TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сорос: Веднаш тргнете го Закерберг од Фејсбук ако не сакате Трамп да победи

Оff.net - 18.02.2020

Во кратко и остро писмо до Фајненшл тајмс милијардерот инсистира Марк Закерберг и неговата десна рака Шерил Сандберг под итно да бидат отстранети од раководните улоги во компанијата, или во спротивно Трамп ќе тера и втор мандат.

ЕК се закани со „обврзувачки мерки“ по состанокот со Фејсбук за содржините со омраза

Курир - 18.02.2020

Европскиот комесар за индустрија, Французинот Тиери Бретон, ги предупреди платформите на социјалните мрежи со „обврзувачките мерки“ доколку не ги саморегулираат содржините во кои има омраза, недозволена содржина или лажни вести, јави дописникот на ...

ЕУ се закани со мерки против говорот на омраза на интернет

Р.С.Европа - 18.02.2020

Европскиот комесар за внатрешен пазар Тијери Бретон ги предупреди големите технолошки компании дека ЕУ разгледува воведување „обврзувачки мерки“ доколку тие сами не воведат регулатива околу содржините со изрази на омраза или лажните вести.

Европска Комисија : Фејсбук теба да се прилагоди кон ЕУ , а не обратно

Канал5 - 17.02.2020

Комесарот на Европската комисија, Тиери Бретон изјави денеска дека Фејсбук треба да се прилагоди на европските стандарди, а не обратно, и ги критикувал предложените правила на американскиот технолошки гигант како недоволни.

Зукерберг: Дезинформацијата е главна безбедносна закана

МКД - 17.02.2020

Содржината на Интернет треба да биде регулирана со систем што би бил нешто помеѓу постојните правила што се користат за телекомуникациските компании и медиумската индустрија, изјави во саботата извршниот директор на компанијата Фејсбук, Марк ...

Фејсбук мора да прифати државна регулација

Н.Македонија - 17.02.2020

Фејсбук мора да прифати одреден облик на државна регулација и да признае дека со својот статус на понудувач на содржини е некаде помеѓу весник и телефонска компанија, смета коосновачот на најпознатиот социјален медиум, Марк Закерберг.

Шефот на Facebook е спремен да плаќа повеќе данок ако мора

Телефони.мк - 17.02.2020

Директорот на Facebook , Марк Цукерберг, прифаќа дека глобалните даночни реформи значат дека таа социјална мрежа можеби мора да плаќа повеќе даноци во различни земји, известува Politico, повикувајќи се на говорот што Цукерберг го одржа.

Европска Комисија: Фејсбук теба да се прилагоди кон ЕУ, а не обратно

Press24 - 17.02.2020

Комесарот на Европската комисија, Тиери Бретон изјави денеска дека Фејсбук треба да се прилагоди на европските стандарди, а не обратно, и ги критикувал предложените правила на американскиот технолошки гигант како недоволни.

ЕУ се закани со мерки против говорот на омраза на интернет

Алсат-М - 18.02.2020

Европскиот комесар за внатрешен пазар Тијери Бретон ги предупреди големите технолошки компании дека ЕУ разгледува воведување „обврзувачки мерки“ доколку тие сами не воведат регулатива околу содржините со изрази на омраза или лажните вести.