TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СЗО: Потребни се повеќе информации за вакцините од Астра Зенека и Оксфорд

Локално - 27.11.2020

Водечката научничла на Светската здравствена организација изјавила дека се потребни повеќе информации за да се утврди влијанието на вакцините против коронавирус, кои ги развија британската лабораторија Астра Зенека и Универзитетот во Оксфорд.

Хакери од Северна Кореја нападнале произведувачи на вакцина против ковид-19

+инфо - 27.11.2020

Хакерите се претставиле како рекрутери од LinkedIn и WhatsApp и нуделе работа. Потоа, тие испраќале документи со описот на работните задачи, во кои се наоѓала штетна програма за добивање пристап до компјутерот.

Хакери од Северна Кореја се обиделе да ја нападнат АстраЗенека, компанијата што развива вакцина против коронавирусот

А1 On - 27.11.2020

Хакери од Северна Кореја се обиделе да продрат во компјутерскиот систем на британската фирма АстраЗенека, која разработува една од вакцините против коронавирусот, јавија денеска некои американски медиуми.

Тешко се доаѓа до вакцини за сезонски грип

24 Вести - 27.11.2020

Хронично болни и пензионери, кои спаѓаат во најризичната група се уште не примиле вакцина против сезонскиот грип. Среде ноември, во ек на епидемија, но и сезона на настинки и вирози, граѓаните и натаму не можат да дојдат до термини.

СЗО: Вакцината ќе ни овозможи контрола врз вирусот

24 Вести - 27.11.2020

Вакцината ќе ни овозможи контрола врз вирусот но се дотогаш мораме да ги следиме здравствените препораки, вели Мајк Рајан, еден до главните експерти на светската здравствена организација во битката против пандемијата на коронавирусот.

Дер Лајен: ЕУ обезбеди 2 милијарди вакцини против Ковид-19, вакцини ќе има и за граѓаните од Западен Балкан

Сител - 27.11.2020

Европската унија обезбеди две милијарди дози вакцини против коронавирусот на Модерна. Претседателката на Европската комисија соопшти дека вакцини ќе има и за државите во Западен Балкан и дел од Африка.

ЕУ добива две милијарди вакцини, ќе има и за Западен Балкан и за Африка

Телма - 27.11.2020

Европската унија ќе добие околу две милијарди дози вакцини против коронавирусот, соопшти денеска претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен. За време на видеоконференцијата со австрискиот канцелар Себастијан Курц, таа рече дека тоа ...

Хакери од Северна Кореја се обиделе да упаднат во системите на производител на вакцина

Скопје1 - 27.11.2020

Осомничени севернокорејски хакери се обиделе да упаднат во системите на британскиот производител на лекови „AstraZeneca“ во последните неколку недели, изјавија два извори за Ројтерс. Ова се случува бидејќи компанијата се натпреварува да ја спроведе ...

Хакери од Северна Кореја се обиделе да упаднат во системите на производител на вакцина

Акцент - 27.11.2020

Осомничени севернокорејски хакери се обиделе да упаднат во системите на британскиот производител на лекови „AstraZeneca“ во последните неколку недели, изјавија два извори за Ројтерс. Ова се случува бидејќи компанијата се натпреварува да ја спроведе ...

И за вакцината за ковид-19 се поделивме, едни со Русите, други со Американците

Слободен Печат - 27.11.2020

Додека светот е во очекување на вакцината против Ковид-19, граѓаните во Македонија се двоумат дали треба да се вакцинираат или не. Во земјава треба да пристигнат 400.000 дози од вакцината, но мислењата за тоа дали ќе биде квалитетна или не се ...

АстраЗенека ќе прави уште едно тестирање на вакцината против ковид-19 пред да ја дистрибуира

Глас на Америка - 27.11.2020

ВАШИНГТОН — Британскиот фармацевтски производител АстраЗенека соработува со владините регулатори во истрагата за грешка при производството на експерименталната вакцина против ковид-19. Компанијата АстраЗенека и Универзитетот Оксфорд признаа дека ...

ОФИЦИЈАЛНО: Британските власти побараа проценка на оксфордската вакцина

Локално - 27.11.2020

Британските власти официјално побараа од властите да ја проценат вакцината развиена од „АстраЗенека“ и Универзитетот во Оксфорд за да утврдат дали ги исполнува сите безбедносни стандарди, а компанијата објави дека може да спроведе уште еден глобален ...

