TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Потпишан договорот за името Република Северна Македонија

Призма - 17.06.2018

Двете страни порачаа дека ова е договор со кој сите можат да бидат задоволни | Фото: ФБ страница на З. Заев Министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Преспа го потпишаа договорот за ставање крај на спорот за името, ...

Српски медиуми: Историски договор меѓу Атина и Скопје

Канал5 - 17.06.2018

Под наслови „За историја: потпишан договор!“, „Република Северна Македонија – историски договор меѓу Атина и Скопје“, „Историски момент: Грција и Македонија потпишаа договор за името“ ,...

Заев му ја подари вратоврската на Ципрас

+инфо - 17.06.2018

Еврокомесарот Јоханес Хан,пак, му ја намести изместената јака од кошулата на Заев. Премиерот Зоран Заев за време на фамилијарната фотографија на потпишувањето на договорот ја тргна вратоврската, откако неговиот грчки колега Алексис Ципрас му ...

Заев му ја подари вратоврската на Ципрас

Телма - 17.06.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев по потпишувањето на договорот за решавање на спорот за името, на неговиот грчки колега му ја подари својата вратоврска во моментите пред да биде направена групната фотографија со потписниците и високите гости од ...

Фото: Заев му ја подари вратоврската на Ципрас

Press24 - 17.06.2018

Премиерот Зоран Заев му ја подари вратоврската која ја носеше на потпишување на договорот на грчкиот премиер Алексис Ципрас. Со оглед на тоа што Ципрас не носи никогаш вратоврска, Заев му ја подари ...

ВИДЕО: Заев му ја подари вратоврската на Ципрас, а Хан му ја стави во џебот од сакото како украс

AKO - 17.06.2018

Откако се доближи до грчкиот премиер Ципрас, македонскиот премиер Заев, забележа дека тој е без вратоврска, па ја извади својата и му ја подари. Ова предизвика смеење и аплаузи од присутните, а фоторепортерите имаа полни раце работа.

Заев му ја подари вратоврската на Ципрас

Сакам да кажам - 17.06.2018

Премиерот Зоран Заев му ја подари вратоврската која ја носеше на потпишување на договорот на грчкиот премиер Алексис Ципрас. Откако министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас го потпишаа договорот при честитањето Заев ја извади ...

(ФОТО) Заев со подарок за Ципрас, му ја даде црвената вратоврска

Независен - 17.06.2018

По потпишувањето на Договорот за решение на 27-годишнио спор меѓу Македонија и Грција, премиерот Зоран Заев на својто грчки колега му даде подарок. Заев ја одврза својата црвена вратоврска и му ја подари на премиерот на Грција Алексис Ципрас.

По потпишувањето на договорот, Заев му ја подари вратоврската на Ципрас – делегациите се упатија кон Отешево

Вечер Прес - 17.06.2018

По потпишувањето на договорот во Псарадес, премиерот Зоран Заев при честитањето му ја подари својата црвена вратоврска на грчкиот премиер Алексис Ципрас. Грчкиот премиер подарокот од својот македонски колега го стави во џебот од костумот.

Ципрас: Постигнавме историски договор

Независен - 17.06.2018

Слободанка Јовановска Нашиот специјален известувач Еуфорично и со аплаузи премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас го официјализираа договорот за спорот за името , на кој формално потписи ставија шефовите на дипломатиите Никола Димитров и Никос ...

Избравме решение што нѐ обединува, Сега и засекогаш да остане така, им рече Заев на противниците на договорот со Грција

Сакам да кажам - 17.06.2018

По говорот на домаќинот, премиерот на Грција Алексис Ципрас, македонскиот премиер Зоран Заев, непосредно пред потпишување на договорот со Грција во Псарадес (Нивици) на грчката страна на Преспа, им се обрати на противниците на договорот за решавање ...

Потпишан договорот за името, Заев: поместивме планини

Р.С.Европа - 17.06.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција го потпишаа договорот за името. Премиерот Зоран Заев рече дека со договорот „поместивме планини“. Посредникот Метју Нимиц рече дека спогодбата е „правична, чесна и спроведлива“.

