TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Израел рече дека ќе возврати на нападот од Иран

Глас на Америка - 16.04.2024

Израел се чини дека е подготвен да бара мерка за одмазда против Иран, само неколку дена откако иранската војска и некои од нејзините сојузници низ Блискиот Исток започнаа воздушен напад врз еврејската држава.

Страв од „неконтролирана војна“: Пет начини на кои Израел може да му се одмазди на Иран

Вечер Прес

Како Израел и сојузниците успеаа да пресретнат повеќе од 300 ирански ракети и беспилотни летала?

Слободен Печат

Доаѓа одговор за акциите на Иран“ Израел одлучи дека нападот не смее да мине неказнето: „Ќе одговориме јасно и моќно, но прво …“

Точка

Известен е и Пентагон: Израел одлучил да изврши напад врз Иран како одговор за иранскиот удар

Република

Со што Иран го нападна Израел и каде демне најголемата опасност?

4NEWS

Израел ќе „одговори“ на нападот од Иран, предупреди началникот на штабот на израелските одбранбени сили

Р.С.Европа

Телма Канал5 Слободен Печат Независен Глас на Америка Фактор Локално Телма

Началникот на Генералштабот на Израел: Нападот на Иран мора да добие одговор

МКД - 15.04.2024

Началникот на Генералштабот на израелската војска Херци Халеви изјави денес дека Израел ќе одговори на иранскиот воздушен напад, но дека сè уште размислуваат кога и како ќе го извршат. Фото: ЕПА Иранскиот напад со ракети и дронови, кажа Халеви, „ќе ...

Пентагон: Американските воени средства остануваат на Блискиот Исток додека Израел дебатира за одговор на иранскиот напад

Либертас

Иранскиот напад нема да помине без одговор, кажа Шефот на израелската војска

Сакам да кажам

Халеви: Израелската војска ќе одговори на иранскиот напад

Слободен Печат

Шефот на ИДФ вели дека иранскиот напад „ќе биде проследен со одговор“

Либертас

ЕУ ги советува авиокомпаниите да бидат внимателни во воздушните простори на Израел и Иран

OhridNews

ВИДЕО| Сите ирански хиперсонични ракети ја совладаа воздушната одбрана и погодија цели во Израел

Нетпрес

ТВ21 Макфакс Република Вечер Прес Макфакс Локално ММС MakPress

На Украина ѝ е потребна помош, како на Израел, кажа Зеленски

Глас на Америка - 15.04.2024

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во неделата го осуди иранскиот напад врз Израел и рече дека на неговата земја ѝ е потребна помош од нејзините сојузници за да ги одврати заканите од воздухот, исто како што тоа го направи Израел.

Зеленски повика на поголема поддршка, укажувајќи на помошта за Израел

Курир

Зеленски: На Израел му помогнаа сојузниците, а ние со месеци чекаме помош

МКД

Зеленски очаен, бара помош

Скопје1

Зеленски го осудува иранскиот напад, вели дека на Украина и е потребна помош, како Израел

Во Центар

Зеленски: На Израел му помогнаа сојузниците, а ние чекаме помош со месеци

4NEWS

Зеленски: На Украина и е потребна помош од сојузниците што му беше обезбедена на Израел

Локално

Макфакс Centar Точка Нетпрес Вечер Прес Сител 24 Вести Пулс24

Милер: САД не добија известување од Иран за спецификите на нападите врз Израел

MakPress - 16.04.2024

САД „не добија известување од Иран“ за спецификите на неговите напади врз Израел, изјави денеска портпаролот на Стејт департментот Метју Милер. Милер рече дека Иран кажал „јавно и приватно неколку пати … на сите со кои разговараат, не само на САД ...

