TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Утре јавна расправа за законот за обвинителство

Канал5 - 27.01.2020

Ќе успеат ли власта и опозицијата да ги надминат несогласувањата и да се договорат околу новиот Закон за Јавно обвинителство. Текстот подготвен од Министерството за правда утре влегува во собраниска процедура.

Фетаи и Ристоска поканети на јавната расправа за Законот за ЈО

Локално - 27.01.2020

Нацрт- законот за јавното обвинителство утре ќе биде тема на јавнта расправа во Законодавниот дом. На расправата ќе присуствува обвинителкта Вилма Рускоска, професори и членови од Министерството за правда.

Се прават притисоци врз пратеници за да не се изгласа Законот за јавно обвинителство

Локално - 27.01.2020

Петнаесетина дена пред распуштање на Собранието, се засилуваат и притисоците овој пратенички состав да не го излгаса Законот за јавно обвинителство, дознава Локално. Фото: Борче Поповски Според неофицијални извори, независната осумка подлежи под ...

Законот за Јавно обвинителство во „Седма сила“ на „Утрински брифинг“

Слободен Печат - 27.01.2020

По многу натегања и партиски препукувања во Собраниска процедура влегува Законот за Јавно обвинителство и почнува јавна стручна расправа по некои членови од овој Закон кои беа проблематични во јавноста.

Законот за ЈО од утре во собраниска процедура

Алсат-М - 27.01.2020

Собранието утре ќе одржи јавна расправа за нацрт-законот за јавно обвинителство. На еднодневната расправа се поканети и главниот обвинител jубомир Јовески, поранешните специјални обвинители Фатиме Фетаи и Ленче Ристовска, професори и министерката за ...

Демократски сојуз: Закон за Јавно обвинителство без корумпирани и амнестирани

24Инфо - 27.01.2020

Демократскиот сојуз ги повикува партиите од власта и опозицијата донесувањето на Законот за јавно обвинителство кој е од исклучителна важност за борбата против организираниот криминал и високата корупција и за нашите европски интеграции, да не го ...

Утре јавна расправа за Законот за ЈО во Собрание

Frontline - 27.01.2020

Законот за Јавно Обвинителство влегува во Собраниска процедура. За утре во 14:00 е закажана јавна расправа во со Собраниската комисија за пилитички систем и односи меѓу заедниците, потврдија за Цивил Медиа од Министерството за Правда.

Законот за ЈО е последната шанса за ВМРО ДПМНЕ да покаже дали е навистина за ЕУ и за правна држава

24Инфо - 27.01.2020

Ниту еден политички субјект нема право да ја држи земјата во заложништво, како што тоа го прави ВМРО ДПМНЕ со Законот за Јавно обвинителство. Сите демократски капацитети во државата и нашите стратешки меѓународни сојузници го поддржуваат законското ...

Власта и опозицијата со меѓусебни обвинувања за Законот за јавно обвинителство

Алсат-М - 26.01.2020

На два дена пред јавната експертска расправа во Собранието за предлог Законот за обвинителство, власта и опозицијата повторно со меѓусебни обвинувања. За СДСМ, главен кочничар за законот да се изгласа е ВМРО ДПМНЕ.

Спасовски ја повика опозицијата да го поддржи законот за ЈО

24 Вести - 26.01.2020

Партиите да ги надминат внатрепартиските интереси а пратениците во законодавниот дом да бидат на висината на својата должност и да го дадат својот придонес во носењето на Законот за ЈО порача техничкиот премиер Оливер Спасовски .

Законот за Јавно обвинителство на владина седница веќе утре - во Собрание во вторник

Сител - 26.01.2020

Законот за обвинителство многу скоро ќе биде доставен до Собранието, потврди техничкиот премиер Оливер Спасовски откако вчера неговиот партиски лидер Зоран Заев повика законот уште во вторник да влезе во собраниска процедура и пратениците да се ...

Арсовски: Не одолговлекуваме, туку бараме неселективен закон за јавно обвинителство

МКД - 26.01.2020

Јас би го повикал Оливер Спасовски и сите во СДСМ да прекинат да ги штитат криминалите кои што претходниве 2-3 години се правени од страна на власта, одговори портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски на повикот од премиерот Оливер Спасовски до ...

Спасовски: Законот за одбрана да се гласа пред распуштање на Парламентот

Телма - 26.01.2020

Премиерот Оливер Спасовски денеска ја повика опозициската ВМРО-ДПМНЕ да покаже минимум политичка коректност кон граѓаните и да гласа за Законот за одбрана пред распуштањето на Парламентот на 12 февруари.

