TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во четири градови Владата ги активира мерките против загадувањето

+инфо - 20.01.2019

Бидејќи е надминат прагот на алармирање за загаденоста на воздухот на дел од мерните станици во Скопје, Битола, Тетово и Струмица, од Владата информираат дека стапуваат на сила мерките и препораките против аерозагадувањето.

Градскиот превоз во Скопје од 12 часот е бесплатен

+инфо - 20.01.2019

Прагот на алармирање за загаденоста на воздухот е надминат на дел од мерните станици во Скопје, Битола, Тетово и Струмица, поради што стапија на сила мерките против аерозагадувањето. Меѓу мерките е и бесплатниот прево во главниот град.

Македонија се гуши, од властите нема абер за воведување итни мерки

Нетпрес - 20.01.2019

Мерните станиците повторно евидентираат огромна концентрација на ПМ-10 честички во воздухот, а изутринава најзагадено беше во скопските населби Ѓорче Петров (510 µg/m3), Карпош 2 (495 µg/m3) и Црниче (473 µg/m3).

Доцна ли е реакцијата: Се изнадишавме отровен воздух

Фактор - 20.01.2019

И Македонија прва во нешто во светот. Да, убаво прочитавте. Први сме, ама на неславната листа на најзагадена земја во светот. Овој епилог доаѓа откако во последните два дена граѓаните дишат отровен воздух.

Владата ги активира мерките за заштита поради загадениот воздух во Тетово, Струмица и Битола

Сакам да кажам - 19.01.2019

Во Тетово, Струмица и Битола, поради зголемено загадување на воздухот во два последователни дена, стапуваат на сила мерките за заштита од аерозагадување донесени 28 ноември лани на 40. седница, соопшти Владата.

Mакедонија се гуши - вечерва се дише отровен воздух

24 Вести - 19.01.2019

Mакедонија се гуши во отровен воздух - мерните единици и вечерва покажуваат енормно загадување граѓаните буквално - дишат отров. Според мерната станица на апликацијата „Mој воздух“, рекордер вечерва е Прилеп каде нивото на отровните пм 10 на метар ...

Македонија отруена

AKO - 19.01.2019

Не помина ниту еден ден, а Прилеп му го зеде првото место на Скопје на скалата најзагадени градови во светот. Македонија се гуши . Прилепчани буквално дишат отров. На апликацијата Мој воздух, во овој град се измерени дури но, никој нема одговор од ...

Загаденоста на воздухот во Прилеп 20 пати над дозволеното

Макфакс - 19.01.2019

Прилеп вечерва доживува рекорди во загаденост на воздухот. Концентрацијата на ПМ10 канцерогените честички достигна дури 1012 микрограми, што е за 20 пати повеќе од дозволените 50 микрограми на метар кубен.

И вечерва многу високо загадување во Битола

Тера - 19.01.2019

Мерните станици на министерството за животна средина во Битола во 20 часот покажаа многу високо загадување и со МП 10 и ПМ 2,5 честичките. Високо загадување и во центарот на Битола и во индутстрискиот дел на градот.

Скопје се гуши

CivilMedia - 19.01.2019

Според онлајн апликацијата Мој воздух , воздухот во центарот на Скопје вечерва во 21 часот содржи 1.215 микрограми ПМ10 честички метар кубен, а дозволени се 50 микрограми. Според нивото на загаденост со ПМ честички, вчера Скопје беше на прво место ...

Скопје синоќа најзагаден град во светот

Алсат-М - 19.01.2019

Скопје синоќа го освои првото место во светот – за најзагаден воздух. Индексот достигна до 430. Мерните станици најголемо загадување регистрираа во Ѓорѓе Петров. Концентрацијата на ПМ 10 честичките надмина 800 микрограми наспроти дозволените 50 ...

Македонија вечерва се гуши, во Прилеп воздухот загаден 20 пати над дозволеното

ТВ21 - 19.01.2019

Алармантна загаденост вечерва во прилепскиот регион. Според апликацијата „Мој воздух“, во Прилеп во моментов има ПМ10 честички дури 1012 микрограми на метаркубени, а дозволени се 50 микрограми! Речиси и во сите други градови загаденоста е далеку над ...

Вечерва дишеме СМРТ

Република - 19.01.2019

Концентрацијата на ПМ10 канцерогените честички вечерва достигна досега незабележани и аларманто високи 1012 микрограми. Ова вечерва го регистрираше „Мој воздух“ во Прилеп, каде во моментот е загадено 20 пати повеќе од дозволените 50 микрограми на ...

