TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Доцнат решенијата за изолација на заболените од ковид-19 И контактите, но важно сите ги добиваат, велат Стојанов И ...

Сакам да кажам - 28.10.2020

Треба време, но сите ги добиваат решенијата за самоизолација. Бројката на заболени од ковид-19 е голема и не се стига сѐ во еден ден, вели директорот на Центарот за јавно здравје Скопје, д-р Александар Стојанов, за реакциите на граѓаните дека доцнат ...

Куманово: Заразените во март и април пријавуваа по 15 контакти, сега само по три – ситуацијата ќе се влошува

360 степени - 28.10.2020

За проблемите со кои се соочуваат здравствените власти денеска се разговараше на седница на Советот Ковид-позитивните кумановци ги кријат контактите во последниве два месеца, за тестирање се чека од четири до пет дена, бидејќи има голем број ...

По заразувањето на Спасовски, едно решение за самоизолација, а кабинетот дома самоиницијативно- во МВР вкупно 137 ...

Телма - 28.10.2020

По епидемиолошките анкети со министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, едно лице за кое е оценето дека имало средно односно високо ризичен контакт со него добило решение за самоизолација, соопшти директорката на ДСЗИ Иринка Бухова.

Заразените кумановци ги кријат контактите за да не одат во изолација, велат епидемиолозите

Сакам да кажам - 28.10.2020

Жителите на Куманово, Липково и Старо Нагоричане откако ќе добијат позитивен тест за коронавирус не сакаат да ги откријат контактите за да ги заштитат од 14-дневна изолација и со тоа придонесуваат да се шири заразата, рече епидемиолог Јадранка ...

Само еден контакт на министерот Оливер Спасовски ќе оди во изолација

Сакам да кажам - 28.10.2020

Само едно лице од сите контакти на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, кој е позитивен на ковид-19, ќе оди во изолација. За сите други кои изминатиов период имале контакт со Спасовски, епидемиолозите оцениле дека нема ризик да се ...

Сопругата на Спасовски оди во самоизолација

Фокус - 28.10.2020

Државниот санитарен и здравствен инспекторат издал едно решение за самоизолација, по епидемиолошката анкета на лицата кои изминатите денови биле во контакт со министерот Оливер Спасовски. Оттаму не го открија идентитетот на лицето, но „Фокус“ ...

Во самоизолација сопругата на министерот Спасовски

Слободен Печат - 28.10.2020

Државниот санитарен и здравствен инспекторат соопшти дека издал само едно решение за самоизолација, по епидемиолошката анкета на лицата кои изминатите денови биле во контакт со министерот Оливер Спасовски.

И сопругата на Спасовски оди во изолација

Press24 - 28.10.2020

Државниот санитарен и здравствен инспекторат издал едно решение за самоизолација, по пристигната епидемиолошка анкета спроведена за лицата кои биле во контакт со министерот за внатрешени работи Оливер Спасовски, кој пред два дена објави дека е ...

Додека чекаат за тестирање болните на боледување со „друга дијагноза“ од матичниот, контактите на позитивните отсутни ...

ММС - 28.10.2020

Секоја температура и болка во грло не мора да значи дека е инфекција со коронавирус. Секој пациент кој ќе почувствува некакви симптоми ќе контактира со матичниот доктор, боледување се отвара нормално и не со дијагноза на коронавирус, потенцираше ...

Само едно лице е во изолација поради контакт со Спасовски

ММС - 28.10.2020

Досега само едно лице добило решение за изолација бидејќи било во контакт со министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. – Издадено е едно решение по основ на контакти по пристигната епидемиолошка анкета спроведена за лицата кои биле во контакт.

Цели два дена се утврдуваат контактите на министерот Спасовски

Слободен Печат - 28.10.2020

Контактите на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски остануваат енигма. Се уште за јавноста останува непознато колку и кои се лицата што комуницирале со Спасовски и согласно епидемиолошките анкети треба да останат во самоизолација.

Се уште не се знае дали министри од Владата ќе одат во самоизолација по позитивниот тест на Спасовски

Независен - 28.10.2020

Портпаролот на Владата Душко Арсовски денеска на прес-конференција соопшти дека се уште немаат информација од Институтот за јавно здравје и од Центарот за јавно колку и дали некој од контактите на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, кој ...

