TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Повторно рампа на границите кон Србија и Косово?

Deutsche Welle - 02.07.2020

Комисијата за заразни болести ќе одлучува дали ќе предложи ново затворање на границите кон двата северни соседи, откако таму почна да расте бројот на нови случаи. Во С. Македонија нови 173 случаи.

Двајца младинци и дете меѓу новозаразените Со ковид-19 во Велес

Сакам да кажам - 02.07.2020

Во текот на вчерашниот ден во Велешко се регистрирани три лица позитивни на ковид-19, а еден е оздравен, соопштија од Центарот за јавно здравје Велес. Сите случаи регистрирани неделава се млади и деца.

Во Кичево тројца новозаболени со ковид-19

Н.Македонија - 02.07.2020

Во изминатото деноноќие во Кичево се регистрирани тројца новозаболени од ковид-19, со што вкупната бројка на инфицирани со коронавирусот во општината се искачи на 38, од кои 32 се активни случаи, пет лица се излекувани, додека едно лице почина.

Рекорден број починати од Ковид 19 во земјата, за една седмица 54 новодијагностицирани во Охрид

OhridNews - 02.07.2020

Во последните 24 часа се направени 1653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи на ковид-19, од кои 10 во Охрид, информира Министерството за здравство. Бројот на новодијагностицирани со коронавирус во Охрид за една недела се зголеми за уште 54 ...

Најголем дневен број на заразени во Словенија од средината на април

Канал5 - 02.07.2020

Во Словенија во последните 24 часа се тестирани за коронавирус 1.198 лица, а потврдени се 21 нови случаи, осум повеќе од претходниот ден, потврди денеска словенечката влада. Ова е најголем број нови дневни инфекции од 16 април, кога имало 36 ...

Ќе си останеме дома сè додека бројката на новозаразени е поголема од 28

+инфо - 02.07.2020

Како може Босна и Херцеговина и Србија да се на листата земји за кои сега е дозволен влез во земјите на ЕУ, а се со полоша статистика од нас? Еве денеска само во три града - Нови Пазар, Тутин и Врање има 240 нови случаи, а тоа е помалку отколку кај ...

По Скопје, најмногу активни случаи на Ковид-19 има во Тетово и Куманово

А1 On - 02.07.2020

Бројот на активни случаи на лица заразени со коронавирус во Македонија порасна над 3.500, а освен во Скопје, каде во моментов се активни 2.010, најмногу активни случаи има во Тетово (389) и во Куманово (219), покажуваат податоците на здравствените ...

Словенија бележи рекорден број на новозаразени со коронавирус

А1 On - 02.07.2020

Од вкупно 1.198 тестови на коронавирус направени вчера во Словенија, 21 се позитивни, што е најголем број на нови инфекции за едно деноноќие од 16 април, кога беа регистрирани 36 случаи, објави новинската агенција СТА.

Бројот на заболени од корона вирусот се зголемува во сите скопски општини

еМагазин - 02.07.2020

Министерство за здравство објави дека има нови 173 заболени од корона вирусот, од кои 75 се од Скопје. Активни случаи по општини во Скопје изгледа вака: • Чаир – 422 • Аеродром – 154 • Бутел – 162 • Гази Баба – 177 • Центар – 141 • Карпош – 160 • ...

Србија: Нови 359 случаи на Ковид-19, шест лица починаа, на респиратор 81 пациент

ТВ21 - 02.07.2020

До денеска до 15 часот во Србија се регистрирани нови 359 случаи на коронавирус, и со тоа и натаму расте бројот на новозаразени кај нашиот северен сосед. Во изминатите 24 часа направени се 9.013 тестови.

Нема нов случај во Битола на ковид-19, денес 1.653 тестови-173 нови случаи

Битола Њуз - 02.07.2020

Во последните 24 часа се направени 1653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи на ковид-19, се вели во објавата на “фејс бук“ страницата на Министерството за здравство. Во Битола во последните 24 часа нема нов случај на заболен од коронавурус, ...

Најголем број новозаразени со коронавирус во Словенија од 16 април до сега

Курир - 02.07.2020

Од вкупно 1.198 тестови на коронавирус направени вчера во Словенија, 21 се позитивени, што е најголем број на нови инфекции за еден ден од 16 април, кога биле регистрирани 36 случаи, објави новинската агенција СТА.

Во земјава над 60% од случаите со Ковид-19 евидентирани во јуни

Алсат-М - 02.07.2020

Во јуни се регистрирани 62% од досегашниот биланс на заразени со Ковид-19 во Северна Македонија во извештајот за првите три месеци од пандемијата. Од 26 февруари, кога беше регистриран првиот случај, па сè до 31 мај, земјава регистрираше 2.315 ...