Битола денеска е најзагден град во Европа

Телма - 19.01.2019

Битола денеска е најзагден град во Европа според мерењето на некои независни мрежи на мерни станици. Висок праг на аерозагадување покажуваaт и мерните станици на Министерството за животна срдина.

Прилепчани едвај дишат: Загадувањето на воздухот екстремно, над 20 пати повеќе од дозволеното

Курир - 19.01.2019

Прилепчани вечерва едвај дишат. Загаденоста во градот е огромна. Во 19 часот беа измерени 1012 мг/м3, што е над 20 пати повеќе од ...

Загадувањето во Битола, Тетово и Струмица до шест пати над дозволеното

Макфакс - 19.01.2019

Присуството на штетните ПМ10 честички во воздухот во Битола, Теово и Струмица, во иминативе два дена било и до шест пати над дозволената граница од 50 микрограми на метар кубен. Поради надминување на прагот на алармирање на суспендирани честички со ...

Скопје го достигна врвот – синоќа и официјално најзагаден град во светот

Алфа - 19.01.2019

Скопје го достигна врвот. Македонија се гуши, а главниот град руши рекорди по загаденост. Изминатава ноќ, Скопје бил најзагаден град во светот, а веќе утринава Битола се најде на првото место во Европа по екстремна аерозагаденост.

Градскиот превоз во Скопје од 12 часот е бесплатен

Република - 20.01.2019

Прагот на алармирање за загаденоста на воздухот е надминат на дел од мерните станици во Скопје, Битола, Тетово и Струмица, поради што стапија на сила мерките против аерозагадувањето. Меѓу мерките е и бесплатниот прево во главниот град.

Синоќа Скопје прв во светот - по загаденост

24 Вести - 19.01.2019

Главниот град на Македонија, Скопје синоќа беше прв во светски рамки, по загаденост. Индексот на загадување во Скопје беше 430, а веднаш зад македонската метропола на неславната листа се најдоа градови од Индија, Пакистан, Бангладеш и Косово.

Скопјани се гневни откако градот се искачи на прво место по загаденост во светот

Макфакс - 19.01.2019

Социјалните мрежи се преполни со реакции, откако вчеравечер Скопје се искачи на првото место по загаденост во светот. Мерните станици во некои делови од Скопје покажуваа концентрација од над 550 микрограми ПМ 10 честички на метар кубен, од ...

Ноќеска Скопје беше најзагаден град во светот

Радио МОФ - 19.01.2019

Ноќеска по 1 часот, Скопје, се најде на првото место во светот, како град со најзагаден воздух. Индексот на загадување беше 430, а на врвот на листата беше во друштво со Индија, Пакистан. Четвртото место му припадна на Бангладеш, а петтото на Косово.

Македонците дишат отров: Загадено низ цела земја, Скопје буквално се гуши

Курир - 19.01.2019

Загадувањето на воздухот е на високо ниво низ цела Македонија. Граѓаните буквално-дишат отров. Во скопски Аеродром мириса на киселина и запалени гуми. Во останатите населби загаденоста исто така е голема и се манифестира со непријатна миризба.

Скопје ноќеска на прво место во светот по загаденост

Локално - 19.01.2019

Ноќеска по 1 часот, главниот град стана првиот град во светот со најзагаден воздух. Индексот на загадување во Скопје покажа 430, а веднаш зад македонската метропола на оваа листа се најдоа градови од Индија, Пакистан и Бангладеш.

Скопје синоќа на првото место на листата на најзагадените градови во светот

CivilMedia - 19.01.2019

Мерните станици синоќа во Скопје измерија ПМ 10 честички над 700 микрограми на метар кубен. Во Ѓорче Петров во 23 часот се измерени 641 mg/m3, 12 пати над дозволеното. Во Црниче се измерени 454 микрограм на метар кубен, во Центар 412, а во Карпош ...

Скопје синоќа беше најзагаден град во светот

Нетпрес - 19.01.2019

По еден часот, синоќа, Скопје, се најде на првото место во светот, како град со најзагаден воздух. Индексот на загадување беше 430, а на врвот на листата беше во друштво со градови од Индија, Пакистан.