(ФОТО) Зоран Заев на Ципрас му ја подари својата вратоврска

Либертас - 17.06.2018

Во чест на потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Грција со кој се става крај на две и пол деценискиот спор за името, премиерот Зоран Заев ја подари својата вратовска на својот грчки колега ...

Ципрас му сугерираше на Заев да ја симне краватата

+инфо - 17.06.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас за време на средбата со премиерот Зоран Заев пред потпишувањето на договорот за решавање на името, пријателски му сугерираше да ја симне краватата. Тоа беше прифатено од македонскиот ...

Договорот ни донесе пријател за кој ни велеа дека ни е непријател, рече Заев пред потпишување на договорот со Грција

Сакам да кажам - 17.06.2018

Премиерот Зоран Заев, пред потпишувањето на договорот со Грција во Псарадес (Нивице) на грчката страна во Преспа, рече дека овој договор на нашата земја и донел пријател и оти е горд што избравме решение кои нè обединува.

Заев ја извади вратоврската и му ја подари на Ципрас

Сител - 17.06.2018

На крајот од церемонијата на потпишување на договорот меѓу Македонија и Грција, по сугестија на грчкиот премиер Ципрас, македоскиот Зоран Заев ја извади својата вратоврска и му ја подари на својот колега.

Потпишан договорот за името

Н.Македонија - 17.06.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, денеска во Преспа го потпишаa договорот постигнат меѓу двете земји во врска со името. Според постигнатиот договор, официјалното име на земјава за севкупна ...

Хронологија на настани/изјави до потпишувањето на Договорот меѓу Македонија и Грција за конечно решавање на спорот за ...

Канал5 - 17.06.2018

Хронологија на настани и изјави до дотпишувањето на Договорот меѓу Скопје и Атина. 12 јуни - Република Северна Македонија за севкупна употреба, што ќе се прецизира со амандман во Уставот е договорот што го постигнаа Македонија и Грицја во процесот ...

Заев: Со конечниот договор поместивме планини

Независен - 17.06.2018

Колку убав, величествен и историски ден. Нека ни е со среќа, е поздравот со кој премиерот Зоран Заев се обрати пред потпишувањето на Договорот за името со грчкиот премиер, Алексис Ципрас. Тој парафразира две мисли од славниот грчки филозоф ...

Зоран Заев ја подари својата вратоврска на грчкиот колега Ципрас (ФОТО)

1tv - 17.06.2018

Во чест на потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Грција со кој се става крај на две и пол деценискиот спор за името, премиерот Зоран Заев ја подари својата вратовска на својот грчки колега Ципрас.

(Фото) Заев ја извади вртоврската по потпишувањето на договорот и му ја подари на Ципрас

еМагазин - 17.06.2018

По потпишувањето на договорот за името помеѓу Македонија и Грција, премиерот Зоран Заев ја извади вратоврската и му ја подари на грчкиот колега Алексис Ципрас. Ципрас, кој е познат по тоа што никогаш не носи вратоврски, истата ја стави во ...

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Димитров и Коѕијас ставија потпис, договорот бидна

Фактор - 17.06.2018

Фото: Фактор Договорот помеѓу Скопје и Атина е потпишан од страна на министрите за надворешни работи - Никола Димитров и Никос Коѕијас. Премиерот на Грција, Алексис Ципрас, рече дека во Преспа се создава историја и дека договорот е патриотски и за ...

„Катимерини“: Да тргнеме напред, најпосле

Локално - 17.06.2018

Договорот за решавање на спорот околу името на Македонија не е дипломатска победа за Грција, како што грчкиот премиер Алексис Ципрас се обиде да го прикаже во своето обраќање кон нацијата на 12 јуни.

Македонија и Грција го фаќаат патот заедно

Локално - 17.06.2018

Денес, треба да биде потпишан договорот што ќе стави крај на 27-годишниот спор меѓу Атина и Скопје за името на Македонија. На церемонијата на Преспанското Езеро лоцирано на границата помеѓу Македонија, Грција и Албанија, на грчка територија , ...

Историски потпис! За добро или лошо, ќе покаже иднината!

Поглед - 17.06.2018

Премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, кои го објавија договорот за конечно решение на спорот за името, денеска ќе имаат и официјална средба и ќе бидат сведоци на потпишувањето на истиот од страна на министрите за надворешни работи на Македонија и ...