Маричиќ : Сите пратеници да го поддржат Законот за ЈО кој ја гарантира евроатлантската интеграција на државата

Канал5 - 26.01.2020

Како одговорна партија СДСМ никогаш не заборава дека наша обврска е да им служиме на граѓаните и да работиме за општото добро, рече на прес конференција Бојан Маричиќ од СДСМ. Очекуваме така да се однесуваат и другите политички партии за да покажеме ...

Спасовски: Законот за одбрана да се гласа пред распуштање на Парламентот

ТВ21 - 26.01.2020

Премиерот Оливер Спасовски денеска ја повика опозициската ВМРО-ДПМНЕ да покаже минимум политичка коректност кон граѓаните и да гласа за Законот за одбрана пред распуштањето на Парламентот на 12 февруари.

Спасовски: Очекувам продолжување на дијалогот за законот за ЈО, предлогот многу скоро во Собранието

Канал5 - 26.01.2020

Законот за јавно обвинителство ќе биде доставен во Собранието многу скоро, изјави на прес-конференција премиерот Оливер Спасовски. -Сметам дека токму сега е моментот сите политички партии, сите претставници на народот во Собранието да бидат на ...

Спасовски: Сите пратеници да бидат на висината на сопствената должност и да преземат одговорност да биде усвоен Законот ...

24Инфо - 26.01.2020

„Сега е моментот сите политички партии, сите претставници на народот во Парламентот, да бидат на висината на сопствената должност и да преземеме одговорност за иднината на државата и за нејзината иднина како членка на ЕУ и за правдата, и затоа го ...

Спасовски: Очекувам продолжување на дијалогот за законот за ЈО, предлогот многу скоро во Собранието

Нетпрес - 26.01.2020

Законот за јавно обвинителство ќе биде доставен во Собранието многу скоро, изјави на прес-конференција премиерот Оливер ...

Законот за Јавно Обвинителство од вторник во собраниска процедура

Телма - 25.01.2020

Јавната расправа за законот за јавно обвинителство ќе се одржи во вторник а ќе биде организирана од комисијата за политички систем. Покрај политичарите, поканети ќе бидат државниот обвинител Љубомир Јовески, домашни и странски експерти и меѓународни ...

Партиските средби без резултат, Законот за Обвинителство оди пред експерти

Алсат-М - 25.01.2020

Во вторник, државниот обвинител Љубомир Јовевски ќе биде дел од јавната расправа за предлог Законот за обвинителство. Предлогот на ВМРО – ДПМНЕ, изворно од Јовевски да слушнат мислење за законското решение власта го прифати .

Во вторник – јавна расправа за новиот предлог-Закон за Јавно Обвинителство

24 Вести - 25.01.2020

Во вторник на 28 јануари ќе се одржи јавната расправа за Законот за ЈО во Законодавниот дом информираше и претседателот на комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците Александар Кирацовски .

Законот за ЈО во вторник на јавна расправа: Во Собранието поканети и Јовески и меѓународни претставници

Слободен Печат - 25.01.2020

Собраниската комисија за политички систем во вторник ќе организира јавна расправа за законот за јавно обвинителство на која, покрај политичарите, поканети ќе бидат и државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, домашни и странски експерти и ...

Заев: Без ВМРО-ДПМНЕ нема закон за ЈО, Мицкоски: СДСМ спасот од одговорност го бара во овој закон

ТВ21 - 25.01.2020

Проблемите околу донесувањето на законот за Јавно обвинтителство ги слушна и претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел. Заев вели дека Владата конечно треба да го пушти Законот да влезе во Собраниска процедура и додава дека без пратениците на ...

Од вторник јавна расправа во собранието за Јавното обвинителство

Сител - 25.01.2020

Законот за обвинителство во вторник да влезе во собраниска процедура побара лидерот на владејачката СДСМ Зоран Заев по вчерашната работна средба за овој закон и покрај тоа што таа беше напуштена од тимот на ВМРО-ДПМНЕ.

Заев: Постои шанса законот за Jавно обвинителство да се донесе до 11-ти февруари

Точка - 25.01.2020

Должни сме кон државата Законот за Јавно обвинителство да се најде пред пратениците пред распуштањето на Собранието, изјави денеска претседателот на СДСМ Зоран Заев во одговор на новинарски прашања, додавајќи дека се надева оти Владата следната ...

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжи да учествува во работните групи и на јавната расправа за Законот за јавно ...

