TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јавна расправа за предлог-законот за надворешни работи

24 Вести - 12.12.2019

Професионалци пред политички кадри - најмалку 80 отсто од амбасадорите во иднина да бидат дипломати од кариера, предвидува новиот предлог закон на министерството за надворешни работи. Според Димитров ова е обид за драстично подобрување на соодносот ...

Утврдени 19 амбасадори за испразнетите места, со новиот закон 80 % од амбасадорите треба да бидат дипломати од кариера

Сител - 12.12.2019

Се пополнуваат 19 амбасадорски места во празните дипломатско-конзуларни претставништва на земјава. Владата ја утврди листата со предлози за амбасадори во сите соседни земји, освен во зафатената Софија, а амбасадорската фотелја се пополнува и во ...

Дипломатски калеидoскоп

Либертас - 12.12.2019

На крајот на секоја година обично го давам завршниот коментар за нашата веќе прочуена дипломатија. Бидејќи во историската 2019 никој веќе нема да не посети, освеен Естонецот, попознат како Дедо Мраз и мојот коментар не е преран.Секако личноста на ...

Алфа ги открива имињата на новите амбасадори – Владата брза да ги именува предизборно

Алфа - 12.12.2019

Тајно и зад затворени врати Владата избра 19 нови амбасадори. Во пресрет на предвремените парламентарни избори и на само неколку дена пред формирањето на техничка влада, надлежните брзаат да ги пополнат фотељите во Дипломатско – конзуларните ...

Дипломатијата разбранувана од предлог-измените на Законот за МНР

Телма - 12.12.2019

Зголемување на бројот амбасадори од редовите на МНР на 80%, разграничување во структурата на МНР на три категории, дипломати, администрација и помошно технички лица се дел од предложените измени на Законот за надворешни работи.

Јавна расправа за законот за надворешни работи: Реформа на дипломатската служба, внатрешна контрола, професионализација

Скопје инфо - 12.12.2019

Реформа на дипломатската служба, модерна, неутрална и професионална дипломатија ослободена од политиканство, напредување врз основа на мерит системот, разграничување на дипломатската од административната служба, се само дел од новите предлози во ...

Професионалците ќе ги „надгласаат“ политичките кадри во дипломатијата

+инфо - 12.12.2019

Новиот предлог-закон за надворешни работи предвидува најмалку 80 отсто од амбасадорите во иднина да бидат дипломати од кариера, насприти сегашното решение кое овозможува најмногу една третина од вкупниот број шефови на ДКП да може да се именуваат од ...

Конференција „50 години македонска дипломатија“

Канал5 - 11.12.2019

Во организација на Министерството за надворешни работи и дипломатскиот клуб – Скопје денеска во МНР се одржа конференцијата „50 години македонска дипломатија”. Министерот Димитров во обраќањето порача дека земјава до сега постигнала многу, но ...

Во „пет до 12“ ќе се пополнуваат десетина амбасадорски места

+инфо - 11.12.2019

Долгата и сложена процедура за испраќање дипломати создава неизвесност дали до распуштањето на овој собраниски состав ќе бидат пополнети барем половина од 23 испразнети амбасадорски места Барем десетина имиња за нови амбасадори во празните ...

Дипломатите тајно ќе добиваат описни оценки – од „се истакнува“ до „не задоволува“

Мета - 11.12.2019

Македонските дипломати ќе бидат предмет на тајно оценување и во зависност од резултатите во работењето ќе добиваат оценки: се истакнува, задоволува, делумно задоволува и не задоволува, предвидува нацрт предлог-законот за надворешни работи објавен на ...

Дури 80 отсто од шефовите на дипломатските претставништва ќе бидат дипломати од кариера

Мета - 11.12.2019

Министерството за надворешни работи го подготви нацрт предлог-законот за надворешни работи во кој се дефинираат критериумите за избор на амбасадори односно се одредува дека од вкупниот број шефови на димпломатско-конзуларните претставништва најмалку ...

Пет децении македонската дипломатија гради мостови за соработка со странство

Мета - 11.12.2019

Во организација на Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија и Дипломатскиот клуб – Скопје, денес во Министерството за надворешни работи се одржа Конференција „50 години македонска дипломатија”.

Конференција „50 години дипломатија“

Макфакс - 11.12.2019

Во организација на Министерството за надворешни работи и Дипломатскиот клуб – Скопје, денеска, во Министерството за надворешни работи, ќе се одржи конференцијата „50 години македонска дипломатија“.

Конференција „50 години македонска дипломатија”

ММС - 11.12.2019

Во организација на Министерството за надворешни работи и на Дипломатскиот клуб – Скопје денеска во МНР ќе се одржи Конференција „50 години Македонска дипломатија”. Како што соопшти МНР, на Конференцијата воведно обраќање ќе има министерот за ...