Вакцина за грип нема ни за лек!

Слободен Печат - 27.11.2020

Наместо да се вакцинираат против сезонски грип навремено и сезоната на инфлуенца да ја поминат со мирна глава, граѓаните со хронични болести мака мачат да дојдат до термин. Матичните лекари се расправаат со пациентите кои ги притискаат да им најдат ...

Германија има посебна стратегија за вакцинирање против корона

Deutsche Welle - 27.11.2020

Вакцинирање на граѓаните во цела земја е огромен предизвик. Во Германија се' уште нема дозвола за вакцина против коронавирусот, но забрзано се работи на критериумите на распределба и логистиката.

Џенрик: Нема причина за загриженост за вакцината на „Астра зенека“

Макфакс - 27.11.2020

Британскиот министер за локални заедници, Роберт Џенрик, изјави дека нема причина за загриженост поради податоците за ефективноста на потенцијалната вакцина од Универзитетот Оксфорд и компанијата „АстраЗенека“.

Џенрик: Нема причина за загриженост околу вакцината на АстраЗенека

+инфо - 27.11.2020

Британскиот министер за локални заедници Роберт Џенрик денеска изјави дека нема причина за загриженост поради податоците за ефикасноста на потенцијалната вакцина на Универзитетот Оксфорд и компанијата АстраЗенека.

Астразенека се подготвува за ново тестирање на вакцините

Локално - 27.11.2020

Ситуацијата во врска со вакцината против ковид 19 што ја развива „Астразенека“ е генерално охрабрувачка, иако ќе биде потребно ново тестирање, изјави денеска претседателот на компанијата во Франција, Оливер Натаф.

3 СЦЕНАРИЈА ВО БОРБА ПРОТИВ КОРОНАТА: Кога ќе го победиме вирусот?

Локално - 27.11.2020

За конечно да се запре пандемијата на коронавирус, која однесе над 1,4 милиони животи ширум светот за помалку од една година, потребно е да се вакцинираат 75 до 80 отсто од светската популација.

Познати фаворитите во трката за вакцина против Ковид-19

Кумановски м. - 27.11.2020

Позитивните резултати од завршните испитувања на неколку кандидати ја поттикнаа надежта дека набрзо ќе заврши пандемијата. Десетици „стартап“компании до фармацевтски гиганти се натпреваруваат да произведат безбедна и ефикасна вакцина против ...

„Астра зенека“ заплеткана во виорот на процентите и неодговорените прашања

Н.Македонија - 27.11.2020

Фармацевтската компанија „Астра зенека“ се противи на прашањата за квалитетот на тестирањето на вакцината против ковид-19, кои ги поставуваат експертите, пишува „Политико“. Гласноговорник на „Астра зенека“ вчера истакна дека тестирањата на вакцината ...

Портпарол на АстраЗенека: Соработуваме во истрагата за помали дози

Кумановски м. - 27.11.2020

АстраЗенека соопшти дека соработува со регулаторите во истрагата за давање помала доза на вакцина против коронавирус, бидејќи резултатите беа подобри кај испитаниците кои добиле помала количина вакцина отколку целосна доза, изјави портпарол на ...

Поради грешка, вакцината на АстраЗенека доведена во прашање

Кумановски м. - 26.11.2020

АстраЗенека и Универзитетот Оксфорд признаа дека настанала грешка при тестирање на вакцината за коронавирусот, што предизвика многу прашања во врска со првичните резултати што ги објавија.

Поради грешка, вакцината на АстраЗенека доведена во прашање

ТВ21 - 26.11.2020

АстраЗенека и Универзитетот Оксфорд признаа дека настанала грешка при тестирање на вакцината за коронавирусот, што предизвика многу прашања во врска со првичните резултати што ги објавија.

Поради грешка, вакцината на АстраЗенека доведена во прашање

Либертас - 26.11.2020

АстраЗенека и Универзитетот Оксфорд признаа дека настанала грешка при тестирање на вакцината за коронавирусот, што предизвика многу прашања во врска со првичните резултати што ги објавија.

