TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Околу 7.000 работници поради коронакризата добиле спогодбен отказ

+инфо - 03.07.2020

Бројката денеска ја кажа вицепремиерката за економски прашања Мила Царовска и уптати Агенцијата за вработување за точна бројка. Околу 7.000 граѓани досега, поради корона кризата, пријавиле дека ги загубиле своите работни места со спогодбен отказ или ...

Царовска во посета на компании во Кисела вода: Со првите два сета мерки зачувавме над 60.000 работни места, третиот сет ...

24Инфо - 03.07.2020

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за економски прашања и координација со економските ресори, Мила Царовска, заедно со градоначалникот на општината Кисела Вода, Филип Темелковски, реализираа посета на компаниите Мако маркет и Флора ...

Царовска: Градинките ќе бидат отворени кога ќе дозволи Комисијата за заразни болести

+инфо - 03.07.2020

Таа потсети дека сите вработени кои имаат деца до десет години се ослободени од работа и таа мерка сѐ уште е во сила и ги повика компаниите, да ја почитуваат препоораката. Владата ќе дозволи градинките и дневните центри да бидат отворени кога тоа ќе ...

Граѓаните кои се оштетени да ги преземат сите законски мерки за заштита на своето потрошувачко право, порачува Царовска

Опсервер - 03.07.2020

Скопје, 3 јули 2020 () – Вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска не знае прецизно колку граѓани досега, поради корона кризата, пријавиле дека ги загубиле своите работни места со спогодбен отказ или изјава, но според последниот број со ...

Царовска: Компаниите што имаат капацитет за вложување да аплицираат за финансиска поддршка

Опсервер - 03.07.2020

Скопје, 3 јули 2020 () – Сите компании што сметаат дека имаат капацитет за вложување во своите производствени објекти, да се обратат до Министерството за економија и да аплицираат за Програмата за директна финансиска поддршка за инвестиции.

Царовска: Градинките и дневните центри ќе бидат отворени кога ќе дозволи Комисијата за заразни болести

Опсервер - 03.07.2020

Скопје, 3 јули 2020 () – Вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска денеска соопшти дека градинките и дневните центри ќе бидат отворени кога тоа ќе го дозволи Комисијата за заразни болести.

Царовска: 6-7 илјади луѓе добиле спогодбен отказ поради корона кризата

Expres - 03.07.2020

Вицепремиерката за економски прашања Мила Царовска денеска соопшти дека околу 7.000 граѓани пријавиле дека со спогодбен отказ или со изјава ги загубиле своите работни места поради корона кризата.

Царовска најави: Проверка на имотот на судиите, награди за пријавувачите на корупција

Фокус - 02.07.2020

Мила Царовска, носителка на пратеничката листа на СДСМ во 1 ИЕ, на ТВ 21 изјави дека верува во праведна, правна и ќиста држава. Воедно, таа најави повисок стандард, зголемување на минималната плата до 40 проценти и минимална пензија до 10 700 денари.

Царовска: Како е возможно некој да прететендира на биде државник, а да не се израдува на ниту еден успех на државата

iPortal - 02.07.2020

Демагогијата што се обидува да ја наметне ВМРО-ДПМНЕ ги води до контрадикторни ставови во една реченица, од една страна велат ќе го ревидираат Преспанскиот договор, а ведаш потоа дека ни треба датум ЕУ, истакна ностиелката на кандидатската листа во ...

Царовска: Донесовме и имплементиравме многу закони во делот на почитување на сите заедници

iPortal - 02.07.2020

Јас како кандидатка се залагам за праведна, правна и чиста држава. Повисок стандард за граѓаните, зголемување на минималната и просечната плата, но и зголемување за 40% на минималната пензија.

Царовска: Граѓаните ќе добиваат награди ако пријават корупција

Локално - 02.07.2020

Мила Царовска од СДСМ на телевизиската дебата на ТВ 21 изјави дека верува во праведна, правна и ќиста држава. „Повисок стандард кај сите граѓани, зголемување на минималната плата до 40 проценти, 30 проценти на просечната плата и минимална пензија до ...

