TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Законот за референдум одложен, измените нејасни

Призма - 23.01.2018

Шпекулациите во јавноста ја предомислија Владата. Откако утрово се појави информација дека се подготвуваат измени на Законот за референдум и други облици на непосредно граѓанско изјаснување, се појавија сомневања дека тоа се прави поради ...

Министерство за правда: Одложени измените на Законот за референдум

24 Вести - 23.01.2018

Министерството за правда во ново корегирано соопштение попладнево информира дека се одложени предложените измени на Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните, потенцирајќи дека со нив не се менува суштината на ...

Најавени па повлечени реформите во Законот за референдум

Сител - 23.01.2018

Министерството за правда се откажа од намерата да го менува законот за референдум.. Иницијативата за промена на законот првин ја објави на единствениот електронски регистар на прописи ЕНЕР, па за кратко го повлече предлогот..

Министерство за правда: Измените на Законот за референдум се за усогласување со Изборниот законик

Канал5 - 23.01.2018

Со предложените измени во Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните, се врши усогласување на законскиот текст со Изборниот законик и се напуштаат односно надминуваат одредени застарени решенија, соопшти денеска ...

Министерството за правда се премисли – го тргна предлог-законот за референдум од ЕНЕР

Макфакс - 23.01.2018

Министерството за правда се премисли. Од Единствениот електронски регистар на прописи (ЕНЕР) ја тргна иницијативата за промена на Законот за референдум и другите облици на непосредно изјаснување на граѓаните кое беше објавено вчера.

Правда: Измените во Законот за референдум се за техничко доуредување

+инфо - 23.01.2018

Ќе се прават усогласувања на овој закон со Изборниот и со Законот за судови, кои се донеесени неколку месеци по оној за референдумот. Измените кои се предлагаат во Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување се вршат за да се ...

Измените на Законот за референдум немаат врска со преговорите за името, тврди Владата

Сакам да кажам - 23.01.2018

Измените на Законот за референдум немаат никаква врска со преговорите за името, изјави за САКАМДАКАЖАМ.МК Оливер Ристовски, заменик министер за правда. Тој вели дека се прави само техничко усогласување со Изборниот законик и Законот за судови.

Министерство за правда ги одложи измените на Законот за референдум

Мета - 23.01.2018

Министерството за правда вчера го објави предлог-законот за референдум на Единствен национален електронски регистар на прописи на Република Македонија (ЕНЕР), а денеска го повлече, откако медиумите почнаа да објавуваат дека не се предвидува јавна ...

Владата ќе го менува Законот за референдум

Фокус - 23.01.2018

Министерството за правда подготвува измени на Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните. Се предвидува законските измени да бидат донесени по скратена постапка, а според извори од Министерството временската рамка за ...

Ќе се менува Законот за референдум по скратена постапка

Нова ТВ - 23.01.2018

Министерството за правда подготвува измени на Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните. Се предвидува законските измени да бидат донесени по скратена постапка, објкавува Академик .

Брзи промени на Законот за референдум

+инфо - 23.01.2018

Јавна расправа не е предвидена, а временската рамка за предлог-законот треба да се донесе најдоцна до 31 јануари. Министерството за правда започна постапка за изработка на предлог измени на Законот за референдум и и други облици на непосредно ...

Министерството за правда ја запре постапката за подготовка на измените на Законот за референдум

Академик - 23.01.2018

Постапката за подготовка на измените на Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните се запира, вели за Академик заменик-министерот за правда, Оливер Ристовски.

Власта по скратена постапка ќе го менува Законот за референдум

Макфакс - 23.01.2018

Поради неусогласенот на постојниот текст на Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните, со текстот на Изборниот законик и Законот за судови, Министерството за правда на Единствениот национален електронски регистар на ...

Ќе има брзи промени на Законот за референдум

Фактор - 23.01.2018

Министерството за правда започна постапка за изработка на предлог измени на Законот за референдум и и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните кои треба да бидат готови до крајот на овој месец.

Владата по скратена постапка ќе го менува Законот за референдум: Се крчка ли брза промена на името?

еМагазин - 23.01.2018

Министерство за правда подготвува предлог на Закон за изменување на Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните (по скратена постапка). Во образложението се вели дека целта на промените е надминување на постоечките ...

Се подготвуваат нови измени на Законот за судовите

Академик - 22.01.2018

Министерството за правда подготвува измени на Законот за судовите. Основната цел на Законот, посочуваат од Министерството, е зајакнување на независноста и интегритетот на судиите и нивната специјализација по области, како и утврдување на јасни ...