Конференција „50 години дипломатија“

Опсервер - 11.12.2019

Во организација на Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија и Дипломатскиот клуб – Скопје денеска во МНР ќе се одржи Конференција „50 години Македонска дипломатија”.

Конференција „50 години дипломатија“

Сител - 11.12.2019

Во организација на Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија и Дипломатскиот клуб – Скопје денеска во МНР ќе се одржи Конференција „50 години Македонска дипломатија”.

Конференција „50 години дипломатија"

Канал5 - 11.12.2019

Во организација на Министерството за надворешни работи на Македонија и Дипломатскиот клуб – Скопје денеска во МНР ќе се одржи Конференција „50 години Македонска дипломатија". Како што соопшти МНР, на Конференцијата воведно обраќање ќе има министерот ...

Конференција „50 години дипломатија“

Н.Македонија - 11.12.2019

Во организација на Министерството за надворешни работи и Дипломатскиот клуб – Скопје, денеска ќе се одржи конференцијата „50 години македонска дипломатија“. На конференцијата воведно обраќање ќе имаат министерот за надворешни работи, Никола ...

Конференција „50 години дипломатија“

Точка - 11.12.2019

Во организација на Министерството за надворешни работи и Дипломатскиот клуб – Скопје, денеска, во Министерството за надворешни работи, ќе се одржи конференцијата „50 години македонска дипломатија“.

Конференција „50 години дипломатија“

MakPress - 11.12.2019

Во организација на Министерството за надворешни работи на Република Mакедонија и Дипломатскиот клуб – Скопје денеска во МНР ќе се одржи Конференција „50 години Македонска дипломатија”. Како што соопшти МНР, на Конференцијата воведно обраќање ќе има ...

Димитров: Европската Унија претставува врвен приоритет на нашата надворешна политика

Слободен Печат - 11.12.2019

Шефот на дипломатијата Никола Димитров рече дека професионалната дипломатија е темелот на нашиот успех и Министерството за надворешни работи е куќата која ги чува, ги надградува и ги мобилизира искуствата научени низ годините.

Конференција „50 години дипломатија": Дипломатијата е националниот идентитет на секоја земја

Канал5 - 11.12.2019

Секоја земја во дипломатијата го истакнува својот идентитет, својата културна вредност, својата историска традиција. Улогата на дипломатијата е да гради мостови, пријателства, а првите 50 години се секогаш најтешки во градењето на дипломатијата.

Конференција „50 години дипломатија“: Дипломатијата е националниот идентитет на секоја земја (ГАЛЕРИЈА)

Локално - 11.12.2019

Секоја земја во дипломатијата го истакнува својот идентитет, својата културна вредност, својата историска традиција. Улогата на дипломатијата е да гради мостови, пријателства, а првите 50 години се секогаш најтешки во градењето на дипломатијата.

Конференција „50 години дипломатија”: Дипломатијата е националниот идентитет на секоја земја

24Инфо - 11.12.2019

Секоја земја во дипломатијата го истакнува својот идентитет, својата културна вредност, својата историска традиција. Улогата на дипломатијата е да гради мостови, пријателства, а првите 50 години се секогаш најтешки во градењето на дипломатијата.

Дипломатијата е националниот идентитет на секоја земја

Вечер Прес - 11.12.2019

Секоја земја во дипломатијата го истакнува својот идентитет, својата културна вредност, својата историска традиција. Улогата на дипломатијата е да гради мостови, пријателства, а првите 50 години се секогаш најтешки во градењето на дипломатијата.

Димитров: Верувам во нашите европски амбиции

МКД - 11.12.2019

Секоја земја во дипломатијата го истакнува својот идентитет, својата културна вредност, својата историска традиција. Улогата на дипломатијата е да гради мостови, пријателства, а првите 50 години се секогаш најтешки во градењето на дипломатијата, ...

Конференција „50 години дипломатија“: Дипломатијата е националниот идентитет на секоја земја

Скопје инфо - 11.12.2019

Секоја земја во дипломатијата го истакнува својот идентитет, својата културна вредност, својата историска традиција. Улогата на дипломатијата е да гради мостови, пријателства, а првите 50 години се секогаш најтешки во градењето на дипломатијата.

„50 години дипломатија“: Дипломатијата е националниот идентитет на секоја земја

MakPress - 11.12.2019

Секоја земја во дипломатијата го истакнува својот идентитет, својата културна вредност, својата историска традиција. Улогата на дипломатијата е да гради мостови, пријателства, а првите 50 години се секогаш најтешки во градењето на дипломатијата.

Најмалку 80 отсто од амбасадорите во иднина ќе бидат кариерни дипломати

Курир - 12.12.2019

Шефот на дипломатијата Никола Димитров денеска на владина седница ќе ја достави кандидатурата на досегашниот советник на премиерот Зоран Заев за надворешна политика, Дане Талески за амбасадорската позиција во НАТО.

