TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Видео од фрлањето на светиот крст во Битола

Тера - 19.01.2020

Како што веќе објавивме 17 годишниот Петар Атанасовски од Битола го фати светиот крст во осветените води во соборниот храм „Свети Великомаченик Димитриј“. Досега скокал три пати, а два пати ја имаше среќата да го фати крстото.

Младиот Петар по вторпат го фати крстот во Битола

Н.Македонија - 19.01.2020

Младиот Петар Атанасовски, кој има 17 години по вторпат го фати крстот што Митрополитот Петар го фрли во базенот во црквата Св. Димитрија во Битола. – Имам 17 години и учам во Средното техничко училиште „Ѓорги Наумов“.

Филип Стојаноски е најсреќниот прилепчанец кој го фати светиот крст

Слободен Печат - 19.01.2020

Стојаноски е среќен и вели дека осум пати учествувал, а вторпат е најбрз и го фаќа светиот крст. Дваесет и шестгодишниот Филип Стојаноски е најсреќниот прилепчанец, кој го фати светиот крст денеска на Богојавление – Водици од осветените води на ...

Кристијан Ниновски го фати крстот во Вардар во Скопје

+инфо - 19.01.2020

Христијан Ниновски беше најсреќен меѓу над сто верници кои скокнаа во водите на Вардар по Светиот крст – на централната манифестација за големиот христијански празник Богојавление – Водици.

Петар Рупески по петти пат го фати крстот во водите на Охридското Езеро

А1 On - 19.01.2020

Петар Руепски од охридската населба Варош беше најсреќниот меѓу неколку стотините верници кои денеска скокаа по Чесниот крст што во осветените води на Охридското Езеро го фрли митрополитот на Дебарско-кичевската епархија, владиката Тимотеј.

Кристијан Ниневски го фати светиот крст на централната манифестација за Водици во Скопје

Frontline - 19.01.2020

Според најавите, за фаќање на Светиот крст во реката Вардар беа пријавени над 130 верници. Кристијан Ниневски беше најсреќен меѓу над стоте верници кои скокнаа во водите на Вардар по светиот крст на централната манифестација за големиот христијански ...

Трајче Серафимовски го фати Светиот крст во Струмица

Сител - 19.01.2020

26-годишниот Трајче Серафимовски од Струмица беше најбрзиот кој го извади Светиот крст од водите во Струмица. -Н е беше лесно да се фати крстот, среќата ме послужи за првпат и го фатив светиот крст - кажа Срефимовски по фаќањето на ...

(ВИДЕО) Кристијан Ниневски го фати светиот крст на централната манифестација за Водици во Скопје

Бриф - 19.01.2020

Кристијан Ниневски беше најсреќен меѓу 140-те верници кои скокнаа во водите на Вардар по светиот крст на централната манифестација за големиот христијански празник Богојавление – Водици во центарот на Скопје и го извлече крстот од осветените води.

Христијан Ниневски го фати светиот крст на централната манифестација за Водици во Скопје

Алсат-М - 19.01.2020

Христијан Ниневски беше најсреќен меѓу над стоте верници кои скокнаа во водите на Вардар по светиот крст на централната манифестација за големиот христијански празник Богојавление – Водици во центарот на Скопје и го извлече крстот од осветените ...

(Видео) Скопјанецот Кристијан Ниневски исто како лани прв дојде до крстот во водите на Вардар

Макфакс - 19.01.2020

Скопјенецот Кристијан Ниневски (26) и годинава беше најсреќниот од околу 140 верници кои се фрлија по светиот крст во водите на реката Вардар во центарот на Скопје. Ова е втор пат светиот крст да заврши во рацете на младиот скопјанец, кој исто така ...

26-годишниот Кристијан Ниноски го извади крстот од водите на Вардар

Сител - 19.01.2020

Најсреќниот учесник е 26-годишниот Кристијан Ниневски од Скопје го извади крстот од водите на Вардар. Светиот крст беше за кратко време изваден од водите на реката на Вардар. Честитки до Кристијан многу здравје среќа и ...

