TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев го обвини Мицкоски дека ја попречува евро-интеграцијата на земјава и го штити криминалот во неговата партија

Алсат-М - 19.07.2019

Откажувањето на лидерската средба, според премиерот Зоран Заев, се должи поради неучеството на ВМРО-ДПМНЕ. Премиерот додаде дека тврдоглавоста на Христијан Мицкоски докажува дека тој е против интеграцијата на земјава и оти се обидува по секоја цена ...

Владин предлог за спас или за укинување на СЈО

Р.С.Европа - 19.07.2019

Лидерската средба не се одржа, а владата најави свој предлог закон со кој ќе се реши идниот статус на СЈО. Премиерот Заев и покрај несогласувањата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски очекува двотретинско мнозинство.

Неуспешен обид за лидерска средба

Телма - 19.07.2019

Пропадна обидот на премиерот Заев за средба со лидерите на другите три најголеми партии: ВМРО ДПМНЕ, ДУИ и Алијанса. Лидерскиот состанок е нецелисходен без Мицкоски, кој одбива да разговара за други теми пред да биде одлучено за предвремени избори.

(ВО ЖИВО) Обраќање на премиерот Зоран Заев од Владата

Алсат-М - 19.07.2019

Во моментов премиерот Зоран Заев се обраќа од владата. Како што претходно беше наведено во владиното соопштение, во своето обраќање Заев ќе ги наведе причините за одлагање на лидерската средба, како и следните чекори што ќе бидат преземени во ...

Заев крена раце од Мицкоски, ќе понуди друго решение за блокадата во која се најде законот за СЈО

Фокус - 19.07.2019

Од Владата соопштија дека лидерската средбам која требаше да се одржи денеска помеѓу лидерите на најголемите политички партии, се откажува, а како резултат на тоа што лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, не ја прифати поканата.

Најавено обраќање на премиерот Заев од Владата во 14:00 часот

Алсат-М - 19.07.2019

Премиерот Зоран Заев денеска, со почеток во 14:00 часот, ќе се обрати до јавноста, соопштуваат од Владата. Како што се наведува во соопштението, во своето обраќање Заев ќе ги наведе причините за одлагање на лидерската средба, како и следните чекори ...

Мицкоски побегна од разговори во интерес на граѓаните, велат од Владата за откажана лидерска средба

Сакам да кажам - 19.07.2019

Владата го обвини претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски дека избегал од разговори во интерес на граѓаните и на државата, откако лидерот на опозицијата ја одби поканата на премиерот Зоран Заев да присуствува на лидерска средба денеска.

Наместо лидерска, Заев на прес-конференција (ВО ЖИВО)

+инфо - 19.07.2019

Премиерот Зоран Заев ја откажа лидерската средба закажана за денеска попладне, на која требаше да седне на маса со Христијан Мицкоски, Али Ахмети и Зијадин Села. Причината е што лидерот на ВМРО-ДПМНЕ не ја прифати поканата, а од Владата соопштија ...

Лидерска средба нема да има, се чека потврда

МКД - 19.07.2019

Лидерската средба што ја свика премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев за денеска нема да се одржи, но се чека официјална потврда, велат партиски извори. Заев пред неколку дена ја најави лидерската средба на кој рече ќе се разговара за Законот ...

ВО ЖИВО: Обраќање на премиерот Зоран Заев

Фактор - 19.07.2019

Претседателот на Владата Зоран Заев во 14 часот ќе има обраќање. Претходно во текот на денот од Владата соопштија дека лидерската средба закажана за денеска нема да се одржи поради тоа што не се создадени услови за постигнување консензус за ...

Заев ја откажа лидерска, ќе има јавно обраќање

+инфо - 19.07.2019

Нема услови за консензус и лидерска денеска попладне нема да има, соопштија од кабинетот на премиерот Зоран Заев кој денеска во 14 часот ќе излезе на прес-конференција во Владата. Оттаму велат дека Владата одбива да прифаќа ултиматуми од ...

Огненовски: Лидерската средба на манипулаторите на столетието се откажа

AKO - 19.07.2019

,,Лидерски средби, се само обично заведување на народот дека политичарите од партиите кои ја практицирале и ја практицираат власта мислат и на народот и на државата. Денес требаше, не знаеме веќе по кој пат ќе се одржи таканаречена лидерска средба, ...

