TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Инспекторите на ОПЦВ во Дума зеле примероци за истрага

24 Вести - 21.04.2018

Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПЦВ) денеска соопшти тимот на нејзините инспектори го посетиле сирискиот град Дума каде се собрани примероци за истрага за наден хемиски напад пред две недели.

Инспекторите на ОПЦВ конечно пристигнаа во Дума

Нова ТВ - 21.04.2018

Експерти на меѓународната организација за забрана на хемиското оружје (ОПЦВ) денеска го посетија сирискиот град Дума, во кој на 7 април беше извршен напад во кој наводно било користено хемиско оружје.

Инспекторскиот тим на ОПЦВ влезе во Дума

Макфакс - 21.04.2018

Организацијата за забрана на хемиско оружје, потврди дека нејзин тим влегол во сирискиот град Дума, каде беше извршен наводниот хемиски напад, објави „Раша тудеј“. Руското министерство за надворешни работи изрази загриженост поради плановите на ...

Руско МНР: Инспектори на ОПЦВ пристигнаа во Дума

24 Вести - 21.04.2018

Инспектори на организацијата за забрана на хемиско оружје денеска пристигнаа во сирискиот град Дума, соопшти руското министерство за надворешни работи. Од таму велат дека очекуваат инспекторите непристрасно да ги истражат сите околности и дека ...

Руско МНР: Инспектори на ОПЦВ пристигнаа во Дума

А1 On - 21.04.2018

Инспектори на Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПЦВ) го посети денеска сирискиот град Дума, соопшти руското Министерство за надворешни работи. – Очекуваме инспекторите непристрасно да ги истражат сите околности за настаните во Дума и да ...

Еве зошто ударите во Сирија не биле успешни како што ги претставил Доналд Трамп

Точка - 21.04.2018

Американските, британските и француските удари на Сирија не биле толку успешни, иако американскиот претседател Доналд Tрамп ги пофалил со зборовите - "Мисија успешно завршена". The Syrian raid was so perfectly carried out, with such precision, that ...

По трагите на вистината за наводниот хемиски напад во Дума

Н.Македонија - 21.04.2018

Роберт Фиск Ова е приказна за градот наречен Дума, опустошеното и смрдливо место со разурнати згради и подземна болница што поради сликите на страдање во неа, три од најмоќните држави во светот неодамна решија да ја бомбардираат Сирија.

Сирија е бомбардирана, што сега?

А1 On - 21.04.2018

Си-Ен-Ен – Атланта Американските воени напади во Сирија покренаа многу прашања. Прво, и она најважно, е прашањето каква е точно сега американската политика кога е во прашање Сирија. Американскиот претседател Доналд Трамп пред две недели во говор во ...

Сириската агонија се решава со дипломатија, а не со ракети

Н.Македонија - 21.04.2018

Џереми Корбин Ова се сериозни времиња. По ракетниот напад на Сирија, сега е моментот за силни залагања за мир. Безгрижното прифаќање на шефот на британската дипломатија Борис Џонсон дека конфликтот ќе продолжи во актуелната насока и дека мировните ...

Потписници на Конвенцијата за хемиски оружја од 1993-та

Н.Македонија - 21.04.2018

Западот ја бомбардираше Сирија како одговор на наводниот хемиски напад во Дума. Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека „има доказ“ дека сириската влада го нападнала градот со хемиско оружје, додека американската амбасадорка во ОН Ники ...

Лавров: САД му наштетија на мировниот процес со нападите во Сирија

А1 On - 20.04.2018

Со нападите што САД ги изведоа во Сирија во саботата заедно со Велика Британија и Франција, му нанесоа штети на сирискиот мировен процес, оцени денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Ле Дријан: Русија го попречува пристапот на инспекторите на ОПЦВ до Дума

А1 On - 20.04.2018

Русија го попречува пристапот на меѓународните инспектори за хемиско оружје до „местото на нападот со хемиско оружје“ во сирискиот град Дума, обвини денеска францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив Ле Дријан.

Мистура: Инспекторите во Дума да ја завршат својата работа

+инфо - 20.04.2018

Пратеникот на Обединетите нации за Сирија, Стафан де Мистура денеска во Москва изјави дека ОН се залагаат инспекторите на Организацијата за забрана на хемиското оружје (ОПЦВ) да ја завршат својата работа во сирискиот град Дума, за каде постои сомнеж ...

Русија и Сирија уништуваат докази во Дума?

