TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Премиерот Заев се обрати на свечената академија по повод Денот на албанската азбука

Канал5 - 22.11.2019

Да ги почитуваме, чуваме и негуваме разликите на секоја заедница, и да имаме комуникација, разбирање, толеранција и заедништво, рече заев на свечената академија . Премиерот Зоран Заев вечерва се обрати на свечената академија по повод 22-ри ноември - ...

Дураки: Албанскиот јазик опстана илјадници години, но беше пишуван со различни азбуки

Макфакс - 22.11.2019

Во текот на 19 и почетокот на 20 век, на Балканот исполнет со големи политички турбуленции, албанските преродбеници ја ставија над сите приоритети: унификацијата на пишувањето на албанскиот јазик.

Џафери: Само граѓанските општества можат да бидат моторот што ја води напред нашата држава

+инфо - 22.11.2019

Во својство на претседател на Собранието на Република Северна Македонија и од име на колегите пратеници и да ја искористам приликата да го честитам најзначајниот ден во историјата на политичкиот и културниот развој на Албанците, денот кога славиме ...

Битола без паралелки на албански јазик во средните училишта

Алсат-М - 22.11.2019

Во Битола, градот каде што е создадена албанската азбука, се чини таа азбука не важи за гимназијата во град. Само неколку метри под Музејот на албанската азбука, односно на Битолскиот Конгрес, се наоѓа гимназијата Јосип Броз Тито.

Свечена академија по повод 22 ноември-Денот на албанската азбука

Канал5 - 22.11.2019

По повод Денот на унифицирање на албанската азбука во Собранието беше доделена наградата 22 ноември за 2019 –та , на историчарот, истражувач и хуманист Давид Хосафлок, како и на просветните работници Кимет и Аднан Агаи.

22 ноември - Ден на унифицирање на Албанската азбука во Битола

24 Вести - 22.11.2019

Со присуство на претставници од албанскиот политички блок но без позвучни имиња од македонска страна одбележан денот на Албанската азбука 22 ноември во законоданвниот дом. На свеченото доделување на наградите покрај собранискиот спикер Џафери беше ...

36 садници засади Алијансата за Албанците на Денот на Албанската азбука

Тера - 22.11.2019

На Денот на Албанската азбука, Алијансата за Албанците од Битола засадија 36 садници во градскиот парк во Битола, а локалнит лидер на партијата ја критикуваше владеачката ДУИ дека ги заборавила потребите на Албанците од овој дел на Македонија.

За Денот на албанската азбука Музејот претворен во градилиште

Алсат-М - 22.11.2019

На овој празничен ден, Музејот за азбуката во Битола требаше да биде преполн со посетители, но тој е преполн со работници за кои денешниот Ден на албанската забука беше вообичаен работен ден.

111 години од Битолскиот конгрес

Слободен Печат - 22.11.2019

Определбата на албанскиот народ за латинското писмо имало извонредна политичка тежина. Оваа одлука јасно покажала и докажала дека Албанците се европски народ и нераздвоен дел од западната цивилизација.

Албанците го слават Денот на албанската азбука

Gostivarpress.mk - 22.11.2019

Граѓаните со албанска националност денес го одбележуваат Денот на албанската азбука. На овој датум (22 ноември) 1908 година се одржал битолскиот конгрес, на кој била унифицирана албанската азбука.

Честитки од државниот врв за 22 Ноември – Денот на албанската азбука

+инфо - 22.11.2019

Претседателот на државата Стево Пендаровски, премиерот Зоран Заев и претседателот на Собранието Талат Џафери упатја честитки до припадниците на албанската етничка заедница во Македонија по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската ...

Заев со честитка по повод Денот на албанската азбука: Заедно растеме и учиме веќе 111 години

Слободен Печат - 22.11.2019

Премиерот Зоран Заев денеска на својот профил на Фејсбук објави видео честитка до припадниците на албанската етничка заедница во Македонија по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската азбука.

Во МНТ свечена академија за Денот на албанската азбука

Макфакс - 22.11.2019

Во Македонскиот народен театар, со почеток во 19:30 часот во организација на Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците ќе се одржи Свечената академија по повод прославата на Денот на албанската азбука.

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 22 Ноември – Денот на aлбанската азбука

24Инфо - 22.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската азбука, упати честитка до припадниците на албанската етничка заедница во Република Северна Македонија.

Честитки од Пендаровски и Заев по повод 22 ноември, Денот на албанската азбука

ММС - 22.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски и премиерот Зоран Заев упатија честитки до припадниците на албанската етничка заедница во Македонија по повод одбележувањето на 22 ноември, Денот на албанската азбука.

