TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев: Додавката „Северна“ е цената за влез на Македонија во ЕУ и НАТО

Канал5 - 07.11.2018

Почна собраниската расправа за уставните амандмани. Прв се разгледува амандманот со кој треба да се внесе географската одредница Северна пред името Македонија.. Расправата во Комсијата за уставни прашања ја следи Ивана ...

Заев :Со нацрт амандманите се внесува обврска за заштита и се гарантира македонскиот идентитет

Канал5 - 07.11.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска се обрати пред членовите на Уставната Комисија на Собранието на Република Македонија пред почетокот на амандманската расправа за измени на Уставот.

АСНОМ не се брише од Преамбулата, со Договорот индентитетот е загарантиран, рече Заев на собраниската расправа за ...

Сакам да кажам - 07.11.2018

Нема ништо спорно во иницијативата за измени на Уставот согласно Договорот од Преспа за решавање на спорот за името со Грција, рече премиерот Зоран Заев во образложението на предложените 4 нацрт амандмани пред собраниската Комисија за уставни ...

Димовски: Да се дополнат нацрт-амандманите со кои ќе се одреди и нивниот рок на примена

Нова ТВ - 07.11.2018

На дебатата на Комисијата за уставни прашања за нацрт-амандманите на Уставот, пратениците од опозизиската ВМРО-ДПМНЕ упатија забелешка дека овој пакет Уставни измени се носи без консензус.

Анегдоти на комисиската дебата за уставните измени

Р.С.Европа - 07.11.2018

Во Комисијата за уставни прашања започна втората фаза на процесот за уставни измени. Премиерот Зоран Заев образлагаше и одговараше на забелешките на пратеници на ВМРО ДПМНЕ Со директен дуел меѓу премиерот Зоран Заев и поранешниот претседател на ...

Николовски: Ништо не зборувам на памет, а ако сме патриоти, да не ја одолговлекуваме постапката

Фокус - 07.11.2018

Пратеникот Илија Николовски, генерал во пензија, на денешната расправа за уставните амандмани, порача дека пратениците немаат време за губење и очекува дека во најскоро време ќе се заврши целиот процес околу уставните измени.

Заев: Додавката „северна“ е цената за влез на Македонија во ЕУ и НАТО

Нова ТВ - 07.11.2018

Уставните измени ќе влезат на сила кога Грција ќе ја ратификува спогодбата во грчкиот Парламент и ќе го ратификува протоколот за членство во НАТО, кажа премиерот Зоран Заев на стартот на дебатата за нацрт уставните амандмани на Комисијата за уставни ...

Вељаноски кон Заев: Ако наеднаш го јадеш слонот, ќе пукнеш!

Фокус - 07.11.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Вељаноски, му посочи на премиерот Зоран Заев, за како што рече, опасностите кои доаѓаат по уставните измени. „Се расправало многупати за Уставот, се воделе дебати.

Заев: Политичките формулации на АСНОМ можат да се протолкуваат како аспирации кон териториите на нашите соседи

Фокус - 07.11.2018

Во преамбулата не се брише АСНОМ, се додава Охридскиот рамковен договор, а АСНОМ ќе се споменува два пати, рече премиерот Зоран Заев, во своето обраќање денеска на Комисијата за уставни прашања каде започна расправата за уставните амандмани.

Почнува втората фаза од постапката за менување на Уставот

Канал5 - 07.11.2018

Собраниската комисија за уставни прашања ја почна седницата на која треба да се расправа за четирите нацрт-амандмани на Уставот согласно договорот од Преспа, но веднаш на почетокот беше дадена пауза.

Вељаноски до Заев: Посмирени сте од минатиот пат, ви требаа 80 патеници, а сега 61

Макфакс - 07.11.2018

„Во мое време 2 пати се менуваше Уставот со консензус меѓу власт и опозиција, а не како сега набрзина. Ви честитам што излеговте на чело на таа мала група и не се криевте, тоа е доблест и решивте да го менувате Уставот, да се самоукине Република ...

Заев: АСНОМ не се брише од Преамбулата, напротив ќе биде спомнат двапати

Локално - 07.11.2018

Во преамбулата на Уставот на Република Македонија согласно предложените нацрт амандмани АСНОМ нема да се брише, туку ќе биде двапати споменат. Ова го истакна премиерот Зоран Заев образложувајќи ги нацрт уставните амандмани кои произлегоа од ...