Која е процедурата по потпишувањето на договорот за името меѓу Македонија и Грција

еМагазин - 17.06.2018

По потпишувањето на договорот за името помеѓу Македонија и Грција, договорот оди на освојување во Владата. Според најавите договорот на седница на Влада треба да се најде веќе во понеделник.

Историскиот ден за Атина и Скопје настапи

Поглед - 17.06.2018

Претстои историски ден за Македонија и Грција. Договорот меѓу Република Македонија и Грција односно меѓу Атина и Скопје за новото име на Македонија ќе биде потпишан на 17 јуни (денеска) во село Псардес. Церемонијата ќе започне во 10:30 ч.

Ципрас: Проблемот за опозицијата е што постигнавме договор и тоа добар

Локално - 16.06.2018

Вашиот проблем не е тоа дека е лош договорот, туку дека постои договор и е добар, порача грчкиот премиер Алексис Ципрас, обраќајќи се до Нова демократија на денешната расправа во грчкиот парламент.

ВО ЖИВО од потпишувањето на Договорот меѓу Македонија и Грција

Нова ТВ - 16.06.2018

Договорот за спорот за името ќе се потпише во преспанското село Нивици или Псарадес на грчки. Потпис на договорот за решавање на 27 годишниот спор за името, ќе стават македонскиот и грчкиот министер за надворешни работи Никола Димитров и Никос ...

Нови обвинувања за предавство против Ципрас во грчкиот парламент

Телма - 16.06.2018

Поддржувачите на Ципрас и натаму се згрозени од повикот за воен пуч на ултра десничарот Константинос Барбарусис. Полицијата во филмска бркотница на автопат не успеала да го уапси. Барбарусис со службениот автомобил прелетал со огромна брзина покрај ...

Грчкиот парламент пред гласање доверба за владата на Ципрас, Коѕиас најавува документи за преговорите водени од ...

Сител - 16.06.2018

На денешниот последен ден од дебатата за името во грчкиот парламент, пратениците на Нова демократија ја окупираа говорницата со остри критики упатени до Ципрас. Доајенот во грчката политика Самарас го обвини дека го продал името и на грчките ...

Самарас: Договорот не го решава проблемот и може да предизвика експлозии

А1 On - 16.06.2018

Да запаметите дека со договорот го затворивте привремено, не го решивте прашањето и оттука па натаму, отворате уште полоши проблеми, рече поранешниот грчки премиер Андонис Самарас, обраќајќи се до Алексис Ципрас, за време на обраќањето во грчкиот ...

Самарас: Или договорот нема да издржи долго, или ќе предизвика немири

Макфакс - 16.06.2018

Поранешниот премиер на Грција, Андонис Самарас денеска го критикуваше договорот меѓу Грција и Македонија, поради, како што рече, премногу отстапки кон балканскиот сосед, пишува грчкиот весник „Катимерини“.

Што напиша познатиот „Вашингтон пост“ за Заев и Ципрас

Фактор - 16.06.2018

Од договорот што го постигнаа премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас поентираат и двете нации. Македонија излегува од изолација и добива можност да стане членка на ЕУ и НАТО. Грција добива конечно решение на територијалните прашања и се ослободува ...

Сите во очекување Коѕијас да ,,ги пукне,, бомбите за името

Канал5 - 16.06.2018

Во пресрет на утрешното потпишување на Договорот во Преспа и грчката и македонската јавност во очекување на бомбите за името. Во пресрет на утрешното потпишување на Договорот во Преспа и грчката и македонската јавност во очекување на бомбите за ...

Анкета: Мнозинството Грци против договорот и името Македонија

А1 On - 16.06.2018

„Не“ за договорот велат 68.3 отсто, а „не“ за името Македонија 73,2 отсто од испитаниците во новото истражување на јавното мислење во Грција, спроведено од агенцијата „Marc“ за весникот „Прото тема“.

Српски медиуми: Историски договор меѓу Атина и Скопје

Сител - 17.06.2018

Под наслови „За историја: потпишан договор!“, „Република Северна Македонија – историски договор меѓу Атина и Скопје“, „Историски момент: Грција и Македонија потпишаа договор за името“ , „Потпис на грчка, здравица на македонска страна“, електронските ...

