TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Д-р Мехмедовиќ за Алфа:Македонија треба да стравува од индискиот сој ковид-19

Алфа - 23.06.2021

Македонија треба да стравува од индискиот сој на ковид19 предупредуваат лекарите. Д-р Злате Мехмедовиќ вели дека најголема закана за проширување на делта варијантата е транзитот со летните одмори.Затоа ќе биде тешко да се спречи индискиот сој на ...

Вакцините на Pfizer и на AstraZeneca се ефективни против индискиот сој

Кајгана - 23.06.2021

Ново истражување покажа дека вакцините против COVID-19 развиени од Pfizer/BioNTech и AstraZeneca се ефикасни против варијантите делта и капа, идентификувани за првпат во Индија. Истражување на научници од Универзитетот Оксфорд, објавено во ...

Се повеќе случаи на заразени од делта варијанта на коронавирус: Загрижувачки податоци

Фактор - 23.06.2021

И додека севетот се опоравува, се закануваат новите соеви. Корона вирусот по се изгледа дека нема крај. Неговите пипци се распространети на секаде, а мутациите предизвикуваат уште поголеми штети. Новите соеви се различни, некои дури и крајно опасни..

Колку новиот делта-сој е нова реална закана?

Н.Македонија - 23.06.2021

Во моментов немаме епидемија на ковид-19 во Македонија. Бројот на новозаразени пациенти за кои известува секојдневно Министерството за здравство е мал, што покажува дека епидемиолошката состојба е стабилна.

Индија стигна до „делта плус“ варијанта на ковид-19

Оff.net - 23.06.2021

Варијантата од која моментално стравува светот, до пред некое време индиска, по ново делта, доби надградба која се води како делта плус. Иако варијантата постои веќе некое време, Индија по ново ја класификуваше во „варијанта за загриженост“, ознака ...

Индискиот сој доби надградба: Регистрирана „Делта плус“ варијантата на корона вирусот

Република - 23.06.2021

Од сите различни мутации и варијанти на корона вирусот што се проширени ширум светот најголема загриженост меѓу научниците предизвикува варијантата Делта, првпат регистрирана во Индија, која сега добива надградба и ќе се води како Делта плус.

Индискиот сој доби надградба: Регистрирана „Делта плус“ варијантата на корона вирусот

Zoom - 23.06.2021

Од сите различни мутации и варијанти на корона вирусот што се проширени ширум светот најголема загриженост меѓу научниците предизвикува варијантата Делта, првпат регистрирана во Индија, која сега добива надградба и ќе се води како Делта плус.

Доктор Лазаров: Вакцините со кои се планира масовна имунизација кај нас, се дискутабилни за индискиот сој на ...

еМагазин - 23.06.2021

Матичниот лекар на неговиот фејсбук-профил, даде свое видување на состојбата со Ковид-19. Не е крај. Т. н. делта варијанта на SARS-CoV-2 стана доминантна во 96% во Велика Британија, Русија, Португалија, а рапидно расте и во Америка каде за една ...

Др.Лазаров: Делта варијанта рапидно расте, народот не е свесен што се случува

Локално - 23.06.2021

Доктор Ненад Лазаров преку својот Фејсбук профил предупредува дека се уште не е крај на пандемијата. -Т. н. делта варијанта на SARS-CoV-2 стана доминантна во >96% во Велика Британија, Русија, Португалија, а рапидно расте и во Америка каде за една ...

Д-р Лазаров: Делта варијанта рапидно расте, народот не е свесен што се случува

Press24 - 23.06.2021

Доктор Ненад Лазаров преку својот Фејсбук профил предупредува дека се уште не е крај на пандемијата. -Т. н. делта варијанта на SARS-CoV-2 стана доминантна во >96% во Велика Британија, Русија, Португалија, а рапидно расте и во Америка каде за една ...

Доктор Ненад Лазаров предупредува дека се уште не е крај на пандемијата

Скопје инфо - 23.06.2021

Доктор Ненад Лазаров преку својот Фејсбук профил предупредува дека се уште не е крај на пандемијата. -Т. н. делта варијанта на SARS-CoV-2 стана доминантна во >96% во Велика Британија, Русија, Португалија, а рапидно расте и во Америка каде за една ...

Д-р Лазаров: Делта варијанта рапидно расте, народот не е свесен што се случува

Centar - 23.06.2021

Доктор Ненад Лазаров преку својот Фејсбук профил предупредува дека се уште не е крај на пандемијата. -Т. н. делта варијанта на SARS-CoV-2 стана доминантна во >96% во Велика Британија, Русија, Португалија, а рапидно расте и во Америка каде за една ...

Д-р Мехмедовиќ: Делта сојот би можел да стане реалност кај нас на почетокот на септември

Локално - 23.06.2021

Во моментов имаме исклучително поволна епидемиолошка состојба во Македонија, и она што е уште позначајно е дека таквата стабилна состојба е карактеристична за целиот Балкански регион. Бројот на идентификувани делта варијанти во регионот е ...

МИКРОБИОЛОГОТ ПАНОВСКИ: Индискиот сој може да стане посилен на есен, важно е дотогаш да има што поголем број ...

Женски магазин - 22.06.2021

Индискиот сој или делта варијантата е веќе доминатна во Велика Британија, бидејќи според податоците од анализите, 90 проценти од новозаразените на дневна основа се со овој сој. Кон крајот на годината се појави во Индија, и веќе е детектиран во ...

11 града без ковид-19, нема нови рестриктивни мерки, индискиот сој е присутен во 92 држави

Република - 22.06.2021

Венко Филипче, министерот за здравство вчера ја оцени состојбата со ковид како прилично стабилна, на што упатува малиот број на новодијагностицирани и на приеми во болниците. Тој соопшти дека засега не се планираат дополнителни рестриктивни мерки.

Делта варијантата се шири низ Европа: Главоболка, течење на носот и воспаление се симптоми на индискиот сој кои се ...

Pedijatar.mk - 22.06.2021

Сезонската активност на делта варијантата е многу поизразена отколку што првично се претпоставуваше - ризикот од инфекција е многу помал во текот на летото Д елта варијантата (позната и како индиска варијанта) на коронавирусот е многу позаразна од ...

Sputnik V штити против сите варијанти, вклучително и делта

Кајгана - 22.06.2021

Институтот којшто ја произведе руската вакцина Sputnik V против COVID-19 објави дека истата штити од сите познати варијанти на SARS-CoV-2, вклучително и делта варијантата одговорна за експлозија на пандемијата во Русија.