TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЕКСПЛОЗИЈА НА ЗАРАЗА кога кај сите други ја снемува, СЕ БАРА ОСТАВКА ОД ВЕНКО ФИЛИПЧЕ!

Курир - 04.06.2020

Во последново деноноќие се регистрирани 127 новозаболени од Ковид-19, објавува Алсат, повикувајќи се на свои извори. Ако оваа бројка биде и официјално потврдена, тоа ќе биде најголем пик од почетокот на епидемијата во нашата земја.

Официјално: Рекордни 120 нови случаи на заразени со Ковид-19, во Скопје 67

еМагазин - 04.06.2020

Во последните 24 часа се направени 953 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на Ковид-19, соопшти на Фејсбук, министерот за здравство, Венко Филипче . Ова е најголема бројка регистрирана за 24 часа во Македонија, од почетокот на пандемијата.

Филипче потврди: Денеска рекорден пик, 120 новозаболени и 2-ца починати од коронавирус во земјава

Точка - 04.06.2020

Во последново деноноќие, регистрирани се 120 новозаболени од Ковид-19, објави министерот за здравство Венко Филипче. Во последните 24 часа се направени 953 тестирања и тоа: – Скопје 67 – Куманово 19 – Штип 16 – Прилеп 4 – Тетово 9 – Велес 2 – ...

Се враќаат рестриктивните мерки: Од вечерва полициски час, но дали ќе трае само до понеделник?

Centar - 04.06.2020

Половина Македонија од вечерва влегува во целосен 80-часовен карантин, кој ќе започне од 21 часот и ќе трае со до понеделник во 5 часот. Останатите градови ќе имаат поблаги рестрикции, а денешниот полициски час ќе трае од 21 часот вечерва до 5 часот ...

Филипче: Вториот бран е последица на непочитување на мерките

Deutsche Welle - 03.06.2020

Министерот за здравство Филипче вечерва информира дека речиси 90 отсто од новите случаи се заразиле на семејни прослави и собири пред десетина дена. Од понеделник ќе се одлучува дали ќе продолжи полицискиот час.

Филипче: Се надевам дека, конечно, и на последните скептици ќе им стане јасно дека вирусот не е шега

Макфакс - 03.06.2020

Се надевам дека конечно и на последните скептици ќе им стане јасно дека вирусот не е шега. Вирусот нема да замине додека сите не прифатиме дека претставува закана за секој кој не ги почитува мерките за заштита од него, изјави министерот за ...

Филипче: И по 100 прес-конференции дел од граѓаните одбиваат да ја прифатат реалноста

360 степени - 03.06.2020

Филипче соопшти дека од понеделник ќе се одлучува дали ќе продолжи полицискиот час и по викендов Новиот бран на заболени од ковид-19 е директна последица на непочитување на мерките, но и на задоцнета активност на Министерството за внатрешни работи ...

Филипче: Скопје е една функционална единица, со полицискиот час го штитиме целиот град

24Инфо - 03.06.2020

Мерките за ограничено движење за време на претстојниот продолжен викенд во Скопје ги предлагаме за сите општини, бидејќи градот практично е една функционална единица, порача вечерва министерот за задрвство Венко Филипче.

Филипче: И после 100 прес-конференции и апели, има граѓани кои не ја прифаќаат реалноста

Мета - 03.06.2020

Вирусот не е шега и нема да замине додека не прифатиме дека е закана за секој кој не ги почитува мерките. И после 100 oдржани прес-конференции и повторени апели и пораки, еден дел од граѓаните одбива да ја прифати реалноста дека вирусот е сериозна ...

Филипче: Групирањата, непочитувањето на мерките и неказнувањето причина за раст на заболените и враќање на полицискиот ...

Сител - 03.06.2020

Анализите на трендовите во изминатите денови покажуваат дека во овој момент имаме неколку локации во земјата каде има брзо ширење на вирусот и кластери кои се настанати најчесто како резулат на непочитување на пропишаните превентивни мерки.

Владата одлучи, половина држава повторно во карантин

Глас на Америка - 03.06.2020

За општините кои не се критични ќе важи полициски час во текот на продолжениот викенд. Забранета посета на гробишта за празникот Задушница СКОПЈЕ - Владата ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести во целост и од утревечер повеќе од ...