Заев му ја подари вратоврската на Ципрас

Фокус - 17.06.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев по потпишувањето на договорот за решавање на спорот за името, на неговиот грчки колега му ја подари својата вратоврска во моментите пред да биде направена групната фотографија со потписниците и високите гости од ...

Грчкиот премиер пред голем предизвик: Дали е навистина возможен договорот со Македонија?

Точка - 16.06.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ќе се соочи денес со гласање за доверба поради договорот со Македонија кој што означува пресвртница во деценискиот спор околу името на нашата држава. Гласање за доверба во премиерот и неговата влада побара ...

Заев му ја подари вратоврската на Ципрас

Точка - 17.06.2018

Премиерот Зоран Заев му ја подари вратоврската која ја носеше на потпишување на договорот на грчкиот премиер Алексис Ципрас. Откако се доближи до грчкиот премиер Ципрас, македонскиот премиер Заев, забележа дека тој е без вратоврска, па ја извади ...

Ципрас доби подарок од Заев – неговата вратоврска

Слободен Печат - 17.06.2018

Премиерот Зоран Заев му ја подари вратоврската која ја носеше на потпишување на договорот на грчкиот премиер Алексис Ципрас. Откако министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас го потпишаа договорот при честитањето Заев ја извади ...

Ципрас: Двајцата сме тука да ја извршиме нашата патриотска должност

Стандард - 17.06.2018

Денес овде во Преспа почнуваме да пишуваме нова среќна песна, рече грчкиот премиер во обраќањето за време на церемонијата на потпишување на договорот меѓу Македонија и Грција. Алексис Ципрас откри дека е љубител на балканската музика, особено на ...

Заев ја извади вратоврската и му ја подари на Ципрас

24Инфо - 17.06.2018

Заев ја извади вратоврската и му ја подари на Ципрас На крајот од церемонијата на потпишување на договорот меѓу Македонија и Грција, по сугестија на грчкиот премиер Ципрас, македоскиот Зоран Заев ја извади својата вратоврска и му ја подари на својот ...

Изминатите неколку дена до потпишувањето на Договорот за името меѓу Македонија и Грција

1tv - 17.06.2018

12 јуни – Република Северна Македонија за севкупна употреба, што ќе се прецизира со амандман во Уставот е договорот што го постигнаа Македонија и Грицја во процесот на преговорите за решавање на спорот за името.Тоа го соопшти на прес-конференција ...

Потпишан договорот за името

24Инфо - 17.06.2018

Потпишан договорот за името Договорот помеѓу Скопје и Атина е потпишан од страна на министрите за надворешни работи – Никола Димитров и Никос Коѕијас. Премиерот на Грција, Алексис Ципрас, рече дека во Преспа се создава историја и дека договорот е ...

„Катимерини”: Да тргнеме напред, најпосле

Слободен Печат - 17.06.2018

Договорот за решавање на спорот околу името на Македонија не е дипломатска победа за Грција, како што грчкиот премиер Алексис Ципрас се обиде да го прикаже во своето обраќање кон нацијата на 12 јуни.

Заев: Во Преспа ќе завериме дека сме свои на своето!

Призма - 15.06.2018

Имаме целосна поддршка од нашите пријатели во ЕУ и во ООН, вели Заев | Фото: Роберт Атанасовски Раздвижено беше денеска (15.6) во зградата на македонската влада. Премиерот Заев, иако зафатен со куп обврски, состаноци и телефонски разговори, сепак ...

Договорот ќе го потпишат во Преспа во Грција Димитров и Коѕијас, Заев и Ципрас ќе се сретнат во Преспа во Македонија

Сакам да кажам - 15.06.2018

Договорот меѓу Македонија и Грција ќе се потпише во недела во Преспа на грчката страна. Потоа премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас и министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас ќе имаат средба во македонската страна на Преспа, ...

Грчкото писмо до Брисел за деблокирање треба да стаса пред 26 јуни

Република - 15.06.2018

Грчкото писмо до Брисел за деблокирање на евро-атлантската интергација на Македонија треба да стаса во ЕУ и НАТО пред 26 јуни. На тој ден во Брисел се одржува Советот на министрите за надворешни работи.