TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Парите ги скараа ЕУ-членките

Deutsche Welle - 21.02.2020

Самитот на ЕУ посветен на долгорочниот буџет заврши без договор откако земјите-членки не успеаја да се усогласат околу поделбата на средствата. Сиромашните бараат повеќе, богатите даваат помалку.

Самиотот на ЕУ за буџетот ќе трае повеќе од планираните два дена

24 Вести - 21.02.2020

Вонредниот буџетски Самиотот на ЕУ најверојатно ќе трае повеќе од планираните два дена, бидејќи компромисот не е ниту на повидок. Секое одложување може да создаде политички и практични проблеми, вели претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел, ...

Лидерите на ЕУ не постигнаа согласност за буџетот

Слободен Печат - 21.02.2020

По дводневните разговори, политичарите не успеаја да ги усогласат разликите, пренесува БГНЕС. Самитот на лидерите на Европската унија за предлогот за седумгодишниот буџет на Унијата заврши без резултат, откако 27-те земји членки не успеаја да ...

Лидерите на ЕУ не постигнаа договор за буџетот

Курир - 21.02.2020

Вонредниот самит за повеќегодишната буџетска рамка на ЕУ заврши без договор помеѓу 27-те земји членки, a лидерите ветија дека преговорите ќе продолжат во наредните денови и недели. Австрија, Холандија, Шведска и Данска не попуштија за зголемувањето ...

Мали се шансите за компромис за ЕУ буџетот, можен нов самит во март

Опсервер - 21.02.2020

– При пристигнувањето во зградата на Советот на ЕУ, лидерите признаа утрово дека не верува дека е можен компромис за буџетот на ЕУ на овој самит. Данската премиерка, Мете Фредериксен, чија земја се залага за што поскромен буџет, кусо порача дека е ...

Сѐ уште без договор за буџетот на ЕУ, самитот продолжува денеска

Курир - 21.02.2020

Дваесет и седумте членки на ЕУ не постигнаа компромис за европската буџетска рамка 2021-2027, претседателот на Европскиот Совет до рано изутринава водеше билатерални консултации со европските лидери. Самитот продолжува денеска од десет часот.

Мишел го прекина самитот за буџетот на ЕУ за да оствари билатерални средби со оделни лидери

24Инфо - 20.02.2020

– Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел вечерва ја прекина работата на самитот на ЕУ за долгорочниот буџет на Унијата за 2021-2027 година за да оддржи билатерални преговори со лидерите на оделни држави, изјави вечерва неговиот претставник ...

Буџетот на ЕУ – почнува големото ценкање

Deutsche Welle - 20.02.2020

27 земји членки на ЕУ денеска се среќаваат на специјален самит за да го договорат буџетот за следните седум години. Преговорите ќе бидат тешки – голема дупка останува по Брегзит, а трошоците се зголемуваат.

Започнува клучниот ЕУ самит за буџетот, неизвесно колку време ќе трае

А1 On - 20.02.2020

Шефовите на држави и влади на земјите членки на ЕУ пристигнуваат во зградата на Европскиот Совет попладнево за самитот на кој треба да се одлучува за идниот повеќегодишен буџет на Европската Унија по Брегзит.

ЕС ќе го разгледува прашањето за буџетот на ЕУ до 2027 година

Опсервер - 20.02.2020

– Шефовите на држави или влади на Европската унија се состануваат денеска во Брисел на разговори околу предлогот на претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел за заедничкиот буџет до 2027 година.

ЕС ќе го разгледува прашањето за буџетот на ЕУ до 2027 година

Слободен Печат - 20.02.2020

Шефовите на држави или влади на Европската унија се состануваат денеска во Брисел на разговори околу предлогот на претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел за заедничкиот буџет до 2027 година.

ЕС ќе го разгледува прашањето за буџетот на ЕУ до 2027 година

24 Вести - 20.02.2020

Шефовите на држави или влади на Европската унија се состануваат денеска во Брисел на разговори околу предлогот на претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел за заедничкиот буџет до 2027 година.

ЕС ќе го разгледува прашањето за буџетот на ЕУ до 2027 година

MakPress - 20.02.2020

Шефовите на држави или влади на Европската унија се состануваат денеска во Брисел на разговори околу предлогот на претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел за заедничкиот буџет до 2027 година.

