TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Добредојде за Македонија во НАТО од светските лидери(фото галерија)

AKO - 04.12.2019

Премиерот Зоран Заев во Лондон на одбележувањето на 70 годишнината од формирањето на НАТО, беше поздравен од светските лидери кои ѝ посакаа добредојде на нашата земја во воената ...

Невидена злоупотреба на државна функција за партиска промоција во Лондон (ВИДЕО)

Expres - 04.12.2019

Премиерот Заев денешното учество на самитот на НАТО го злоупотреби за промоција на активностите на неговата партија СДСМ. “Ја остваривме целта кон која се стремевме цели 27 години. Стануваме 30-та членка на НАТО.

Рамадани: Не сме свесни што постигнавме со влезот во НАТО

iPortal - 04.12.2019

Да успеевме на овој самит да бидеме полноправна членка на НАТО, ќе беше рекорд во тоа што значи времетраење на ратификација на протоколот, но како и да е сите кои бевме дирекно вклучени во ова и граѓаните треба да бидат задоволни од она што до сега ...

Северна Македонија добродојдена во НАТО, Заев: Шпанија наскоро ќе го ратификува Протоколот

ТВ21 - 04.12.2019

Рано утрово лидерите на државите членки се собраа на Самитот на НАТО во Лондон. Северна Македонија иако се уште не е полноправна членка, овде е претставена од делегација предводена од премиерот Заев. На влезот, праша каде ќе се соберат лидерите.

Во Лондон средба Заев - Пленковиќ: Успехот на Македонија е израз на реформите

Канал5 - 04.12.2019

Претседателот на Владата Зоран Заев на маргините на состанокот на лидерите на НАТО по повод 70 годишнината од постоењето на Алијансата оствари средба и со премиерот на Хрватска Андреј Пленковиќ.

НАТО посветено на заемната одбрана

Р.С.Европа - 04.12.2019

Дводневниот самит на НАТО во Лондон заврши, а генералниот сектерат на алијансата Јенс Столтеберг оцени дека НАТО е најуспешна алијанса во историја. На одбележувањето на седумдесет годишнината од основањето првпат учествуваше и македонска делегација.

Заев: Ја остваривме целта кон која се стремевме цели 27 години (ВИДЕО)

Слободен Печат - 04.12.2019

Ја остваривме целта кон која се стремевме цели 27 години. Стануваме 30-та членка на НАТО. Обезбедивме трајна сигурност, економски развој и сигурна иднина за нашите деца, напиша премиерот Заев на Твитер.

Самит во Лондон – Заев добил уверување дека Македонија во јануари станува полноправна членка

Канал5 - 04.12.2019

Со пораки за поддршка и срдечно добредојде за Македонија, во Лондон заврши НАТО самитот, на кој прв пат речиси рамноправно учествуваше и македонска делегација. По глобалниот собир, кој мина во сенка на меѓусебните препирки на светските лидери, Заев ...

Трамп и Ердоган разговарале за сојузничките ангажмани на Турција

А1 On - 04.12.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска имал средба со турскиот колега Реџеп Тајип Ердоган, во рамки на самитот на НАТО во близина на Лондон, на која е разговарано за тензиите предизвикани во Алијансата од турската воена операција во ...

Заев: Добив лично уверување од премиерот Санчез дека Шпанија многу скоро ќе го ратификува Протоколот

Press24 - 04.12.2019

Премиерот Зоран Заев во изјава за медиуми по самитот на НАТО во Лондон рече дека добил лично уверување од шпанскиот премиер Педро Санчез дека Шпанија многу скоро ќе ја депонира ратификацијата на Протоколот за пристапување на нашата земја за членство ...

Со аплауз поздравено обраќањето на премиерот Заев на Состанокот на лидерите на НАТО

Канал5 - 04.12.2019

Ставаме печат на нашето место меѓу сојузниците кои се обединети за слобода, мир и демократија, рече премиерот Заев пред лидерите на земјите членки на НАТО. Премиерот Зоран Заев денеска учествуваше на Состанокот на лидерите на НАТО во Лондон, по ...

Заев : Се исполнува деценискиот стремеж за нашата земја да стане членка на НАТО

Канал5 - 04.12.2019

По завршувањето на официјалниот дел од самитот на НАТО во Лондон , премиерот Зоран Заев во овбраќањето рече дека останува само уште Шпанија да го ратификува протоколот за НАТО за нашето полноправно членство.

