TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кина ги повика САД да не вршат притисок врз Иран

Р.С.Европа - 18.06.2019

Кина ги предупреди САД да ги намалат „методите за екстремен притисок“ на Иран во услови на зголемена загриженост за можна конфронтација меѓу Вашингтон и Техеран. Кина го повика и Иран да се држи до одредбите во нуклеарниот договор со светските сили ...

ЕУ е скептична кон американските обвинувања против Иран

Deutsche Welle - 18.06.2019

Министрите за надворешни работи на членките на ЕУ уште не се сигурни дали зад нападите врз нафтни танкери стои Иран. САД тоа го критикуваат, а Иран се заканува со напуштање на Нуклеарниот договор Веста од Техеран, дека Иран по десет дена ќе започне ...

Америка испраќа уште 1.000 војници на Блискиот Исток

МКД - 18.06.2019

Пентагон ќе испрати уште 1.000 војници на Блискиот Исток како одговор на „непријателското однесување“ на иранските сили, објави американскиот министер за одбрана, Патрик Шенахан, и рече дека дополнителните сили ќе имаат „одбранбена улога“.

САД испраќаат сили во Заливот, ЕУ ќе смирува

Р.С.Европа - 18.06.2019

Пентагон објави нови снимки за зајакнување на обвинувањата дека Иран бил одговорен за нападите врз двата танкера за нафта во минатата недела во близина на Персискиот залив. Во истовреме, Пентагон соопшти дека ќе испрати дополнителни илјада војници ...

Опасност од отворање на „пандорината кутија“ на Блискиот Исток

Н.Македонија - 18.06.2019

Претставници на кинеската влада предупредуваат дека светот не треба да отвора „пандорина кутија“ во Блискиот Исток, осудувајќи го притисокот што САД го вршат на Иран, а повикаа и да не се откажуваат од нуклеарниот договор, пренесува „Ројтерс“.

САД испраќаат дополнителни 1.000 војници на Блискиот Исток

Макфакс - 18.06.2019

Пентагон на Блискиот Исток ќе испрати дополнителни 1.000 војници како одговор на непријателското однесување на иранските сили. Силите ќе имаат дефанзивна улога, соопшти вршителoт на должност секретар за одбрана, Патрик Шенахан.

Како Ормускиот Проток стана жариште на тензии: Каде се наоѓа и зошто е важен?

Факултети - 18.06.2019

Неодамнешниот напад на два танкери што превезувале нафта во Орумскиот Проток предизвикаа разговори за стратешки важниот проток и неговата улога во глобалната нафтена индустрија. Зошто овој проток е важен? Протокот се наоѓа меѓу Оман и Иран, ...

САД испраќаат дополнителни сили на Блискиот Исток

Р.С.Европа - 18.06.2019

Пентагон објави нови снимки за зајакнување на обвинувањата дека Иран бил одговорен за нападите врз два такера за нафта во минатата недела во Ормускиот залив. Повеќето од снимките биле направени од американски воен хеликоптер и на нив се прикажува ...

САД испраќаат околу илјада војници на Блискиот Исток поради „иранската закана“

Локално - 18.06.2019

САД ќе испратат околу илјада војници и воена опрема на Блискиот Исток како одговор на „заканата“ од Иран, изјавија синоќа од Пентагон. -Одобрив префрлање на околу илјада војници за одбранбени цели поврзани со закани од воздух, море и копно на ...

Дали ќе дојде до војна меѓу САД и Иран – анализа во Студио 1

1tv - 17.06.2019

Иран објави нови чекори кои се однесуваат на помало почитување на нуклеарниот договор, кој САД го напуштија минатата година. Белград и Приштина наскоро треба да добијат насоки од западните земји за наоѓање конечно решение за косовското прашање.На ...

