TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Макрон најави дека во наредните месеци ќе ги посети Заев и Рама

Нова ТВ - 18.10.2019

Францускиот претседател Еманеул Макрон на завршната прес-конференција на Европскиот самит во Брисел поздравувајќи ја храброста на премиерите на Северна Македонија и Албанија, Зоран Заев и Еди Рама најави дека наскоро ќе ги посети двајцата премиери, ...

Сметам на вас! Мерси боку!

Призма - 18.10.2019

Кога токму во Брисел ќе почнат да се игнорираат европските постигнувања на земјите аспиранти за членство во ЕУ, проблемот е многу поголем од наводните предлози за реформи во политиката на проширувањето.

Франција тврди дека Макрон не бил изолиран во Брисел

Deutsche Welle - 18.10.2019

Француската влада вели дека е „мит“ тврдењето оти претседателот Макрон бил изолиран на состаноците на самитот на ЕУ. Другите лидери говорат за „историска грешка“ со тешки последици за Балканот.

Макрон најави дека ќе дојде во Скопје и во Тирана

360 степени - 18.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон најави дека во наредните месеци ќе дојде во Скопје и во Тирана. Тој на денешната прес-конференција по Самитот на ЕУ во Брисел укажа дека неговото вето за С.Македонија и Албанија не се должи на каприц, туку на ...

Холандија и Данска денеска „попуштија“ за Македонија

Канал5 - 18.10.2019

Македонија и Албанија биле главната тема на вчерашниот состанок на Европскиот совет. Каде прашањето за отворање на преговори со двете држави го украло шоуто и најголемиот дел од дискусиите до доцна во ноќта се однесувале токму на тоа дали да се даде ...

Макрон: Земјите од соседството на ЕУ не е нужно да бидат нејзини членки

Макфакс - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон, во првото обраќање во јавноста откако стави вето за пристапни преговорите меѓу Северна Македонија и Албанија и ЕУ, порача дека полноправното членство на ЕУ не треба повеќе да биде единствената политика кон ...

„Ние сме млада држава, Макрон сака постари“: Македонските Твитерџии уште еднаш докажаа дека се секогаш спремни за шеги

Точка - 18.10.2019

Додека во Брисел сè уште преовладува тензична атмосфера, а европските лидери решаваат дали да нѝ дадат датум за влез во Европска Унија, Твитерџиите повторно го преплавија интернетот со комичните коментари.

Макрон се објасни –не е против Македонија, проблем се слабите реформи

ММС - 18.10.2019

Во моментов францускиот претседател Емануел Макрон, одржува прес конференција, каде една од главните теми е француското „не“ за датум за Македонија и Албанија. Макрон му се заблагодари на премиерот Зоран Заев и кажа оти сфаќа дека е многу тешко да ...

Mакрон: Зелено светло за Северна Македонија без Албанија ќе беше смртоносна политичка грешка

Независен - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон призна дека на вчерашниот состанок имало јасно мнозинство на земји за почеток на преговори со Македонија, но не и за Албанија. Тој исто така призна дека бил против одвојување на двете земји.

Политико: Блокирани пристапните преговори за С. Македонија и Албанија

Алсат-М - 18.10.2019

ЕУ аспирациите на Северна Македонија и на Албанија мора да причекаат, пишува порталот политико . Во текстот се наведува дека лидерите доцна синоќа, во тензична дебата, не успеале да се договорат ниту за некаква охрабрувачка изјава.

Што се крие зад француското „не“

Н.Македонија - 18.10.2019

Франција и натаму останува на тврдиот став да го блокира одредувањето датум за почеток на пристапните преговори за членство на Македонија и на Албанија со Европската Унија, образложувајќи ја својата позиција со потребата од реформа на политиката за ...

Макрон пред референдумот: Договорот од Преспа е добар за целиот регион и Европа

Република - 18.10.2019

Претседателот на Франција, во пресрет на референдумот за промена на името, се обрати со видео порака до македонските граѓани со барање да го поддржат договорот од Преспа и со тоа да си ја осигураат европската иднина на земјата.