ЕС ќе го разгледува прашањето за буџетот на ЕУ до 2027 година

А1 On - 20.02.2020

Шефовите на држави или влади на Европската унија се состануваат денеска во Брисел на разговори околу предлогот на претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел за заедничкиот буџет до 2027 година.

Започнува клучниот ЕУ самит за буџетот, неизвесно колку време ќе трае

24Инфо - 20.02.2020

Шефовите на држави и влади на земјите членки на ЕУ пристигнуваат во зградата на Европскиот Совет попладнево за самитот на кој треба да се одлучува за идниот повеќегодишен буџет на Европската Унија по Брегзит.

Започнува клучниот ЕУ самит за буџетот, неизвесно колку време ќе трае

Опсервер - 20.02.2020

– Шефовите на држави и влади на земјите членки на ЕУ пристигнуваат во зградата на Европскиот Совет попладнево за самитот на кој треба да се одлучува за идниот повеќегодишен буџет на Европската Унија по Брегзит.

Започнува клучниот ЕУ самит за буџетот, неизвесно колку време ќе трае

Република - 20.02.2020

Шефовите на држави и влади на земјите членки на ЕУ пристигнуваат во зградата на Европскиот Совет попладнево за самитот на кој треба да се одлучува за идниот повеќегодишен буџет на Европската Унија по Брегзит.

Започнува клучниот ЕУ самит за буџетот, можно е да трае повеќе од два дена

Слободен Печат - 20.02.2020

Сегашниот буџет на ЕУ ја покрива само уште оваа година, поради што земјите членки мораат итно да постигнат компромис, бидејќи секое одложување може да создаде политички и практични проблеми, предупреди Шарл Мишел Шефовите на држави и влади на ...

Започнува клучниот ЕУ самит за буџетот, неизвесно колку време ќе трае

MakPress - 20.02.2020

Шефовите на држави и влади на земјите членки на ЕУ пристигнуваат во зградата на Европскиот Совет попладнево за самитот на кој треба да се одлучува за идниот повеќегодишен буџет на Европската Унија по Брегзит.

ЕС ќе го разгледува прашањето за буџетот на ЕУ до 2027 година

Вечер - 20.02.2020

Шефовите на држави или влади на Европската унија се состануваат денеска во Брисел на разговори околу предлогот на претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел за заедничкиот буџет до 2027 година.

Буџетот на ЕУ – почнува големото ценкање

Либертас - 20.02.2020

27 земји членки на ЕУ денеска се среќаваат на специјален самит за да го договорат буџетот за следните седум години. Преговорите ќе бидат тешки – голема дупка останува по Брегзит, а трошоците се зголемуваат, пишува Дојче веле .

Мишел го прекина самитот за буџетот на ЕУ за да оствари билатерални средби со оделни лидери

Нетпрес - 20.02.2020

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел вечерва ја прекина работата на самитот на ЕУ за долгорочниот буџет на Унијата за 2021-2027 година за да оддржи билатерални преговори со лидерите на оделни држави, изјави вечерва неговиот претставник ...

ПАРИТЕ СОЗДАДОА ДРАМА: Мишел го прекина самитот за буџетот на ЕУ

Денешен - 20.02.2020

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел вечерва ја прекина работата на самитот на ЕУ за долгорочниот буџет на Унијата за 2021-2027 година за да оддржи билатерални преговори со лидерите на оделни држави, изјави вечерва неговиот претставник ...

Мишел го прекина самитот за буџетот на ЕУ за да оствари билатерални средби со оделни лидери

Либертас - 20.02.2020

– Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел вечерва ја прекина работата на самитот на ЕУ за долгорочниот буџет на Унијата за 2021-2027 година за да оддржи билатерални преговори со лидерите на оделни држави, изјави вечерва неговиот претставник ...

Мишел го прекина самитот за буџетот на ЕУ за да оствари билатерални средби со оделни лидери

MakPress - 20.02.2020

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел вечерва ја прекина работата на самитот на ЕУ за долгорочниот буџет на Унијата за 2021-2027 година за да оддржи билатерални преговори со лидерите на оделни држави, изјави вечерва неговиот претставник ...

Мишел го прекина самитот за буџетот на ЕУ за да оствари билатерални средби со оделни лидери

Вечер - 21.02.2020

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел вечерва ја прекина работата на самитот на ЕУ за долгорочниот буџет на Унијата за 2021-2027 година за да оддржи билатерални преговори со лидерите на оделни држави, изјави вечерва неговиот претставник ...