Филипче: Вирусот не е шега и одговорноста е на секој поединец (ВИДЕО)

Канал5 - 03.06.2020

Министерот за здравство Венко Филипче по седницата на Владата , со најнови информации во врска со препораките на Комисијата за зарзни болести за воведување полициски час од утревечер до понеделник .

Филипче: Дури 90 отсто од новозаболените се заразиле на семејни настани пред десетина дена

+инфо - 03.06.2020

Министерот рече дека во зависност од случувањата во наредните денови, следната недела ќе се носи одлука дали во некоја форма ќе се врати полицискиот час и во периодот што следува. Дури 90 отсто од новозаболените се заразиле на семејни настани во ...

Филипче: Се надевам дека и на последните скептици ќе им стане јасно дека вирусот не е шега (ВИДЕО)

Слободен Печат - 03.06.2020

Овој нов бран е директна последица на непочитување на јасно пропишаните мерки, но и задоцнета или слаба активност за казнување, рече министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес-конференција, која се одржа во Владата.

Филипче: Вирусот не е шега, повторно враќање на полициски час викендов

Црнобело - 03.06.2020

По најавите за можен карантин викендов, министерот Филипче одржува прес-конференција. На прес-конференцијата министерот соопшти: Комисијата за заразни болести правеше анализа и ги следеше трендовите на новозаболени.

Филипче: Ако било кога било потребно единство во земјата тоа е сега

OhridNews - 03.06.2020

Ниту стотината прес конференции, укажувања, молби, апели не помогнаа некои луѓе да сфатат колку е опасен вирусот Ковид 19, разочарано констатираше министерот за здраватво Венко Филипче на прес конференција вечерва.

„Полицискиот час важи до понеделник, за понатаму ќе носиме одлуки дополнително“, рече Филипче

ТВ21 - 03.06.2020

Граѓаните се прашуваат што ќе биде после понеделник, односно дали ќе остане полицискиот час и натаму на сила? Одговори Филипче на прес-конференцијата вечерва. „Овие одлуки се само за овој продолжен викенд, а за потоа ќе носиме одлуки дополнително.

ЈАНЕВСКИ: Како Филипче стана „добриот“, а Комисијата „лошиот цајкан“ и како „свети Филипче“ ќе ја убие короната со ...

Денешен - 03.06.2020

Дарко ЈАНЕВСКИ Не знам дали забележувате дека последните денови, полека, малку по малку, како се влошуваше ситуацијата, кога одеднаш почнаа да се прават и по 1 000 тестови дневно наместо оние стотина, фокусот на интересот за Ковид 19 почна да се ...

ВО ЖИВO: Венко Филипче ќе ја соопшти одлуката за претстојниот викенд

Слободен Печат - 03.06.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на вечерашнава прес-конференција за медиумите ќе информира за моменталната состојба со вирусот ковид- 19 во земјата, како и ќе соопшти за јавноста за викендот што престои, односно дали е прифатен предлогот на ...

ВО ЖИВО Обраќање на министерот Венко Филипче

+инфо - 22.06.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, во 15:30 часот ќе одржи прес-конференција на која ќе ги информира граѓаните за новите детали поврзани со коронавирусот во земјава. Министерот за здравство, Венко Филипче, во 15:30 часот ќе одржи ...

ВО ЖИВО: Прес на Венко Филипче – дали ќе има целосен викенд-карантин

Либертас - 03.06.2020

Следете го пресот на министерот за здравство Венко Филипче од 20 ...

Прес-конференцијата на министерот за здравство Филипче

OhridNews - 03.06.2020

Министерот за здравство Венко Филипче, во 20 часот ќе одржи прес конференција на која ќе ги соопшти најновите информации за состојбата со пандемијата предизвикана од Ковид 19 во земјата, која повторно се засилува, како и мерките за спречување на ...

СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: Прес - конференција на Венко Филипче

Фактор - 03.06.2020

Mинистерот за здравство, Венко Филипче во 20 часот, ќе одржи прес-конференција. Во Македонија има нови 101 заразен со коронавирусот. Четворица ја изгубија битката со Ковид - 19, а се бара и карантин за повеќе ...

Прес-конференција на Филипче во 20:00 (ЖИВО)

MTM - 03.06.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче во 20:00 часот ќе оддржи прес-конференција. Следете ја во живо на линкот ...

Во живо: Венко Филипче закажа вонредна прес конференција

Centar - 05.06.2020

министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче, денескa, (петок, 05.06.2020 година), во 16:30 часот, ќе одржи прес-конференција. Во живо пресот продледете го во ...