ЕУ аспирациите на Северна Македонија и Албанија мора да почекаат

Локално - 18.10.2019

ЕУ аспирациите на Северна Македонија и на Албанија мора да почекаат, пишува „Политико“ . Францускиот претседател Емануел Макрон остро се спротивстави на почнувањето на преговорите за членство и на крајот преовлада над другите лидери, вклучувајќи го ...

Единствена Македонија до Заев: Ајде сите на избори и народот нека одлучи кој пат ќе го фати Македонија

Скопје1 - 18.10.2019

Политиките на Зоран Заев на домашен и надворешен план се поразени. Во земјата владее безаконите, криминал и корупција. На надоворешен план Заев доби порака од францускиот претседател Емануел Макрон спакувано во дипломатска обланда за недостаток на ...

Без многу оптимизам се очекува конечната одлука за преговори со ЕУ

Макфакс - 18.10.2019

Денешните разговори на лидерите на ЕУ во Брисел се последна надеж дека земјава може да го добие очекуваниот датум за пристапни преговори. Лидерите на ЕУ рано утрово ги прекинаа разговорите без договор за започнување преговори со Албанија и Северна ...

„360степени“: Жестоките критики го „избркале“ Макрон од состанокот во Брисел

365 - 18.10.2019

На денешното продолжение на состанокот на лидерите на земјите членки повторно се зборувало за темата на европроширувањето, и тоа прежестоко за францускиот претседател Макрон да може да ја издржи дискусијата.

360 Степени: Драма во Брисел – поради жестока критика од колегите за С. Македонија, Макрон го напуштил состанокот

Либертас - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон, го напуштил денешното продолжение на Европскиот совет, соочен со жестока критика од повеќемина колеги од други земји-членки поради тоа што не се согласува со одлука за отворање преговори со Северна ...

Заев уште во јуни се надеваше дека ќе омекне срцето на Макрон

PressingTV - 18.10.2019

Се надевам сите наши пријатели во ЕУ, ниту една земја од ЕУ нема да останат рамнодушни на пријателството на европскиот манир кој Македонија го демонстрира, она што е толку потребно за целиот Балкан.

Дан се налутија Французиве оти копија на триумфалната капија направивме: Додека Макрон кочи за датумот, забавата е на ...

Репортер - 18.10.2019

Додека во Брисел е тензична атмосферата и европските лидери решаваат дали да ѝ дадат на Македонија датум за во ЕУ или не, барем на „Твитер“ и по социјалните мрежи е забавно. И додека Макрон се инаети и ја кочи работава, барем да се насмееме… ...

Францускиот РИКИ МАРТИН – Макрон има ЗГОДЕН телохранител по кој се ВРТАТ СИТЕ! (ФОТО)

Слободен Печат - 18.10.2019

Погледнете го овој згоден телохранител кој го чува грбот на францускиот претседател Емануел Макрон. Станува збор за згоден дечко кој е познат по тоа што во вистинска смисла ја засени средбата меѓу Емануел Макрон и Доналд Трамп во април минатата ...

Драма во Брисел: Поради жестока критика од колегите за С. Македонија, Макрон го напуштил состанокот

360 степени - 18.10.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон, го напуштил денешното продолжение на Европскиот совет, соочен со жестока критика од повеќемина колеги од други земји-членки поради тоа што не се согласува со одлука за отворање преговори со Северна ...

Не го убивајте телалот

CivilMedia - 18.10.2019

од корнер: Сеедно е и неважно ама и точно е. Да, Емануел Макрон е надуено француско копиле. Препотентно и инаетливо галско петле. Фрустрирано, ама моќно европско бирократче. Приказната што вчера и денеска се тркала дури и во француските жолтеникави ...

Градот на светлината е мрачен град за нашата европска иднина

Фактор - 18.10.2019

Да беше жив Алберт Ајнштајн, ќе ја дополнеше веќе легендарната реченица „ само вселената и човечката глупост се бесконечни“ со „и лицемерието на Европската унија“. Како може да се протолкуваат и со кој соодветен термин да се именуваат , последните ...

Македонските преговори и вечерва на маса пред европските лидери

Канал5 - 17.10.2019

Со лоши сигнали од Брисел и без никакво поместување на тврдиот став на Макрон, мина првиот ден од самитот на лидерите на Европската Унија, кои утре и формално се очекува да се изјаснат за македонските преговори со Унијата.