Царовска на средба со претставници од ХИВ платформата: Заеднички можеме успешно да се бориме против ХИВ

Локално - 02.07.2020

Мила Царовска, носителка на листа на пратеници во ИЕ 1, попладнето се сретнаа со претставници на ХИВ Платформата. На работниот состанок се дискутираше за досега направеното и новите предизвици за превенција од ХИВ и спречување и преку навремено ...

Од идната година во функција машината за конвертирање пластична амбалажа и лименки

Скопје инфо - 02.07.2020

Вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска денеска ќе го посети производствениот објект на компанијата „Индустри сервис“ во Скопје. Царовска ќе биде придружувана од директорот на Фондот за иновации и технолошки развој, Јован Деспотовски.

Царовска: На 15 јули гласајте за СДСМ за да продолжиме да вложуваме во децата кои се највредното богатство на државата

Канал5 - 02.07.2020

Носителката на листа на пратеници од ИЕ1 Мила Царовска вчера вечер на маалска средба со граѓаните од Општина Карпош истакна дека децата се највредно богатство на државата и најголемиот потенцијал за иднината на државата.

Царовска: На 15 јули гласајте за СДСМ за да продолжиме да вложуваме во децата, кои се највредното богатство на државата

Макфакс - 02.07.2020

Носителката на листа на пратеници од ИЕ1 Мила Царовска вчера вечер на маалска средба со граѓаните од Општина Карпош истакна дека децата се највредно богатство на државата и најголемиот потенцијал за иднината на државата, затоа владата предводена од ...

Царовска: На 15 јули гласајте за СДСМ за да продолжиме да вложуваме во децата, кои се највредното богатство на државата

Вечер - 02.07.2020

Носителката на листа на пратеници од ИЕ1 Мила Царовска вчера вечер на маалска средба со граѓаните од Општина Карпош истакна дека децата се највредно богатство на државата и најголемиот потенцијал за иднината на државата, затоа владата предводена од ...

Царовска: На 15 јули гласајте за СДСМ за да продолжиме да вложуваме во децата кои се највредното богатство на државата

А1 On - 02.07.2020

Носителката на листа на пратеници од ИЕ1 Мила Царовска вчера вечер на маалска средба со граѓаните од Општина Карпош истакна дека децата се највредно богатство на државата и најголемиот потенцијал за иднината на државата, затоа владата предводена од ...

Царовска: На 15 јули гласајте за СДСМ за да продолжиме да вложуваме во децата кои се највредното богатство на државата

iPortal - 02.07.2020

Носителката на листа на пратеници од ИЕ1 Мила Царовска вчера вечер на маалска средба со граѓаните од Општина Карпош истакна дека децата се највредно богатство на државата и најголемиот потенцијал за иднината на државата, затоа владата предводена од ...

Царовска: На 15 јули гласајте за СДСМ за да продолжиме да вложуваме во децата, кои се највредното богатство на државата

MTM - 02.07.2020

Носителката на листа на пратеници од ИЕ1, Мила Царовска, вчеравечер на маалска средба со граѓаните од општина Карпош истакна дека децата се највредно богатство на државата и најголемиот потенцијал за иднината на државата, затоа владата предводена од ...

Царовска и Деспотовски во „Индустри сервис“: И малите семејни фирми што инвестираат во технологија може да остварат ...

Либертас - 02.07.2020

Кујна со најсовремени стандарди, најмодерна во регионот на Западен Балкан, која дневно подготвува 10.000 оброци и чиј таргет се странски компании. Ова е проектот што изминатите две години го реализира „Индустри сервис“ од Скопје со сопствени ...

Царовска и Деспотовски во „Индустри сервис”: И малите семејни фирми што инвестираат во технологија може да остварат ...