Поради грешка, вакцината на АстраЗенека доведена во прашање

А1 On - 26.11.2020

АстраЗенека и Универзитетот Оксфорд признаа дека настанала грешка при тестирање на вакцината за коронавирусот, што предизвика многу прашања во врска со првичните резултати што ги објавија.

Поради грешка, вакцината на AstraZeneca доведена во прашање

Кајгана - 26.11.2020

AstraZeneca и Универзитетот Оксфорд признаа дека настанала грешка при тестирање на вакцината за коронавирусот, што предизвика многу прашања во врска со првичните резултати што ги објавија.

Поради грешка, вакцината на АстраЗенека доведена во прашање

Курир - 26.11.2020

АстраЗенека и Универзитетот Оксфорд признаа дека настанала грешка при тестирање на вакцината за коронавирусот, што предизвика многу прашања во врска со првичните резултати што ги објавија.

Поради грешка, вакцината на АстраЗенека доведена во прашање

Фокус - 26.11.2020

АстраЗенека и Универзитетот Оксфорд признаа дека настанала грешка при тестирање на вакцината за коронавирусот, што предизвика многу прашања во врска со првичните резултати што ги објавија.

Поради грешка, вакцината на АстраЗенека доведена во прашање

Независен - 26.11.2020

АстраЗенека и Универзитетот Оксфорд признаа дека настанала грешка при тестирање на вакцината за коронавирусот, што предизвика многу прашања во врска со првичните резултати што ги објавија.

Збунувачки резултати од испитувањата на вакцината на Оксфорд и „АстраЗенека“: Нецела доза со поголем ефект од две цели

Слободен Печат - 26.11.2020

Компанијата „АстраЗенека“ и Универзитетот Оксфорд признаа грешка при тестирање на вакцината за коронавирусот, што предизвика многу прашања во врска со првичните резултати што ги објавија .

Поради грешка, вакцината на АстраЗенека доведена во прашање

Вечер Прес - 26.11.2020

АстраЗенека и Универзитетот Оксфорд признаа дека настанала грешка при тестирање на вакцината за коронавирусот, што предизвика многу прашања во врска со првичните резултати што ги објавија.

Вакцината на „Астра зенека“ доведена во прашање поради грешка при тестирањето

Centar - 26.11.2020

Компанијата „Астра зенека“ и Универзитетот „Оксфорд“ признаа дека настанала грешка при тестирањето на вакцината против коронавирусот, што иницира многу прашања во врска со прелиминарните резултати што ги објавиле.

Поради грешка, вакцината на АстраЗенека доведена во прашање

MakPress - 26.11.2020

АстраЗенека и Универзитетот Оксфорд признаа дека настанала грешка при тестирање на вакцината за коронавирусот, што предизвика многу прашања во врска со првичните резултати што ги објавија.

Поради грешка, вакцината на AstraZeneca доведена во прашање

USB - 26.11.2020

AstraZeneca и Универзитетот Оксфорд признаа дека настанала грешка при тестирање на вакцината за коронавирусот, што предизвика многу прашања во врска со првичните резултати што ги објавија.

АстраЗенека најави дополнително тестирање на вакцината против Ковид-19

Курир - 26.11.2020

Британската компанија АстраЗенека најави дека ќе направи дополнителни тестови ширум светот за да ја процени ефикасноста на вакцината против Ковид-19, изјави денеска директорот на АстраЗенека, Паскал Сорио.

АстраЗенека ќе прави дополнителни тестови на вакцината за ковид-19

+инфо - 26.11.2020

Тестовите ќе одредат дали помалата дози вакцина подобро функционира отколку поголемата дози. Британската компанија АстраЗенека најави дека ќе направи дополнителни тестови ширум светот за да ја процени ефикасноста на вакцината против ковид-19, изјави ...

АстраЗенека најави дополнително тестирање на вакцината против Ковид-19

Независен - 26.11.2020

Британската компанија АстраЗенека најави дека ќе направи дополнителни тестови ширум светот за да ја процени ефикасноста на вакцината против Ковид-19, изјави денеска директорот на АстраЗенека, Паскал Сорио.

АстраЗенека најави дополнително тестирање на вакцината против Ковид-19

24Инфо - 26.11.2020

Британската компанија АстраЗенека најави дека ќе направи дополнителни тестови ширум светот за да ја процени ефикасноста на вакцината против Ковид-19, изјави денеска директорот на АстраЗенека, Паскал Сорио.