Deutsche Welle - 20.04.2018

САД ги обвинуваат Сирија и Русија за попречување на истрагата за наводниот напад со отровен гас во сирискиот град Дума и уништување на докази. Москва тврди дека се најдени хемикалии од германско и британско производство.

Контра од Москва: Најдовме германски хлор во Сирија

Локално - 20.04.2018

Руското министерство за надворешни работи соопшти дека пронајдени се контејнери со хлор од германско потекло како и чадни бомби од британско потекло во источна Гута. Тоа е поранешна бунтовничка енклава кај Дамаск каде од почетокот на април сириските ...

Инспекторскиот тим на ОПЦВ влезе во Дума

Точка - 21.04.2018

Организацијата за забрана на хемиско оружје, потврди дека нејзин тим влегол во сирискиот град Дума, каде беше извршен наводниот хемиски напад, објави „Раша тудеј“. Руското министерство за надворешни работи изрази загриженост поради плановите на ...

Руско МНР: Инспектори на ОПЦВ пристигнаа во Дума

+инфо - 21.04.2018

Инспектори на Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПЦВ) го посети денеска сирискиот град Дума, соопшти руското Министерство за надворешни работи. – Очекуваме инспекторите непристрасно да ги истражат сите околности за настаните во Дума и да ...

Русија тврди дека во сириска Гута биле најдени канистри со хлор од Германија и димни бомби од Британија

МКД - 20.04.2018

Портпаролката на руското министерство за надворешни работи Марија Захарова изјави на специјална прес-конференција дека на територијата на сирискиот град Гута биле најдени канистри со хлор произведени во Германија, како и димни бомби произведени во ...

Пентагон: Сирија и понатаму може да изведе „ограничени напади“

ТВ21 - 19.04.2018

Пентагон тврди дека иако не постојат знаци дека сириската Влада е подготвена да изведе напад со хемиско оружје, таа и понатаму има можност да изведе „ограничени напади во иднина“. – Тие ќе имаат можност да изведат ограничени напади во иднина, не би ...

Пентагон не мирува: Постои можност за нови хемиски напади, подготвени сме повторно да ја нападнеме Сирија!

Точка - 20.04.2018

Пентагон тврди дека иако не постојат знаци дека сириската влада се подготвува да изведе нов хемиски напад, сепак и понатаму постои можност да бидат изведени „ограничени напади“ во иднина. „Тие ќе имаат можност да изведат ограничени напади во иднина, ...

Русите открија лабораторија за хемиско оружје во сирискиот град Дума која им припаѓала на терористите (ФОТО)

Маркукуле - 20.04.2018

Во вторникот руските сили во сирискиот град Дума пронашле лабораторија, која според специјалистот за хемиска одбрана Александар Родионов, можеби била употребувана од страна на терористичките групи за производство на хемиско оружје – пренесува ...

Лавров: САД му наштетија на мировниот процес со нападите во Сирија

+инфо - 20.04.2018

Со нападите што САД ги изведоа во Сирија во саботата заедно со Велика Британија и Франција, му нанесоа штети на сирискиот мировен процес, оцени денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Ле Дријан: Русија го попречува пристапот на инспекторите на ОЗХО до Дума

Стандард - 20.04.2018

Русија го попречува пристапот на меѓународните инспектори за хемиско оружје до „местото на нападот со хемиско оружје“ во сирискиот град Дума, обвини денеска францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив Ле Дријан.

Мистура: Инспекторите во Дума да ја завршат својата работа

Курир - 20.04.2018

Пратеникот на Обединетите нации за Сирија, Стафан де Мистура денеска во Москва изјави дека ОН се залагаат инспекторите на Организацијата за забрана на хемиското оружје (ОПЦВ) да ја завршат својата работа во сирискиот град Дума, за каде постои сомнеж ...

Русија и Сирија уништуваат докази во Дума?

Либертас - 20.04.2018

САД ги обвинуваат Сирија и Русија за попречување на истрагата за наводниот напад со отровен гас во сирискиот град Дума и уништување на докази. Москва тврди дека се најдени хемикалии од германско и британско производство.

Москва: Најдовме германски хлор во Сирија

Либертас - 20.04.2018

Руското министерство за надворешни работи соопшти дека пронајдени се контејнери со хлор од германско потекло како и чадни бомби од британско потекло во источна Гута. Тоа е поранешна бунтовничка енклава кај Дамаск каде од почетокот на април сириските ...