Утринава алармантна загаденост во Македонија, Битола најзагаден град во Европа

ТВ21 - 19.01.2019

Утринава низ цела Македонија, а особено во скопскиот и во пелагонискиот крај, има екстремна загаденост. Битола во моментов е најзагадениот град во Европа, а Скопје синоќа беше најзагаден во Светот.

Утрово Битола најзагаден град во Европа

Пулс24 - 19.01.2019

По ноќешното прво место по загаденост на светот и утрово состојбата во Македонија не ништо подобра. Загаденоста повторно е алармантна, најлоша е состојбата во Скопско и Пелагониско, а најзагаден град во Европа е Битола.

(ФОТО) МЕРНИТЕ СТАНИЦИ „ПРЕВРТУВААТ“: Едвај се дише, а препораки само на хартија

Фактор - 19.01.2019

И десет пати над дозволеното ниво на загаденост не е доволно за надлежните да ги сфатат сериозно штетите по здравјето на граѓаните. Продолжуваат само со препораки кои ретко кој ги практикува.

Скопје ноќеска светски рекордер по загаденост

Пулс24 - 19.01.2019

Во 1 часот по полноќ во скопските општини загадувањето со ПМ 10 честичките беше и до 10 пати над дозволените граници. Во Карпош се измерени дури 610 микрограми ПМ 10 честички на еден кубен метар воздух, кај Ректоратот 580, во Центар 471… Голема ...

Не чекајте дожд, преземете нешто – Македонија се гуши!

Република - 20.01.2019

Мерните станиците повторно евидентираат огромна концентрација на ПМ-10 честички во воздухот, а изутринава најзагадено беше во скопските населби Ѓорче Петров (510 µg/m3), Карпош 2 (495 µg/m3) и Црниче (473 µg/m3).

Загадувањето на воздухот во Битола три дена е ПЕТ пати поголемо од дозволеното

Сакам да кажам - 18.01.2019

Воздухот во Битола во последните три дена е екстремно загаден. Вчера мерната станица во центарот на градот покажа вредности на ПМ10 честички повеќе од пет пати над дозволените среднодневни количини.

Скопје синоќа беше најзагаден град во светот

Либертас - 18.01.2019

Ноќеска после еден часот Скопје се најде на првото место во светот, како град со најзагаден воздух, според страницата „Ер вижуал“. Индексот на загадување беше 430, а по него следуваа градови од Индија и Пакистан.

Праговите на загадување надминати-општината со препораки

Тера - 18.01.2019

Многу високо загадување синоќа во Битола измерија мерните станици на Министерството за животна средина. И во центарот на градот многу високо загадување и со ПМ 10 и ПМ 2,5 честичките, исто како и во индустрискиот дел на Битола, каде во 22 часот беше ...

Битола енормно загадена

Макфакс - 18.01.2019

Штетните ПМ 10 честички во воздухот во изминатите два дена во Битола го надминале прагот од 100 микрограми на метар кубен. Поради тоа надлежните излегоа со препораки до граѓаните. Прагот на суспендираните честички со големина од десет микрометри бил ...

Воздухот во Скопје два дена по ред енормно загаден

Макфакс - 18.01.2019

Присуството на ПМ10 честички во воздухот во Скопје во изминативе два дена го надмина прагот од 100 микрограми на метар кубен. Од Градот препорачуваат да се избегнува користењето на возила, колку што е можно, а ако се користат возила, повеќе лица да ...

Во Велес веќе три недели не се мери концентрацијата на ПМ 10 честичките

Нетпрес - 18.01.2019

Од 27-ми декември до денеска во Велес не се мерат концентрациите на отровните ПМ честичките во воздухот. Инаку на почетокот од ланскиот ноевмри беше констатирано дека во Велес единствената мерна станица на Министерството за животна средина и ...

Загаденоста руши рекорди- канцерогените ПМ 10 честички и 7 пати над дозволеното

Курир - 18.01.2019

Загаденоста на воздухот повторно станува актуелно, со топењето на снегот, смогот станува главен проблем на граѓаните, нивото на канцерогени ПМ 10 честички оди и до 7 пати над дозволеното. Мерните станици во главниот град мерат ПМ 10 честички над 300 ...

Во Велес повеќе од 20 дена не се мерат ПМ честичките во воздухот

Слободен Печат - 18.01.2019

Од 1 јануари до денеска средно дневните концентрации на чад биле под, но и блиску до макисмално дозволената граница од 50 микрограми на метар кубен воздух. Од 27 декември минатата година не се мерат ПМ честичките во воздухот во Велес.