Мишел го прекина самитот за буџетот на ЕУ за да оствари билатерални средби со оделни лидери

Опсервер - 21.02.2020

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел вечерва ја прекина работата на самитот на ЕУ за долгорочниот буџет на Унијата за 2021-2027 година за да оддржи билатерални преговори со лидерите на оделни држави, изјави вечерва неговиот претставник ...

Сѐ уште без договор за буџетот на ЕУ, самитот продолжува денеска

Сител - 21.02.2020

Дваесет и седумте членки на ЕУ не постигнаа компромис за европската буџетска рамка 2021-2027, претседателот на Европскиот Совет до рано изутринава водеше билатерални консултации со европските лидери. Самитот продолжува денеска од десет часот.

Сѐ уште без договор за буџетот на ЕУ, самитот продолжува денеска

24 Вести - 21.02.2020

Дваесет и седумте членки на ЕУ не постигнаа компромис за европската буџетска рамка 2021-2027, претседателот на Европскиот Совет до рано изутринава водеше билатерални консултации со европските лидери. Самитот продолжува денеска од десет часот.

Сѐ уште без договор за буџетот на ЕУ, самитот продолжува денеска

Опсервер - 21.02.2020

– Дваесет и седумте членки на ЕУ не постигнаа компромис за европската буџетска рамка 2021-2027, претседателот на Европскиот Совет до рано изутринава водеше билатерални консултации со европските лидери. Самитот продолжува денеска од десет часот.

Самитот за буџетот на ЕУ продолжува денеска

Слободен Печат - 21.02.2020

Позициите на земјите членки се дијаметрално спротивставени и до овој момент се чини дека не е возможно да се приближат. Дваесет и седумте членки на ЕУ не постигнаа компромис за европската буџетска рамка 2021-2027, претседателот на Европскиот Совет ...

Сѐ уште нема договор за буџетот на ЕУ, самитот продолжува денеска

Телма - 21.02.2020

Дваесет и седумте членки на ЕУ не постигнаа компромис за европската буџетска рамка 2021-2027, претседателот на Европскиот Совет до рано изутринава водеше билатерални консултации со европските лидери. Самитот продолжува денеска од десет часот.

Сѐ уште без договор за буџетот на ЕУ, самитот продолжува денеска

А1 On - 21.02.2020

Дваесет и седумте членки на ЕУ не постигнаа компромис за европската буџетска рамка 2021-2027, претседателот на Европскиот Совет до рано изутринава водеше билатерални консултации со европските лидери. Самитот продолжува денеска од десет часот.

Без договор за буџетот на ЕУ, самитот продолжува денеска

CivilMedia - 21.02.2020

Дваесет и седумте членки на ЕУ не постигнаа компромис за европската буџетска рамка 2021-2027, претседателот на Европскиот Совет до рано изутринава водеше билатерални консултации со европските лидери. Самитот продолжува денеска од десет часот.

Сѐ уште без договор за буџетот на ЕУ, самитот продолжува денеска

Нетпрес - 21.02.2020

Дваесет и седумте членки на ЕУ не постигнаа компромис за европската буџетска рамка 2021-2027, претседателот на Европскиот Совет до рано изутринава водеше билатерални консултации со европските лидери. Самитот продолжува денеска од десет часот.

Сѐ уште без договор за буџетот на ЕУ, самитот продолжува денеска

Република - 21.02.2020

Дваесет и седумте членки на ЕУ не постигнаа компромис за европската буџетска рамка 2021-2027, претседателот на Европскиот Совет до рано изутринава водеше билатерални консултации со европските лидери. Самитот продолжува денеска од десет часот.

Сѐ уште без договор за буџетот на ЕУ, самитот продолжува денеска

Алсат-М - 21.02.2020

Дваесет и седумте членки на ЕУ не постигнаа компромис за европската буџетска рамка 2021-2027, претседателот на Европскиот Совет до рано изутринава водеше билатерални консултации со европските лидери. Самитот продолжува денеска од десет часот.

Сѐ уште без договор за буџетот на ЕУ, самитот продолжува денеска

MakPress - 21.02.2020

Дваесет и седумте членки на ЕУ не постигнаа компромис за европската буџетска рамка 2021-2027, претседателот на Европскиот Совет до рано изутринава водеше билатерални консултации со европските лидери. Самитот продолжува денеска од десет часот.