Бизнис Вести - 02.07.2020

Кујна со најсовремени стандарди, најмодерна во регионот на Западен Балкан, која дневно подготвува 10.000 оброци и чиј таргет се странски компании. Ова е проектот што изминатите две години го реализира „Индустри сервис” од Скопје со сопствени ...

(ВИДЕО) Царовска и Деспотовски: И малите семејни фирми што инвестираат во технологија може да остварат високи ...

А1 On - 02.07.2020

Кујна со најсовремени стандарди, најмодерна во регионот на Западен Балкан, која дневно подготвува 10.000 оброци и чиј таргет се странски компании. Ова е проектот што изминатите две години го реализира „Индустри сервис“ од Скопје со сопствени ...

Царовска и Деспотовски во „Индустри сервис": И малите семејни фирми што инвестираат во технологија може да остварат ...

Канал5 - 02.07.2020

Кујна со најсовремени стандарди, најмодерна во регионот на Западен Балкан, која дневно подготвува 10.000 оброци и чиј таргет се странски компании. Ова е проектот што изминатите две години го реализира „Индустри сервис" од Скопје со сопствени ...

„Индустри сервис“: И малите семејни фирми што инвестираат во технологија може да остварат високи стандарди

Независен - 02.07.2020

Кујна со најсовремени стандарди, најмодерна во регионот на Западен Балкан, која дневно подготвува 10.000 оброци и чиј таргет се странски компании. Ова е проектот што изминатите две години го реализира „Индустри сервис“ од Скопје со сопствени ...

Царовска и Деспотовски во „Индустри сервис“: И малите семејни фирми што инвестираат во технологија може да остварат ...

iPortal - 02.07.2020

Кујна со најсовремени стандарди, најмодерна во регионот на Западен Балкан, која дневно подготвува 10.000 оброци и чиј таргет се странски компании. Ова е проектот што изминатите две години го реализира „Индустри сервис“ од Скопје со сопствени ...

Царовска: И малите семејни фирми што инвестираат во технологија може да остварат високи производствени стандарди

Frontline - 02.07.2020

Кујна со најсовремени стандарди, најмодерна во регионот на Западен Балкан, која дневно подготвува 10.000 оброци и чиј таргет се странски компании. Ова е проектот што изминатите две години го реализира „Индустри сервис“ од Скопје со сопствени ...

Царовска на средба со претставници од ХИВ платформата: Заеднички можеме успешно да се бориме против ХИВ

24Инфо - 02.07.2020

Мила Царовска, носителка на листа на пратеници во ИЕ 1, попладнето се сретнаа со претставници на ХИВ Платформата. На работниот состанок се дискутираше за досега направеното и новите предизвици за превенција од ХИВ и спречување и преку навремено ...

Царовска на средба со претставници од ХИВ платформата: Заеднички можеме успешно да се бориме против ХИВ

Слободен Печат - 02.07.2020

Мила Царовска, носителка на листа на пратеници во ИЕ 1, попладнето се сретнаа со претставници на ХИВ Платформата. На работниот состанок се дискутираше за досега направеното и новите предизвици за превенција од ХИВ и спречување и преку навремено ...

Царовска на средба со претставници на ХИВ платформата

Опсервер - 02.07.2020

Скопје, 2 јули 2020 () – Мила Царовска, носителка на листа на пратеници во ИЕ 1, попладнето имаше средба со претставници на ХИВ Платформата, на која се дискутираше за досега направеното и новите предизвици за превенција од ХИВ и спречување и преку ...

Царовска на средба со претставници на ХИВ платформата

Либертас - 02.07.2020

– Мила Царовска, носителка на листа на пратеници во ИЕ 1, попладнето имаше средба со претставници на ХИВ Платформата, на која се дискутираше за досега направеното и новите предизвици за превенција од ХИВ и спречување и преку навремено преземени ...