Дарио Јордановски е набрзиот пливач по крстот во кумановскиот градски базен (ФОТО)

Кумановски м. - 19.01.2020

Петнаесетгодишниот Дарио Јордановски е најбрзиот пливач кој денеска успеа да стигне до светиот крст во затворениот градски базен во Куманово. loading... Јордановски е прва година средно училиште и и втор пат скока по крстот.

Млад битолчанец беше најсреќен во фаќањето на светиот крст во осветените води која Преспанско – пелагониската епархија

Press24 - 19.01.2020

Младиот битолчанец Петар Атанасовски е годинешен најсреќен учесник во вековната манифестација фаќање на светиот крст во осветените води која Преспанско – пелагониската епархија ја одржа во црковниот двор на храмот „Св.

Кристијан Ниневски го фати Светиот крст во Скопје

Press24 - 19.01.2020

По втор пат, 26-годишниот Кристијан Ниневски го фати Светиот крст во водите на реката Вардар во Скопје. Кристијан беше најсреќниот и најбрзиот и минатата година во Скопје. -Минатата година ми донесе синче, здравје, среќа на мојата фамилија и тоа им ...

Петар Атанасовски го фати крстот во Битола

Тера - 19.01.2020

17 годишниот Петар Атанасовски од Битола го фати светиот крст во осветените води во базенот на соборниот храм „Свети Великомаченик Димитриј“. Од околу 50-та кои учествуваа во оваа верска традиција најсреќен беше Петар Атанасовски кој досега ...

Христијан Врапчески го фати крстот во Кичево

Канал5 - 19.01.2020

Во Кичево 25-годишниот Христијан Врапчески го фати крстот од осветените води во базенот на поранешниот Дом на АРМ. Прво во црковниот храм „Свети Петар и Павле" беше отслужена утрена богослужба, а потоа поворката се упати кон базенот, каде што се ...

Кристијан Ниневски повторно го фати светиот крст на централната манифестација на Водици во Скопје

ТВ21 - 19.01.2020

Кристијан Ниневски беше најсреќен меѓу над стоте верници кои скокнаа во водите на Вардар по светиот крст на централната манифестација за големиот христијански празник Богојавление – Водици во центарот на Скопје и го извлече крстот од осветените води.

По втор пат го фаќа крстот - Филип Стојановски беше најсреќен во Прилеп

Press24 - 19.01.2020

26-годишниот Филип Стојановски беше најсреќниот кој го фати Светиот Крст денеска во Прилеп. Филип по осми пат скока по крстот, а втор пат успева да биде најбрз. -Пред 4 години брз исто така најбрз и тогаш фаќањето на крстот ми донесе здравје, среќа ...

Кристијан Врапчароски по вторпат го фати крстот во Кичево

Н.Македонија - 19.01.2020

Младиот Христијан Врапчароски во својот трет обид, по вторпат го извади крстот од водите на базенот во Кичево, откако за првпат го фати крстот во 2018 година. – Не можам да ја опишам радоста која ме опседнува откако светиот крст го извадив од водите ...

Трајче серафимовки го фати светиот крст во Струмица!

Струмица Денес - 19.01.2020

Православните христијани во Македонија денеска го слават празникот Богојавление – Водици. Во храмовите на Македонската Православна Црква се одржуваат литургии, а денеска традиционално се фрла крстот во македонските реки и езера.

Светиот крст во Гостивар за Водици го фати Благојче Велјановски

Gostivarpress.mk - 19.01.2020

Светиот крст што во водите на Вардар беше положен во Гостивар, на големиот христијански празник Богојавление Водици, годинава го фати Благојче Велјаноски. Од триесетината гостиварци кои скокаа по крстот во студените води на реката, овојпат него го ...

Дејан Цветановски е среќникот што го фати крстот во Куманово

Вечер Прес - 19.01.2020

Триесет и двегодишниот кумановец Дејан Цветановски го извади светиот крст од осветените води во мини базенот на соборниот храм „Свети Никола“ во Куманово. – Седми пат како скокам по крстот.

Петар Рупески го фати Светиот крст во Охрид

Сител - 19.01.2020

30 годишниот о хриѓанец Петар Рупески денеска го извади крстот од Охридското Езеро. Ова му е петти пат, првиот пат крстот го фатил во 2005 година. На чинот на осветувањето на водите на Охридското Езеро што го спроведоа великодостојници на ...