Најавени па повлечени реформите во Законот за референдум

МК News - 23.01.2018

Министерството за правда се откажа од намерата да го менува законот за референдум.. Иницијативата за промена на законот првин ја објави на единствениот електронски регистар на прописи ЕНЕР, па за кратко го повлече предлогот..

Измените на Законот за референдум се за усогласување со Изборниот законик...

Н.Македонија - 23.01.2018

Измените на Законот за референдум се за усогласување со Изборниот законик Со предложените измени во Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните, се врши усогласување на законскиот текст со Изборниот законик и се ...

Министерството за правда се премисли – го тргна предлог-законот за референдум од ЕНЕР

А1 On - 23.01.2018

Министерството за правда се премисли. Од Единствениот електронски регистар на прописи (ЕНЕР) ја тргна иницијативата за промена на Законот за референдум и другите облици на непосредно изјаснување на граѓаните кое беше објавено вчера.

Министерство за правда: Измените во Законот за референдум се за усоглаусвање на Изборниот законик

Press24 - 23.01.2018

Измените кои се предлагаат во Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување се вршат за да се направат усогласувања со Изборниот законик и со Законот за судови, велат од Министерството за правда.

Ристовски: Повлечени измените на Законот за референдум

Нова ТВ - 23.01.2018

Заменик министерот за правда Оливер Ристовски за СДК.мк изјави дека Министерството за правда ќе ја прекине процедурата за измена на Законот за референдум за да не се нанесе штета на преговорите со Грција, иако птенцира дека тие немаат никаква врска ...

Владата ќе го менува законот за референдум

24 Вести - 23.01.2018

Министерството за правда подготвува измени на законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните. Се предвидува законските измени да бидат донесени по скратена постапка, а временската рамка за предлог-законот најверојатно ...

Запрена постапката за измените на Законот за референдум

Таратур - 23.01.2018

Министерството за правда ја запре постапката за подготовка на измените на Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните се запира, изјави заменик-министерот за правда, Оливер Ристовски, во изјава за Академик.мк.

Власта по скратена постапка ќе го менува Законот за референдум

Вечер Прес - 23.01.2018

Поради неусогласенот на постојниот текст на Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните, со текстот на Изборниот законик и Законот за судови, Министерството за правда на Единствениот национален електронски регистар на ...

Власта “шверцерски“ ќе го менува Законот за референдум

А1 On - 23.01.2018

Поради неусогласенот на постојниот текст на Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните, со текстот на Изборниот законик и Законот за судови, Министерството за правда на Единствениот национален електронски регистар на ...

Во подготовка се измени во Законот за судовите

Правдико - 22.01.2018

Со предлог законот за изменување и дополнување на законот за судовите се врши негово усогласување со препораките дадени во мислењето на Венецијанската комисија кое главно се однесува на основите за разрешување на судија, основите за утврдување на ...

Министерство за правда: Измените на Законот за референдум се за усогласување со Изборниот законик

еМагазин - 23.01.2018

Со предложените измени во Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните, се врши усогласување на законскиот текст со Изборниот законик и се напуштаат односно надминуваат одредени застарени решенија, соопшти денеска ...

Министерството за правда се премисли – го тргна предлог-законот за референдум од ЕНЕР

Точка - 23.01.2018

Министерството за правда се премисли. Од Единствениот електронски регистар на прописи (ЕНЕР) ја тргна иницијативата за промена на Законот за референдум и другите облици на непосредно изјаснување на граѓаните кое беше објавено вчера.

Владата тргна да го менува Законот за референдум, па се повлече

Либертас - 23.01.2018

Измените на Законот за референдум немаат никаква врска со преговорите за името, изјави за САКАМДАКАЖАМ.МК Оливер Ристовски, заменик министер за правда. Тој вели дека се прави само техничко усогласување со Изборниот законик и Законот за судови.

Владата ќе го менува Законот за референдум

Press24 - 23.01.2018

Министерството за правда на Единствениот национален електронски регистар на прописи објави дека се потребни законски измени на Законот за регистар. Ова доаѓа по неусогласеност на постојниот текст на Законот за референдум и други облици на непосредно ...

Министерство за правда: Измените на Законот за референдум се за усогласување со Изборниот законик

Стандард - 23.01.2018

Со предложените измени во Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните, се врши усогласување на законскиот текст со Изборниот законик и се напуштаат односно надминуваат одредени застарени решенија, соопшти денеска ...