Царовска на средба со претставници од ХИВ платформата

Република - 02.07.2020

Мила Царовска, носителка на листа на пратеници во ИЕ 1, попладнето се сретнаа со претставници на ХИВ Платформата. На работниот состанок се дискутираше за досега направеното и новите предизвици за превенција од ХИВ и спречување и преку навремено ...

Царовска на средба со претставници од ХИВ платформата

Нетпрес - 02.07.2020

Мила Царовска, носителка на листа на пратеници во ИЕ 1, попладнето се сретнаа со претставници на ХИВ Платформата. На работниот состанок се дискутираше за досега направеното и новите предизвици за превенција од ХИВ и спречување и преку навремено ...

Царовска: Како е возможно некој да прететендира да биде државник, а да не се израдува на ниту еден успех на државата

24Инфо - 02.07.2020

Демагогијата што се обидува да ја наметне ВМРО-ДПМНЕ ги води до контрадикторни ставови во една реченица, од една страна велат ќе го ревидираат Преспанскиот договор, а ведаш потоа дека ни треба датум ЕУ, истакна ностиелката на кандидатската листа во ...

Царовска: Посебно ме вознемирува ВМРО-ДПМНЕ, која како партија не покажува ни почит ни интерес кон другите етнички ...

Локално - 02.07.2020

„Демагогијата што се обидува да ја наметне ВМРО-ДПМНЕ ги води до контрадикторни ставови во една реченица, од една страна велат ќе го ревидираат Преспанскиот договор, а ведаш потоа дека ни треба датум ЕУ“, истакна ностиелката на кандидатската листа ...

Царовска: Граѓаните ќе добиваат награди ако пријават корупција

Слободен Печат - 02.07.2020

Мила Царовска, носителка на пратеничката листа на СДСМ во 1 ИЕ, на ТВ 21 изјави дека верува во праведна, правна и ќиста држава. Воедно, таа најави повисок стандард, зголемување на минималната плата до 40 проценти и минимална пензија до 10 700 денари.

Царовска: ВМРО-ДПМНЕ во својата програма ветува работи што постојат и права што граѓаните ги имаат

Либертас - 02.07.2020

– Демагогијата што се обидува да ја наметне ВМРО-ДПМНЕ ги води до контрадикторни ставови во една реченица, од една страна велат ќе го ревидираат Преспанскиот договор, а ведаш потоа дека ни треба датум ЕУ, истакна ностиелката на кандидатската листа ...

Царовска: ВМРО-ДПМНЕ во својата програма ветува работи што постојат и права што граѓаните ги имаат

Опсервер - 02.07.2020

Скопје, 2 јули 2020 () – Демагогијата што се обидува да ја наметне ВМРО-ДПМНЕ ги води до контрадикторни ставови во една реченица, од една страна велат ќе го ревидираат Преспанскиот договор, а ведаш потоа дека ни треба датум ЕУ, истакна ностиелката ...

Царовска: Како е можно некој да претендира да биде државник, а да не се израдува на ниту еден успех на државата

Локално - 02.07.2020

Потпретседателката на СДСМ Мила Царовска, во дебатата на ТВ21 изјави дека Преспанскиот договор бил условот за нашата држава стане дел од НАТО и да ја отвори патеката кон ЕУ. – Како е возможно некој да претендира да биде државник, а да не се израдува ...

Царовска: ВМРО-ДПМНЕ да каже колку функционери имале кои се припадници на етничките заедници

MakPress - 03.07.2020

Демагогијата што се обидува да ја наметне ВМРО-ДПМНЕ ги води до контрадикторни ставови во една реченица, од една страна велат ќе го ревидираат Преспанскиот договор, а ведаш потоа дека ни треба датум ЕУ, истакна ностиелката на кандидатската листа во ...