Се уште не е познато дали некој од функционерите ќе оди во изолација поради контакт со Спасовски

Фокус - 28.10.2020

До овој момент во Владата се уште нема пристигнато информации од Институтот за јавно здравје и Центарот за јавно здравје дали некој од контактите на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, кој е позитивен на Ковид-19, добиле решенија за ...

Само едно лице е во излоација поради контакт со Спасовски

А1 On - 28.10.2020

Државниот санитарен и здравствен инспекторат издал само едно решение за изолација на лице кое било во контакт со министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски кој е заразен со коронавирусот.

Бухова: Само за едно лице постои степен на загрозеност од контактите на министерот Спасовски

Сител - 28.10.2020

Државниот санитарен и здравствен инспекторат издал едно решение за самоизолација, по пристигната епидемиолошка анкета спроведена за лицата кои биле во контакт со министерот за внатрешени работи Оливер Спасовски, кој пред два дена објави дека е ...

Во Владата не знаат дали други министри ќе одат во самоизолација по позитивниот тест на Спасовски

МКД - 28.10.2020

Владата сѐ уште нема информација од Институтот за јавно здравје и од Центарот за јавно здравје колку и дали некој од контактите на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, кој е позитивен на ковид-19, добиле решение за домашна изолација, ...

Сопругата на министерот Спасовски ќе оди во самоизолација

Локално - 28.10.2020

Само едно лице од сите контакти на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, кој е позитивен на Ковид-19, ќе оди во изолација, а од неофицијални информации станува збор за неговата сопруга.

Нема сива зона, сите позитивни и нивните контакти имаат решенија за изолација, тврди Бухова

Опсервер - 28.10.2020

– Сите лица кои се позитивни или имале контакт со заболено лице имаат издадено решение за изолација. Сива зона нема. Лицата кои биле контакти со позитивно лице на Ковид 19 можеби со задоцнување ќе го добијат решението поради епидемилошката анкета, а ...

Позитивни на корона ги кријат контактите за да не одат во изолација, кажуваат епидемиолозите

Kumanovo News - 28.10.2020

Жителите од Куманово, Липково и Старо Нагоричане, откако ќе добијат позитивен тест на ковид-19 не сакаат да ги откријат контактите за да ги заштитат од 14-дневна изолација и со тоа допринесуваат да се шири заразата, рече епидемиолог Јадранка ...

Сопругата на Спасовски е неговиот единствен контакт кој ќе оди во самоизолација

Точка - 28.10.2020

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, пред два дена објави дека е позитивен на Ковид-19. Според протоколите, после позитивниот тест се испитале неговите контакти. Од Влдата рекле дека уште од првиот момент најтесниот круг од кабинетото ...

Катастрофа во најава: кумановци позитивни на ковид-19 ги кријат контактите

Вечер - 28.10.2020

Ковид-позитивните кумановци ги кријат контактите во последниве два месеца, за тестирање се чека од четири до пет дена, бидејќи има голем број ординации кои закажуваат преку „Мој Термин“, но резултатите во овој период стигнуваат за ден-два.

Влада: Се уште нема информации дали некој ќе оди во изолација поради контакт со министерот Спасовски

360 степени - 28.10.2020

До овој момент во Владата се уште нема пристигнато информации од Институтот за јавно здравје и Центарот за јавно здравје дали некој од контактите на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски кој е позитивен на коронавирус добиле решенија за ...

Само едно лице со решение за самоизолација по контакт со Оливер Спасовски

Фактор - 28.10.2020

Ирена Бухова, директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, на денешната прес-конференција рече дека само едно лице кое било во контакт со министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски добило решение за самоизолација.

Сè уште не е познато кој од Владата ќе оди во изолација по контакт со Спасовски

+инфо - 28.10.2020

До овој момент немаме информација од Институтот за јавно здравје и Центарот за јавно здравје, колку и дали некој од контактите на министерот Спасовски добиле решение за домашна изолација - рече Арсовски.

ВИДЕО | Арсовски: Сè уште немаме информација од ИЈЗ за контактите на Спасовски

Слободен Печат - 28.10.2020

До овој момент сè уште немаме информација од Институтот за јавно здравје и од Центарот за јавно здравје, колку и дали некој од контактите на министерот за внатрешни работи којшто е позитивен на ковид-19 добиле решение за самоизилација, рече ...