Малески за 24 анализа: Формулацијата за Македонија ќе биде компромис меѓу Меркел и Макрон

24 Вести - 17.10.2019

Огнен Малески, поранешниот амабасадор во Виена во вечерапното гостување во 24 анализа, верува дека ќе добиеме некој заклучок кој ќе ги валоризира напорите кои беа вложени и постигнатите резултати, можеби без точен датум, а со нагласување на некоја ...

ТВ Клан: Франција и вечерва рече „не“ за Македонија и Албанија

Press24 - 17.10.2019

Франција и вечерва рече „не“ за Македонија и Албанија, јави репортерот на Телевизијата Клан од Брисел, нагласувајќи дека Претседателот на Франција, Емануел Макрон, не го променил ставот за проширување на Европската Унија.

ТВ Клан: Макрон не се премислува, и вечерва кажал „не“ за преговори

Либертас - 18.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон нема да го промени ставот за Северна Македонија и Албанија во врска со започнувањето на пристапните преговори за ЕУ, извести репортерката на ТВ Клан од Брисел.

Макрон: Турција може да ја оживее Исламска држава

МКД - 17.10.2019

Претседателот на Франција Емануел Макрон денес ги повика партнерите од Европската Унија да се обединат во осудувањето на турската инвазија на северот на Сирија, и предупреди дека таа би можела да ја оживее џихадистичката организација Исламска држава.

Туск побара пауза за расправата за Македонија и Албанија

Слободен Печат - 17.10.2019

По дискусијата на лидерите за Македонија и Албанија да се придружат на Европската Унија, претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск побара пауза, во очекување на договор за надминување на француското стопирање на почетокот на преговори за двете ...

ТВ Клан: Макрон нема да го промени ставот за Македонија и Албанија

Слободен Печат - 17.10.2019

Франција и вечерва рече „не“ за Македонија и Албанија. Репортерот од Брисел на Телевизијата Клан информираше дека Макрон не го променил ставот за проширување на Европската Унија. Претходно, претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, во изјава ...

Макрон не го ни спомена проширувањето

24 Вести - 17.10.2019

Непосредно пред почетокот на Европскиот совет во Брисел, францускиот претседател Емануел Макрон при пристигнувањето во Советот им се обрати на новинарите но, не кажа ништо за прашањето за проширувањето и датумот за почетокот на преговорите.

Што мислат битолчани за однесувањето на Макрон!

Тера - 17.10.2019

По информациите од Брисел дека Франција се противи на давањето датум за старт на преговори со Македонија и Албанија, денеска ги прашавме битолчани што мислат за ваквото однесување на Франција.

И вечерва Maкрон со ист став кон Македонија

Република - 17.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон и вечерва е со непроменет став во однос на почнување на преговорите за влез во ЕУ на Македонија и Албанија. Како што пренесува репортерката на албанската телевизија „ Клан “, Ериса Зика од Брисел, таа добила ...

Макрон побара ЕУ да ја осуди инвазијата на Турција во северна Сирија

Локално - 17.10.2019

Претседателот на Франција, Емануел Макрон денеска ги упати апел до партнерите од Европска Унија да се обединат и да ја осудат турската инвазија во северниот дел на Сирија. Тој додаде дека сака ЕУ повторно да зборува со единствен, јасен и цврст глас ...

Шарец лобирал кај Макрон за нас

Нова ТВ - 17.10.2019

Словенечкиот премиер Марјан Шарец при доаѓањето на Самитот образложи зошто ЕУ треба да ги започне преговорите за членство со Северна Македонија и рече дека истото му го кажал на францускиот претседател Емануел Макрон.

Шарец: Македонија заслужува почеток на преговорите со ЕУ

Канал5 - 17.10.2019

Македонија заслужува да добие зелено светло за почерток на пристапнит епреговори со ЕУ , изјави денеска во Брисел словенечкиот премиер Марјан Шарец. Шарец предупреди на можните последици , доколку Макеонија не добие почеток на преговорите со ЕУ.

Лоши сигнали во Брисел – Македонските преговори тешко преку францускиот бедем

Канал5 - 17.10.2019

Лоши сигнали од Брисел и речиси никакви шанси, барем денеска, за промена на тврдиот став на Макрон во фото-финиш. Македонските преговори тешко го минуваат францускиот бедем во Брисел, каде со огромна доза на триумфализам попладнево се објави договор ...