Тензиите со Иран го нарушуваат кредибилитетот на Трамп

Н.Македонија - 17.06.2019

Главните сојузници на САД ја притиснаа администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп да дадат поконкретни докази со кои ќе може точно да се поврзе Иран со нападите на двата нафтени танкери во Оманскиот Залив, изјави државниот секретар ...

Помпео најави војна против Иран: Нема да бараме одобрување од Конгресот за напад на Техеран

Точка - 17.06.2019

Според шефот на американската дипломатија, сега „сите опции се на маса“ кога станува збор за спорот помеѓу Вашингтон и Техеран. „Соединетите Американски Држави разгледуваат цел спектар на опции за спротиставување на Иран.

Иран ако го блокира Ормускиот Теснец тоа ќе го направи јавно

Р.С.Европа - 17.06.2019

Началникот на Генералштабот на Иран, генерал мајор Мохамед Бакери изјави денеска дека неговата земја не стои зад нападите на нафтените танкери во Оманскиот Залив во минатата недела. Според него, доколку Иран сака да го блокира Ормускиот Теснец, кој ...

Саудиска Арабија бара решителен одговор од меѓународните сили кон Иран

Н.Македонија - 17.06.2019

Саудискиот принц Мохамед бин Салман ја повика меѓународната заедница да заземе решителен став во врска со нападите врз нафтените танкери во Оманскиот Залив, зад кои, според него, стои Иран.

Помпео: САД ќе обезбедат премин низ Ормускиот мореуз

Р.С.Европа - 17.06.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека САД не сакаат војна со Иран, но оти ќе обезбедат премин на бродови низ Ормускиот мореуз низ кој се транспортира третина од светската нафта.

САД испраќаат дополнителни сили на Блискиот Исток

Тера - 18.06.2019

Пентагон објави нови снимки за зајакнување на обвинувањата дека Иран бил одговорен за нападите врз два такера за нафта во минатата недела во Ормускиот залив. Повеќето од снимките биле направени од американски воен хеликоптер и на нив се прикажува ...

САД испрати војска кон Иран, на повидок нова војна

Курир - 18.06.2019

САД ќе испратат околу илјада војници и воена опрема на Блискиот Исток како одговор на „заканата“ од Иран, изјавија синоќа од Пентагон. -Одобрив префрлање на околу илјада војници за одбранбени цели поврзани со закани од воздух, море и копно на ...

Саудиска Арабија го обвини Иран за нападите врз танкерите

Р.С.Европа - 16.06.2019

Саудиските власти денеска го обвинија својот голем регионален ривал Иран дека е одговорен за неодамнешниот напад врз два танкери во Оманското Море. Претходно и САД и Велика Британија го обвинија Иран, но Техеран негира.

Помпео: САД не сакаат војна со Иран

Макфакс - 16.06.2019

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, денеска изјави дека, иако Иран несомнено е одговорен за минатонеделните напади врз два танкери на нафта, САД не сакаат војна со Техеран. „Претседателот Трамп направи сè за да избегне војна.

Ријад бара „решителен став“ на меѓународната заедница кон Иран

А1 On - 16.06.2019

Саудискиот престолонаследник, принцот Мохамед бин Салман ја повика меѓународната заедница да заземе „решителен став“ во врска со нападите врз нафтените танкери во Оманскиот Залив, за кои го обвини Иран.

„Сандеј тајмс”: Британија испраќа маринци во Оманскиот Залив

24Инфо - 16.06.2019

Велика Британија ќе испрати елитни единици на морнарицата во Оманскиот Залив, со цел да ги заштити своите воени бродови по зголемените тензии со Иран, пишува „Сандеј тајмс”. Планираното распоредување на британските сили следува по неодамнешниот ...

„Јапонскиот премиер го посети Техеран, а тие го наградија со торпедирање на танкерите“

Точка - 16.06.2019

Саудиските власти го обвинија Иран, својот голем регионален ривал, за неодамнешниот напад на двата танкери во Оманскиот залив. Саудиска Арабија, после Соединетите Американски Држави и Велика Британија го впери прстот во иранските власти за нападот ...