САД го повикаа Израел да избегне ескалација на непријателствата против Иран

Глас на Америка

Израелскиот министер за одбрана разговараше со својот американски колега: Немаме друг избор освен да му одговориме на Иран

А1 On

Седница на ОН

24 Вести

Гутереш: Сега е момент за воздржаност, не можеме да си дозволиме уште една војна

Вечер Прес

Израел: Самите ќе одлучиме како ќе го браниме својот народ

Макфакс

Израел: Иран почна војна, сите опции се на маса

Макфакс

Либертас Фактор Призма Макфакс Локално Макфакс А1 On ТВ21

Советник на ИРГЦ: Иран нема да покаже воздржаност доколку „непријателската агресија“ ги премине црвените линии

Либертас - 15.04.2024

Иран нема да покаже воздржаност кога ќе се преминат неговите црвени линии, изјави денеска главниот советник на командантот на силите Кудс на Иранската револуционерна гарда (ИРГЦ), Ирај Масџеди, пренесе Си-Ен-Ен повикувајќи се на иранската државна ...

Страв и фрустрација во Иран по нападот врз Израел

Deutsche Welle

Раиси: Моќна, историска и победничка операција на иранските вооружени сили

А1 On

Иран вели дека ги известил САД за неговата „ограничена“ операција

Нетпрес

(Видео) Анализа: Иран ја нарекуваат „држава-тврдина“, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Макфакс

Иран ги предупреди Израел и неговите сојузници да не планираат одговор на нападот

А1 On

Анкара бара од Техеран да избегне „нов конфликт”

Слободен Печат

Либертас Либертас Во Центар MakPress MakPress Опсервер MTM Независен

Портпаролот на ИДФ: Ќе направиме се што е потребно за да го заштитиме Израел

Слободен Печат - 15.04.2024

Портпаролот на израелските одбранбени сили (ИДФ), Даниел Хагари вели дека Тел Авив мора да направи се што е потребно за да ја заштити државата, пишува Би-би-си. Хагари вели дека иранскиот напад бил спречен со кампањата за железна одбрана, од ...

Израелската армија објави фотографии од штетите од иранските напади

Макфакс

Израел објави: Имаме планови и за напад и за одбрана

360 степени

Прво обраќање по состанокот на воениот кабинет: „Планот на Иран не успеа“, вели израелската армија

Макфакс

(ВИДЕО)ИДФ: Вака изгледа 99% успешност во пресретнување

Телма

(Видео) Израел дигна борбен авион, армијата објави снимка

Макфакс

(ВИДЕО) Иран го нападна Израел со 300 проектили, Нетанјаху објави дека ги блокирале

360 степени

Макфакс Канал5 Р.С.Европа Телма Телма Либертас Фокус А1 On

Борел: Блискиот исток стои на работ на пропаст

Макфакс - 15.04.2024

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел денеска изјави дека Блискиот Исток стои „на работ на бездната“ и повика на деескалација на конфликтот меѓу Израел и Иран.

Борел повика на смирување на тензиите меѓу Иран и Израел: „Блискиот Исток стои на работ на карпата“

Фокус

Борел: Блискиот исток е на раб на провалија, мора да закочиме и да тргнеме во рикверц

Телма

Борел: Можеби некому е во интерес поширока регионална војна на Блискиот исток

Нетпрес

Борел апелира за деескалација: Блискиот исток е на работ на бездна

Курир

ЕУ: Блискиот исток е на работ на бездна

Макфакс

Вонреден состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ во вторник поради нападот на Иран врз Израел

24Инфо

Опсервер Точка MTM Centar +инфо CivilMedia 365 24Инфо

Сунак: Иранскиот напад е опасна ескалација

365 - 15.04.2024

Британскиот премиер Риши Сунак денеска во парламентот рече дека Иран се обидел да го „фрли Блискиот Исток во криза“ со својот напад врз Израел кој бил „без преседан“ и „непромислена и опасна ескалација“.