Скопје1 - 25.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ има сериозна намера да се донесе законот за јавно обвинителство доколку Владата, односно предлагачот има сериозна намера да ги прифати забелешките на опозицијата и ќе продолжи да учествува во работните групи и на јавната расправа.

ВМРО-ДПМНЕ продолжува со разговорите за законот за ЈО

Expres - 25.01.2020

Христијан Мицкоски денеска соопшти дека ќе ВМРО-ДПМНЕ ќе продоли со разговорите за законот за Јавното Обвинителство, откако вчера преговарачката тројка од ВМРО-ДПМНЕ го напушти состанокот на партиските работни групи , барајќи да присуствува и ...

Заев: Постои шанса законот за јавно обвинителство да се донесе до 11 февруари

Н.Македонија - 25.01.2020

Должни сме кон државата Законот за Јавно обвинителство да се најде пред пратениците пред распуштањето на Собранието, изјави денеска претседателот на СДСМ Зоран Заев во одговор на новинарски прашања, додавајќи дека се надева оти Владата следната ...

Заев: Постои шанса законот за Jавно обвинителство да се донесе до 11 февруари

24Инфо - 25.01.2020

Должни сме кон државата Законот за Јавно обвинителство да се најде пред пратениците пред распуштањето на Собранието, изјави денеска претседателот на СДСМ Зоран Заев во одговор на новинарски прашања, додавајќи дека се надева оти Владата следната ...

Мицкоски: Ќе продолжиме со разговорите за законот за Јавното обвинителство

MTM - 25.01.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарски прашања денеска кажа дека ќе продолжат со разговорите за законот за Јавното Обвинителство, откако вчера преговарачката тројка од ВМРО-ДПМНЕ го напушти состанокот на партиските ...

Заев: Постои шанса законот за Jавно обвинителство да се донесе до 11 февруари

MTM - 25.01.2020

Должни сме кон државата Законот за Јавно обвинителство да се најде пред пратениците пред распуштањето на Собранието, изјави денеска претседателот на СДСМ Зоран Заев во одговор на новинарски прашања, додавајќи дека се надева оти Владата следната ...

Мицкоски најави учество на ВМРО-ДПМНЕ и во работните групи и на јавната расправа за законот за ЈО

МКД - 25.01.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вели дека ќе продолжат со разговорите за законот за Јавното обвинителство, откако вчера преговарачката тројка од неговата партија го напушти состанокот на партиските работни групи, со барање да ...

Од вторник јавна расправа во собранието за Јавното обвинителство

4NEWS - 25.01.2020

Законот за обвинителство во вторник да влезе во собраниска процедура побара лидерот на владејачката СДСМ Зоран Заев по вчерашната работна средба за овој закон и покрај тоа што таа беше напуштена од тимот на ВМРО-ДПМНЕ.

Заев: Без ВМРО-ДПМНЕ нема закон за ЈО, Мицкоски: СДСМ спасот од одговорност го бара во овој закон

4NEWS - 25.01.2020

Проблемите околу донесувањето на законот за Јавно обвинтителство ги слушна и претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел. Заев вели дека Владата конечно треба да го пушти Законот да влезе во Собраниска процедура и додава дека без пратениците на ...

Заев: Шанса за Законот за ЈО постои и тој ќе се донесе до 11-ти февруари

MakPress - 26.01.2020

Шанса да се донесе Законот за јавно обвинителство постои и тој ќе се донесе до 11 февуари, оцени лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска во одговор на новинарско прашање по средбата со претседател на Европскиот совет Шарл Мишел, со кој, како што рече, ...

Спасовски: Законот за ЈО ќе биде доставен во Собранието многу скоро

ТВ21 - 26.01.2020

Законот за јавно обвинителство ќе биде доставен во Собранието многу скоро, изјави на прес-конференција премиерот Оливер Спасовски охрабрувајќи ги притоа сите политички субјекти, политички партии, парламетнарни групи и независните пратеници да ...

Спасовски: Очекувам продолжување на дијалогот за законот за ЈО, предлогот многу скоро во Собранието

Вечер Прес - 26.01.2020

Законот за јавно обвинителство ќе биде доставен во Собранието многу скоро, изјави на прес-конференција премиерот Оливер Спасовски охрабрувајќи ги притоа сите политички субјекти, политички партии, парламетнарни групи и независните пратеници да ...

Спасовски: Опозицијата да престане со партиски калкулации

Press24 - 26.01.2020

Законот за јавно обвинителство ќе биде доставен во Собранието многу скоро, изјави на прес-конференција премиерот Оливер Спасовски охрабрувајќи ги притоа сите политички субјекти, политички партии, парламетнарни групи и независните пратеници да ...