СДСМ: Со тоа што побегна од лидерската средба и од разговор за Изборниот законик, Мицкоски потврди дека се плаши од ...

24Инфо - 19.07.2019

Да беше навистина за предвремени избори Мицкоски ќе дојдеше да разговара за Изборниот законик и препораките на ОДИХР. Со тоа што побегна од лидерска, Мицкоски потврди дека не сака да разговара за предвремени избори туку да се побегне и од оваа тема.

Прес-конференција на премиерот Заев за откажаната лидерска средба

MTM - 19.07.2019

Премиерот Зоран Заев одржува прес-конференција во Владата во врска со откажаната лидерска средба. На лидерската средба што ја предложи Заев беа номинирани три главни теми – законот за јавното обвинителство, пописот и измените на Изборниот законик, ...

Во живо: Зоран Заев за причините зошто нема лидерска средба

Република - 19.07.2019

Во живо од Влада – пресконференција на премиерот Зоран Заев за откажаната лидерска средба ...

Влада: Лидерска без Мицкоски нема поента

Expres - 19.07.2019

Од Владата денеска и официјално соопштија дека премиерот Зоран Заев се откажува од лидерската средба закажана за денеска откако лидерот на најголемата опозициска партија, Христијан Мицкоцски, одби да присуствува доколку на дневен ред не се – ...

Нема лидерска средба, Заев ќе понудел друго решение за блокадата за законот за СЈО

Скопје1 - 19.07.2019

По потврдата од Владата дека лидерската средба која требаше да се одржи денеска помеѓу лидерите на најголемите политички партии, се откажува, неофицијлно премиерот ќе понудел друго решение за блокадата во која се најде законот за СЈО.

Старите партнери на „Илинденска“ повторно на иста маса

Независен - 19.07.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, оствари завчера прва средба со новата амбасадорка на САД во Скопје, Кејт Брнс. Ако се суди според штурото соопштение што го испратија од ВМРО-ДПМНЕ потоа, средбата била повеќе протоколарна, по што Мицкоски ...

Молк за лидерската: Нема официјална информација ниту дека е откажана, ниту пак дека Заев, Села и Ахмети ќе се видат

PressingTV - 19.07.2019

Засега нема официјална информација дали денеска ќе се одржи лидерската средба најавена за во 14 часот. Зијадин Села нема добиено информација дека таа е откажана, а пак СДСМ преку партиско соопштение порачаа дека Мицкоски бега од лидерска и оти ...

Лидерската средба неизвесна

Опсервер - 19.07.2019

Неизвесно е одржувањето на лидерската средба, која премерот Зоран Заев ја закажа за денеска и на која тој номинираше три главни теми – законот за јавното обвинителство, пописот и измените на Изборниот законик, со можност на отворање нови.

Се бараат избори и експертска Влада: Кон што води откажувањето на лидерската средба

Фактор - 19.07.2019

Лидерска средба најверојатно нема да има. Извори од СДСМ синоќа брифираа дека лидерот Зоран Заев им соопштил на сопартијците дека форматот на средбата без присуство на опозициската ВМРО-ДПМНЕ нема смисла.

Лидерската средба откажана оти Мицкоски не доаѓа

Сакам да кажам - 19.07.2019

Лидерската средба, која што премиерот Зоран Заев ја закажана за денеска, нема да се одржи бидејќи претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ја одби поканата и нема да присуствува, објави „ Дојче Веле “, повикувајќи се на партиски извори.

Откажана лидерската средба за утре

24 Вести - 19.07.2019

Лидерската средба што Заев ја закажа за утре нема да се одржи, поради недоаѓањето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Ова Заев им го кажал на ЦО вечерва, потврдуваат извори оттаму.

Откажана лидерската средба за утре

Сител - 18.07.2019

Сител неофицијално дознава дека утрешната закажана лидерска средба е откажана. Причината е најавите дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски нема да присуствува. Официјално никој не потврдува, но неофицијално лидерот на СДСМ ги известил ...