Лондон го отфрли иранското тврдење дека Западот бил информиран за нападот врз Израел

Курир

Сунак го осуди нападот на Иран врз Израел: Овие удари се закануваат да ги разгорат тензиите

Бизнис Вести

Сунак го осуди нападот на Иран врз Израел: Овие удари се закануваат да ги разгорат тензиите

MakPress

Лондон го отфрли иранското тврдење дека Западот бил информиран за нападот врз Израел

Канал5

Британија негира дека Западот знаел за иранскиот напад над Израел

Слободен Печат

Лондон го отфрли иранското тврдење дека Западот бил информиран за нападот врз Израел

Либертас

Нетпрес Рацин Zoom Пулс24 Канал5 MakPress

Кремљ: „Русија е крајно загрижена за ситуацијата на Блискиот Исток“

Во Центар - 15.04.2024

– Кремљ денес соопшти дека Русија е „крајно загрижена“ за ситуацијата на Блискиот Исток во услови на неодамнешните тензии меѓу Иран и Израел. „Ние сме крајно загрижени поради ескалацијата на тензиите во регионот.

Песков: Русија ги повикува земјите од Блискиот Исток на воздржаност

Кумановски м.

Лавров смета дека ескалацијата на ситуацијата може да ја зголеми тензијата на Блискиот Исток

Слободен Печат

Лавров штотуку разговарал со неговиот ирански колега Хосеин Амир-Абдолахиан

Макфакс

Светските лидери со апели за воздржаност по иранскиот напад врз Израел

Канал5

Русија загрижена по иранскиот напад врз Израел, повика на воздржаност на Блискиот Исток

Слободен Печат

Русија загрижена по иранскиот напад врз Израел, повика на воздржаност на Блискиот Исток

Локално

Во Центар Пулс24 Centar MakPress Опсервер MTM Денешен Макфакс

Макрон, Шолц и Камерон повикаа Израел да не го ескалира конфликтот со Иран

МКД - 15.04.2024

Францускиот претседател Емануел Макрон, германскиот канцелар Олаф Шолц и шефот на британската дипломатија Дејвид Камерон повикаа денес Израел да избегнува понатамошно ескалирање на конфликтот со Иран, пренесуваат светските агенции.

МАКРОН, ШОЛЦ И КАМЕРОН СЕ ЗАГРИЖЕНИ: Го повикаа Израел да не ги ескалира односите со Иран

Фактор

Макрон, Шолц и Камерон го повикаа Израел да избегне натамошна ескалација на конфликтот

Нетпрес

Макрон: Мора да избегнеме ескалација на Блискиот Исток

Макфакс

Макрон: Франција ќе направи се што е во нејзина моќ за да се избегне ескалација на конфликтот меѓу Израел и Иран

Бизнис Вести

Шолц предупредува на понатамошна ескалација на Блискиот Исток

Р.С.Европа

Макрон: Нападот на Иран против Израел се заканува да го дестабилизира регионот

Макфакс

ТВ21 Нетпрес Алсат-М Centar Точка Рацин MakPress Курир

Војната на Блискиот исток засега не предизвика ценовни шокови кај горивата

24 Вести - 15.04.2024

Нападот на Иран врз Израел засега не предизвика ценовни турбуленции на горивата во Македонија. Цените на дериватите кои ги користи Регулаторна комисија за енергетика при формирањсе на финалната цена за граѓаните се стабилни.

Може ли иранскиот напад врз Израел да предизвика вртоглаво зголемување на цената на суровата нафта?

Слободен Печат

ГЕОПОЛИТИЧКИТЕ ТЕНЗИИ го поскапеа златото, нафтата се движи околу 90 долари за барел

Пари

Западни аналитичари: Иранските напади ќе ја зголемат цената на нафтата, но не за долго

Бизнис Вести

Пад на цената на нафтата по конфликтот меѓу Иран и Израел

Кумановски м.

Иранските напади ќе ја зголемат цената на нафтата, но не за долго

Курир

Иранските напади ќе ја зголемат цената на нафтата, но не за долго

Нетпрес

Телма Фактор ММС Либертас Канал5 24Инфо Рацин Н.Македонија

САД уништија 80 дронови и шест балистички ракети насочени против Израел

Независен - 15.04.2024

Американските сили, потпомогнати од ескадрони уништувачи од американската европска команда, уништија повеќе од 80 еднонасочни нападни дронови и најмалку шест балистички проектили насочени кон Израел од териториите на Иран и Јемен во изминатите два ...