(ВИДЕО) Заев: АСНОМ не се брише од Преамбулата, напротив ќе биде спомнат двапати

Бриф - 07.11.2018

СНОМ не се брише од Преамбулата на Уставот на Република Македонија. Тој ќе се содржи двапати. Во Преамбулата ќе се додадат и зборовите Охридски рамковен договор, со што ќе се потврди историското значење за нашата држава, рече премиерот Зоран Заев ...

Груевски се појави на Комисијата за уставните амандмани

Фокус - 07.11.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска се појави на Комисијата за уставни прашања на која ќе започне расправата за уставните амандмани. Груевски претходно беше на судење за предметот „Титаник“, поради што не присуствуваше на Комисијата ...

Заев тврди дека АСНОМ не се брише од Преамбулата на Уставот

Фактор - 07.11.2018

Образложувајќи ги четирите нацрт-амандмани што ги предложи Владата, премиерот Заев пред малку од Собраниската говорница кажа дека АСНОМ не се брише од Преамбулата на Уставот на Република Македонија.

Дебатата за амандманите прекината пред да почне

Слободен Печат - 07.11.2018

Во присуство на голем број пратеници меѓу кои и Никола Груевски, претседателот на Алијансата на албанците Зијадин Села речиси сите од ВМРО-ДПМНЕ како и осумте кои дадоа поддршка во правата фаза од носење на уставните амандмани почна расправата за 4 ...

Обединети за Македонија бара да се забрани кратенката ВМРО во имињата на партиите

Макфакс - 07.11.2018

„Обединети за Македонија“ како десничарска партија бара ВМРО да влезе во преамбулата на Уставот, но и да се забрани името ВМРО во имињата на партиите. Оттаму сметаат дека ВМРО како масовно, национално ослободително движење е првата организирана ...

Уставните амандмани во сложена собраниска процедура

Р.С.Европа - 07.11.2018

Откако на 19 октомври беше изгласана потребата од промена на Уставот, уставните измени повторно влегуваат во собраниска процедура. Сега преку седницата на Комисијата за уставни прашања почнува втората фаза од процесот.

Нацрт-амандманите на Уставот пред Комисијата за уставни прашања

Академик - 07.11.2018

Нацрт-амандманите на Уставот на РМ се на денешниот дневен ред на Комисијата за уставни прашања. Пленарната седница за нацрт-амандманите е закажана за 1 декември. Владата на РМ минатата недела го објави текстот на нацрт-амандманите на Уставот на ...

И Љубе Бошковски има своја желба во уставните измени

Фактор - 07.11.2018

Партијата "Обединети за Македонија" на Љубе Бошковски, инаку владеачки коалиционен партнер, побара додека се отворени уставните измени името ВМРО да се вметне како движење во Преамбулата, но истовремено и да се забрани неговото користење како ...

Постапката за менување на Уставот влегува во втората фаза

Тера - 07.11.2018

Собраниската Комисија за уставни прашања денеска ќе ја почне расправата за четирите нацрт-амандмани на Уставот, што ќе трае во следните 12 дена. Со утврдувањето на нацрт-амандманите почнува втората фаза од постапката за уставни измени.

Постапката за менување на Уставот влегува во втората фаза

Макфакс - 07.11.2018

Собраниската Комисија за уставни прашања денеска ќе ја започне расправата за четирите нацрт-амандмани на Уставот, што ќе трае во следните 12 дена. Пленарната седница претседателот на Собранието Талат Џафери ја закажа за 1 декември.

Власта и опозицијата ќе ги вркстат копјата за уставните измени

Слободен Печат - 07.11.2018

Атмосферата на собраниската дебата за уставните измени ќе ја зачинат и протестите пред Собранието што се најавени од партијата „Единствена Македонија“. На денешната седница на Комисијата за уставни прашања власта и опозицијата ќе ја почнат дебатата ...

Почнува втората фаза од постапката за менување на Уставот

24Инфо - 07.11.2018

Почнува втората фаза од постапката за менување на Уставот Собраниската Комисија за уставни прашања денеска ќе ја започне расправата за четирите нацрт-амандманите на Уставот согласно Договорот од Преспа, која треба да трае 12 дена.