Мали се шансите за компромис за ЕУ буџетот, можен нов самит во март

Република - 21.02.2020

При пристигнувањето во зградата на Советот на ЕУ, лидерите признаа утрово дека не верува дека е можен компромис за буџетот на ЕУ на овој самит. Данската премиерка, Мете Фредериксен, чија земја се залага за што поскромен буџет, кусо порача дека е ...

Мали се шансите за компромис за ЕУ буџетот, можен нов самит во март

24Инфо - 21.02.2020

При пристигнувањето во зградата на Советот на ЕУ, лидерите признаа утрово дека не верува дека е можен компромис за буџетот на ЕУ на овој самит. Данската премиерка, Мете Фредериксен, чија земја се залага за што поскромен буџет, кусо порача дека е ...

Лидерите на ЕУ признаа дека не веруваат во можен компромис за буџетот на овој самит

Слободен Печат - 21.02.2020

Втората седница на самитот започнува денеска на пладне, но неизвесно е до кога ќе трае. При пристигнувањето во зградата на Советот на ЕУ, лидерите признаа утрово дека не верува дека е можен компромис за буџетот на ЕУ на овој самит.

Мали се шансите за компромис за ЕУ буџетот, можен нов самит во март

Сител - 21.02.2020

При пристигнувањето во зградата на Советот на ЕУ, лидерите признаа утрово дека не верува дека е можен компромис за буџетот на ЕУ на овој самит. Данската премиерка, Мете Фредериксен, чија земја се залага за што поскромен буџет, кусо порача дека е ...

Мали се шансите за компромис за ЕУ буџетот, можен нов самит во март

Алсат-М - 21.02.2020

При пристигнувањето во зградата на Советот на ЕУ, лидерите признаа утрово дека не верува дека е можен компромис за буџетот на ЕУ на овој самит. Данската премиерка, Мете Фредериксен, чија земја се залага за што поскромен буџет, кусо порача дека е ...

Мали се шансите за компромис за ЕУ буџетот, можен нов самит во март

А1 On - 21.02.2020

При пристигнувањето во зградата на Советот на ЕУ, лидерите признаа утрово дека не верува дека е можен компромис за буџетот на ЕУ на овој самит. Данската премиерка, Мете Фредериксен, чија земја се залага за што поскромен буџет, кусо порача дека е ...

Мали се шансите за компромис за ЕУ буџетот, можен нов самит во март

MakPress - 21.02.2020

При пристигнувањето во зградата на Советот на ЕУ, лидерите признаа утрово дека не верува дека е можен компромис за буџетот на ЕУ на овој самит. Данската премиерка, Мете Фредериксен, чија земја се залага за што поскромен буџет, кусо порача дека е ...

Мали се шансите за компромис за ЕУ буџетот, можен нов самит во март

Нетпрес - 21.02.2020

При пристигнувањето во зградата на Советот на ЕУ, лидерите признаа утрово дека не верува дека е можен компромис за буџетот на ЕУ на овој самит. Данската премиерка, Мете Фредериксен, чија земја се залага за што поскромен буџет, кусо порача дека е ...

Мали се шансите за компромис за ЕУ буџетот, можен нов самит во март

Frontline - 21.02.2020

Данската премиерка, Мете Фредериксен, чија земја се залага за што поскромен буџет, кусо порача дека е подготвена да остане на самитот цел викенд, но дека не верува дека ќе биде постигнат договор.

Мали се шансите за компромис за ЕУ буџетот, можен нов самит во март

Вечер - 21.02.2020

При пристигнувањето во зградата на Советот на ЕУ, лидерите признаа утрово дека не верува дека е можен компромис за буџетот на ЕУ на овој самит. Данската премиерка, Мете Фредериксен, чија земја се залага за што поскромен буџет, кусо порача дека е ...

Лидерите на ЕУ не постигнаа согласност за буџетот

Опсервер - 21.02.2020

Самитот на лидерите на Европската унија за предлогот за седумгодишниот буџет на Унијата заврши без резултат, откако 27-те земји членки не успеаја да постигнат заеднички договор. По дводневните разговори, политичарите не успеаја да ги усогласат ...

Лидерите на ЕУ не постигнаа согласност за буџетот

24Инфо - 21.02.2020

– Самитот на лидерите на Европската унија за предлогот за седумгодишниот буџет на Унијата заврши без резултат, откако 27-те земји членки не успеаја да постигнат заеднички договор. По дводневните разговори, политичарите не успеаја да ги усогласат ...