Американската војска уништи 80 дронови и шест проектили лансирани од Иран и Јемен

Канал5

Американците уништиле повеќе од 80 дронови и проектили кои биле насочни кон Израел од Иран и Јемен

Макфакс

Американската војска пресретнала 80 беспилотни летала и шест проектили лансирани од Иран и Јемен кон Израел

Локално

САД уништија 80 дронови, шест проектили лансирани од Иран и Јемен

Фокус

Американската војска уништи 80 дронови и шест проектили лансирани од Иран и Јемен

Независен

САД уништија 80 дронови и шест проектили лансирани од Иран и Јемен

Сител

Либертас 24Инфо Нетпрес Курир МКД MTM 24 Вести Кумановски м.

Стано: ЕУ нема двојни стандарди кон Израел и Иран и повикува на воздржаност и деескалација

Курир - 15.04.2024

ЕУ нема двојни стандарди кон Техеран и Тел Авив и ги повикува и двете страни на воздржаност и спречување на понатамошна ескалација на состојбата, изјави денеска портпаролот на ЕК за надворешни работи и безбедносна политика Петер Стано, посочувајќи ...

Русија одби да го осуди нападот на Иран врз Израел

Кумановски м.

Захарова: Израел не ги осуди украинските напади врз Русија

МКД

Министерството за надворешни работи го осуди нападот на Иран врз Израел, иницира план за итна евакуација на македонски државјани

Lider

Светските лидери ги осудија иранските напади врз Израел

Р.С.Европа

Лидерите на ЕУ го осудија иранскиот напад врз Израел, апелираат на воздржаност и прекин на огнот

Курир

Светот не може да си дозволи уште една војна предупреди Гутереш

А1 On

Канал5 Во Центар Макфакс Либертас MakPress MakPress 4NEWS MakPress

Фалената „железна купола“ не пресретнала ниту една од хиперсоничните ракети на Иран

А1 On - 15.04.2024

По стрелањето на беспилотни летала и ракети, Иран со сигурност веќе ја знае моќта на противвоздушната одбрана на Израел. Сите седум хиперсонични ракети се покажа дека се голема опасност за Израел и дека нема засега решение за истите, зошто тие ја ...

Како Израел и неговите сојузници соборија повеќе од 300 ирански ракети и беспилотни летала

360 степени

Тајната на „Железната купола“: Моќниот одбранбен систем кој никој друг во светот го нема

Либертас

Како Израел го преживеа еден од најголемите напади: Повеќеслојната одбрана одигра клучна улога

Фактор

Тајната на „железната купола“: Погледнете како функционира (нај)моќниот одбранбен систем каков што нема ниту една друга држава во светот (ВИДЕО)

Во Центар

Никој во светот нема ваков одбранбен систем: Моќната „Железна купола“ целосно ги уништи иранските беспилотни летала

Слободен Печат

МОЌТА НА „ЖЕЛЕЗНАТА КУПОЛА“ Никој нема таков одбранбен систем како Израел

+инфо

Макфакс Опсервер Независен Алсат-М Рацин MakPress MTM Нова ТВ

Израел потрошил 1.5 милијарди долари за една ноќ за да го одбие иранскиот напад

365 - 15.04.2024

Весникот „Једиот Ахронот“ денеска цитираше поранешен израелски воен командант кој наведува дека Израел потрошил до пет милијарди шекели (околу 1,35 милијарди долари) во саботата ноќта за да се спротивстави на нападот што го започна Иран користејќи ...

