TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ со петиција против пописот

24 Вести - 22.01.2021

Власта и институциите ја подготвуваат методологијата за пописот, опозицијата пак стратегијата како да го блокира и попречи. По најавата дека веднаш ќе почнат да собираат потписи со цел да се спречи пописот денеска и преку соопштение од ВМРО-ДПМНЕ ...

Казни до 300 евра за одбивање да бидете попишани или ако дадете неточни податоци

Кајгана

Избирачкиот список не зависи од пописот, но може да е корисен

Р.С.Европа

Од 1 до 21 април во земјава ќе се спроведе попис на населението, домаќинствата и становите – прв по 19 години

Бизнис Вести

Прво по 19 години: Од 1 до 21 април во земјава ќе се спроведе попис на населението, домаќинствата и становитe

ММС

Од 1 до 21 април во земјава ќе се спроведе попис на населението, домаќинствата и становите – прв по 19 години

24Инфо

Од 1 до 21 април попис на населението, домаќинствата и становите – прв по 19 години

Frontline

Опсервер Слободен Печат МКД Press24 Независен Курир Кајгана Канал5

2+2=5

Сакам да кажам - 22.01.2021

1 Кај нас ниту една работа не може да се заврши без драма. И драмата мора да биде етничка. Па така и пописот, што треба да се изведе во април. Сѐ мора да биде со катастрофични фантазии, со предавства на државата, со крај на светот.

2+2=5

Либертас

Заев за пописот: Да покажеме дека сме народ што заслужува држава, опозицијата нека престане да драматизира

Frontline - 22.01.2021

„Има начин како се спроведува попис, може и без физички контакт, и второ зошто од се да се прави политички проблем. Ние 20 години немаме направено попис, знае и опозицијата зошто е важен пописот, важен е за сите политики, па и за нивните партиски ...

Заев за пописот: Да покажеме дека сме народ што заслужува држава, опозицијата нека престане да драматизира

24Инфо

Заев за пописот: Да покажеме дека сме народ што заслужува држава, опозицијата нека престане да драматизира

Centar

СЕЛАМИ: Пописот може да го одложат само тивок бојкот на Македонците и коронавирусот

Денешен - 22.01.2021

Пописот може да биде одложен ако се почувствува тивок бојкот кај дел од македонското население, изјави заменик-директорот на Државниот завод за статистика, Хилми Селами. Тој оваа изјава ја даде синоќа во гостувањето во ТВ Алсат во емисијата Патот ...

Заменик-директорот на ДЗС: Пописот не може да биде признаен ако го бојкотираат илјада луѓе

Фактор

Заменик-директорот на ДЗС: Пописот не може да биде признаен ако го бојкотираат илјада луѓе

Вечер Прес

Селами: Тивок бојкот на македонското население, може да го одложи пописот

Expres

Тивок бојкот може да го одложи пописот, ако не се попишат 1000-2000 лица тој ќе биде нерелевантен, вели Илми Селами

MakPress

Селами: Тивок бојкот на македонското население, може да го одложи пописот

Мак. Весник

Тасевски: Вас колку затвор треба да ви дадеме што ќе го лажирате пописот?

Република - 22.01.2021

Шлаемот велепредавнички на власт ни се заканува со пет години затвор ако одбиеме да се попишеме, пишува актерот Сашо Тасевски, коментирајќи го вчерашното интервју на директорот на Државниот завод за статистика (ДЗС), Апостол Симовски, во кое се ...

Собранието го донесе Законот за попис

Либертас

Изгласан Законот за попис на населението

Телма

Собранието го донесе Законот за попис на населението, домаќинства и становите во 2021

Опсервер

Собранието го донесе Законот за попис на населението, домаќинства и становите во 2021

iPortal

Собранието го донесе Законот за попис на населението, домаќинства и становите во 2021

Кајгана

Со 62 гласа „за“ Собранието го донесе Законот за попис на населението - ВМРО-ДПМНЕ не учествуваше во гласањето

Press24

OhridNews Слободен Печат Независен еМагазин Frontline ММС Радио МОФ МКД

Филипче: Државата има капацитет да спроведе попис во време на пандемија

Скопје1 - 21.01.2021

Спроведувањето на пописот во време на пандемија е голем предизвик, но процесот може да се спроведе и заврши по сите здравствени протоколи, рече министерот за здравство д-р Венко Филипче на онлајн конференцијата во организација на „Рома Интеграцион ...