САД испраќаат околу илјада војници на Блискиот Исток поради „иранската закана“

Вечер - 18.06.2019

САД ќе испратат околу илјада војници и воена опрема на Блискиот Исток како одговор на „заканата“ од Иран, изјавија синоќа од Пентагон. -Одобрив префрлање на околу илјада војници за одбранбени цели поврзани со закани од воздух, море и копно на ...

Помпео: САД не сакаат војна со Иран

24Инфо - 16.06.2019

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, денеска изјави дека, иако Иран несомнено е одговорен за минатонеделните напади врз два танкери на нафта, САД не сакаат војна со Техеран. „Претседателот Трамп направи сè за да избегне војна.

Ријад бара „решителен став“ на меѓународната заедница кон Иран

MakPress - 16.06.2019

Саудискиот престолонаследник, принцот Мохамед бин Салман ја повика меѓународната заедница да заземе „решителен став“ во врска со нападите врз нафтените танкери во Оманскиот Залив, за кои го обвини Иран.

„Сандеј тајмс“: Британија испраќа маринци во Оманскиот Залив

А1 On - 16.06.2019

Велика Британија ќе испрати елитни единици на морнарицата во Оманскиот Залив, со цел да ги заштити своите воени бродови по зголемените тензии со Иран, пишува „Сандеј тајмс“. Планираното распоредување на британските сили следува по неодамнешниот ...

САД испраќаат околу илјада војници на Блискиот Исток поради „иранската закана“

Опсервер - 18.06.2019

САД ќе испратат околу илјада војници и воена опрема на Блискиот Исток како одговор на „заканата“ од Иран, изјавија синоќа од Пентагон. -Одобрив префрлање на околу илјада војници за одбранбени цели поврзани со закани од воздух, море и копно на ...

И Саудиска Арабија го обвинува Иран

Вечер - 16.06.2019

Саудискиот престолонаследник, принцот Мохамед бин Салман ја повика меѓународната заедница да заземе „решителен став“ во врска со нападите врз нафтените танкери во Оманскиот Залив, за кои го обвини Иран.

„Сандеј тајмс“: Британија испраќа маринци во Оманскиот Залив

Независен - 16.06.2019

Велика Британија ќе испрати елитни единици на морнарицата во Оманскиот Залив, со цел да ги заштити своите воени бродови по зголемените тензии со Иран, пишува „Сандеј тајмс“. Планираното распоредување на британските сили следува по неодамнешниот ...

САД испраќаат 1.000 војници на Блискиот Исток

Макфакс - 18.06.2019

САД ќе испратат околу илјада војници и воена опрема на Блискиот Исток како одговор на „заканата“ од Иран. Патрик Шанахан, вршител на должноста министер за одбрана на САД потврди дека одобрил префрлање на околу илјада војници за одбранбени цели ...

„Сандеј тајмс“: Британија испраќа маринци во Оманскиот Залив

Опсервер - 16.06.2019

Велика Британија ќе испрати елитни единици на морнарицата во Оманскиот Залив, со цел да ги заштити своите воени бродови по зголемените тензии со Иран, пишува „Сандеј тајмс“. Планираното распоредување на британските сили следува по неодамнешниот ...

САД испраќаат 1.000 војници на Блискиот Исток

Точка - 18.06.2019

САД ќе испратат околу илјада војници и воена опрема на Блискиот Исток како одговор на „заканата“ од Иран. Патрик Шанахан, вршител на должноста министер за одбрана на САД потврди дека одобрил префрлање на околу илјада војници за одбранбени цели ...

„Сандеј тајмс“: Британија испраќа маринци во Оманскиот Залив

+инфо - 16.06.2019

Велика Британија ќе испрати елитни единици на морнарицата во Оманскиот Залив, со цел да ги заштити своите воени бродови по зголемените тензии со Иран, пишува „Сандеј тајмс“. Планираното распоредување на британските сили следува по неодамнешниот ...