Израел потроши 1,5 милијарди долари за една ноќ за да го одбие иранскиот напад

Рацин

Израел потроши 1,5 милијарди долари за една ноќ за да го одбие иранскиот напад

Бриф

Израел потроши 1,5 милијарди долари за една ноќ за да го одбие иранскиот напад

Слободен Печат

Израел потрошил околу 1,5 милијарди долари за една ноќ за да го одбие иранскиот напад

Н.Македонија

Израел потроши 1,5 милијарди долари за една ноќ за да го одбие иранскиот напад

CivilMedia

Израел потроши 1,5 милијарди долари за една ноќ за да го одбие иранскиот напад

Zoom

Канал5 ММС Пулс24 MakPress

Израелска војска: Одобрени се оперативните планови и за офанзива и за дефанзива

МКД - 14.04.2024

Портпаролот на израелските одбранбени сили, контраадмиралот Даниел Хагари, на новинарско прашање дали е договорено дали ќе одговорат на иранскиот напад, изјави: „Имаме дефанзивни и офанзивни планови, но не можам да кажам ништо повеќе од тоа.

ИДФ: Израел има оперативни планови и за офанзива и за одбрана

Вечер Прес

Заврши состанокот на израелскиот воен кабинет: „Ги одобривме плановите“

А1 On

Хагари: Израел има и дефанзивни и офанзивни планови

Курир

Израел одобри оперативни планови и за офанзивна и за одбранбена акција

Макфакс

„Имаме и дефанзивни и офанзивни планови“: Заврши состанокот на израелскиот воен кабинет

Независен

Израел одобри оперативни планови и за офанзивна и за одбранбена акција

Опсервер

Локално MTM Либертас Слободен Печат Канал5 Рацин Н.Македонија MakPress

Седумгодишното девојче повредено во иранскиот напад на Израел и натаму се бори за живот

360 степени - 14.04.2024

Единственственото лице во Израел што е тешко повредено во иранскиот напад, седумгодишно девојче, еден ден по нападот останува во критична состојба и се наоѓа во медицинскиот центар Сорока во Бершеба.

„Делови од ракета ни падна на куќа, веднаш ја однесовме во болница“: Татко на 7-годишно девојче кое беше тешко рането за време на иранскиот напад врз Израел

Скопје1

Таткото на девојчето повредено во иранскиот напад врз Израел: Дел од ракета падна врз нашата куќа, веднаш ја однесовме во болница

Либертас

Таткото на девојчето повредено во иранскиот напад врз Израел: Дел од ракета падна врз нашата куќа, веднаш ја однесовме во болница

Независен

Шрапнел падна врз нашата куќа, таа спиеше, рече таткото на повреденото дете од иранскиот напад

ММС

Таткото на девојчето повредено во иранскиот напад врз Израел: Дел од ракета падна врз нашата куќа, веднаш ја однесовме во болница

Zoom

Таткото на девојчето повредено во иранскиот напад врз Израел: Дел од ракета падна врз нашата куќа, веднаш ја однесовме во болница

Сител

Во Центар Република Пулс24 Слободен Печат MakPress

Ирак, Јордан и Либан објавија дека повторно го отвораат својот воздушен простор

Либертас - 14.04.2024

Ирак, Либан и Јордан соопштија дека повторно го отвораат својот воздушен простор, кој од синоќа беше затворен поради иранскиот напад врз Израел. Трите земји доцна синоќа најавија затворање на нивниот воздушен простор и нарушување на сообраќајот.

Јордан и Ирак повторно го отвораат воздушниот простор

Макфакс

Јордан и Израел повторно го отвораат воздушниот простор

ТВ21

Јорданската воздушна одбрана е подготвена да го собори секое иранско летало што ќе го наруши нејзиниот воздушен простор

MakPress

Јордан го затвори воздушниот простор поради нападот на Иран

MakPress

Јордан и Ирак повторно го отвораат воздушниот простор

Опсервер

Јордан и Ирак повторно го отвораат воздушниот простор

Точка

Centar Слободен Печат Курир Н.Македонија Рацин Вечер Прес MakPress

Лавров и Амир-Абдолахиан сметаат дека може да се зголеми тензијата на Блискиот Исток

24Инфо - 14.04.2024

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и неговиот ирански колега Хосеин Амир-Абдолахиан истакнаа дека ескалацијата на ситуацијата и „провокативните дејствија“ може да ја зголемат тензијата на Блискиот Исток, соопшти руското Министерство ...