TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Саити предлага ветингот во судството да се спроведе преку Антикоруциската комисија

Фокус - 22.11.2019

Џемали Саити, претседател на Здружението на судии во вечерашното гостување во емисијата 360 степени рече дека ветингот треба добро да се осмисли и го спомена примерот со Албанија, каде после ветингот судскиот ситем речиси останал без судии и му е ...

Прешова: Ветингот во правосудството невозможно без уставни измени

Алсат-М - 22.11.2019

Предлогот за ветинг во судството не е воопшто едноставна постапка и повлекува низа реперкусии, вели во вечерашното гостување во емисијата „360 Степени“ на Алсат, асистентот по уставно право и политички систем на правниот факултет „Јустинијан Први“, ...

Дескоска: Мора да се најде начин да профункционира отчетноста и одговорноста во судството

Нова ТВ - 22.11.2019

Мора да се бараат начини да профункционира отчетноста и одговорноста во рамки на судството. Корумпиран судија на сите прави штета, подобро е да го нема, отколку да го заразува здравото ткиво.

(Видео) Манчевски: Време е за проверка во судството

Макфакс - 22.11.2019

Време е конечно да се направи ветинг, т.е. проверка во судството бидејќи таму има луѓе што навистина професионално работат, но има и такви што навистина треба да минат низ тој процес, порача потпретседателот Дамјан Манчевски на вечерашната трибина ...

Дескоска: Ветингот може да помине само со двотретинско мнозинство

Слободен Печат - 22.11.2019

За ветингот треба да има согласнот, бидејќи во делот на судовите, секој закон што се носи е со двотретинско мнозинство. Полесно е сè што е затруено, труло месо, канцерогено, како сакате наречете го, да го тргнете, отколку да ви стои тука, говореше ...

Дескоска: Ветингот воопшто не е пријатна процедура

Слободен Печат - 22.11.2019

Во Албанија добар дел од судиите се откажаа уште пред да почне да се врши ветингот врз нив. Министерката за правда, Рената Дескоска во денешното интервју на „Канал 5“ Телевизија зборуваше за ветингот дека воопшто не е пријатна таа процедура, и го ...

Дескоска: Покрај имотот, ќе се испитуваат и влијанијата врз судиите и обвинителите

Centar - 22.11.2019

Министерката за правда проф. д-р Рената Дескоска, во интервју за „Макфакс“ откри нови детали за ветингот: Покрај тоа што ќе се испита имотната состојба на судиите, ќе се испитаат и евентуални влијанија во носењето судски одлуки, а тоа важи и за ...

Заев: ЕУ бара прво да се осмисли ветингот па да се спроведе

А1 On - 22.11.2019

За спроведување на ветингот во судството ЕУ бара прво да се најдат начините тоа да се осмисли, па да се спроведе, гледајќи го искуството на Албанија каде беа испразнети повеќе од 200 места кои не можеа потоа да се поплнат, изјави премиерот Зоран ...

ДОМ: Сеопфатни судски реформи, а не само ветинг

Макфакс - 22.11.2019

Зелената партија ДОМ поддржува процес на ветинг на судии и обвинители, кој би го спроведувала Комисија во чиј состав би биле вклучени меѓународни правни експерти. Со цел вклучување на искусни правници и зголемување на бројот на обвинители и судии, ...

Самка бара ветинг веднаш: Судиите не се фудбалери за да им требаат подготовки

+инфо - 22.11.2019

Партијата за целосна еманципација на Ромите ПЦЕР реагира дека судиите од основните судови и од Апелација бараат да не се брза со ветингот зашто за негово спроведување треба посебни подготовки – Ако ветингот биде многу брзо немало да има ефекти.

Мицковски: ДУИ ви направи ветинг во цела држава

Република - 22.11.2019

Не само што не прават ништо позитивно, туку се жив апашалук се сите министерства што ги водат ДУИ, вели Ивор Мицковски додавајќи дека власта може да зборува колку сака за ветинг, но ДУИ им направи ветинг во цела држава. порача Мицковски.

Ќе ги испере ли валканите алишта во судството најавениот ветинг?

24 Вести - 22.11.2019

Судско-обвинителска војна - чии „валкани гаќи“ излегоа на површина, по острите пораки и закани што едни на други си ги пратија шефицата на обвинителството за организаран криминал Вилма Русковска и судиите.