Втор ден Самит на НАТО - Русија и Кина во фокус

Глас на Америка - 04.12.2019

Трамп, пак, се сретна со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ВАШИНГТОН — Лидерите на НАТО денес се собраа на голф терен надвор од Лондон да покажат обединетост, и покрај разликите околу тероризмот, Турција и зголемена нетрпеливост кон САД.

Заев: Како дел од НАТО, Македонија станува фактор за стабилност во регионот

Н.Македонија - 04.12.2019

Претседателот на Владата, Зоран Заев, во изјава за медиумите го оцени учеството на владината делегација на Состанокот на лидерите на НАТО по повод 70-годишнината од постоењето на Алијансата.

НАТО самит во Лондон – Ќе надвладее ли сплотеноста пред поделбите?

Канал5 - 04.12.2019

Во Лондон завршува главниот дел од НАТО самитот, на кој учествува и владина делегација, предводена од премиерот Заев.. На глобалниот собир, кој минува во сенка на меѓусебните препирки на светските лидери, Македонија прв пат присуствува безмалку ...

Лидерите на НАТО ја потврдија тајната врска меѓу Европа и Северна Америка

Слободен Печат - 04.12.2019

Во соопштението објавено по краткиот самит во близина на Лондон, 29-те лидери повторно ја потврдија тајната трансатлантска врска меѓу Европа и Северна Америка, како и договорот за меѓусебна одбрана во кој нападот врз една членка се смета за напад ...

(ФОТО) Огромен медиумски интерес за Самитот во НАТО

Фокус - 04.12.2019

Сите погледи овие денови се насочени кон главниот град на Англија, Лондон, каде се одржува Самитот на НАТО. Очигледно е дека овој настан предизвикува големо внимание кај најголемите медиумски куќи низ светот, па воопшто не е чудно што на овој настан ...

„Еден за сите, сите за еден“ – македонската делегација на 70 годишнината на НАТО

ТВ21 - 04.12.2019

Рано утрово лидерите на државите членки се собраа на Самитот на НАТО во Лондон. Северна Македонија иако се уште не е полноправна членка, овде е претставена од делегација предводена од премиерот Заев. На влезот, праша каде ќе се соберат лидерите.

Премиерот Заев денеска на средба со шпанскиот мандатар Санчез

Телма - 04.12.2019

На вториот ден од Самитот на НАТО во Лондон, Македонија е на масата со редовните членки и ќе може да дебатира за темите кои ќе се разговараат, ќе расправа како членка на НАТО, со една разлика, нема да има право на глас.

Самитот на НАТО низ фотографии

Сител - 04.12.2019

Во Лондон денеска започна состанокот на Северноатлантскиот совет, на кој учествуваат шефови на држави или на влади на земјите членки на НАТО, меѓу кои и премиерот Зоран Заев. Над 2.000 новинари во прес центарот на Самитот на НАТО во лондон Оклопно ...

Заев успеа да се добере до Трамп и да направи проштална слика?

Магазин - 04.12.2019

Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со Американскиот претседател Доналд Трамп по што ја искористи можноста да се фотографира со него. Зоран Заев во текот на самитот на НАТО во Лондон, се фотографираше како се ракува со Трамп и при тоа ги објави ...

Македонскиот премиер Заев сам си го проби патот до човекот што го „тресе“ светот

Бриф - 04.12.2019

„Македонската иднина е гарантирана со вакви сојузници. Безбедни, сигурни и стабилни учествуваме во сите глобални и демократски процеси кои светот го движат напред. Северна Македонија е 30-та земја членка на НАТО, тоа носи просперитет и сигурна ...

Самит на НАТО во Лондон

Сител - 04.12.2019

Во Лондон денеска започна состанокот на Северноатлантскиот совет, на кој учествуваат шефови на држави или на влади на земјите членки на НАТО, меѓу кои и премиерот Зоран Заев. Заев ја предводи владината делегација што присуствува на собирот во ...

Песков: Русија нема да влезе во трката за вооружување со НАТО

Локално - 04.12.2019

Русија нема да се приклучи во трката за вооружување со НАТО, дури и Алијансата да ги зголеми своите воени трошоци, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изјави дека европските сојузници и ...

Котелот на НАТО зоврива во Лондон

Н.Македонија - 04.12.2019

Самитот на НАТО во Лондон, според познавачите на внатрешните состојби на сојузот, веројатно ќе биде еден од највозбудливите во историјата на Алијансата. Напнатоста внатре во Алијансата се споредува дури со онаа што владеела во времето на Студената ...