Руско МНР: Инспектори на ОПЦВ пристигнаа во Дума

Локално - 21.04.2018

Инспектори на Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПЦВ) го посети сирискиот град Дума, соопшти руското Министерство за надворешни работи. – Очекуваме инспекторите непристрасно да ги истражат сите околности за настаните во Дума и да ...

Русите тврдат: Во Гута најдени канистри со хлор од германско потекло и британски чадни бомби

Таратур - 20.04.2018

Според официјалната изјава на портпаролката на руското министерство за надворешни работи, Марија Захарова, на територијата на сирискиот град Гута биле најдени канистри со хлор произведени во Германија, како и димни бомби произведени во Велика ...

Пентагон: Сириската Влада има капацитет за ограничени хемиски напади

Нова ТВ - 20.04.2018

Пентагон тврди дека иако не постојат знаци дека сириската Влада е подготвена да изведе напад со хемиско оружје, таа и понатаму има можност да изведе „ограничени напади во иднина“. – Тие ќе имаат можност да изведат ограничени напади во иднина, не би ...

Лавров: САД му наштетија на мировниот процес со нападите во Сирија

Нова ТВ - 20.04.2018

Со нападите што САД ги изведоа во Сирија во саботата заедно со Велика Британија и Франција, му нанесоа штети на сирискиот мировен процес, оцени денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Ле Дријан: Русија го попречува пристапот на инспекторите на ОПЦВ до Дума

+инфо - 20.04.2018

Русија го попречува пристапот на меѓународните инспектори за хемиско оружје до „местото на нападот со хемиско оружје“ во сирискиот град Дума, обвини денеска францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив Ле Дријан.

Мистура: Инспекторите во Дума да ја завршат својата работа

Н.Македонија - 20.04.2018

Пратеникот на Обединетите нации за Сирија, Стафан де Мистура денеска во Москва изјави дека ОН се залагаат инспекторите на Организацијата за забрана на хемиското оружје (ОПЦВ) да ја завршат својата работа во сирискиот град Дума, за каде постои сомнеж ...

Руско МНР: Инспектори на ОПЦВ пристигнаа во Дума

Либертас - 21.04.2018

Инспектори на Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПЦВ) го посети сирискиот град Дума, соопшти руското Министерство за надворешни работи. – Очекуваме инспекторите непристрасно да ги истражат сите околности за настаните во Дума и да ...

Лавров: САД му наштетија на мировниот процес со нападите во Сирија

Независен - 20.04.2018

Со нападите што САД ги изведоа во Сирија во саботата заедно со Велика Британија и Франција, му нанесоа штети на сирискиот мировен процес, оцени денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Лавров вели дека САД го минираа сирискиот мировен процес

Фактор - 20.04.2018

Со нападите што САД ги изведоа во Сирија во саботата заедно со Велика Британија и Франција, му нанесоа штети на сирискиот мировен процес, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров.

Лавров: САД му наштетија на мировниот процес со нападите во Сирија

Локално - 20.04.2018

Со нападите што САД ги изведоа во Сирија во саботата заедно со Велика Британија и Франција, му нанесоа штети на сирискиот мировен процес, оцени денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Лавров: САД му наштетија на мировниот процес со нападите во Сирија

Стандард - 20.04.2018

Со нападите што САД ги изведоа во Сирија во саботата заедно со Велика Британија и Франција, му нанесоа штети на сирискиот мировен процес, оцени денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Лавров: САД му наштетија на мировниот процес со нападите во Сирија

ТВ21 - 20.04.2018

Со нападите што САД ги изведоа во Сирија во саботата заедно со Велика Британија и Франција, му нанесоа штети на сирискиот мировен процес, оцени денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Лавров: САД му наштетија на мировниот процес со нападите во Сирија

Н.Македонија - 20.04.2018

Со нападите што САД ги изведоа во Сирија во саботата заедно со Велика Британија и Франција, му нанесоа штети на сирискиот мировен процес, оцени денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Лавров: САД му наштетија на мировниот процес со нападите во Сирија

Кајгана - 21.04.2018

Москва, 20 април 2018 (МИА) - Со нападите што САД ги изведоа во Сирија во саботата заедно со Велика Британија и Франција, му нанесоа штети на сирискиот мировен процес, оцени денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Лавров: САД му наштетија на мировниот процес со нападите во Сирија

Либертас - 21.04.2018

Со нападите што САД ги изведоа во Сирија во саботата заедно со Велика Британија и Франција, му нанесоа штети на сирискиот мировен процес, оцени денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.