Села: Има нешто поважно од Охридскиот договор за во преамбулата на Уставот

Алсат-М - 06.11.2018

Лидерот на Алијанасата за Албанците, Зијадин Села во емисијата „200“, на АЛСАТ-М, рече дека поважно од Охридскиот договор што се вметнува во преамбулата на Уставот е првата реченица од преамбулата која, како што оценува Села, ја дели едната етничка ...

Богојески: ВМРО да влезе во Преамбулата

365 - 06.11.2018

Ако навистина е одлучено во Преамбулата на Уставот да биде претставен континуитеот на македонската држава, и ако навистина се сака реално помирување, во преамбулата мора да се најде и историското ВМРО, вели сега активистот на ВМРО-ДПМНЕ – Петар ...

На пратениците на ВМРО-ДПМНЕ власта им се заканувала со 15 години затвор доколку не гласаат за уставните измени!

Курир - 06.11.2018

Полека, но сигурно се одмотува клопчето околу гласањето за уставните измени и притисоците и тортурата вршена врз опозициските пратеници со цел да го дадат својот глас за промена на Уставот и уставното име.

Богојески: ВМРО мора да влезе во Преамбулата на Уставот, доколку сакаме вистинско помирување

Фокус - 06.11.2018

Сега активистот на ВМРО-ДПМНЕ, Петар Богојески во изјава за „Фокус“ вели дека според него, историското ВМРО треба да влезе во Преамбулата на Уставот, доколку е одлучено таму да биде претставен континуитеот на македонската држава.

Заев: Со нацрт амандманите се внесува обврска за заштита и се гарантира македонскиот идентитет

ТВ21 - 07.11.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска се обрати пред членовите на Уставната Комисија на Собранието на Република Македонија пред почетокот на амандманската расправа за измени на Уставот.

ВМРО-ДПМНЕ ќе дебатира, но нема да поднесува предлози на амандманите за измени на уставот

Сител - 06.11.2018

ВМРО-ДПМНЕ активно ќе учествува во дебата за уставните амандамни. Новиот партиски координатор во Собранието најавува жестока дебата Мицевски вели дека ВМРО-ДПМНЕ само ќе дебатира и нема да поднесува амандамни во оваа фаза. Во власта се мирни.

Рамковниот договор ќе ги прекине соништата за федерализација?

Телма - 06.11.2018

Со вметнувањето на Рамковниот договор во Преамбулата на Уставот ќе прекинат соништата за федерализација на државата. Неговите принципи можат да бидат од големо значење за внатрешната стабилност на државата.

Велјановски до Заев: Не правите некои потези кои се со краток ефект, а имаат трајни последици врз Македонија

Нетпрес - 07.11.2018

На чело на таа мала владина група не се затскривте зад едно колективно тело и цврсто решивте да го промените Уставот без оглед на сите последици кои ќе има Република Македонија, му се обрати Трајко Велјановски, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата ...

Стоилковиќ предлага амандмани: Гарантирани пратенички места за заедниците од преамбулата, регистрација на ПОА…

Република - 06.11.2018

Бидејќи Рамковниот договор станува дел од преамбулата на Уставот, се отвора можност соодветната и правична застапеност да се примени и кај Собранието, каде што преку соодветен амандман припадниците на националните заедници наброени во преамбулата на ...

Жестока дебата на Комисијата за уставни прашања - Димовски бара да се дополнат нацрт-амандманите

Press24 - 07.11.2018

Велјаноски истакна дека со измените се предвидува менување на името дури 52 пати и дека тоа е правно и технички неприфатливо. – Ако треба да се менува името во Уставот на педесет места направете го тоа како што треба со 50 амандмани, рече Велјаноски.

Комисиски расправи за нацрт-амандманите

Телма - 06.11.2018

Во Собранието утре ќе почнат и комисиските расправи за нацрт-амнадманите за измени на Уставот, и за предлогот за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски, кој според судско решение, најдоцна задутре, треба да се јави за издржување ...

Може ли пратениците да ги видоизменат амандманите

Н.Македонија - 06.11.2018

НАЦРТ-АМАНДМАНИТЕ НА УСТАВОТ ВЛЕГУВААТ ВО СОБРАНИСКА ПРОЦЕДУРА Утре, на 7 ноември, треба да почне расправата за амандманите за промени во Уставот, во согласност со спогодбата од Мала Преспа во собраниската комисија за уставни прашања, а ...

