TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Затворен јавниот превоз во Вухан, 17 луѓе починаа од вирусот

МКД - 22.01.2020

Вухан, кинескиот град со скоро девет милиони луѓе, привремено ќе го затвори јавниот превоз поради епидемијата на вирус. На оние што живеат во градот им било речено да не го напуштаат, а аеродромот и железничките станици ќе бидат затворени за ...

Кина ќе го суспендира целиот јавен транспорт во Вухан во обид да го спречи ширењето на епидемијата

Телма - 22.01.2020

Вухан, кинескиот град од речиси 9 милиони жители, привремено ќе го запре целиот систем за јавен транспорт заради ширењето на опасната епидемија коронавирус. На 8,9-те милиони жители на овој град им беше кажано да не заминуваат од градот.

Деветмилионскиот Вухан во сообраќаен карантин заради коронавирусот, жителите советувани да не го напуштаат градот

+инфо - 22.01.2020

Во прекин е автобускиот, подземниот, траектниот и меѓуградскиот сообраќај, а аеродромот и железничката станица ќе бидат затворени за сите патници во заминување од утре, 23 јануари, во 10 часот по локално време.

Кинескиот град од каде тргна мистериознито вирус , го забрани јавниот сообраќај (ВИДЕО)

Канал5 - 22.01.2020

Вухан, кинески град со скоро девет милиони луѓе, привремено го затвори јавниот превоз поради појавата на корона вирусот. На оние што живеат во градот им било речено да не заминуваат, а аеродромот и железничките станици ќе бидат затворени за ...

Кина го затвора Вухан поради опасност од ширење на коронавирусот

Слободен Печат - 22.01.2020

Според последните информации, заразени се повеќе од 540 луѓе, а 17 умреа. Во кинескиот град Вухан се затвораат сите сообаќајни и транспортни мрежи, а властите апелираат до граѓаните да не го напуштаат градот.

Кинескиот град Вухан во изолација поради корона вирусот, сите транспортни мрежи ќе бидат затворени

Макфакс - 22.01.2020

Сите кинески сообраќајни и транспортни мрежи ќе бидат затворени во кинескиот град Вухан, во кој се забележани првите случаи на новиот корона вирус, а на граѓаните им е советувано да не го напуштат градот, јавуваат денеска државните медиуми.

За еден ден двојно зголемен бројот на починати од коронавирус во Кина

Телма - 22.01.2020

Кинеските власти апелираа до своите граѓани да не патуваат кон и надвор од градот Вухан, кој е во центарот на епидемијата на коронавирусот, кој досега усмрти 17 луѓе. Истовремено, до жителите на градот од 8,9 милиони луѓе се апелира да ги ...

На скопскиот аеродром информативен материјал за кинескиот вирус корона

Алсат-М - 22.01.2020

Околу 450 луѓе се заразени од вирусот корона кој се појави во еден кинески град. Веќе починаа девет лица. Освен во Кина, вирусот се рашири и во Северна Кореја, Тајланд и во Америка. Кинеските здравствени власти ги повикаа граѓаните да не одат и да ...

Забрана за жителите на Вухан да го напуштаат градот по зголемениот број мртви од коронавирусот

Нетпрес - 22.01.2020

Кинеските власти воведуваат привремена забрана за жителите на градот Вухан да го напуштаат градот поради ширењето на новиот вид коронавирус, откако претходно во средата беше објавено дека бројот на починатите од вопсление на белите дробови како ...

Бројот на жртви на корона вирусот се зголеми на 17, над 500 лица се заболени

Макфакс - 22.01.2020

Бројот на жртви на новиот корона вирус се зголеми на 17 лица, додека бројот на заболени се искачи на 540, соопштија властите во Кина. Изворот на вирусот се верува дека е сличен на грип од животинско потекло, а Светската здравствена организација се ...

Диви животни се најверојатните причинители на заразата со коронавирусот , што од Кина се шири низ светот

Канал5 - 22.01.2020

Новиот вид коронавирус од кој досега загинаа деветмина и се заразени стотици луѓе веројатно се раширил преку нелегалната трговија со диви животни, тврдат кинески научници, пренесоа агенциите.

Кои се симптомите на корона вирусот?

Тера - 22.01.2020

Нема потреба за ригорозни мерки околу смртоносниот корона вирус од кој во Кина досега починаа 9 лица, а околу 500 се заразени, заклучи денеска Комисијата за заразни болести. Според епидемиолозите, засега не треба да биде во функција термалната ...