Дипломатите еднаш годишно ќе бидат оценувани за нивната работа

Слободен Печат - 12.12.2019

Најмалку 80 отсто од амбасадорите во иднина ќе бидат дипломати од кариера, согласно новиот закон за надворешни работи, кој веќе е објавен на Енер. Шефот на дипломатијата Никола Димитров денеска на владина седница ќе ја достави кандидатурата на ...

Најмалку 80 отсто од амбасадорите во иднина ќе бидат кариерни дипломати

Локално - 12.12.2019

Шефот на дипломатијата Никола Димитров денеска на владина седница ќе ја достави кандидатурата на досегашниот советник на премиерот Зоран Заев за надворешна политика, Дане Талески за амбасадорската позиција во НАТО.

Најмалку 80 отсто од амбасадорите во иднина ќе бидат кариерни дипломати

CivilMedia - 12.12.2019

Шефот на дипломатијата Никола Димитров денеска на владина седница ќе ја достави кандидатурата на досегашниот советник на премиерот Зоран Заев за надворешна политика, Дане Талески за амбасадорската позиција во НАТО.

Најмалку 80 проценти од амбасадорите согласно новиот закон ќе бидат дипломати од кариера

iPortal - 12.12.2019

Шефот на дипломатијата Никола Димитров денеска на владина седница ќе ја достави кандидатурата на досегашниот советник на премиерот Зоран Заев за надворешна политика, Дане Талески за амбасадорската позиција во НАТО.

Владата денеска треба да одлучи за 27 испразнети амбасадорски места

МКД - 12.12.2019

Шефот на дипломатијата Никола Димитров денеска на владина седница ќе ја достави кандидатурата на досегашниот советник на премиерот Зоран Заев за надворешна политика, Дане Талески за амбасадорската позиција во НАТО.

Најмалку 80 отсто од амбасадорите во иднина треба да бидат кариерни дипломати

ММС - 12.12.2019

Шефот на дипломатијата Никола Димитров денеска на владина седница ќе ја достави кандидатурата на досегашниот советник на премиерот Зоран Заев за надворешна политика, Дане Талески за амбасадорската позиција во НАТО.

Во иднина 80 отсто од амбасадорите ќе бидат дипломати од кариера

360 степени - 12.12.2019

Дваесет и седум амбасадорски места, со тоа во НАТО, за кое денеска треба да се одлучува на владина седница сè уште не се пополнети, а премиерот Зоран Заев кон крајот на октомври говорејќи од собраниската говорница и одговарајќи на пратеничко прашање ...

Најмалку 80 отсто од амбасадорите во иднина ќе бидат кариерни дипломати

Скопје инфо - 12.12.2019

Шефот на дипломатијата Никола Димитров денеска на владина седница ќе ја достави кандидатурата на досегашниот советник на премиерот Зоран Заев за надворешна политика, Дане Талески за амбасадорската позиција во НАТО.

Според новиот Закон за МНР: Најмалку 80 отсто од амбасадорите ќе бидат кариерни дипломати

Нова ТВ - 12.12.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров на денешната владина седница ќе ја достави кандидатурата на досегашниот советник на премиерот Зоран Заев за надворешна политика, Дане Талески за амбасадорската позиција во НАТО.

Идните амбасадори се очекува да бидат кариерни дипломати

MakPress - 12.12.2019

Шефот на дипломатијата Никола Димитров денеска на владина седница ќе ја достави кандидатурата на досегашниот советник на премиерот Зоран Заев за надворешна политика, Дане Талески за амбасадорската позиција во НАТО.

Димитров: Дипломатскиот мандат во странство е чест, но не е награда за чисто политикантски ангажман

МКД - 12.12.2019

Реформа на дипломатската служба, модерна, неутрална и професионална дипломатија ослободена од политиканство, напредување врз основа на мерит системот, разграничување на дипломатската од административната служба, се само дел од новите предлози во ...

Јавна расправа за законот за надворешни работи: Реформа на дипломатската служба, внатрешна контрола, професионализација

CivilMedia - 12.12.2019

Реформа на дипломатската служба, модерна, неутрална и професионална дипломатија ослободена од политиканство, напредување врз основа на мерит системот, разграничување на дипломатската од административната служба, се само дел од новите предлози во ...

На Македонија и е потребна модерна, неутрална и професионална дипломатија

MakPress - 12.12.2019

Реформа на дипломатската служба, модерна, неутрална и професионална дипломатија ослободена од политиканство, напредување врз основа на мерит системот, разграничување на дипломатската од административната служба, се само дел од новите предлози во ...

Утврдени 19 амбасадори за испразнетите места, со новиот закон 80 % од амбасадорите треба да бидат дипломати од кариера

4NEWS - 12.12.2019

Се пополнуваат 19 амбасадорски места во празните дипломатско-конзуларни претставништва на земјава. Владата ја утврди листата со предлози за амбасадори во сите соседни земји, освен во зафатената Софија, а амбасадорската фотелја се пополнува и во ...