Царовска: Градинките и дневните центри ќе бидат отворени кога ќе дозволи Комисијата за заразни болести

Независен - 03.07.2020

Вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска денеска соопшти дека градинките и дневните центри ќе бидат отворени кога тоа ќе го дозволи Комисијата за заразни болести. Одговорајќи на новинарски прашања по посетата на компании во Општина Кисела ...

Царовска: Во моментот кога Комисијата ќе даде пас, тогаш ќе бидат отворени и дневните центри и градинките

Слободен Печат - 03.07.2020

Вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска денеска соопшти дека градинките и дневните центри ќе бидат отворени кога тоа ќе го дозволи Комисијата за заразни болести. Одговорајќи на новинарски прашања по посетата на компании во Општина Кисела ...

Царовска: Градинките и дневните центри ќе бидат отворени кога ќе дозволи Комисијата за заразни болести

Нова ТВ - 03.07.2020

Вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска денеска соопшти дека градинките и дневните центри ќе бидат отворени кога тоа ќе го дозволи Комисијата за заразни болести. Одговорајќи на новинарски прашања по посетата на компании во Општина Кисела ...

Царовска: Градинките и дневните центри ќе бидат отворени кога ќе дозволи Комисијата за заразни болести

Фокус - 03.07.2020

Вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска денеска соопшти дека градинките и дневните центри ќе бидат отворени кога тоа ќе го дозволи Комисијата за заразни болести. Одговорајќи на новинарски прашања по посетата на компании во Општина Кисела ...

Царовска: Градинките и дневните центри ќе бидат отворени кога ќе дозволи Комисијата за заразни болести

Бриф - 03.07.2020

Вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска денеска соопшти дека градинките и дневните центри ќе бидат отворени кога тоа ќе го дозволи Комисијата за заразни болести. Одговорајќи на новинарски прашања по посетата на компании во Општина Кисела ...

Царовска: Градинките и дневните центри ќе бидат отворени кога ќе дозволи Комисијата за заразни болести

Press24 - 03.07.2020

Вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска денеска соопшти дека градинките и дневните центри ќе бидат отворени кога тоа ќе го дозволи Комисијата за заразни болести. Одговорајќи на новинарски прашања по посетата на компании во Општина Кисела ...

Царовска: Градинките и дневните центри ќе бидат отворени кога ќе дозволи Комисијата за заразни болести

Либертас - 03.07.2020

Вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска денеска соопшти дека градинките и дневните центри ќе бидат отворени кога тоа ќе го дозволи Комисијата за заразни болести. Одговорајќи на новинарски прашања по посетата на компании во Општина Кисела ...

​Царовска: Градинките и дневните центри ќе бидат отворени кога ќе дозволи Комисијата за заразни болести

Канал5 - 03.07.2020

Вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска денеска соопшти дека градинките и дневните центри ќе бидат отворени кога тоа ќе го дозволи Комисијата за заразни болести. Одговорајќи на новинарски прашања по посетата на компании во Општина Кисела ...

Царовска: Градинките и дневните центри ќе бидат отворени кога ќе дозволи Комисијата за заразни болести

А1 On - 03.07.2020

Вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска денеска соопшти дека градинките и дневните центри ќе бидат отворени кога тоа ќе го дозволи Комисијата за заразни болести. Одговорајќи на новинарски прашања по посетата на компании во Општина Кисела ...

Царовска: Градинките ќе се отворат кога ќе дозволи Комисијата за заразни болести

360 степени - 03.07.2020

Вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска денеска соопшти дека градинките и дневните центри ќе бидат отворени кога тоа ќе го дозволи Комисијата за заразни болести. „Во име на здравствената заштита на сите наши граѓани, децата, возрасните и ...

Градинките и дневните центри ќе бидат отворени кога ќе дозволи Комисијата за заразни болести, вели Царовска

Локално - 03.07.2020

Вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска денеска соопшти дека градинките и дневните центри ќе бидат отворени кога тоа ќе го дозволи Комисијата за заразни болести. Одговорајќи на новинарски прашања по посетата на компании во Општина Кисела ...