Боксерските квалификации за ОИ во Кина откажани поради опасниот вирус

SportMedia - 22.01.2020

Боскерскиот квалификациски турнир за пласман на Олимписките игри во Токио, кои требаше да се одржат идниот месец во Кина се откажани поради епидемијата на корона вирусот. Како што пренесува јапонската агенција Кјодо, организаторите на турнирот ...

ЕУ: Зголемено нивото на ризик од зараза од кинескиот коронавирус, три аеродроми имаат директни летови до жариштето на ...

+инфо - 22.01.2020

Британските власти најавија дека ќе одвојат посебна изолирана просторија каде ќе може да пристигнуваат авионите од Вухан, медицински тим ќе биде задолжен да ги контролира патниците кога ќе пристигнат.

За последните 24 часа двојно повеќе починати од коронавирусот во Кина

ТВ21 - 22.01.2020

Бројот на смртни случаи поврзани со новиот тип на коронавирус во Кина се зголеми на 17, речиси двојно повеќе во последните 24 часа, истакнаа денеска официјални лица од кинеската провинција Хубеи, јави ДПА.

Микиќ: Мал е ризикот за ширење на корона вирусот во Македонија

А1 On - 22.01.2020

Информативните летоци ќе бидат превентивна мерка во Македонија да не се рашири смртоносниот корона вирус. Доктор Владимир Микиќ од Институтот за јавно здравје вели дека патниците кои од Кина ќе влезат во државата, ќе добијат инфмормации што да ...

Институт за јавно здравје: Нема потреба од паника и посебни мерки во врска со корона вирусот

Канал5 - 22.01.2020

Светската здравствена организација денеска одлучува дали ќе прогласи вонредна состојба на меѓународно ниво, откако мистериозниот корона вирус продолжи да зема нови жртви и излезе од границите на Азија..

Мистериозниот корона вирус веројатно почнал од диво животно

Макфакс - 22.01.2020

Новиот вид корона вирус, од кој досега починаа девет, а заразени се стотици луѓе, веројатно се проширил преку нелегална трговија со животински свет, тврдат кинески научници, а пренесоа новинските агенции.

Микиќ: Нема потреба од паника и воведување посебни мерки во врска со новиот корона вирус

24Инфо - 22.01.2020

Нема потреба од паника и воведување посебни мерки во државава во врска со новиот корона вирус, што се појави во кинескиот град Вухан, а заразени се регистрирани и во други земји. Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство, која се ...

Кина предупреди дека вирусот може да мутира и да се рашири

МКД - 22.01.2020

Новиот вирус од кој починаа девет лица, а се заразени стотици и стигна до Соединетите Американски Држави, може да мутира и да се рашири, предупреди денес Кина, а властите се борат да го спречат ширењето на болеста за време на масовното патување по ...

Вухан ги покани експертите од СЗО да помогнат во борбата против новиот корона вирус

Макфакс - 22.01.2020

Администрацијата на градот Вухан и кинеските власти ги поканија експертите од Светската здравствена организација (СЗО) да помогнат во борбата против ширењето на новиот корона вирус 2019-нКоВ, изјави заменик-шефот на кинеската Национална здравствена ...

Што треба да се знае за Корона вирусот?

Deutsche Welle - 22.01.2020

Светската здравствена организација за денеска закажа кризен самит поради корона-вирусот. Каде досега се јавија случаи на зараза, како се пренесува вирусот и кои заштитни мерки имаат смисла? Колку брзо се шири новата зараза? До денеска има 9 ...

Во Хонгконг потврден првиот случај на корона вирусот

А1 On - 22.01.2020

Првиот случај на маж заразен со новиот корона вирус е потврден во Хонгконг, јавија локалните медиуми. Претходно денеска, прв случај беше потврден и во кинескиот специјален административен регион Макао.

Кина: Новиот вирус се адаптира и мутира

Телма - 22.01.2020

Здравствените власти на Кина соопштија дека новиот вирус од којшто починаа девет луѓе, се адаптира и мутира и дека значително ја отежнува контролата врз епидемијата. Некои експерти велат дека вирусот не е толку смртоносен како другите облици на ...

Девет починати И 440 заразени од новиот вирус, прв случај пријавен И во САД

Сакам да кажам - 22.01.2020

Бројката починати од новиот вид корона вирус откриен во Кина се зголеми на девет, а повеќе од 440 лица се заразени, објавија државните медиуми. Пациенти со овој вирус се регистрирани во 13 кинески провинции, откако тој пред нова година првпат се ...

