TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ најавува избори напролет – Ковачевски: Парламентарни избори ќе има во 2024-та

ТВ21 - 26.11.2022

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски, вели дека напролет 2023 година ќе има предвремени парламентарни избори, на кои, според него, ВМРО би освоила 61 пратенички мандат, доволно за да не може да биде уценувана за формирање Влада.

На власта не ѝ се оди на предвремени избори

Алсат-М

СДСМ не открива дали би отстапиле министерска фотеља за Алијанса за Албанците

Телма - 26.11.2022

Во тек се разговори и преговори за формирање ново парламентарно мнозинство. Премиерот, Ковачевски имал средба со лидерот на Алтернатива, Гаши, кои се изјаснија дека се против влез на Алијанса за Албанците во Владата и немаат намера да отстапат ...

Ковачевски: Сите ресори ќе бидат разгледани доколку дојде до конкретни разговори за влез на Алијанса во Влада

Локално

Владата ја потврди средбата на Ковачевски со Гаши: Разговарале за актуелни теми

Либертас

Ковачевски: Северна Македонија ќе има парламентарни избори во 2024 година

Сител - 26.11.2022

– Северна Македонија ќе има избори во 2024 година, прво ќе имаме претседателски, а потоа и парламентарни избори. На тие избори ќе се случи истото што се случи и во општината Маврово Ростуше, кога ВМРО-ДПМНЕ зборуваше за огромна предност на нивната ...

Ковачевски: Северна Македонија ќе има парламентарни избори во 2024 година

Фактор

Ковачевски: Северна Македонија ќе има парламентарни избори во 2024 година

Бриф

Ковачевски: Северна Македонија ќе има парламентарни избори во 2024 година

Слободен Печат

Ковачевски: Северна Македонија ќе има парламентарни избори во 2024 година

Gostivarpress.mk

Парламентарните избори ќе бидат во 2024 година, вели Ковачевски

Независен

Македонија ќе има парламентарни избори во 2024 година, објави Ковачевски

Н.Македонија

Опсервер 24 Вести OhridNews еМагазин Вечер Прес Во Центар Денешен MakPress