АстраЗенека најави дополнително тестирање на вакцината против Ковид-19

Либертас - 26.11.2020

Британската компанија АстраЗенека најави дека ќе направи дополнителни тестови ширум светот за да ја процени ефикасноста на вакцината против Ковид-19, изјави денеска директорот на АстраЗенека, Паскал Сорио.

АстраЗенека најави дополнително тестирање на вакцината против Ковид-19

Слободен Печат - 26.11.2020

Британската компанија АстраЗенека најави дека ќе направи дополнителни тестови ширум светот за да ја процени ефикасноста на вакцината против Ковид-19, изјави денеска директорот на АстраЗенека, Паскал Сорио.

АстраЗенека најави дополнително тестирање на вакцината против Ковид-19

ТВ21 - 26.11.2020

Британската компанија АстраЗенека најави дека ќе направи дополнителни тестови ширум светот за да ја процени ефикасноста на вакцината против Ковид-19, изјави денеска директорот на АстраЗенека, Паскал Сорио.

АстраЗенека најави дополнително тестирање на вакцината против Ковид-19

Опсервер - 26.11.2020

– Британската компанија АстраЗенека најави дека ќе направи дополнителни тестови ширум светот за да ја процени ефикасноста на вакцината против Ковид-19, изјави денеска директорот на АстраЗенека, Паскал Сорио.

Директорот на „АстраЗенека“: Вакцината бара дополнителна студија

Опсервер - 26.11.2020

Вакцината против Ковид-19 развиена од британската лабораторија „АстраЗенека“ и Универзитетот во Оксфорд, бара понатамошно истражување, рече извршниот директор на „АстраЗенека“ по критиките за објавените резултати за ефикасноста.

Директорот на „АстраЗенека“: Вакцината бара дополнителна студија

Вечер - 26.11.2020

Вакцината против Ковид-19 развиена од британската лабораторија „АстраЗенека“ и Универзитетот во Оксфорд, бара понатамошно истражување, рече извршниот директор на „АстраЗенека“ по критиките за објавените резултати за ефикасноста.

Директорот на „АстраЗенека“: Вакцината бара дополнителна студија

Точка - 26.11.2020

Вакцината против Ковид-19 развиена од британската лабораторија „АстраЗенека“ и Универзитетот во Оксфорд, бара понатамошно истражување, рече извршниот директор на „АстраЗенека“ по критиките за објавените резултати за ефикасноста.

АстраЗенека најави дополнително тестирање на вакцината против Ковид-19

MakPress - 26.11.2020

Британската компанија АстраЗенека најави дека ќе направи дополнителни тестови ширум светот за да ја процени ефикасноста на вакцината против Ковид-19, изјави денеска директорот на АстраЗенека, Паскал Сорио.

Директорот на „АстраЗенека“: Вакцината бара дополнителна студија

Н.Македонија - 26.11.2020

Вакцината против ковид-19 развиена од британската лабораторија „АстраЗенека“ и Универзитетот во Оксфорд, бара понатамошно истражување, рече извршниот директор на „АстраЗенека“ по критиките за објавените резултати за ефикасноста.

АстраЗенека најави дополнително тестирање на вакцината против Ковид-19

Вечер Прес - 26.11.2020

Британската компанија АстраЗенека најави дека ќе направи дополнителни тестови ширум светот за да ја процени ефикасноста на вакцината против Ковид-19, изјави денеска директорот на АстраЗенека, Паскал Сорио.

Вакцината на AstraZenecа мора да оди на дополнителна студија

Press24 - 27.11.2020

Вакцината против „ковид-19“, развиена од британската лабораторија „АстраЗенека“ и Универзитетот во Оксфорд, бара „понатамошно истражување“, изјавил извршниот директор на групацијата по критиките за објавените резултати за ефикасност.

Портпарол на АстраЗенека: Соработуваме во истрагата за помали дози

24Инфо - 27.11.2020

АстраЗенека соопшти дека соработува со регулаторите во истрагата за давање помала доза на вакцина против коронавирус, бидејќи резултатите беа подобри кај испитаниците кои добиле помала количина вакцина отколку целосна доза, изјави портпарол на ...