Ситуацијата во Србија се влошува: Нови 359 случаи на коронавирус, шест лица починаа

Слободен Печат - 02.07.2020

Во Србија денеска се регистрирани 359 позитивни случаи на Ковид-19, а во последните 24 часа починале 6 лица. Со тоа вкупниот број на позитивни случаи порасна на 15.195, додека од последниот извештај биле тестирани 9.013 лица.

Новиот позитивен на ковид-19 во кавадарци, син на претходно заболен

24 Вести - 02.07.2020

Новиот позитивен на ковид-19 во кавадарци, на возраст од 57 години, е син на претходно заболен 80-годишен кавадарчанец. Од кавадаречкиот центар за јавно здравје, потврди ја дека новозаболеното лице претходно било во изолација, заради потврдениот ...

Во БиХ нови 180 случаи на зараза со коронавирусот

Нетпрес - 02.07.2020

Во Босна и Херцеговина во последните 24 часа се регистрирани 180 нови сличаи на инфекција со коронавирусот, објавија во четвртокот заводите за јавно здравство на Федерацијата БиХ и на Републка Српска.

Двајца од заразените починале дома

Фактор - 02.07.2020

Двајца од заразените со коронавирусот починале дома, дознава Фактор од извори во Министерството за здравство. Станува збор за жена од Гостивар која одбила да биде хоспитализирана и маж од Скопје кој бил во краен стадиум на канцер.

Во Хрватска денес 81 нови заболени од корона, две лица починаа

Независен - 02.07.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се забележани 81 нови случаи на инфекција од корона вирусот, од кои најголемиот број е во Славонија. Бројот на активни случаи изнесува 647. Вкупната бројка на заразени од почетокот на епидемијата е 2.912.

Како Заев „танцуваше“ со короната: Македонија во врвот на Европа по смртност од КОВИД-19

Курир - 02.07.2020

Македонија останува на врвот во Европа по бројот на смртни случаи како последица на коронавирусот. За поголемиот дел од светот, смртноста се брои токму според бројот на починати на милион жители, само Заев и Филипче не го практикуваат тоа, затоа што ...

Словенија последните 24 часа бележи најголем број новозаразени од април

Нетпрес - 02.07.2020

Во Словенија во последното деноноќие тестирани се 1.198 лица а новиот коронавирус е потврден кај 21 лице, осум повеќе од ден претходно што е најголема бројка забележана од средината на април, соопшти во четвртокот словенечката влада.

КОРОНАВИРУС: Дури 15 починати за 24 часа

Фактор - 02.07.2020

Црн биланс имаме и денес во Македонија. Дури 15 починати и нови 173 заразени од коронавирус во земјава за 24 часа. Информацијата ја потврдуваат од Институтот за јавно здравје. Направени се 1653 тестови. Излекувани се 150 пациенти.

Бројот на заразени со коронавирусот во Индија надмина 600.000

Канал5 - 02.07.2020

Бројот на заразени со коронавирус во Индија деенска надмина 600.000, со вкупно 17.834 смртни случаи, додека властите се борат да го ограничат ширењето на пандемијата, истовремено олеснувајќи ги рестриктивните мерки, соопшти Министерството за ...

Двајцва вработени во две фабрики во Кавадарци позитивни на Корона вирус

Телма - 02.07.2020

Позитивни на корона вирус се двајца работници во две кавадарчки фабрики. Првиот е вработен во Дрекслермаер а вториот во Фени и двете фабрики кои вработуваат илјадници луѓе. Од центарот за јавно здравје во Кавадарци потврдуваат дека двајцата се со ...

МЛАДИ ВНИМАВАЈТЕ: Може да имате слаба точка за која не сте ни знаеле, короната ја напаѓа и потоа го слабее целиот ...

Фактор - 02.07.2020

И младите луѓе на возраст над 20 години можат да имаат потешка клиничка слика од коронавирусот. Може да се случи тие да не знаат дека вирусот им оштетил некој од органите и дека неговата работа е нарушена, се додека новиот вирус не го ослабне целиот ...

Нови 13 починати од КОРОНА во последните 24 часа и над 170 заразени

Пулс24 - 02.07.2020

Не стивнува епидемијата, туку се чини дека се позабрзано галопира и секој ден зема се повеќе жртви. Вчера е забележан нов неславен рекорд – 13 починати. Вкупниот број позитивни случаи во Македонија сега достигна високи 6625 ...