Филип Стојаноски вторпат го фати крстот во Прилеп

Н.Македонија - 19.01.2020

Филип Стојаноски (26) беше најбрз меѓу 110-те прилепчани и го фати крстот во осветените води на базенот Салида. Ова му е вторпат на Стојаноски како стигнува до осветениот крст. – Пред четири години го фатив.Ми донесе среќа, радост и вработување во ...

Петар Рупевски: Возбуден сум како прв пат кога го фатив крстот

OhridNews - 19.01.2020

30 годишниот Петар Рупевски по петти пат го фати крстот што на празникот Богојавление Водици, денеска, беше положен во осветените води на Охридското Езеро. Во изјава за медиумите тој рече дека чувствува возбуда како прв пат да го фатил крстот.

Петта среќа за Рупески – пак го фати крстот во Охрид

+инфо - 19.01.2020

Триесетгодишниот охриѓанец Петар Рупески од населбата Варош годинава по петти пат го фати крстот во Охрид, на манифестацијата по повод православниот празник Водици. Тој и годинава беше најсреќен меѓу стотици верници што се фрлаа по Светиот крст во ...

Во Тетово Горан Јосифовски-Џемо го фати осветениот крст

Локално - 19.01.2020

Триесет и деветгодишниот Горан Јосифовски-Џемо го фати осветениот крст на празнувањето на денешниот празник Богојавление Водици во соборниот храм Свети Кирил и Методиј во Тетово. По осветениот крст освен Горан во црковниот базен скокаа и Бојан ...

Петар Рупески го фати Светиот крст во Охрид – петта среќа за момчето од Варош

Frontline - 19.01.2020

Прв пат крстот го фатил во 2005 година. Триесетгодишниот Петар Рупески од Варош, по петти пат го фати Светиот крст во Охрид. Прв пат крстот го фатил во 2005 година. Осветувањето на водите на Охридското Езеро кое го спроведоа великодостојници на ...

Петар од Охрид беше најсреќниот - по петти пат го фаќа крстот

Press24 - 19.01.2020

Најсреќен меѓу стотината верници кои утрово се фрлаа по Светиот крст во осветените води на Охридското Езеро, беше 30-годишниот Петар Рупески од Варош, кој прв успеа да доплива до крстот. Рупески, годинава, светиот крст го фаќа по петти ...

Средношколец го фати светиот крст во Дебар

Press24 - 19.01.2020

На традиционалното скокање по крстот, во духот на големиот Христијански празник Богојавление Водици, во Дебар најсреќен беше Бранко Силјановски, ученик во втора година во дебарската гимназија. – Пресреќен сум.

Кристијан пак го фати крстот во Вардар

Expres - 19.01.2020

Кристијан Ниневски(26) од Скопје беше среќникот кој стигна до крстот фрлен во Вардар на денешниот празник Водици. Тој, исто така, и лани беше најсреќниот од учесниците во традиционалниот чин по повод верскиот празник Богојавление – Водици.

Христијан Ниновски го фати крстот во Скопје

Скопје1 - 19.01.2020

Христијан Миновски најсреќен од сите верници кои скокнаа во водите на Вардар по светиот крст. Централната манифестација по повод православниот празник Богојавление -Водици се одржа во Скопје.

Младиот Христијан Врапчески го фати крстот во Кичево

Фактор - 19.01.2020

25-годишниот Христијан Врапчески oд Кичево го фати крстот од осветените води во базенот на поранешниот Дом на АРМ. Дваесетина луѓе се фрлија по крстот, а од осветените води него го извади Врапчески.

Петар Рупески го фати крстoт во Охрид

Фактор - 19.01.2020

Петар Рупески(30) од Варош го фати Светиот крст во Охрид. Ова му е петти пат, а прв пат крстот го фатил во 2005 година. Осветувањето на водите на Охридското Езеро кое го спроведоа великодостојници на Дебарско-кичевската епархија го следеа десеттина ...

Дејан Цветановски го фати светиот крст во црквата „Свети Никола“

Kumanovo News - 19.01.2020

Цветановски првпат го фаќа крстот, а веќе седум години скокал по крстот на големиот христијански празник Богојавление- Водици. - Денеска среќата беше на моја страна да го фатам крстот. Очекувам здравје и среќа на мене и на целото семејство, - изјави ...