Филипче: Државата има капацитет да спроведе попис во време на пандемија

Press24

Филипче: Попис во време на пандемија е голем предизвик, но може да се спроведе

Макфакс

Филипче: Државата има капацитет да спроведе попис во време на пандемија

Канал5

Филипче: Попис во време на пандемија е голем предизвик, но може да се спроведе

Вечер

Филипче: Попис во време на пандемија е голем предизвик, но може да се спроведе

Точка

Филипче: Попис во време на пандемија е голем предизвик, но може да се спроведе

24Инфо

Нетпрес Скопје24 Н.Македонија Скопје инфо Centar ТВ21

Мицевски: Власта предводена од СДСМ со европско знаменце го истурка на сила законот за попис

PressingTV - 21.01.2021

На денешната 29-та Собраниска седница ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата не гласаше за законот за пописот на населението и домаќинствата. Според координаторот на пратеничката група ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски, ова законско решение власта го истурка на сила, со ...

Власта со европско знаменце го истурка на сила законот за попис

Нетпрес

Мицевски: Власта предводена од СДСМ со европско знаменце го истурка на сила законот за попис

Канал5

Мицевски: Власта со европско знаменце го истурка на сила законот за попис

+инфо

Мицевски: Власта предводена од СДСМ со европско знаменце го истурка на сила законот за попис и од статистичка пописот премина во политичка операција

24Инфо

Мицевски: Власта со европско знаменце го истурка на сила законот за попис

Република

Мицевски: Власта предводена од СДСМ го истурка на сила законот за попис

Press24

Скопје1 Вечер MakPress МКД Centar Макфакс Курир

Пописот е за паметни народи

Слободен Печат - 22.01.2021

Во моментов никој жив не може да знае колку Албанци живеат во Македонија, но знам доколку има малку повеќе ум во оваа земја, тоа нема да биде воопшто битно. Никогаш не сум можел да разберам зошто квантитетот, а не квалитетот на населението отсекогаш ...

Пописот е за паметни народи

iPortal

Панорама / Прва тужба против НАТО-бомбардирањето

Н.Македонија

Филипче: Државата има капацитет да спроведе попис во време на пандемија

Слободен Печат - 21.01.2021

Пописот може да се изведе и да се заврши по сите здравствени протоколи. Консензус на ниво на Светската здравствена организација е дека ниту еден процес и постапка не треба да запре, туку треба да се спроведува со протоколи кои се универзално ...

Филипче: Државата има капацитет да спроведе попис во време на пандемија

Кајгана

Филипче: Државата има капацитет да спроведе попис во време на пандемија

iPortal

Филипче: Државата има капацитет да спроведе попис во време на пандемија

Независен

ФИЛИПЧЕ НЕМА ВАКЦИНИ, АМА ПОЛН СО ОПТИМИЗАМ: Имаме капацитет за попис и во пандемија

Денешен

Филипче: Државата има капацитет да спроведе попис во време на пандемија

Бриф

Филипче: Државата има капацитет да спроведе попис во време на пандемија

ММС

МКД Република MakPress А1 On Локално

Собирањето потписи од страна на ВМРО-ДПМНЕ нема да го спречи спроведувањето на пописот

24Инфо - 22.01.2021

Славјанка Петровска, пратеничка на СДСМ смета дека независно од успешноста на иницијативата на ВМРО-ДПМНЕ за собирање 10.000 потписи за оспорување на Законот за попис, нема реална можност да го спречи спроведувањето на истиот.

(ВИДЕО) Петровска: Собирањето потписи од страна на ВМРО-ДПМНЕ нема да го спречи спроведувањето на пописот

iPortal

Ангеловски: Пописот или ќе биде штелуван, или нема да биде признаен доколку не ги исполни потребите на власта

Курир - 21.01.2021

Страшо Ангеловски, лидер на МААК во своето гостување во емисијата „Што не е јасно“, зборуваше за пописот каде посочи дека постојат две можни решенија. Според него едното решение е дека пописот ќе биде штелуван, а другото е дека доколку не биде ...

Ангеловски: Пописот или ќе биде штелуван, или нема да биде признаен доколку не ги исполни потребите на власта

Нетпрес

„Доколку не ги исполни потребите на власта, пописот или ќе биде штелуван, или нема да биде признаен„

Вечер

Симовски: Иселените нема да влезат во вкупното население, но ќе знаеме какви луѓе заминале

Фокус - 21.01.2021

Апостол Симовски, директор на Заводот за статистика, вели дека лицата кои се подолго отсутни нема да влезат во вкупното население, туку тие ќе бидат запишани со цел, како што рече, да се одредат нивните карактеристики.

Филипче: Државата има капацитет да спроведе попис, МЗ и КЗБ се на располагање за едукација и протоколи

365 - 21.01.2021

Државата има капацитет да спроведе попис во време на пандемија, уверува министерот за здравство Венко Филипче, откако денеска со 62 гласа беше усвоен Законот за попис. Тој најави дека и Министерството за здравство и Комисијата за заразни болести ќе ...

Солза Грчева: Веднаш да и кажам на пописната комисија кај мене да не доаѓа

Опсервер