Најголем пораст на новозаразени од Ковид-19 во САД, повеќе од 50.000

Курир - 02.07.2020

САД поставија уште еден црн дневен рекорд за бројот на нови случаи на коронавирус, повеќе од 50.700, се наведува во најновиот извештај на Универзитетот Џонс Хопкинс. Најголем пораст на заразени има во јужниот и западниот дел на земјата, каде земјите ...

Расте бројот на заразени во БиХ – денеска 180

Независен - 02.07.2020

Во последните 24 часа во Федерацијата Босна и Херцеговина регистрирани се 122 новозаразени со корона вирус, покажуваат податоците од Заводот за јавно здравје. Тестирани се 1.447 примероци денеска, а вкупно од почетокот на епидемијата 57.176, додека ...

Во Русија за еден ден се регистрирани 6.760 заразени со Ковид-19

Фокус - 02.07.2020

Во Русија во изминатите 24 часа се регистрирани 6.760 новозаразени со вирусот Ковид-19, со што вкупниот број изнесува 661.165. Во изминатите 24 часа починаа 147 луѓе, а од почетокот на пандемијата во Русија како последица на корона вирусот починаа ...

Во Русија над 6,5 илјади новозаразени со коронавирус

Канал5 - 02.07.2020

Русија објави нови податоци за бројот на починати и нови случаи на коронавирус. Денеска се пријавени 6.760 нови случаи, со што е надминат бројот на 660.000 случаи на инфекција од почетокот на пандемијата. Сега тој број е 661.165.

Нов црн рекорд: Од Ковид за 24 часа починаа 15 лица

Expres - 02.07.2020

Нови 173 заболени од ковид-19 и 15 починати во последните 24 часа се регистрирани во Институтот за јавно здравје на РМ, потврдија од Институтот. Претходно медиуми јавија за 13 ...

Во Словенија 21 новозаболен, најголем дневен раст од средината на април

Макфакс - 02.07.2020

Во Словенија во последните 24 часа се тестирани за коронавирус 1.198 лица, а потврдени се 21 нов случај на инфекција, осум повеќе од претходниот ден, потврди словенечката влада во четвртокот.

Македонија втора во Европа по смртност од коронавирусот

Сител - 02.07.2020

Македонија останува на врвот во Европа по бројот на смртни случаи како последица на коронавирусот. Според последната статистика од вчера само во Велика Британија има поголем број на починати лица на еден милион жители.

Во Русија за еден ден преку 6,5 илјади заразени од Ковид-19

Независен - 02.07.2020

Медицинари ги облекуваат заштитните скафандери пред да влезат во „црвената зона“ во болница во Москва каде што се третираат боолни од корона вирусот Во Русија денеска се пријавени 6.760 новозаразени со вирусот Ковид-19, со што вкупниот број изнесува ...

СЗО: Критична ситуација со Ковид-19 на Блискиот Исток

Опсервер - 02.07.2020

Женева, 2 јули 2020 () – Блискоисточните земји достигнале „критичен праг“ во одговорот на пандемијата на новиот коронавирус, откако мерките за карантин постепено се ублажени со отворање на границите, соопшти Светската здравствена организација (СЗО).

Во Русија за еден ден преку 6,5 илјади заразени од Ковид-19

Сител - 02.07.2020

Во Русија денеска се пријавено 6.760 нови случаи на Ковид-19 со што вкупниот број се искачи на 661.165. Во изминатите 24 часа починаа 147 луѓе, а од почетокот на пандемијата во Русија како последица на коронавирусот починаа 9.683 ...

Во Русија за едно деноноќие над 6,5 илјади заразени од ковид-19

+инфо - 02.07.2020

Во Русија денеска се пријавени 6.760 новозаразени со вирусот ковид-19, со што вкупниот број изнесува 661.165. Во изминатите 24 часа починаа 147 луѓе, а од почетокот на пандемијата во Русија како последица на коронавирусот починаа 9.683 ...

Шестмина новозаразени од ковид-19 во Прилеп

Н.Македонија - 02.07.2020

Шест новозаразени лица од ковид-19 се регистрирани во Прилеп во изминатите 24 часа. Од Центарот за јавно здравје Прилеп информираат дека станува збор за контакти на веќе потврдени позитивни случаи, од познати кластери.

Повеќе од 50.000 новозаболени од коронавирус за 24 часа во САД

Макфакс - 02.07.2020

Во САД во изминатите 24 часа се пријавени најмалку 52.898 новозаболени, што е најголем број од почетокот на пандемијата, покажуваат податоците објавени од универзитетот „Џон Хопкинс“. По овие нови случаи на инфекција, вкупниот број случаи на ...