Боки се приклучува кон кривичната пријава за Филипче и Дончев за случајот „Дијамед“, тврди дека е замешана и Рускоска

Република - 03.06.2020

Бојан Јовановски вчера откри дека се приклучува кон кривичната пријава за поранешниот директор на Фондот за здравство и за актуелниот министер Венко Филипче во случајот „Димаед“. Тој вчера изнезе нови детали за овој корупциски случај за кој тврди ...

Филипче на средба со КЗБ, Центрите за јавно здравје и МВР ќе дискутира за мерките во општините кои се жаришта на ...

Либертас - 03.06.2020

Министерството за здравство информира дека денеска во 13 часот, министерот за здравство доц. д-р. Венко Филипче ќе одржи состанок со членовите на Комисијата за заразни болести, претставници на локални Центри за јавно здравје и претставници на ...

Сите ја чекаат бројката на новозаразени, Филипче се пофали дека го избегнавме италијанското сценарио

Фактор - 03.06.2020

Во очекување на целата јавност да ја соопшти новата точна бројка на новозаразени од коронавирус во земјава, министерот за здравство Венко Филипче тукушто на фејсбук соопшти дека сме успеале да го избегнеме италијанското сценарио.

Филипче: Оние кои не веруваат во вирусот нека ја погледнат репортажава од Инфективна (ВИДЕО)

365 - 03.06.2020

Големиот пораст на новозаразени не се должи на олабавување на мерките, ниту на укинување на полицискиот час. Напротив, најголем дел од новозаразените се заразиле непочитувајќи ги мерките во сила и за време на полицискиот час, уверуваат надлежните.

ОПШТИНИ ПОД КАРАНТИН ВИКЕНДОВ? Одлука ќе се донесе најдоцна до утре

Фактор - 03.06.2020

Овие два дена Комисијата за заразни болести, анализирајќи ја состојбата, како што велат, од час во час, можно е да препорача, претстојниов продолжен викенд, дел од општините, од каде во изминативе два дена имаше најголем број на заразени, да бидат ...

Нови 76 заразени и еден починат од коронавирус

Deutsche Welle - 02.06.2020

Најголем дел од новозаразените се од Скопје, но министерот Филипче вели дека се знаат сите кластери. До четврток ќе се знае дали претстојниот празничен викенд во некои општини би можел да донесе локални рестрикции.

До четврток ќе се донесе одлука за евентуално враќање на рестриктивните мерки

Канал5 - 02.06.2020

Се уште нема одлука во однос на можноста за враќање на рестриктивните мерки, кои што ги најавивме во текот на вчерашниот ден, во смисла на тоа дека Комисијата за заразни болести ги разгледува.

Филипче: Имаме 67 новозаболени од коронавирус во земјава, еден пациент почина - имаме капацитет да се справиме и со ...

Press24 - 02.06.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција апелираше до медиумите да се причекаат официјалните информации за бројот на заболени, пред да се објават шпекулации. Тој соопшти дека од вкупно 868 тестирања имаме 67 позитивни ...

Огромен број од заболените со ковид-19 во Чаир и Студеничани се поврзани со 10 семејства, соопшти Филипче

МКД - 02.06.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче соопшти дека бројките конечни за заболени од денес не се стасани бидејќи се чека детална анализа од приватна установа, но посочи начелно дека од 868 тестирана има 67 позитивни пациенти во последните 24 часа, 25 ...

Филипче: Вкупно 67 новозаболени во последниве 24 часа

Алсат-М - 02.06.2020

Во изминатите 24 часа утврдени се нови 67 позитивни тестови на Ковид-19, објави на денешната прес конференција министерот за здравство, Венко Филипче. Тој додаде дека распоредот на новозаболените по градови низ Македонија сѐ уште се изработува и ќе ...

До четврток одлука за евентуални нови рестрикции

Алсат-М - 02.06.2020

Комисијата за заштита од заразни болести до четврток треба да донесе одлука во врска со евентуално воведување рестриктивни мерки на одредени подрачја. Како што кажа министерот за здравствво, Венко Филипче на денешната прес конференција, Комисијата ...

Филипче: Новозаразени 67, еден починат и нов кластер во Тетово

Р.С.Европа - 02.06.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција информираше дека во последното деноноќие биле направени 868 направени тестирања и биле регистрирани 67 новозаразени со коронавирус и дека има еден починат пациент.

