TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сообраќај по наместа влажни коловози. Снег со слаб интензитет врне на Ѓавато, Крива Паланка и Попова Шапка.

Порта - 29.01.2022

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по наместа влажни коловози. Снег со слаб интензитет врне на Ѓавато, Крива Паланка и Попова Шапка. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен.

Жичарата решение за Шапка-Касами: Оваа година урбанистички план, НВО бараат работа, а не зборови

ТВ21 - 28.01.2022

Иако туристичкиот центар Попова Шапка оваа година има подобри ски патеки, недостигот на паркинзи, немањето ДУП за викенд куќичките и нефункционирањето на жичарата од Тетово до Попова Шапка беа тема на јавната дебата организирана на Попова шапка каде ...

Развој на Попова Шапка преку унапредување на инфраструктурата

ТВ21 - 28.01.2022

Унапредување на инфраструктурата, потребно е да се изгради нова жичарница за да се стигнува полесно до ски центарот, да се создадат повеќе паркинг места и сместувачки капацитети. Ова денеска го истакнаа најголемиот дел од учесниците на дебатата за ...

Променливо облачно – Временска прогноза за 29.01.2022

Телма - 28.01.2022

Ноќеска нашето подрачје ќе се наоѓа под влијание на нестабилна воздушна маса, која на запад носи врнежи претежно од снег. Ќе се задржи и утре претпладне, но во текот на денот со стабилизирање на времето и намалување на облачноста.

Ке има ли гондола од Тетово до Попова Шапка? Некоординираност меѓу локалната и централната власт за зимскиот центар

ММС - 28.01.2022

Градоначалникот на Општина Тетово Биљал Касами, поднел барање до повеќе светски компании за изградба на нова гондола од Тетово до Попова Шапка. Тој на денешната јавна дебата рече дека веќе една од нив испратила одговор.