Гошев за 24 анализа: Македонија нема ниту капацитет, ниту волја за ветинг во судството

24 Вести - 21.11.2019

Туше Гошев, поранешниот министер за правда и адвокат во вечерашното гостување во 24 анализа, истакна дека Македонија нема ниту капацитет за ветинг во судството. „Апсолутно сум согласен дека со таквото парламентарно мнозинство и со таквото судство не ...

Адеми: ЕУ не ни дозволи ветинг во правосудството

Алсат-М - 21.11.2019

Кои се мотивите што младите си купуваат билет во еден правец и си заминуваат од Македонија. Во емисијата на Алсат ТВ „Патот кон“ министерот за дијаспора, Арбр Адеми вели дека правдата е основа за развојот на многу процеси и дека уште при формирање ...

Димовски: Ајде да им се заблагодариме на судиите кои се бирани во Собрание и да се бираат од почеток

Локално - 21.11.2019

Две третини од судиите се бирани во Собранието. До 2000 година, до измените нив ги бираа политичките партии. Ајде да им се заблагодариме на тие судии и да бидат бирани од почеток, по реформираниот начин на избирање, вели пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, ...

Дескоска бара ветинг и за политичарите

Алсат-М - 21.11.2019

Министерката за правда, Рената Дескоска, рече дека го поддржува процесот за ветинг и за политичарите и државните функционери кои се корумпирани и кои имаат врски со мафијата. Дескоска рече дека ќе поддржи секаков процес кој ќе помогне на функции да ...

И политичарите нема да останат имуни на ветингот

Глас на Америка - 21.11.2019

Се погласни се размислувањата дека поркај правосудството ветингот треба да се примени и во политиката. Корупција и поврзаност со криминални структури се причините поради кои се бара политичарите да минат низ истиот процес.

Се бара ветинг и за политичари

Телма - 21.11.2019

Корумпираните политичари и државни функционери ќе си заминат од политичката и државната сцена. Покрај за судии и јавни обвинители, ќе се спроведува и ветинг за нив. Дескоска им порача на судиите и јавните обвинители да не стравуваат од злоупотреба ...

Русковска повикана на отчет во Советот на јавни обвинители, ветингот во судството станува се поизвесен

Сител - 21.11.2019

Однесувањето на Русковска е под лупа на Советот на јавни обвинители.. Ќе ја повика да даде отчет за СМС пораката со која се заканува до апелационите судии дека од гаќи ќе ги истресе со финансиска истрага.

И Владата и претставници од правосудството се за спроведување на процесот на ветинг

Канал5 - 21.11.2019

Правосудните претставници немаат бпротив ветингот но тој да не се прави набрзина и без дополнителни механизми во текот на проверката. Власта ги оцртува контурите на ветингот во правосудството, судиите и обвинителите не се противат на идејата но ...

Дескоска: Мора да има прочистување на судството и обвинителството

24 Вести - 21.11.2019

Мора да има прочистување на судството и обвинителството – чесните судии и обвинители не треба да се плашат од злоупотреби при спроведување на процесот, вели министерка за правда. Се бара ветинг и за политичари – Десоска дава поддршка за прочистување ...

Ахмети: Има потреба за ветинг во сите институции

А1 On - 21.11.2019

Демократската унија за интеграција стои зад барањето дека Северна Македонија има потреба за ветинг во сите институции, почнувајќи од законодавните, извршните и така натаму, изјави денеска лидерот на ДУИ, Али Ахмети.

ВЕТИНГ: Само се збори, никој не презема конкретна акција

Слободен Печат - 21.11.2019

Ветингот е во фокусот, особено откако некои судии дадоа ослободителни пресуди за екс премиерот Груевски, но и откако завчера беше пуштена во домашен притвор поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева.

Колевски: Да не се брза со ветингот на судиите и обвинителите

Слободен Печат - 21.11.2019

Претседателот на Советот на јавни обвинители вели дека треба да се размисли дали во овој момент е потребен или не ветинг на судиите и јавните обвинители. Ветингот на судиите и обвинителите треба да биде добро осмислен, да не се спроведува набрзина, ...

Дескоска е за ветинг и за политичари ако со тоа ќе се исчистат поврзаните со мафијата

+инфо - 21.11.2019

Министерката за правда, Рената Дескоска, рече дека покрај ветин за судии и обвинители, поддржува ветинг и за политичари ако тоа значи прочистување на политичката и државната сцена. – Сѐ што може исчистување на политичката сцена од луѓе кои се ...