Беса и Алијанса побараа официјализирање на албанскиот јазик

Нова ТВ - 07.11.2018

Сега е време да се решат отворените прашања за Албанците и да не се ставаат под тепих, рече Фадил Зендели од Беса на дебатата за нацрт уставните амандмани. Беса има конкретно барање да се официјализира албанскиот јазик.

Мицевски: Пратениците ќе дебатираат за уставните амандмани

Канал5 - 06.11.2018

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува во собраниската дебата за уставните измени. По вчерашната координација на пратеничката група во партиското седиште, опозициските пратеници ќе настапат со жестоко разобличување на сите уставни амандмани и за сето ...

Вељаноски до Заев: Слонот не се јаде цел, туку парче по парче

Фактор - 07.11.2018

Пратеникот Трајко Вељаноски денеска во Собранието на премиерот Зоран Заев му рече дека има поговорка која вели дека слонот не се јаде цел туку парче по парче, а тие тоа според него го прават со Уставот.

Вељаноски до Заев: Сега сте посмирени од минатиот пат, ви требаа 80 патеници, а сега 61

А1 On - 07.11.2018

Во мое време 2 пати се менуваше Уставот со консензус меѓу власт и опозоција, а не како сега набрзина. Ви честитам што излеговте на чело на таа мала група и не се криевте, тоа е доблест и решивте да го менувате Уставот, да се самоукине Републила ...

Заев: Додавката „северна“ е цената за влез на Македонија во ЕУ и НАТО

Република - 07.11.2018

Уставните измени ќе влезат на сила кога Грција ќе ја ратификува спогодбата во грчкиот Парламент и ќе го ратификува протоколот за членство во НАТО, кажа премиерот Зоран Заев на стартот на дебатата за нацрт-уставните амандмани на Комисијата за уставни ...

Груевски се појави на Комисијата за уставните амандмани

iPortal - 07.11.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска се појави на Комисијата за уставни прашања на која ќе започне расправата за уставните амандмани. Груевски претходно беше на судење за предметот „Титаник“, поради што не присуствуваше на Комисијата ...

Заев: АСНОМ ќе биде спомнат двапати во Преамбулата

Стандард - 07.11.2018

Премиерот Зоран Заев во образложението на нацрт-амандманите на Уставот на денешната седница на Комисијата за уставни прашања соопшти дека АСНОМ не се брише од Преамбулата на Уставот на Република Македонија, туку тој ќе се содржи двапати.

Шкариќ: Вметнувањето на Рамковниот договор во Преамбулата е политичка одлука и договор

Телма - 05.11.2018

„Промената на преамбулата на прв поглед изгледа ситна, но е многу значајна. Владата сака да го одбегне манифестот на АСНОМ кој е проблематичен за Грција. Сегашните предлагачи на уставните измени сакаат одлуките на АСНОМ да ги заменат со проглас, ...

ОМ: Историското ВМРО да влезе во Уставот, но да се забрани во имињата на партиите

+инфо - 07.11.2018

Како десничарска партија, Обединети за Македонија бара ВМРО да влезе во преамбулата на Уставот, но и дека мора да се забрани името ВМРО во имињата на партиите. ВМРО како масовно, национално ослободително движење е првата организирана формација која ...

Почнува втората фаза од постапката за менување на Уставот

Локално - 07.11.2018

Собраниската Комисија за уставни прашања денеска ќе ја започне расправата за четирите нацрт-амандманите на Уставот согласно Договорот од Преспа, која треба да трае 12 дена. Пленарната седница претседателот на Собранието Талат Џафери, кој истовремено ...

На пратениците на ВМРО-ДПМНЕ власта им се заканувала со 15 години затвор доколку не гласаат за уставните измени

Нетпрес - 06.11.2018

Полека, но сигурно се одмотува клопчето околу гласањето за уставните измени и притисоците и тортурата вршена врз опозициските пратеници со цел да го дадат својот глас за промена на Уставот и уставното име.

Заев: Со нацрт амандманите се гарантира македонскиот идентитет

Press24 - 07.11.2018

Обраќањето на премиерот Заев ви го пренесуваме во целост: Почитуван Претседател на Уставната Комисија во Собранието на Република Македонија, Почитувани пратеници, Како што сте веќе информирани, Владата на Република Македонија, го утврди текстот на ...