Поради короновирусот Кина предупреди да не се патува во Вухан

Р.С.Европа - 22.01.2020

Кинеските власти ги предупредија луѓето да не патуваат во и од Вухан, градот во кој изби епидемијата на короновирусот. Кинеската здравствена комисија соопшти дека 440 луѓе во 13 провинции биле заразени од новиот респираторен и смртоносен вирус од ...

Како треба светот да се подготви за смртоносната закана од Вухан?

Н.Македонија - 22.01.2020

Новооткриениот коронавирус од Вухан, Кина, се прошири и стигна до Вашингтон. Со мутирање на вирусот бројот на заболени во Азија бргу се зголемува. Затоа се поставува прашањето како треба да се подготвиме и да одговориме на заканата? Кога станува ...

Коронавирусот се пренесува од човек на човек, треба ли да се плашиме?

Н.Македонија - 22.01.2020

Кинеските власти потврдија дека се регистрирани првите случаи на пренесување на мистериозниот коронавирус од човек на човек, со што дополнително се зголемија стравувањата за опасноста од голема епидемија, додека милиони Кинези почнаа со патувањата ...

Од Кина до САД: Дали вирусот корона е нова глобална закана?

Алфа - 22.01.2020

Новиот корона вирус незапирливо се шири – зема 9 животи , заразени се повеќе од 440 луѓе.Заболените пациенти идентификувани се во 13 кинески провинции, информираат здравствените власти. Новиот коронавирус, кој предизвикува пневмонија, се пренесува ...

Кинезите со предупредување: Не патувајте во Вухан

Точка - 22.01.2020

Кинеските власти ги предупредија луѓето да не патуваат во Вухан, град кој стана центар на ширењето на новиот вирус кој досега уби девет лица. Сите луѓе кои што живеат во градот кој инаку има популација од 11 милиони жители се предупредени да ги ...

Кина објави дека новиот вирус мутира

Р.С.Европа - 22.01.2020

Кинеската здравствена комисија соопшти дека 440 луѓе во 13 провинции биле заразени од новиот респираторен и смртоносен вирус од кои деветмина починале. Се прецизира дека сепак досега немало доказ оти вирусот брзо се шири.

Од Кина до САД: Дали коронавирусот е нова глобална закана?

360 степени - 22.01.2020

Откако се потврди дека коронавирусот од Кина се пренесува од човек на човек, се адаптира и мутира, а почна да се шири и во САД, „црвен аларм” вклучи Светската здравствена организација. На вонреден состанок можно е да биде прогласена меѓународна ...

Можно ли е новиот кинески корона вирус да стане глобална епидемија?

24Инфо - 22.01.2020

Она што започна во средината на декември како мистериозно респираторно заболување во Кина, сега уби најмалку шест лица, заболеа стотици повеќе и се шири во други земји, вклучувајќи ги и САД.

Состанок на Одоборот за итни случаи во СЗО поради ширењето на коронавирусот

Опсервер - 22.01.2020

– Светската здравствена организација денеска ќе одржи состанок на Стручниот одбор за управување со итни случаи, за да процени дали епидемијата на коронавирусот во Кина е вонредна состојба на меѓународно ниво.

Коронавирусот мутира, излегува ли од контрола? Трамп вели имаме план

Скопје1 - 22.01.2020

Здравствените власти на Кина денеска потврдија дека коронавирусот мутира, почнува многу побрзо да се шири, а тоа создава сериозни потешкотии епидемијата да се стави под контрола. Засега во Кина најмногу случаи се забележани во градот Вухан, а се ...

Кина: Потврдени 440 нови случаи на коронавирусот, деветмина починати

Локално - 22.01.2020

Кинеската државна комисија за здравство денеска соопшти дека заклучно со вчерашниот ден потврдени се 440 нови случаи на инфекција со коронавирус во 13 кинески провинции. Потврдени се девет смртни случаи и има докази за дека се пренесува со дишење од ...

Опасниот коронавирус од Кина стигна до САД

Expres - 22.01.2020

Починати 9 лица , заразени повеќе од 440 луѓе е билансот на ширењето на смртоносниот коронавирус кој веќе е идентификуван кај пациенти во 13 кинески провинции. Аларм плус е што заболени веќе се откриени во САД , Тајван, Филипини, Тајланд, Јапонија, ...