Општина Битола: Граѓаните да ги почитуваат препораките – енорно загаден воздух во Битола

ТВ21 - 18.01.2019

Согласно Уредбата за изменување и дополнување на Уредбата за гранични вредности за нивоа и видови на загадувачки супстанции во амбиенталниот воздух и прагови на алармирање, рокови за постигнување на граничните вредности, маргини на толеранција за ...

Прилеп екстремно загаден, место воздух прилепчани дишат отров

Курир - 18.01.2019

Поразителни резултати покажува новопоставената мерна станица за квалитет на воздухот во Прилеп. Синоќешните мерења покажаа дека екстремно загадување на воздухот со многу висока концентрација на МН10 честичките кои според мерењето во десет часот ...

Во Велес повеќе од 20 дена не се мерат ПМ честичките во воздухот

Курир - 18.01.2019

Од 27 декември минатата година не се мерат ПМ честичките во воздухот во Велес. Иако од Министерството за животна средина и просторно планирање имаше најава дека апаратите ќе бидат поправени, тие се уште не се во ...

Аерозагадувањето 200 пати над дозволеното, Владата активираше итни мерки

Р.С.Европа - 20.01.2019

Последниве два дена Mакедонија е на врвот на светските листи според аерозагадувањето. Завчера Скопје беше најзагаден во светот, пред најзагадените градови во Индија, Бангладеш и Пакистан, а од синоќа Прилеп го надмина главниот град.

Град Скопје со препорака до граѓаните за заштита од загадување на воздухот

24Инфо - 18.01.2019

По добиеното соопштение од Министерството за животна средина и просторно планирање за надминување на ПРАГОТ ЗА ИНФОРМИРАЊЕ каде вредноста на ПМ10 честичките во воздухот над 100 µg/m3 во текот на два последователни дена на минимум две мерни станици ...

Загаденоста на воздухот во Прилеп 20 пати над дозволеното

А1 On - 19.01.2019

Прилеп вечерва доживува рекорди во загаденост на воздухот. Концентрацијата на ПМ10 канцерогените честички достигна дури 1012 микрограми, што е за 20 пати повеќе од дозволените 50 микрограми на метар кубен.

Македонија вечерва се гуши, во Прилеп воздухот загаден 20 пати над дозволеното

4NEWS - 19.01.2019

Алармантна загаденост вечерва во прилепскиот регион. Според апликацијата „Мој воздух“, во Прилеп во моментов има ПМ10 честички дури 1012 микрограми на метаркубени, а дозволени се 50 микрограми! Речиси и во сите други градови загаденоста е далеку над ...

Македонските граѓани изминатата вечер дишеа смртоносен отров

Скопје инфо - 20.01.2019

Концентрацијата на ПМ10 канцерогените честички вечерва достигна досега незабележани и аларманто високи 1611 микрограми. Ова вечерва го регистрираше „Мој воздух“ во Прилеп, каде изминатта вечера беше загадено повеќе од 30 пати од дозволените 50 ...

Загадувањето во Битола, Тетово и Струмица до шест пати над дозволеното

+инфо - 19.01.2019

Во Битола на мерното место Битола 2, Тетово и Струмица е надминат прагот на ПМ10 честичките, се наведува во соопштението на Министерството за животна средина и просторно планирање. – Согласно Уредба за изменување и дополнување на Уредбата за ...

Синоќа Скопје прв во светот – по загаденост

Скопје1 - 19.01.2019

Главниот град на Македонија, Скопје синоќа беше прв во светски рамки, по загаденост. Индексот на загадување во Скопје беше 430, а веднаш зад македонската метропола на неславната листа се најдоа градови од Индија, Пакистан, Бангладеш и Косово.

Скопјани се гневни откако градот се искачи на прво место по загаденост во светот

А1 On - 19.01.2019

Социјалните мрежи се преполни со реакции, откако вчеравечер Скопје се искачи на првото место по загаденост во светот. Мерните станици во некои делови од Скопје покажуваа концентрација од над 550 микрограми ПМ 10 честички на метар кубен, од ...

Скопје повторно најзагаден град во светот

Окно - 19.01.2019

Ноќеска (19 јануари) по 1 часот, Скопје, се најде на првото место во светот, како град со најзагаден воздух. Индексот на загадување беше 430, а на врвот на листата беше во друштво со Индија, Пакистан.