Откажана утрешната лидерска средба

Deutsche Welle - 18.07.2019

По седницата на ЦО, извори од СДСМ велат дека е откажана за утре закажаната лидерска средба поради одбивањето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ да присуствува на неа. СДСМ најавува борба против криминалот и корупцијата, Лидерската средба на која утре требаше ...

Нема лидерска средба утре

Алсат-М - 18.07.2019

Алсат дознава дека премиерот Зоран Заев ги извести сопартиците за одложување на лидерската средба. Според него лидерска без опозиција нема смисла. Утре се очекува СДСМ да ги соопшти ставовите во врска со Изборен Законик, Попис и Законот за Јавно ...

Пропадна закажаната лидерска?!

ТВ21 - 19.07.2019

Лидерската средба која ја иницираше премиерот Зоран Заев наводно е откажана поради неприфаќањето на Хриатијан Мицкоски да учествува на истата, објави ТВ24. Како што се пишува оваа одлука синоќа Заев ја соопштил на Централниот Одбор на партијата.

Не успеа блефот на Заев, без Мицкоски нема лидерска средба

Expres - 19.07.2019

Без лидерот на опозицијата нема логика да се организира лидерска средба е причината поради која премиерот Заев ја откажал лидерската средба закажана за утре. Иако вчера изјави дека со или без Мицкоски ќе има средба вечерва Заев ја откажал лидерската ...

На Заев не му се седнува без Мицкоски: Откажана лидерската средба

Независен - 18.07.2019

Лидерската средба закажана за утре (петок) во Клубот на пратениците е откажана, објавија повеќе медиуми во земјава повикувајќи се на извори во СДСМ. Претседателот на партијата, Зоран Заев ги информирал сопартијците на вечерашната седница на ...

Власта се повлече, лидерската средба откажана

MakPress - 19.07.2019

Според неофицијани, партиски извори лидерската средба е откажана. Информацијата проструи во јавноста по завршувањето на централниот одбор на СДСМ иако засега истата не е потврдена. Информациите велат дека премиерот Заев веќе ги известил лидерите на ...

Откажана утрешната лидерска средба

Либертас - 19.07.2019

По седницата на ЦО, извори од СДСМ велат дека е откажана за утре закажаната лидерска средба поради одбивањето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ да присуствува на неа. СДСМ најавува борба против криминалот и ...

Откажана лидерската средба

PressingTV - 19.07.2019

Лидерската средба закажана за утре, нема да се одржи бидејќи претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ја одби поканата и нема да присуствува, објави „ Дојче Веле “, повикувајќи се на извори од СДСМ.

Заев, Ахмети и Села – на лидерска средба најверојатно без Мицкоски?

24 Вести - 18.07.2019

Експертска влада, предвремени парламентарни избори и шеф на СЈО кој ќе дојде од земја од Еропската унија се дел од барањата кој според информации на ТВ 24 лидерот на Алијансата за Албанците Зијадин Села утре ќе ги стави на маса пред лидерската ...

Каква ќе биде „судбината“ на утрешната лидерска средба?

Канал5 - 18.07.2019

Осудена ли е на неуспех утрешната лидерска средба ако на неа не присуствува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Од опозициската партија и денеска повторија дека Мицкоски ќе оди на лидерска средба која би била само за предвремени избори.

ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски нема да учествува на лидерската средба в петок

Локално - 18.07.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нема да се појави на лидерската средба в петок, потврди денеска претседателка на Унијата на жени на партијата, Благица Ласовска. ВМРО-ДПМНЕ, според Ласовска, останува на ставот дека ако воопшто се одржи ...

СДСМ вечерва ќе чека одговор од ВМРО-ДПМНЕ за утрешната лидерска

Фактор - 18.07.2019

СДСМ вечерва ќе чека одговор од ВМРО-ДПМНЕ за утрешната лидерска средба што ја најави премиерот Зоран Заев. Владеачката партија за доцна попладне закажа седница на Централниот одбор и најверојатно една од темите ќе биде утрешната лидерска средба, ...

Мицкоски утре нема да учествува на лидерската средба

CivilMedia - 18.07.2019

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, нема утре да се појави на лидерската средба, потврди денеска претседателка на Унијата на жени на партијата, Благица Ласовска. Според неа, партијата останува на ставот дека ако воопшто се одржи ...