СДСМ со видео честитка на македонски и албански јазик го честита Денот на албанската азбука

Centar - 22.11.2019

СДСМ со видео честитка на македонски и албански јазик го честита Денот на албанската азбука. „Заедно растеме, учиме, се развиваме, 111 години. Честит Ден на албанската азбука! Bashkë rritemi, mësojmë, zhvillohemi, 111 vite.

Одбележување на Денот на албанската азбука

Локално - 22.11.2019

Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците вечер од 19.30 часот во Македонскиот народен театар ќе организира свечена академија по повод Денот на албанската азбука. Со него се одбележува годишнината од Битолскиот конгрес на кој ...

Одбележување на Денот на албанската азбука

CivilMedia - 22.11.2019

На денешен ден, во 1908 година во Битола заврши Битолскиот Конгрес на кој се создаде албанската стандардизирана азбука. На Конгресот се решава азбуката да се состои од 36 латински букви, што е во употреба до ден денес.

Пензионирани албански наставници со критика за состојбата на образованието во земјава

Алсат-М - 21.11.2019

На годишнината од Денот на азбуката на албанскиот јазик, ветераните со свои оценки за образованието на албанскиот јазик во земјата. Според нив, сегашната состојба не е таа за која е работено.

Одбележување на Денот на албанската азбука

Телма - 22.11.2019

Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците вечер од 19.30 часот во Македонскиот народен театар ќе организира свечена академија по повод Денот на албанската азбука. Со него се одбележува годишнината од Битолскиот конгрес на кој ...

Се одбележува Денот на албанската азбука

iPortal - 22.11.2019

Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците вечер од 19.30 часот во Македонскиот народен театар ќе организира свечена академија по повод Денот на албанската азбука. Со него се одбележува годишнината од Битолскиот конгрес на кој ...

Одбележување на Денот на албанската азбука

Опсервер - 22.11.2019

Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците вечер од 19.30 часот во Македонскиот народен театар ќе организира свечена академија по повод Денот на албанската азбука. Со него се одбележува годишнината од Битолскиот конгрес на кој ...

ДЕН НА АЛБАНСКАТА АЗБУКА: Во МНТ се организира свечена академија

Слободен Печат - 22.11.2019

На свечената академија, која е централен од серијата настани што беа организирани деновиве, најавено е присуство на претставници од Владата, Собранието, од политичките партии и дипломатскиот кор.

Одбележување на Денот на албанската азбука

+инфо - 22.11.2019

Со него се одбележува годишнината од Битолскиот конгрес на кој десетици албански научници од 14 до 22 ноември 1908 година се состанале за да ја создадат албанската азбука. Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците вечер од 19.30 ...

Одбележување на Денот на албанската азбука

Канал5 - 22.11.2019

Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците вечер од 19.30 часот во Македонскиот народен театар ќе организира свечена академија по повод Денот на албанската азбука. Со него се одбележува годишнината од Битолскиот конгрес на кој ...

Одбележување на Денот на албанската азбука

24Инфо - 22.11.2019

Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците вечер од 19.30 часот во Македонскиот народен театар ќе организира свечена академија по повод Денот на албанската азбука. Со него се одбележува годишнината од Битолскиот конгрес на кој ...

Денеска се одбележува Денот на албанската азбука

Нетпрес - 22.11.2019

Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците вечер од 19.30 часот во Македонскиот народен театар ќе организира свечена академија по повод Денот на албанската азбука. Со него се одбележува годишнината од Битолскиот конгрес на кој ...

Одбележување на Денот на албанската азбука

Алсат-М - 22.11.2019

Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците вечер од 19.30 часот во Македонскиот народен театар ќе организира свечена академија по повод Денот на албанската азбука. Со него се одбележува годишнината од Битолскиот конгрес на кој ...

Во МНТ свечена академија за Денот на албанската азбука

Н.Македонија - 22.11.2019

Во Македонскиот народен театар, со почеток во 19.30 часот во организација на Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците ќе се одржи Свечената академија по повод прославата на Денот на албанската азбука.

Се одбележува Денот на албанската азбука

Expres - 22.11.2019

Во Македонскиот народен театар вечерва ќе се одржи свечена академија по повод Денот на албанската азбука и ќе биде одбележана годишнината од Битолскиот конгрес на кој десетици албански научници од 14 до 22 ноември 1908 година се состанале за да ја ...

Одбележување на Денот на албанската азбука

Бриф - 22.11.2019

Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците вечер од 19.30 часот во Македонскиот народен театар ќе организира свечена академија по повод Денот на албанската азбука. Со него се одбележува годишнината од Битолскиот конгрес на кој ...