Дескоска: Мора да има прочистување на судството и обвинителството

24Инфо - 21.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска изјави дека се залагаат за ветинг и оти чесните судии и обвинители не треба да се плашат од злоупотреби при спроведување на тој процес. – Ставот јасно се кристализира дека се залагаме за ветинг.

Дескоска вели дека личен стил е како Рускоска ќе се изрази

Фактор - 21.11.2019

Министерката за правда, Рената Дескоска, смета дека фамозната СМС-порака на обвинителката Вилма Рускоска која ја испрати вчера до еден од членовите на Кривичниот совет на Апелациониот суд Скопје е суштински јасна, без разлика во каков стил е ...

Колевски: Ветингот на судиите треба да се изведе така што нема да ја влоши ситуацијата

+инфо - 21.11.2019

Претседателот на Советот на јавни обвинители вели дека треба да се размисли дали во овој момент е потребен или не ветинг на судиите и на јавните обвинители. Ветингот на судиите и обвинителите треба да биде добро осмислен, да не се спроведува ...

Колевски: Да не се брза со ветингот на судии и обвинители

Фокус - 21.11.2019

Ветингот на судиите и обвинителите треба да биде добро осмислен, да не се спроведува набрзина, да се знае кој и како ќе го врши и да не се претвори во мешање на извршната во правосудната власт, изјави за МИА првиот човек на Советот на јавни ...

Ацо Колевски: Ветингот на судиите и обвинителите да не се спроведува набрзина

ММС - 21.11.2019

Ветингот на судиите и обвинителите треба да биде добро осмислен, да не се спроведува набрзина, да се знае кој и како ќе го врши и да не се претвори во мешање на извршната во правосудната власт, изјави за МИА првиот човек на Советот на јавни ...

Колевски: Ветингот на судиите и обвинителите да не се спроведува набрзина

Локално - 21.11.2019

Ветингот на судиите и обвинителите треба да биде добро осмислен, да не се спроведува набрзина, да се знае кој и како ќе го врши и да не се претвори во мешање на извршната во правосудната власт, изјави за МИА првиот човек на Советот на јавни ...

Колевски: Ветингот на судиите и обвинителите да не се спроведува набрзина

Телма - 21.11.2019

Ветингот на судиите и обвинителите треба да биде добро осмислен, да не се спроведува набрзина, да се знае кој и како ќе го врши и да не се претвори во мешање на извршната во правосудната власт, изјави за МИА првиот човек на Советот на јавни ...

Колевски: Не знам дали ветингот би требало набрзина да се спроведе

iPortal - 21.11.2019

Ветингот на судиите и обвинителите треба да биде добро осмислен, да не се спроведува набрзина, да се знае кој и како ќе го врши и да не се претвори во мешање на извршната во правосудната власт, изјави за МИА првиот човек на Советот на јавни ...

Колевски: Ветингот на судиите и обвинителите да не се спроведува набрзина

Press24 - 21.11.2019

Ветингот на судиите и обвинителите треба да биде добро осмислен, да не се спроведува набрзина, да се знае кој и како ќе го врши и да не се претвори во мешање на извршната во правосудната власт, изјави за МИА првиот човек на Советот на јавни ...

Колевски: Ветингот на судиите и обвинителите да не се спроведува набрзина

24 Вести - 21.11.2019

Ветингот на судиите и обвинителите треба да биде добро осмислен, да не се спроведува набрзина, да се знае кој и како ќе го врши и да не се претвори во мешање на извршната во правосудната власт, изјави за МИА првиот човек на Советот на јавни ...

Колевски: Ветингот на судиите и обвинителите да не се спроведува набрзина

Канал5 - 21.11.2019

Сметам дека треба внимателно да се пријде кон оваа мерка. Таа треба добро да се осмисли. Ветингот на судиите и обвинителите треба да биде добро осмислен, да не се спроведува набрзина, да се знае кој и како ќе го врши и да не се претвори во мешање на ...

Колевски: Ветингот на судиите и обвинителите да не се спроведува набрзина

Вечер Прес - 21.11.2019

Ветингот на судиите и обвинителите треба да биде добро осмислен, да не се спроведува набрзина, да се знае кој и како ќе го врши и да не се претвори во мешање на извршната во правосудната власт, изјави за МИА првиот човек на Советот на јавни ...