Путин:Проширувањето на НАТО е закана за Русија

Канал5 - 04.12.2019

Ширењето на НАТО е закана за Русија порача рускиот Претседател Владимир Путин .. Проширувањето на алијансата според Путин е бесмислено со оглед на тоа што не постојатг закани од Москва по распадот на Советскиот сојуз во 91-та.

Лидерскиот самит на НАТО во Лондон почнува среде тензии помеѓу сојузниците, и македонија првпат активно учествува

Сакам да кажам - 04.12.2019

Кралицата Елизабета Втора ги нагости Зоран Заев и шефовите на земјите-членки на НАТО во пресрет на денешниот официјален почеток на дводневниот самит во Лондон, на кој ќе се одбележат 70 години од основањето на алијансата.

Зошто Трамп смета дека Алијансата е на смртна постела?

Локално - 04.12.2019

Со самитот на врвот на НАТО оваа недела се слави 70-годишнина на Алијансата во Лондон, но некои од клучните играчи не се во празнично расположение, пренесува CNBC. Најголемиот гостин, американскиот претседател Доналд Трамп, патува во британската ...

Црна Гора ја потврдува припадност кон НАТО

24Инфо - 04.12.2019

Црногорскиот премиер Душко Марковиќ, пред самитот на лидерите на Алијансата, рече дека состанокот на сојузниците е добра можност Црна Гора да ја потврди нејзината припадност кон Алијансата.

Заев: Ова е истиориски момент, самитот на НАТО во Лондон се одржува со 30 земји членки

Слободен Печат - 04.12.2019

Пристапниот протокол е сега потпишан од сите земји членки освен Шпанија, од технички причини поради предвремените избори во оваа земја. Премиерот Зоран Заев пред почетокот на лидерскиот состанок на земјите членки на НАТО за МИА изјави дека ова за ...

Заев присуствуваше на прием кај кралицата Елизабета Втора

Макфакс - 04.12.2019

Премиерот, Зоран Заев, кој ја предводи делегацијата на нашата земја на состанокот на лидерите на НАТО во Лондон со кој се одбележува 70-годишнината од постоењето на Алијансата, синоќа присуствуваше на прием кај кралицата Елизабета Втора во ...

НАТО лидерите денеска за сегашните и идните предизвици

Р.С.Европа - 04.12.2019

Лидерите на НАТО денеска на вториот ден од нивниот состанок во близина на Лондон ќе расправаат за заканите со кои се соочува Алијансата, но и за разликите и поделбите во врска со идната стратегија.

Лидерите на државите членки на НАТО на прием кај кралицата Елизабета Втора

CivilMedia - 04.12.2019

Обединетото Кралство на Велика Британија на својата официјална страница објави фотографија со кралицата Елизабета Втора и шефовите на земјите членки на НАТО, во пресрет на дводневниот самит во Лондон, на кој ќе се одбележат 70 години од основањето ...

„Добродојдовте во НАТО!“ и порача Бен Валас на Шекеринска од Лондон

Фактор - 04.12.2019

Добродојдовте во НАТО - и порача британскиот министер за одбрана Бен Валас на министерката Шекеринска на средбата во Лондон. Средбата се реализира во пресрет на Лидерскиот самит на НАТО – Алијансата каде за прв пат нашата држава активно учествува на ...

(Фото) Заев на прием кај Кралицата Елизабета, заедно со лидерите на земјите-членки на НАТО

еМагазин - 04.12.2019

Премиерот Зоран Заев беше на прием кај Кралицата Елизабета во Бакингемската палата, што се приреди за сите делегации, во чест на состанокот на лидери на НАТО кој се одржува во Лондон. Тој беше во друштво на светските и европските лидери, а многумина ...

Заев во Лондон во друштво на најмоќните лидери

Фактор - 04.12.2019

70 години слави НАТО Алијансата а премиерот Заев во друштво на најмноќните светски лидери е дел од Самитот кој се одржува два дена во Лондон. Заедно со Емануел Макрон, Доналд Трамп, Ангела Меркел, Реџеп Таип Ердоган, и многу други лидери на ...

Премиерот Заев на заедничката фотографија со Кралицата Елизабета Втора

AKO - 03.12.2019

Иако формално РС Македонија се уште не е членка на НАТО, премиерот Заев е дел од заедничката фотографија на лидерите на земјите членки со Кралицата Елизабета Втора. Нејзиното Височество кралицата Елизабета Втора ги поздрави генералниот секретар на ...

