки. Ова е насоката на која ќе се практикува се почесто за намалување на ...

Градоначалникот на Теарце, кому му починала сестра, не дозволил групирање за сочувство

+инфо - 02.06.2020

Мобилизирање на локалните кризни штабови за директна комуникација со луѓето и нивно убедување да ги почитуваат мерките за заштита од ковид-19, наместо колективни рестриктивни мерки. Ова е насоката на која ќе се практикува сѐ почесто за намалување на ...

Османи: Никој не може да го контролира однесувањето на луѓето освен ако секој од нас биде свој полицаец

Локално - 02.06.2020

Мобилизирање на локалните кризни штабови за директна комуникација со луѓето и нивно убедување да ги почитуваат мерките за заштита од Ковид-19, наместо колетивни рестриктивни мерки. Ова е насоката на која ќе се практикува се почесто за намалување на ...

Османи: Личната свест е најгoлема мерка и заштита, секој да биде за себе полицаец и лекар

24Инфо - 02.06.2020

Мобилизирање на локалните кризни штабови за директна комуникација со луѓето и нивно убедување да ги почитуваат мерките за заштита од Ковид-19, наместо колетивни рестриктивни мерки. Ова е насоката на која ќе се практикува се почесто за намалување на ...

Османи: Личната свест е најгoлема мерка и заштита, секој да биде за себе полицаец и лекар

Press24 - 02.06.2020

Мобилизирање на локалните кризни штабови за директна комуникација со луѓето и нивно убедување да ги почитуваат мерките за заштита од Ковид-19, наместо колетивни рестриктивни мерки. Ова е насоката на која ќе се практикува се почесто за намалување на ...

Градоначалникот на Теарце, кому му починала сестра, не дозволил групирање за сочувство

Либертас - 02.06.2020

Мобилизирање на локалните кризни штабови за директна комуникација со луѓето и нивно убедување да ги почитуваат мерките за заштита од ковид-19, наместо колективни рестриктивни мерки. Ова е насоката на која ќе се практикува сѐ почесто за намалување на ...

Османи: Личната свест е најгoлема мерка и заштита, секој да биде за себе полицаец и лекар

Граѓански збор - 02.06.2020

Мобилизирање на локалните кризни штабови за директна комуникација со луѓето и нивно убедување да ги почитуваат мерките за заштита од Ковид-19, наместо колетивни рестриктивни мерки. Ова е насоката на која ќе се практикува се почесто за намалување на ...

Османи: Градоначалникот на Теарце имаше смртен случај но не дозволи никакво групирање

MakPress - 02.06.2020

Мобилизирање на локалните кризни штабови за директна комуникација со луѓето и нивно убедување да ги почитуваат мерките за заштита од Ковид-19, наместо колетивни рестриктивни мерки. Ова е насоката на која ќе се практикува се почесто за намалување на ...

Граѓаните не веруваат дека постои Ковид-19, Османи: Доколку не верувате дека овој вирус убива, тогаш сѐ е залудно!

4NEWS - 02.06.2020

Доколку граѓаните немаат свест за да сфатат дека коронавирусот убива, тогаш се е залудно – рече Бујар Османи во емисијата Клик Плус, национален координатор. Откако се врати трендот на новозаразени, граѓаните почнаа да веруваат дека овој вирус постои ...

Османи: Згрешивме што дозволивме теориите на заговор и лажните вести многу да се прошират кај граѓаните

Локално - 02.06.2020

Јас уште првиот ден кога ги видов последните бројки, реков дека сум исклучително загрижен и вознемирен од растот на бројките на новозаразени, но факт е дека поголем дел од нив се во помал број семејства, дека познати се кластерите, изјави ...

Османи: Згрешивме што дозволивме теориите на заговор и лажните вести многу да се прошират кај граѓаните

Frontline - 02.06.2020

Османи смета дека ретроспективата за тоа како дојде до новиот раст на случаите треба да почека а сега најзначајно е да се спречи натамошно ширење на вирусот. Јас уште првиот ден кога ги видов последните бројки, реков дека сум исклучително загрижен и ...

Османи: Треба да се бориме против лажните вести за граѓаните да сфатат дека вирусот постои

CivilMedia - 02.06.2020

Вицепремиерот за европски прашања и шеф на владиниот кризен штаб Бујар Османи во вечерашното интервју за телевизијата „Телма“ истакна дека колективните рестриктивни мерки не можат да бидат посилни од индивидуалната свест на граѓаните и оти е ...

Османи: Треба да се бориме против лажните вести за граѓаните да сфатат дека вирусот постои

Frontline - 02.06.2020

Треба да се работи на подигнување на индивидуалната свест дека секој треба да си го штити својот праг за да не влезе вирусот во неговиот дом, истакна Османи, кој рече дека во моментов е многу важна борбата против лажните вести, кои се обидуваат да ...