Вирусот незапирливо се шири: „Тој се шири преку респираторниот систем и постои можност за мутација“

Точка - 22.01.2020

Бројот на заразени луѓе од новиот тип на каровирус кој се појави во Кина пораснал на 440, а девет луѓе починале, соопштиле денес од кинеската здравствена организација. Заразените пациенти идентификувани се во 13 кинески провинции, изјавил директорот ...

Седум клучни работи кои треба да ги знаете за мистериозниот коронавирус поради кој светот е на готовс

Фактор - 22.01.2020

Новиот кинески коронавирус, роднина на вирусот САРС, зарази повеќе од 200 луѓе откако епидемијата започна во декември во градот Вухан, Кина. Научникот Лео Пан, кој прв го препозна вирусот, верува дека за прв пат се појавил кај животни и се раширил ...

Кинеските власти предупредија да не се патува во Вухан и да не се напушта градот

Курир - 22.01.2020

Кинеските власти ги предупредија денеска граѓаните да не патуваат во Вухан, а оние кои се веќе таму да не го напуштаат овој деветмилионски град, од кадешто почна забрзано да се шири новиот корона вирус.

Што е Корона: Вирус кој брзо се адаптира и мутира, и тешко се држи под контрола

Република - 22.01.2020

Новиот вирус, од кој досега живот загубија девет лица во Кина, може да се адаптира и да мутира, и поради тоа е тешко да се држи под контрола епидемијата. Во обид да се анализара ситуацијата и да се прогласи „вонредна состојба во светот“, Светската ...

Потврден првиот случај со корона вирус во САД

Нова ТВ - 21.01.2020

Едно лице во државата Вашингтон е заразено со корона вирусот Вухан. Тоа е првиот потврден случај во Соединетите американски држави заболен од мистериозна респираторна инфекција од која во Кина починаа шест лица и заболеа над 300 луѓе, објави Њујорк ...

Смртоносниот вирус од Кина стигна и во САД

Канал5 - 21.01.2020

Вирусот, што предизвикува мистериозно респираторно заболување, а кое неодамна беше откриено во Кина, се прошири и надвор од азискиот континент. „Њујорк Тајмс“ пренесува дека првиот случај на коронавирус денеска е потврден во САД.

Кинезите ги скенираат патниците во авионите поради смртоносниот вирус (ВИДЕО)

Канал5 - 21.01.2020

Во Кина се потврдени скоро 300 случаи заразени со опасниот нов вирус кој предизвикува тешка пневмонија, од кои 6 лица веќе починале. Откриено е дека вирусот започнал да се пренесува од човек на човек, а најмалку 15 здравствени работници биле ...

Се шири короновирусот во Кина, шест починати и 300 инфицирани

Телма - 21.01.2020

Кинеските челници ги предупредија вработените во администрацијата да не го прикриваат ширењето на короновирусот, кој инфицираше 300 луѓе. Секој кој ќе сокрие нов случај ќе биде ставен на ѕидот на срамот за цел живот, предупреди политичкото тело за ...

Снимки од дополнителните контроли на аеродромите низ Кина поради коронавирусот

Слободен Печат - 21.01.2020

Досега забележани се над 250 случаи на заразени со коронавирусот, а шестмина умреа. Поради се поголемиот број заразени со новиот коронавирус на аеродромите ширум светот воведени се дополнителни контроли за да се пронајдат евентуалните заразени.

Филмски сцени во авион во Кина: Лекари со заштитни одела ги контролираат патниците

Press24 - 21.01.2020

Поради се поголем број од заразени со новиот коронавирус на аеродромите во Кина, но и во неколку други земји, воведени се досадти контроли на аеродромите. Патниците што одат во или од Вухан, градот во центарот на епидемијата, минуваат низ детални ...

Корона вирусот може да се пренесува меѓу луѓе потврдија кинеските здравствени власти

Глас на Америка - 21.01.2020

Кинеските експерти за здравство потврдија дека новиот коронавирус, кој досега уби четири лица, е заразен, што предизвикува стравување дека вирусот би можел брзо да се шири кај луѓето. Националната здравствена комисија на Кина соопшти дека вирусот, ...

Прв случај на новиот коронавирус во Тајван

Фокус - 21.01.2020

Тајван денеска соопшти дека го регистрирал првиот случај на новиот коронавирус, пренесоа светските агенции. Заболувањето е дијагностицирано кај 55-годишна Тајванка, која вчера се вратила од кинескиот град Вухан, каде заразата беше откриена првпат во ...