Позитивните ги кријат своите контакти, вели др. Стаменковска од ЦЈЗ Куманово

Кумановски м. - 28.10.2020

Епидемилогот др. Јадранка Стаменковска од Центарот за јавно здравје Куманово, денеска на Советот на Општина Куманово, одговарајќи на прашањата на советниците за актуелната состојба со Ковид-19 во градот, рече дека позитивните пациенти ги кријат ...

Во тек е епидемиолошка анкета за контактите на Спасовски, велат од Владата

Независен - 27.10.2020

По објавата од министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски дека имал позитивен тест за ковид-19, во тек е епидемиолошка анкета за контактите коишто тој ги имал деновиве, по што ќе се знае точно кој ќе добие решение за домашна изолација, велат ...

Премиерот Заев немал директни контакти со министерот Спасовски, но ќе направи тест

Сител - 27.10.2020

Во тек е епидемиолошка анкета за контактите кои министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски ги имал деновиве. По ова ќе се знае точно кој ќе добие решение за домашна изолација. Доколку здравствените, стручни институции утврдат дека некој ...

Се спроведува анкета за контактите кои ги имал Спасовски

Слободен Печат - 27.10.2020

Во тек е епидемиолошка анкета за контактите кои министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски ги имал деновиве. По ова ќе се знае точно кој ќе добие решение за домашна изолација. Доколку здравствените, стручни институции утврдат дека некој ...

Во тек е епидемиолошка анкета за контактите кои Спасовски ги имал деновиве, потоа ќе се знае кој ќе оди во изолација

Press24 - 27.10.2020

Во тек е епидемиолошка анкета за контактите кои министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски ги имал деновиве. По ова ќе се знае точно кој ќе добие решение за домашна изолација. Доколку здравствените, стручни институции утврдат дека некој ...

Се спроведуваат анкети за контактите на Спасовски, кој ќе оди во изолација?

Локално - 27.10.2020

По објавата дека министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски е позитивен на коронавирус, се отвори прашањето со кого бил во контакт со оглед на тоа што минатата недела присуствуваше на Конгресот на СДСМ.

Заев ќе направи тест иако немал близок контакт со Спасовски, од СДСМ уверуваат дека на конгресот се почитувале сите ...

ММС - 27.10.2020

Во тек е епидемиолошка анкета за контактите кои министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски ги имал деновиве. По ова ќе се знае точно кој ќе добие решение за домашна изолација. Доколку здравствените, стручни институции утврдат дека некој ...

Заев немал директни контакти со министерот Спасовски, но ќе направи тест

еМагазин - 27.10.2020

Во тек е епидемиолошка анкета за контактите кои министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски ги имал деновиве. По ова ќе се знае точно кој ќе добие решение за домашна изолација. Доколку здравствените, стручни институции утврдат дека некој ...

Препораките за некого мајка за некого маќеа- Заев по никоја цена нема да оди во изолација иако вчера без маска беше со ...

Курир - 27.10.2020

Премиерот Заев засега нема да се изолира, но ќе се тестира за корона вирус. Од владата тврдат дека премиерот немал директен контакт со министерот Оливер Сапсовски кој вчера потврди дека е позитивен на вирусот, но сепак по епидемиолошките анкети кои ...

Позитивните ги кријат контактите

Република - 28.10.2020

Епидемилогот д-р Јадранка Стаменковска од Центарот за јавно здравје Куманово, денеска на Советот на Општина Куманово, одговарајќи на прашањата на советниците за актуелната состојба со Ковид-19 во градот, рече дека позитивните пациенти ги кријат ...

Позитивните ги кријат контактите

Скопје инфо - 28.10.2020

Епидемилогот д-р Јадранка Стаменковска од Центарот за јавно здравје Куманово, денеска на Советот на Општина Куманово, одговарајќи на прашањата на советниците за актуелната состојба со Ковид-19 во градот, рече дека позитивните пациенти ги кријат ...

Позитивните ги кријат своите контакти, велат од ЦЈЗ Куманово

Кајгана - 28.10.2020

Епидемилогот д-р Јадранка Стаменковска од Центарот за јавно здравје Куманово, денеска на Советот на Општина Куманово, одговарајќи на прашањата на советниците за актуелната состојба со COVID-19 во градот, рече дека позитивните пациенти ги кријат ...