Во четврток ќе се донесе одлука за нови рестрикции во општините со најмногу заболени

Нова ТВ - 02.06.2020

Во четврток ќе се донесе одлука дали ќе има нови рестриктивни мерки за скопските општини Чаир, Сарај и делови од градот каде што има повеќе заболени, како и ограничување на движење викендов кога има нов празник Задушница, информира министерот за ...

До четврток ќе има одлука за движењето за време на продолжениот викенд

360 степени - 02.06.2020

Точно се знаат кои се кластерите на новите заболени и тие потекнуваат од неколку семејства, засега нема податок дека има нов кластер, рече министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција.

60 полицајци на служба во Гевгелија од денес во изолација поради позитивен колега – странец

А1 On - 02.06.2020

Околу шеесетина полицајци кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради постојаната опасност од нов мигрантски бран од денес се во изолација. Министерот за здравство Венко Филипче извести дека полицаец од Унгарија кој бил на служба на границата ...

Филипче: Не чувствувам одговорност за последните бројки, добро се справуваме со епидемијата

МКД - 02.06.2020

На прашањето за тоа дали министерот за здравство чувствува одговорност за последните бројки на новозаразени и починати, Венко Филипче одговори дека неговиот тим со епидемијата се справуваа многу стручно и професионално и дека така и ќе продолжат.

Филипче: Овој бран на коронавирусот не е ист како претходниот, сега сме поподготвени

А1 On - 02.06.2020

„Состојбата на здравствениот систем, капацитетите на згрижување, нискиот број заразени здравствени работници, познатите кластери и сите други индикатори укажуваат дека точно знаеме што се случува и дека имаме капацитет да се справиме со овој бран на ...

До утре ќе се знае дали ќе има нови рестриктивни мерки против Ковид-19

Сител - 02.06.2020

Комисијата за заразни болести најдоцна до утре ќе одлучи дали ќе предложи враќање на рестриктивните мерки за време на продолжениот викенд, пред христијанскиот празник Духовден. – Одлуката ќе ја донесеме во следните неколку денови, сигурно до ...

Вработен во граничната полиција позитивен на ковид-19

360 степени - 02.06.2020

Полицаец од граничната полиција е позитивен на ковид-19, информираше министерот за здравство на денешната прес-конференција. „Вработениот кој е позитивен е полицаец од пограничната полиција од странство, кој по враќањето во Унгарија бил тестиран и е ...

Во Чаир и Студеничани се тестираат 10 семејства, тврди Филипче

Фокус - 02.06.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција истакна дека во Чаир и Студеничани 10 семејства се тестираат. „ Во Тетово се проверуваат 40 лица од приватна фирма. Вчера во Липково се утврдени 12 заболени, а во Чаир и ...

67 новозаразени и еден починат од Ковид-19, се чекаат резултати од приватна лабораторија, соопшти Филипче

Радио МОФ - 02.06.2020

Нови 67 потврдени случаи и еден починат од Ковид-19 се регистрирани во изминатото деноноќие, а се чекаат резултати од уште една приватна лабораторија, соопшти министерот за здравство Венко Филипче .

Нови 67 позитивни на Ковид 19 и еден починат

Фокус - 02.06.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција истакна дека од 868 направени тестирања има 67 позитивни пациенти на Ковид 19 и еден починат пациент. Се уште не се излезени официјалните бројки по општини и градови, за што како ...

Филипче: Игнорирањето на вирусот и негирањето дека тој постои не помага никому

Мета - 02.06.2020

Игнорирањето на вирусот и негирањето дека тој постои не помага никому. Оние кои се одговорни и кои доследно се придржуваат на мерките треба да се пример за сите останати. Рестрикциите се непожелни и ќе ги избегнеме само ако се однесуваме ...

Филипче: 67 позитивни на Ковид-19 и 1 починат (Во Живо)

Канал5 - 02.06.2020

Министерот за здравство Венко Филипче со последните информации за состојбата со ...

Филипче: Смртноста не е најголема во регионот, професионално ја водиме работата

+инфо - 02.06.2020

Тогаш не знаевме што може да очекуваме, не знаевме колку може да се прошири вирусот, имаше многу непознати и за самиот вирус не знаевме колку може да го оптовари здравствениот систем - рече Филипче, На прашањето дали се чувствува одговорен по ...