Колевски: Ветингот на судиите и обвинителите да не се спроведува набрзина

А1 On - 21.11.2019

Ветингот на судиите и обвинителите треба да биде добро осмислен, да не се спроведува набрзина, да се знае кој и како ќе го врши и да не се претвори во мешање на извршната во правосудната власт, изјави за МИА првиот човек на Советот на јавни ...

Колевски: Ветингот на судиите и обвинителите да не се спроведува набрзина

CivilMedia - 21.11.2019

Ветингот на судиите и обвинителите треба да биде добро осмислен, да не се спроведува набрзина, да се знае кој и како ќе го врши и да не се претвори во мешање на извршната во правосудната власт, изјави за МИА првиот човек на Советот на јавни ...

Колевски: Ветингот на судиите и обвинителите да не се спроведува набрзина

24Инфо - 21.11.2019

Ветингот на судиите и обвинителите треба да биде добро осмислен, да не се спроведува набрзина, да се знае кој и како ќе го врши и да не се претвори во мешање на извршната во правосудната власт, изјави за МИА првиот човек на Советот на јавни ...

Колевски: Ветингот на судиите и обвинителите да не се спроведува набрзина

Опсервер - 21.11.2019

Ветингот на судиите и обвинителите треба да биде добро осмислен, да не се спроведува набрзина, да се знае кој и како ќе го врши и да не се претвори во мешање на извршната во правосудната власт, изјави за МИА првиот човек на Советот на јавни ...

Колевски: Ветингот на судиите и обвинителите да не се спроведува набрзина

Сител - 21.11.2019

Ветингот на судиите и обвинителите треба да биде добро осмислен, да не се спроведува набрзина, да се знае кој и како ќе го врши и да не се претвори во мешање на извршната во правосудната власт, изјави за МИА првиот човек на Советот на јавни ...

Колевски: Ветингот на судиите и обвинителите треба да биде добро осмислен

МКД - 21.11.2019

Ветингот на судиите и обвинителите треба да биде добро осмислен, да не се спроведува набрзина, да се знае кој и како ќе го врши и да не се претвори во мешање на извршната во правосудната власт, изјави за МИА првиот човек на Советот на јавни ...

Советот на јавни обвинители за ветингот: Да не се спроведува набрзина и да се осмисли

Нова ТВ - 21.11.2019

Ветингот на судиите и обвинителите треба да биде добро осмислен, да не се спроведува набрзина, да се знае кој и како ќе го врши и да не се претвори во мешање на извршната во правосудната власт, вели првиот човек на Советот на јавни обвинители Ацо ...

КОЛЕВСКИ: Внимателно, осмислено и без брзање со ветингот на обвинителите и судиите

Денешен - 21.11.2019

Ветингот на судиите и обвинителите треба да биде добро осмислен, да не се спроведува набрзина, да се знае кој и како ќе го врши и да не се претвори во мешање на извршната во правосудната власт, изјави за МИА првиот човек на Советот на јавни ...

Колевски: Ветингот на судиите и обвинителите да не се спроведува набрзина

MakPress - 21.11.2019

Ветингот на судиите и обвинителите треба да биде добро осмислен, да не се спроведува набрзина, да се знае кој и како ќе го врши и да не се претвори во мешање на извршната во правосудната власт, изјави за МИА првиот човек на Советот на јавни ...

Колевски: Да не се брза со ветингот на судии и обвинители

Либертас - 21.11.2019

Ветингот на судиите и обвинителите треба да биде добро осмислен, да не се спроведува набрзина, да се знае кој и како ќе го врши и да не се претвори во мешање на извршната во правосудната власт, изјави за МИА првиот човек на Советот на јавни ...

Дескоска: Мора да има прочистување на судството и обвинителството

Канал5 - 21.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска изјави дека се залагаат за ветинг и оти чесните судии и обвинители не треба да се плашат од злоупотреби при спроведување на тој процес. – Ставот јасно се кристализира дека се залагаме за ветинг.

Дескоска: Мора да има прочистување на судството и обвинителството

Република - 21.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска изјави дека се залагаат за ветинг и оти чесните судии и обвинители не треба да се плашат од злоупотреби при спроведување на тој процес. Ставот јасно се кристализира дека се залагаме за ветинг.

Дескоска: Не треба да постои страв кај чесните судии и обвинители за злоупотреба при процесот на ветинг

Слободен Печат - 21.11.2019

Министерката за правда не сакаше да ја коментира смс пораката на обвинителката Вилма Рускоска дека ќе поведе финансиска истрага против судиите од Апелацискиот суд, кои донесоа одлука поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, обвинета во ...