САД испраќаат околу илјада војници на Блискиот Исток поради „иранската закана“

А1 On - 18.06.2019

САД ќе испратат околу илјада војници и воена опрема на Блискиот Исток како одговор на „заканата“ од Иран, изјавија синоќа од Пентагон. -Одобрив префрлање на околу илјада војници за одбранбени цели поврзани со закани од воздух, море и копно на ...

„Сандеј тајмс“: Британија испраќа маринци во Оманскиот Залив

Локално - 16.06.2019

Велика Британија ќе испрати елитни единици на морнарицата во Оманскиот Залив, со цел да ги заштити своите воени бродови по зголемените тензии со Иран, пишува „Сандеј тајмс“. Планираното распоредување на британските сили следува по неодамнешниот ...

САД испраќаат околу илјада војници на Блискиот Исток поради „иранската закана”

24Инфо - 18.06.2019

САД ќе испратат околу илјада војници и воена опрема на Блискиот Исток како одговор на „заканата” од Иран, изјавија синоќа од Пентагон. -Одобрив префрлање на околу илјада војници за одбранбени цели поврзани со закани од воздух, море и копно на ...

Британија испраќа маринци во Оманскиот Залив

Слободен Печат - 16.06.2019

Планираното распоредување на британските сили следува по неодамнешниот напад врз два нафтени танкера, за што САД го обвинија Иран. Велика Британија ќе испрати елитни единици на морнарицата во Оманскиот Залив, со цел да ги заштити своите воени ...

САД ќе испратат околу илјада војници на Блискиот исток како одговор на „заканата“ од Иран

Канал5 - 18.06.2019

САД ќе испратат околу илјада војници и воена опрема на блискиот исток како одговор на „заканата“ од Иран, изјавија синоќа од Пентагон Според него, Вашингтон не оди во конфликт со Иран. Мерката е во прилог на безбедноста на веќе присутните воени ...

Зголемените тензии со Иран ја враќаат американската војска на Блискиот Исток

Н.Македонија - 18.06.2019

САД ќе испратат околу илјада војници и воена опрема на Блискиот Исток како одговор на „заканата“ од Иран. Патрик Шанахан, вршител на должноста министер за одбрана на САД потврди дека одобрил префрлање на околу илјада војници за одбранбени цели ...

На Блискиот Исток пристигнуваат околу 1.000 американски војници

Слободен Печат - 18.06.2019

Оваа мерка е во прилог на безбедноста на веќе присутните воени служби и заштита на националните интереси на САД во регионот. Како одговор на „заканата“ од Иран, околу илјада американски војници и воена опрема ќе бидат испратени на Блискиот Исток.

САД испраќаат околу илјада војници на Блискиот Исток поради „иранската закана“

1tv - 18.06.2019

САД ќе испратат околу илјада војници и воена опрема на Блискиот Исток како одговор на „заканата“ од Иран, изјавија синоќа од Пентагон. -Одобрив префрлање на околу илјада војници за одбранбени цели поврзани со закани од воздух, море и копно на ...

САД трупа нови војници на Блискиот Исток по тензиите со Иран

PressingTV - 18.06.2019

САД ќе испратат околу илјада војници и воена опрема на Блискиот Исток како одговор на „заканата“ од Иран, изјавија синоќа од Пентагон. -Одобрив префрлање на околу илјада војници за одбранбени цели поврзани со закани од воздух, море и копно на ...

САД испраќаат околу илјада војници на Блискиот Исток поради „иранската закана“

Либертас - 18.06.2019

САД ќе испратат околу илјада војници и воена опрема на Блискиот Исток како одговор на „заканата“ од Иран, изјавија синоќа од Пентагон. -Одобрив префрлање на околу илјада војници за одбранбени цели поврзани со закани од воздух, море и копно на ...