Заев на прием кај кралицата, утре од Санчез ќе бара одговор кога Шпанија ќе го ратификува македонското членство во НАТО

Телма - 03.12.2019

Северна Македонија е 30 членка на НАТО на 70-годишнината од формирањето на Алијансата, ова е мотото под кое настапуваат членовите на државната делегација и пред врвот на НАТО и пред новинарите овде во Лондон, а истото мото е содржано и на беџот со ...

Путин: Ширењето на НАТО е бесмислено и закана за Русија

МКД - 03.12.2019

Претседателот на Русија Владимир Путин го критикуваше продолжувањето на ширењето на НАТО кое, како што сугерираше, било бесмислено. Како што истакна Путин, тоа е бесмислено имајќи го предвид непостоењето на закана од Москва по распадот на Советскиот ...

Заев со лидерите на земјите од НАТО на прием кај англиската кралица

Алсат-М - 03.12.2019

Премиерот Зоран Заев вечера во Лондон, каде денеска и утре се одржува Самитот на НАТО, на кој се одбележуваат 70 години од Алијансата, заедно со лидерите на земјите-членки пристуваше на прием кај кралицата Елизабета во Бакингенмската палата.

(ФОТО) Кралицата го прими Заев како лидер на земја-членка на НАТО

Фокус - 03.12.2019

Македонскиот премиер Зоран Заев вечерва беше на прием кај кралицата Елизабета како дел од делегацијата на лидерите на земјите членки на НАТО. Кралското семејство ја објави групната фотографија и напиша: -Официјална фотографија со нејзиното ...

Северна Македонија за првпат на иста маса со лидерите на НАТО

Алсат-М - 03.12.2019

Зоран Заев кој е прв македонски премиер кој присуствува на Состанокот на лидерите на НАТО во Лондон, ја истакна потребата НАТО да се посвети на завршување на конфликтите во различните земји низ целиот свет.

И Заев со лидерите на НАТО кај кралицата Елизабета Втора

Тера - 03.12.2019

Денеска во Лондон почна самитот на НАТО по повод 70 годишнината од формирањето на овој најголем воен сојуз во светот. На самитот на НАТО во Лондон македонската делегација ја предводи премиерот Зоран Заев, а во нејзин состав се и министерката за ...

Заев со лидерите на НАТО на прием кај кралицата Елизабета Втора (ФОТО)

Слободен Печат - 03.12.2019

Премиерот Зоран Заев на Твитер објави фотографија од лидерите на НАТО, на прием кај кралицата Елизабета Втора во Бекингемската палата. -Официјална фотографија од нејзиното височество кралицата, принцот од Велс, генералниот секретар на НАТО и ...

(ФОТО) Прием за лидерите на членките на НАТО кај британската кралица

360 степени - 03.12.2019

Групна фотографија со лидерите на земјите-членки на НАТО вечерва објави кралицата Елизабета Втора. Таа организираше прием за лидерите во Бакингемската палата во Лондон, каде се одржува самит по повод 70-годишнината од формирањето на Алијансата.

Заев со првите луѓе на земјите-членки на НАТО на фотографијата со британската кралица

Локално - 03.12.2019

Официјална фотографија на Нејзиното Височество, Кралицата, Принцот од Велс со Генералниот секретар на НАТО и Шефови на држави и влади од државите-членки на Алијансата, стои на официјалниот Твитер профил на Кралското семејство.

Ердоган задоволен од состанокот на НАТО четворката во Лондон

Слободен Печат - 03.12.2019

Четворицата разговарале за турската операција „Извор на мирот", насочена кон курдските милиции Единици на народната заштита и Работничката партија на Курдистан на северот од ...

Почна НАТО Самитот во Лондон,Македонија учествува рамноправно со членките

Канал5 - 03.12.2019

Започна Самитот на НАТО на лидерите на земјите членки во Лондон. Македонија се уште не е полноправна членка, но сепак, за прв пат учествува рамноправно со останатите 29 земји. Во Лондон е Јован ...

Шок: Целиот свет е парализиран поради веста дека умрела кралицата Елизабета

Убавина и Здравје - 03.12.2019

Деновиве светот се шокира откако на социјалните мрежи се прошири веста дека кралицата Елизабета Втора починала, пренесува The Mirror. Според написите во странските медиуми, анонимен корисник на Твитер објавил пораки од групата WhatsApp во кои пишува ...

Полковник Зоран Секуловски е новиот воен претставник во НАТО

Телма - 03.12.2019

Новиот воен преставник на Македонија во НАТО се уште не стигна до Брисел, но е во делегацијата која отпатува на самитот во Лондон. Полковник Зоран Секуловски, според неофицијалните информации на Телма, е изборот за воен претставник во НАТО.