Ниту збор за проширувањето од Макрон

Телма - 17.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон не кажа ниту збор за проширувањето. Пред почетокот на самитот на европските лидери денеска во Брисел, Макрон зборуваше за Брегзит и за стратегиската агенда на Унијата за која треба да се расправа на овој самит, ...

Политико: Макрон остави зрак надеж за Северна Македонија

МКД - 17.10.2019

Францускиот лидер ги отфрли разговорите за членство со Албанија, но се чини дека остави зрак надеж за Северна Македонија, вели Политико . Францускиот претседател Емануел Макрон во средата побара измени во системот за внесување нови членки во ...

Лидерите на ЕУ денеска и утре ќе одлучуваат дали Северна Македонија може да почне преговори

24 Вести - 17.10.2019

Можноста Македонија да добие датум за преговори постои, а одлуката за тоа дали ќе добиеме датум ќе биде неизвесна до самиот крај на самитот, велат високи извори од македонската владата за ТВ24 и додаваат дека владата засега нема никаков нов сигнал ...

Меркел: Шансите за датум не се добри

Телма - 17.10.2019

Таа рече дека се изградени мостови кон ЕУ-партнерите, кои се уште имаат задршки кон почетокот на пристапни преговори и инсистираат на поголема транспарентност на процесот на проширување. Меркел на вчерашната средба во Тулуз со Макрон се соочи со ...

Макрон пред почетокот на Европскиот совет не кажа ништо во однос на проширувањето

А1 On - 17.10.2019

Непосредно пред почетокот на Европскиот совет во Брисел, францускиот претседател Емануел Макрон при пристигнувањето во Советот им се обрати на новинарите и во таа пригода не кажа ништо за прашањето за проширувањето и датумот за почетокот на ...

Макрон има свои причини зошто ги блокира двете земји

Канал5 - 17.10.2019

Францускиот претседател Макрон има свои причини за блокадата на Македонија и Албанија во ЕУ – вели поранешниот амбасадор Огнен Малевски. Францускиот претседател според него го користи моментот за внатрешно-политичките односи во Франција, а не за ...

Лидерите на ЕУ одлучуваат за македонските преговори

Канал5 - 17.10.2019

Промена на тврдиот став на Франција во фото-финиш или продолжение на неизвесноста во чекалната на Европската унија. Одговорот ќе го дадат лидерите на Европската унија на дводневниот самит, кој попладнево почнува во Брисел.

Макрон: Реформа на Европската унија па потоа преговори (ВИДЕО)

Канал5 - 17.10.2019

Реформа на Европската унија па потоа преговори, порача францускиот претседател Eмануел Mакрон синоќа на прес конференција по средбата со германската канцеларка Aнгела Mеркел во Tулуз. Францускиот претседател истакна дека го дели ставот оти Балканот ...

Методот на Макрон

Н.Македонија - 17.10.2019

Политико Францускиот лидер заедно со неговите советници разговараат на овалната маса во беж боја во собата за состаноци во претседателскиот авион. Иако во јавноста обично носи костуми, во авионот носи лежерна облека, односно темни фармерки, син ...

„Политико“: Макрон остави зрак надеж за Северна Македонија

Фокус - 17.10.2019

Иако Париз имаше сојузници во одбивањето за отворање преговори со Албанија, Владата на Макрон стоеше осамена во блокадата за старт на преговори со Северна Македонија, пишува европското издание на „Политико“ во денешната анализа за Самитот на лидери ...

Сите очи вперени во Брисел, Макрон не попушта

Алфа - 17.10.2019

Канцеларката Меркел која е најголем поборник на проширувањето и еден од најголемите сојузници на Македонија за добивање на датум за преговори, се чини дека денеска ни ги сруши и последните надежи .

Демократски Сојуз со отворено писмо до Макрон

24Инфо - 17.10.2019

Отворено писмо до претседателот на Франција, Емануел Макрон Господине претседателе, Македонскиот народ и сите граѓани во изминатите 30 години, направија многу компромиси и отстапки на патот кон ЕУ.