Се уште не е познато дали некој од функционерите ќе оди во изолација поради контакт со Спасовски

24Инфо - 28.10.2020

До овој момент во Владата се уште нема пристигнато информации од Институтот за јавно здравје и Центарот за јавно здравје дали некој од контактите на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски кој е позитивен на коронавирус добиле решенија за ...

Позитивните на ковид-19 ги кријат контактите за да не седат во изолација

Акцент - 28.10.2020

Епидемилогот д-р Јадранка Стаменковска од Центарот за јавно здравје Куманово, истакнува дека се повеќе од позитивните пациенти ги кријат своите контакти во епидемиолошката анкета. – Пополнуваме форми за следење на контакти, но она за одбележување е ...

Се уште не се знае дали министри од Владата ќе одат во самоизолација по позитивниот тест на Спасовски

Опсервер - 28.10.2020

– Портпаролот на Владата Душко Арсовски денеска на прес-конференција соопшти дека се уште немаат информација од Институтот за јавно здравје и од Центарот за јавно колку и дали некој од контактите на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, ...

Се уште не се знае дали министри од Владата ќе одат во самоизолација по позитивниот тест на Спасовски

А1 On - 28.10.2020

Портпаролот на Владата Душко Арсовски денеска на прес-конференција соопшти дека се уште немаат информација од Институтот за јавно здравје и од Центарот за јавно колку и дали некој од контактите на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, кој ...

Два дена од позитивниот тест на Спасовски уште не се знае дали министрите ќе одат во самоизолација

Република - 28.10.2020

Портпаролот на Владата Душко Арсовски денеска на прес-конференција соопшти дека се уште немаат информација од Институтот за јавно здравје и од Центарот за јавно колку и дали некој од контактите на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, кој ...

Се уште не се знае дали министри од Владата ќе одат во самоизолација по позитивниот тест на Спасовски

Либертас - 28.10.2020

Портпаролот на Владата Душко Арсовски денеска на прес-конференција соопшти дека се уште немаат информација од Институтот за јавно здравје и од Центарот за јавно колку и дали некој од контактите на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, кој ...

Не се знае дали министри од Владата ќе одат во самоизолација по позитивниот тест на Спасовски

Канал5 - 28.10.2020

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вчера на својот фејсбук-профил објави дека е позитивен на Ковид-19. Портпаролот на Владата Душко Арсовски денеска на прес-конференција соопшти дека се уште немаат информација од Институтот за јавно ...

Се уште не се знае дали министри од Владата ќе одат во самоизолација по позитивниот тест на Спасовски

Press24 - 28.10.2020

Портпаролот на Владата Душко Арсовски денеска на прес-конференција соопшти дека се уште немаат информација од Институтот за јавно здравје и од Центарот за јавно колку и дали некој од контактите на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, кој ...

Непознато е дали министри од Владата ќе одат во самоизолација по позитивниот тест на Спасовски

Сител - 28.10.2020

Портпаролот на Владата Душко Арсовски денеска на прес-конференција соопшти дека се уште немаат информација од Институтот за јавно здравје и од Центарот за јавно колку и дали некој од контактите на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, кој ...

Поради контакт со Спасовски, само едно лице е во изолација

Макфакс - 28.10.2020

Државниот санитарен и здравствен инспекторат издал само едно решение за изолација на лице кое било во контакт со министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски кој е заразен со коронавирусот.

Поради контакт со Спасовски, само едно лице е во изолација

Опсервер - 28.10.2020

Државниот санитарен и здравствен инспекторат издал само едно решение за изолација на лице кое било во контакт со министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски кој е заразен со коронавирусот.

Бухова: Само за едно лице постои степен на загрозеност од контактите на министерот Спасовски

Опсервер - 28.10.2020

– Државниот санитарен и здравствен инспекторат издал едно решение за самоизолација, по пристигната епидемиолошка анкета спроведена за лицата кои биле во контакт со министерот за внатрешени работи Оливер Спасовски, кој пред два дена објави дека е ...

Се уште не се знае дали министри од Владата ќе одат во самоизолација по позитивниот тест на Спасовски

Кумановски м. - 28.10.2020

Портпаролот на Владата Душко Арсовски денеска на прес-конференција соопшти дека се уште немаат информација од Институтот за јавно здравје и од Центарот за јавно колку и дали некој од контактите на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, кој ...