Мицкоски не оди на лидерска, СДСМ чека одговор до вечер

Expres - 18.07.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ нема да се појави на лидерската средба што за утре ја закажа премиерот Зиоран Заев доколку на неа не се разговара за предвремени избори. Во денешното интервју за „Експрес.мк“, Мицковски вели дека прашањето за предвремени избори ...

ВО ЖИВО: Обраќање на премиерот Зоран Заев

24Инфо - 19.07.2019

ВО ЖИВО: Обраќање на премиерот Зоран Заев Претседателот на Владата Зоран Заев во 14 часот ќе има обраќање. Претходно во текот на денот од Владата соопштија дека лидерската средба закажана за денеска нема да се одржи поради тоа што не се создадени ...

СДСМ: Пораката е јасна, Мицкоски се плаши од избори, затоа побегна од лидерската средба и од разговор за Изборниот ...

Бриф - 19.07.2019

Да беше навистина за предвремени избори Мицкоски ќе дојдеше да разговара за Изборниот законик и препораките на ОДИХР. Со тоа што побегна од лидерска, Мицкоски потврди дека не сака да разговара за предвремени избори туку да се побегне и од оваа тема.

Лидерска ќе има, Заев повторно го повика Мицкоски да дојде

Независен - 18.07.2019

Лидерската средба закажана за утре најверојатно ќе се одржи во отсуство на лидерот на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Премиерот Зоран Заев вчера на прес-конференција во Владата повторно го повика Мицкоски да дојде на ...

Во очи на лидерската: Ќе има ли предвремени избори?

Фактор - 18.07.2019

ВМРО-ДПМНЕ на чело со Христијан Мицкоски и СДСМ предводен од Зоран Заев во своите ровови пред закажаната лидерска средба утре. Додека Мицкоски бара предвремени избори, Заев вели дека нема да исполнува желби.

Прес-конференција на премиерот Заев за откажаната лидерска средба (во живо)

Опсервер - 19.07.2019

Премиерот Зоран Заев одржува прес-конференција во Владата во врска со откажаната лидерска средба. На лидерската средба што ја предложи Заев беа номинирани три главни теми – законот за јавното обвинителство, пописот и измените на Изборниот законик, ...

Поканата за лидерската средба останува отворена – Заев вели дека не го сфаќа Мицкоски

ТВ21 - 17.07.2019

Се уште останува отворена поканата на Премиерот за лидерската средба, а Зоран Заев се уште се надева на учество на лидерот на македонската опозиција, Христијан Мицкоски. Тој вели дека не му е јасно како Мицкоски бара предвремени избори, без ...

Лидерската средба неизвесна

+инфо - 19.07.2019

Неизвесно е одржувањето на лидерската средба, која премерот Зоран Заев ја закажа за денеска и на која тој номинираше три главни теми – законот за јавното обвинителство, пописот и измените на Изборниот законик, со можност на отворање нови.

Лидерската средба закажана за денеска неизвесна

iPortal - 19.07.2019

Лидерска средба најверојатно нема да има. Извори од СДСМ синоќа брифираа дека лидерот Зоран Заев им соопштил на сопартијците дека форматот на средбата без присуство на опозициската ВМРО-ДПМНЕ нема смисла.

Нема лидерска средба – откажана е

Нетпрес - 19.07.2019

Како што дознаваме, неофицијално, утрешната лидерска средба е откажана. Причината се најавите дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски нема да присуствува. Официјално никој не потврдува, но неофицијално лидерот на СДСМ ги известил лидерите на ...

Откажана утрешната лидерска средба

Press24 - 18.07.2019

По седницата на ЦО, извори од СДСМ, за „Дојче Веле“ велат дека е откажана за утре закажаната лидерска средба поради одбивањето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ да присуствува на неа. Лидерската средба на која утре требаше да се расправа за Законот за ...

Откажана лидерската средба

Вечер - 19.07.2019

Лидерската средба, која што премиерот Зоран Заев ја закажана за утре, нема да се одржи бидејќи претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ја одби поканата и нема да присуствува, објави „Дојче Веле“, повикувајќи се на партиски извори.