Маж вработен во ФЕНИ позитивен на Ковид-19 во Кавадарци

Фокус - 02.07.2020

Маж на возраст од 57 години е новиот регистриран случај на корона вирус во Кавадарци. Лицето е син на пациент кој пред пет дена беше регистриран како позитивен, па поради тоа бил земен брис.

Во Русија над 6.500 новозаразени

Макфакс - 02.07.2020

Русија ги објави новите податоци за бројот на починати и заразени од коронавирус. Денеска се пријавени 6.760 нови случаи, со што е надмината бројката од 660.000 случаи на инфекција од почетокот на пандемијата. Сега тој број е 661.165.

Во САД рекордни над 50.000 заразени од коронавирус во еден ден

Канал5 - 02.07.2020

Во Соединетите држави, во изминатите 24 часа се пријавени најмалку 52.898 нови инфекции, што е најголем број од почетокот на пандемијата, покажуваат податоците објавени од универзитетот „Џон Хопкинс“.

Зошто фабриките за месо се жаришта на ковид-19?

Н.Македонија - 02.07.2020

Рестрикциите поради ковид-19 нарушија голем број животно важни сектори, меѓу кои и прехранбената индустрија на глобално ниво. Изминатиот период светската јавност беше сведок на информации и вести од ударот на пандемијата во прехранбената индустрија, ...

Над 600 илјади заразени со коронавирус во Индија

Опсервер - 02.07.2020

Њу Делхи, 2 јули 2020 () – Бројот на потврдени случаи на коронавирус во Индија надмина 600.000 откако здравствените власти соопштија за нови 19.114 заразени во изминатите 24 часа. До денеска, во Индија се регистрирани 604.641 заразени лица, од кои ...

Во кавадаречките индустриски гиганти ФЕНИ и „Дрекслер маер“ први позитивни на КОВИД-19

Фактор - 02.07.2020

Двајца работници во две фабрики кои вработуваат илјадници луѓе во Кавадарци, се позитивни на коронавирусот. Оваа информација за Фактор ја потврдија и од Центарот за јавно здравје на Кавадрци, како и од Општината, од каде уверуваат дека сега нема ...

Во Кина повторно нови случаи на коронавирус

Макфакс - 02.07.2020

Во Кина се регистрирани три нови случаи на коронавирус, од кои два се увезени од странство, соопшти денеска кинеската Здравствена комисија. Сепак, добра вест е што не се пријавени нови смртни случаи, пренесува АП.

Повеќето луѓе заразени со коронавирус не го шират. Зошто само мал дел заразуваат многу нови?

Факултети - 02.07.2020

По една роденденска забава во Тексас на 30 мај, еден човек наводно заразил со коронавирус 17 члена на неговата фамилија. Читајќи вакви вести, можеби ќе помислите дека вирусот е пожар кој инстантно предизвикува епидемија каде и да се појави.

30,3% од заразените со Ковид-19 во Македонија без симптоми, 66,2% имале контакт со потврден случај

еМагазин - 02.07.2020

Податоците на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) покажуваат дека 30,3% од заразените со Ковид-19 во Македонија се без симптоми. “Од случаите кои се епидемиолошки истражени (n=5.956; 95,9%), кај 1.805 или 30,3% од дијагностицираните лица не се ...

Штип и Ресен имаат најмногу заразени со Ковид-19 на 100 илјади жители

еМагазин - 02.07.2020

Податоците на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), заклучно со 28. јуни, покажуваат дека најмногу заразени со Ковид-19 на 100 илјади жители имаат Штип и Ресен. “Највисока кумулативна инциденца на 100.000 жители се регистрира во Штип со 626,5 заболени ...

ПРИКАЗНА СО СРЕЌЕН КРАЈ: По борбата со карцином забременила, а пред породувањето се заразила со Covid-19 – бебето ...

Pedijatar.mk - 02.07.2020

Кејт се заразила со коронавирус во последните недели од бременоста, а вирусот го добила од сопругот. Развила симптоми по неколку дена и кренала висока температура две недели пред породувањето К ејт се заразила во последните недели од бременоста, а ...

Се повеќе млади луѓе се заразуваат со коронавирус: Тоа може да стане голем проблем до есен, предупредуваат експертите

Pedijatar.mk - 02.07.2020

Многу експерти се загрижени за потенцијалното поклопување на порастот на бројот на заразени лица меѓу помладите, понекогаш асимптоматски, но заразни луѓе, и почетокот на сезоната на грип со првите студени денови Л етото не го донесе очекуваното ...