По петти пат го фати крстот во Охрид

Expres - 19.01.2020

Охриѓанецот Петар Рупески(30) годинава по петти пат го фати крстот во Охрид, на манифестацијата по повод православниот празник Водици. Стотици верници денеска се фрлаа по Светиот крст во водите во Охридското ...

ВО ЖИВО: Одбележување на Водици во Скопје

Република - 19.01.2020

Следете го во живо осветувањето на водите на реката Вардар и фаќањето на светиот крст ...

И оваа година Петар беше најсреќниот – по петти пат го вади крстот од водите на Охридското езеро

Магазин - 19.01.2020

Во Охридското езеро голем борј на капачи се фрлија да го фаќаат светиот крст, но најсреќен меѓу стотината верници беше 30-годишниот Петар Рупески од населбата Варош, кој прв успеа да доплива до крстот.

(ФОТО) Петар Рупески од Варош по петти пат го фати крстот во Охрид

Скопје1 - 19.01.2020

30 годишниот Петар Рупески од Варош беше најсреќен меѓу неколкуте стотини верници кои денеска влегоа во студените води на Охридското Езеро, осветени на големиот христијански празник Богојавление – Водици, денот кога во реката Јордан Свети Јован ...

140 мажи се пријавиле да скокаат по светиот крст во Вардар

Сител - 18.01.2020

140 мажи се пријавиле да скокаат по светиот крст во Вардар. Манифестацијата Богојавление Водици почнува со литургија во црквата Пресвета Богородица по што следи литија до мостот Слобода од каде поглаварот на МПЦ-ОА ја осветува водата во Вардар и го ...

Ова се најсреќните гостиварци кои до сега го фатија крстот на Водици (фото)

Gostivarpress.mk - 18.01.2020

Во Гостивар годинава по шести пат ќе се одржи манифестацијата Богојавление Водици, со положување на светиот крст во водите на реката Вардар. Традицијата на ваквото одбележување на празникот во градот, беше возобновена во 2015-та година, по скоро ...

Светиот крст ќе се фрла во затворениот базен

Kumanovo News - 18.01.2020

Манифестацијата е со почеток во 11:30 часот. Сите заинтересирани граѓани кои сакаат да пливаат по крстот можaт да се пријават најдоцна до 18.01.2020 година на пријавницата на градскиот базен.

Во Гостивар за вадење на крстот за Водици пријавени се 30-тина момчиња

Gostivarpress.mk - 18.01.2020

Се` е подготвено за одбележување на големиот христијански празник Водици-Бојогавление во Гостивар, што се празнува утре – 19 јануари. Во соборната црква „Успение на Пресвета Богородица” ќе биде отслужена света литургија, по што во 10 часот ќе ...

На повеќе локации во Куманово утре ќе се скока по светиот крст

Кумановски м. - 18.01.2020

Светиот крст по повод пранзикот Водици или Богојавление утре ќе се фрла на повеќе локации во градот. Чествувањето сепак започнува со утринска богослужба во Соборниот храм „Свети Никола“ во 8 часот, по што околу 09:15 ќе биде осветена водата и ќе се ...

За фаќање на светиот крст во Радика пријавени се 120 лица

MakPress - 18.01.2020

До попладнево 120 лица се пријавени за учество на традиционалното скокање по крстот во реката Радика, во духот на големиот Христијански празник Богојавление Водици. – До попладнево се пријавени 120 лица, кои сакаат да бидат во водите на река Радика, ...

Средношколецот Бранко Силјановски го фати светиот крст во Дебар

Слободен Печат - 19.01.2020

Посакувам многу здравје, среќа, радост за сите. Бог се јави, за многу годни да ни е овој голем празник, изјави Силјановски. На традиционалното скокање по крстот, во духот на големиот Христијански празник Богојавление Водици, во Дебар најсреќен беше ...

Средношколецот Бранко Силјановски го фати светиот крст во Дебар

Канал5 - 19.01.2020

На традиционалното скокање по крстот, во духот на големиот Христијански празник Богојавление Водици, во Дебар најсреќен беше Бранко Силјановски, ученик во втора година во дебарската гимназија. – Пресреќен сум.