TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Зголемување од 2.500 денари од март за државната администрација

Алсат-М - 07.02.2023

Линеарно зголемување на платите од над 2.000 денари од март годинава ќе имаат вработените во државната администрација. Покрај најавата за зголемување на минималната плата за 2.500 денари, министерот за економија Крешник Бектеши рече дека ова ...

Минималецот во март околу 20 500 денари, а линеарно ќе се зголеми и платата на административците за 2 000 денари, најави Бектеши

360 степени

Убава вест од Бектеши: Минималната ќе изнесува околу 20.500 денари, што е зголемување за 2000 денари на платите во администрацијата

Centar

Битиќи за ТВ 24: Проблемот со платата во кабинетот на претседателот покажа дека се потребни системски решенија

24 Вести

Зголемувањето на минималецот за 2.200 денари, недоволно

Алсат-М

ВО МАРТ МИНИМАЛЕЦОТ ЌЕ ПОРАСНЕ, А АДМИНИСТРАТИВЦИТЕ ЌЕ ЧАСТАТ Владата ќе им ги зголеми платите линеарно

+инфо

Бектеши за зголемувањето на минималецот: Има пари и за зголемување на платата кај администрацијата

Фокус

Локално Вести плус Алсат-М Слободен Печат Lider +инфо Вечер Прес Фактор

Државните административци ќе добијат линеарно покачување на платата од над 2.000 денари, најави министерот Бектеши

Сакам да кажам - 07.02.2023

Од март годинава минималната плата би требало да биде околу 20.500 денари и поради тоа сите вработени во државната администрација ќе добијат линеарно покачување на платата од над 2.000 денари, кажа денеска министерот за економија Крешник Бектеши.

Бектеши: Минималната плата во март околу 20 500 денари, има пари и за зголемување на платата на административците за 2 000 денари

Бизнис Вести

Бектеши: Минималната плата во март околу 20 500 денари

Канал5

Бектеши: Минималната плата во март околу 20 500 денари, има пари и за зголемување на платата на административците за 2 000 денари

Сител

Бектеши: Минималната плата во март околу 20 500 денари, има пари и за зголемување на платата на административците за 2 000 денари

MakPress

Бектеши: Минималната плата во март околу 20500 денари, има пари и за зголемување на платата на административците за 2000 денари

Zoom

Бектеши: Минималната плата во март околу 20 500 денари, има пари и за зголемување на платата на административците за 2 000 денари

Frontline

Независен Н.Македонија Бриф Скопје инфо А1 On Опсервер Кајгана Press24

Недостиг на нафта нема да имаме, се планира зголемување и на минималната плата, вели Бектеши

Макфакс - 07.02.2023

Министерот за економија, Крешник Бектеши, уверува дека нема да се јави недостаток на нафта и нафтени деривати во Македонија. Тој посочи дека зависноста од руска нафта нема големо влијание во Македонија.

Бектеши: Недостиг на нафта нема да имаме, се планира зголемување и на минималната плата

Точка

Недостиг на нафта нема да имаме, се планира зголемување и на минималната плата, вели Бектеши

MTM

Битиќи со убави вести: Во март со порастот на минималната, ќе има и линеарно зголемување на платите во јавниот сектор

Centar - 06.02.2023

За минималната плата и пензиите имаме системско решение постигнато преку социјален дијалог, рече вицепремиерот за економски прашање Фатмир Битиќи во „24 анализа“. -За ова веќе ќе нема уценувања, ќе нема наддавања меѓу синдикати и работодавачи.

Битиќи: Во март со порастот на минималната, ќе има и линеарно зголемување на платите во јавниот сектор

Курир

Битиќи: Во март со порастот на минималната, ќе има и линеарно зголемување на платите во јавниот сектор

Бриф

Битиќи: Во март со порастот на минималната, ќе има и линеарно зголемување на платите во јавниот сектор

4NEWS

Битиќи: Во март линеарно зголемување на платите во јавниот сектор

Фокус

Битиќи: Во март со порастот на минималната, ќе има и линеарно зголемување на платите во јавниот сектор

24Инфо

Битиќи: Во март со порастот на минималната, ќе има и линеарно зголемување на платите во јавниот сектор

Вечер Прес

Нетпрес Либертас Скопје инфо