Спасовски: Очекувам продолжување на дијалогот за законот за ЈО, предлогот многу скоро во Собранието

24 Вести - 26.01.2020

Законот за јавно обвинителство ќе биде доставен во Собранието многу скоро, изјави на прес-конференција премиерот Оливер Спасовски охрабрувајќи ги притоа сите политички субјекти, политички партии, парламетнарни групи и независните пратеници да ...

Спасовски ги повика пратениците да го донесат законот за јавно обвинителство

МКД - 26.01.2020

Сега е моментот сите политички партии, сите претставници на народот во Парламентот, да бидат на висината на сопствената должност и да преземеме одговорност за иднината на државата и за нејзината иднина како членка на ЕУ и за правдата, и затоа го ...

(ВИДЕО) Спасовски: Очекувам продолжување на дијалогот за законот за ЈО, предлогот многу скоро во Собранието

А1 On - 26.01.2020

„Сега е моментот сите политички партии, сите претставници на народот во Парламентот, да бидат на висината на сопствената должност и да преземеме одговорност за иднината на државата и за нејзината иднина како членка на ЕУ и за правдата, и затоа го ...

Спасовски: Законот за јавно обвинителство наскоро во Собрание

Р.С.Европа - 26.01.2020

Законот за јавно обвинителство ќе биде доставен во Собранието многу скоро, изјави на денешната прес-конференција премиерот Оливер Спасовски охрабрувајќи ги притоа сите политички субјекти, политички партии, парламентарни групи и независните пратеници ...

Спасовски до опозиционерите: Престанете со калкулации и да го донесеме законот

Фактор - 26.01.2020

Сега е моментот сите политички партии и сите претставници на народот во парламентот да бидат на висината на сопствената должност и да преземеме одговорност за иднината на државата и за нејзината иднина како членка на ЕУ и за правдата, и затоа го ...

(ВИДЕО) Спасовски: Сите пратеници да преземат одговорност и да биде усвоен Законот за јавно обвинителство

Frontline - 26.01.2020

Сега е моментот сите политички партии, сите претставници на народот во Парламентот, да бидат на висината на сопствената должност и да преземеме одговорност за иднината на државата и за нејзината иднина како членка на ЕУ и за правдата, и затоа го ...

Спасовски за Законот за ЈО: ВМРО-ДПМНЕ да престане со партиски калкулации и политиканство

Локално - 26.01.2020

„Сега е моментот сите политички партии, сите претставници на народот во Парламентот, да бидат на висината на сопствената должност и да преземеме одговорност за иднината на државата и за нејзината иднина како членка на ЕУ и за правдата, и затоа го ...

Спасовски: Очекувам продолжување на дијалогот за законот за ЈО, предлогот многу скоро во Собранието

Република - 26.01.2020

Сега е моментот сите политички партии, сите претставници на народот во Парламентот, да бидат на висината на сопствената должност и да преземеме одговорност за иднината на државата и за нејзината иднина како членка на ЕУ и за правдата, и затоа го ...

Спасовски ја повика опозицијата да го поддржи законот за ЈО: „Престанете со партиски калкулации“

Макфакс - 26.01.2020

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, одговарајќи на новинарски прашања ја повика опозицијата да го поддржи Законот за јавно обвинителство кој, како што најави, наскоро ќе биде доставен во Собранието.

Арсовски: Со законот за обвинителството, СДСМ сака повторно да го воскресне СЈО

Макфакс - 26.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ не го одолговлекува и нема намера да го одолговлекува законот за обвинителството, доколку се донесе и се усогласи да биде во корист на граѓаните и да биде за нивен добробит. Ова го изјави портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски, ...

Спасовски: Очекувам продолжување на дијалогот за законот за ЈО, предлогот многу скоро во Собранието

MakPress - 26.01.2020

Законот за јавно обвинителство ќе биде доставен во Собранието многу скоро, изјави на прес-конференција премиерот Оливер Спасовски. -Сметам дека токму сега е моментот сите политички партии, сите претставници на народот во Собранието да бидат на ...

Спасовски: Законот за одбрана да се гласа пред распуштање на Парламентот

Опсервер - 26.01.2020

– Премиерот Оливер Спасовски денеска ја повика опозициската ВМРО-ДПМНЕ да покаже минимум политичка коректност кон граѓаните и да гласа за Законот за одбрана пред распуштањето на Парламентот на 12 февруари.