Министерството за правда се премисли – го тргна предлог-законот за референдум од ЕНЕР

Правдико - 23.01.2018

Министерството за правда се премисли. Од Единствениот електронски регистар на прописи (ЕНЕР) ја тргна иницијативата за промена на Законот за референдум и другите облици на непосредно изјаснување на граѓаните кое беше објавено вчера.

Власта по скратена постапка ќе го менува Законот за референдум

Кајгана - 23.01.2018

Поради неусогласенот на постојниот текст на Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните, со текстот на Изборниот законик и Законот за судови, Министерството за правда на Единствениот национален електронски регистар на ...

Министерство за правда: Измените на Законот за референдум се за усогласување со Изборниот законик

Слободен Печат - 23.01.2018

Со предложените измени во Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните, се врши усогласување на законскиот текст со Изборниот законик и се напуштаат односно надминуваат одредени застарени решенија, соопшти денеска ...

Владата ќе го менува Законот за референдум

Скопје инфо - 23.01.2018

Министерството за правда на Единствениот национален електронски регистар на прописи објави дека се потребни законски измени на Законот за регистар. Ова доаѓа по неусогласеност на постојниот текст на Законот за референдум и други облици на непосредно ...

Министерство за правда: Одложени измените на Законот за референдум

Алсат-М - 23.01.2018

Министерството за правда во ново корегирано соопштение попладнево информира дека се одложени предложените измени на Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните, потенцирајќи дека со нив не се менува суштината на ...

Власта по скратена постапка ќе го менува Законот за референдум

Тера - 23.01.2018

Поради неусогласенот на постојниот текст на Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните, со текстот на Изборниот законик и Законот за судови, Министерството за правда на Единствениот национален електронски регистар на ...

Министерство за правда: Одложени измените на Законот за референдум...

Н.Македонија - 23.01.2018

Министерство за правда: Одложени измените на Законот за референдум Министерството за правда во ново корегирано соопштение попладнево информира дека се одложени предложените измени на Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на ...

Власта по скратена постапка ќе го менува Законот за референдум

Точка - 23.01.2018

Поради неусогласенот на постојниот текст на Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните, со текстот на Изборниот законик и Законот за судови, Министерството за правда на Единствениот национален електронски регистар на ...

Министерство за правда се корегираше: Одложени измените на Законот за референдум

еМагазин - 23.01.2018

Министерството за правда во ново корегирано соопштение попладнево информира дека се одложени предложените измени на Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните, потенцирајќи дека со нив не се менува суштината на ...

Власта по скратена постапка ќе го менува Законот за референдум

Курир - 23.01.2018

Поради неусогласенот на постојниот текст на Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните, со текстот на Изборниот законик и Законот за судови, Министерството за правда на Единствениот национален електронски регистар на ...

ПРАВДА, „СЕ ПРАВДА“: Преговорите немаат врска, планиравме само „пеглање“ на техничките работи во Законот за референдум

Фактор - 23.01.2018

Од Министерството за правда посочуваат дека Измените на Законот за референдум се прават со цел усогласување со Изборниот законик а по бурната реакција на социјалните мрежи и во јавноста Владата реши да го повлече предлогот за измени.

Министерство за правда: Одложени измените на Законот за референдум

ТВ21 - 23.01.2018

Министерството за правда во ново корегирано соопштение попладнево информира дека се одложени предложените измени на Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните, потенцирајќи дека со нив не се менува суштината на ...

Јавна расправа не е предвидена: Власта по скратена постапка ќе го менува Законот за референдум

Република - 23.01.2018

Поради неусогласенот на постојниот текст на Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните, со текстот на Изборниот законик и Законот за судови, Министерството за правда на Единствениот национален електронски регистар на ...

Министерство за правда: Одложени измените на Законот за референдум

Нетпрес - 23.01.2018

Министерството за правда во ново корегирано соопштение попладнево информира дека се одложени предложените измени на Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните, потенцирајќи дека со нив не се менува суштината на ...

По скратена постапка и без јавна расправа ќе се менува Законот за референдум

Нетпрес - 23.01.2018

Поради неусогласенот на постојниот текст на Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните, со текстот на Изборниот законик и Законот за судови, Министерството за правда на Единствениот национален електронски регистар на ...

Министерство за правда ги одложи измените во Законот за референдум

Фокус - 23.01.2018

Министерството за правда во ново корегирано соопштение попладнево информира дека се одложени предложените измени на Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните, потенцирајќи дека со нив не се менува суштината на ...

По скратена постапка ќе се менува Законот за референдум

Сител - 23.01.2018

Поради неусогласенот на постојниот текст на Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните, со текстот на Изборниот законик и Законот за судови, Министерството за правда на Единствениот национален електронски регистар на ...