Одбележување на Денот на албанската азбука

Либертас - 22.11.2019

Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците вечер од 19.30 часот во Македонскиот народен театар ќе организира свечена академија по повод Денот на албанската азбука. Со него се одбележува годишнината од Битолскиот конгрес на кој ...

Одбележување на Денот на албанската азбука

Курир - 22.11.2019

Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците вечер од 19.30 часот во Македонскиот народен театар ќе организира свечена академија по повод Денот на албанската азбука. Со него се одбележува годишнината од Битолскиот конгрес на кој ...

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 22 Ноември – Денот на албанската азбука

Алсат-М - 22.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски упати честитка до припадниците на албанската етничка заедница во Република Северна Македонија по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската азбука.

Одбележување на Денот на албанската азбука

ТВ21 - 22.11.2019

Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците вечер од 19.30 часот во Македонскиот народен театар ќе организира свечена академија по повод Денот на албанската азбука. Со него се одбележува годишнината од Битолскиот конгрес на кој ...

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 22 Ноември – Денот на албанската азбука

Локално - 22.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски упати честитка до припадниците на албанската етничка заедница во Република Северна Македонија по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската азбука.

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 22 Ноември – Денот на албанската азбука

24 Вести - 22.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски упати честитка до припадниците на албанската етничка заедница во Република Северна Македонија по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската азбука.

Честитка од премиерот Заев по повод Денот на албанската азбука: Заедно растеме, учиме, се развиваме, 111 години

Канал5 - 22.11.2019

Премиерот Зоран Заев денеска на својот профил на Фејсбук објави видео честитка до припадниците на албанската етничка заедница во Република Македонија по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската азбука.

Пендаровски со честитка за Денот на албанската азбука: Градиме едно општество за сите

Press24 - 22.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски упати честитка до припадниците на албанската етничка заедница во Република Македонија по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската азбука. – Создавањето на азбуката и кодифицирањето на еден јазик е еден ...

Заев: Заедно растеме, честит Ден на албанската азбука

Press24 - 22.11.2019

Премиерот Зоран Заев денеска на својот профил на Фејсбук објави видео честитка до припадниците на албанската етничка заедница во Република Македонија по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската азбука.

Честитка од премиерот Заев по повод Денот на албанската азбука: Заедно растеме, учиме, се развиваме, 111 години

Фокус - 22.11.2019

Премиерот Зоран Заев денеска на својот профил на Фејсбук објави видео честитка до припадниците на албанската етничка заедница во Република Македонија по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската азбука.

Честитка од премиерот Заев по повод Денот на албанската азбука: Заедно растеме, учиме, се развиваме, 111 годин

Локално - 22.11.2019

Премиерот Зоран Заев денеска на својот профил на Фејсбук објави видео честитка до припадниците на албанската етничка заедница во Република Северна Македонија по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската азбука.

Честитка од премиерот Заев по повод Денот на албанската азбука: Заедно растеме, учиме, се развиваме, 111 години

Либертас - 22.11.2019

Премиерот Зоран Заев денеска на својот профил на Фејсбук објави видео честитка до припадниците на албанската етничка заедница во Република Северна Македонија по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската азбука.

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 22 Ноември – Денот на албанската азбука

Канал5 - 22.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски упати честитка до припадниците на албанската етничка заедница во Република Македонија по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската азбука. – Создавањето на азбуката и кодифицирањето на еден јазик е еден ...

Одбележување на Денот на албанската азбука

4NEWS - 22.11.2019

Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците вечер од 19.30 часот во Македонскиот народен театар ќе организира свечена академија по повод Денот на албанската азбука. Со него се одбележува годишнината од Битолскиот конгрес на кој ...

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Денот на албанската азбука

iPortal - 22.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски упати честитка до припадниците на албанската етничка заедница во Република Северна Македонија по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската азбука.

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 22 Ноември – Денот на албанската азбука

Либертас - 22.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски упати честитка до припадниците на албанската етничка заедница во Република Северна Македонија по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската азбука.

Во МНТ свечена академија за Денот на албанската азбука

Centar - 22.11.2019

Во Македонскиот народен театар со почеток во 19:30 часот во организација на Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците ќе се одржи Свечената академија по повод прославата на Денот на албанската азбука.

Честитка од Пендаровски по повод 22 Ноември – Денот на албанската азбука

МКД - 22.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски упати честитка до припадниците на албанската етничка заедница во Република Северна Македонија по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската азбука.

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 22 Ноември – Денот на албанската азбука

Опсервер - 22.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски упати честитка до припадниците на албанската етничка заедница во Република Северна Македонија по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската азбука.