TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Крешник Бектеши: Ќе се замрзнат цените и на оризот и јајцата

Фактор - 06.12.2021

Крешник Бектеши, министерот за економија, рече дека Владата размислува да ги замрзне и цените на оризот и јајцата со бранот на инфлација кој веќе се чувствува во земјата. Тоа значи дека овие производи ќе се додадат на веќе постоечката листа на ...

Замрзнувањето на цени е само краткорочно решение, долгорочно може да ги испразни рафтовите во продавниците

Н.Македонија

Замрзнување на цените: Граѓаните сепак задоволни, бизнисот загрижен

24 Вести

Струмичкиот бизнис со реакции за замрзнувањето на цените

24 Вести

Најави за дополнување на листата производи со замрзнати цени, бизнисот со остри реакции

Сител

Замрзнување на цените: граѓаните Сепак задоволни, бизнисот загрижен

Пулс24

Можно е проширување на листата со производи чии цени се „замрзнати“

Канал5

24 Вести Локално Република Опсервер Фактор

Граѓаните задоволни од одлуката за замрзнување на цените: За празниците ќе можеме да се опуштиме малку

Слободен Печат - 06.12.2021

Одлуката на Владата треба да биде објавена во Службен весник, а надлежност за контрола ќе има Државниот пазарен инспекторат. На предлог на Министерството за економија, Владата ги замрзна цените на нивото од 1 декември годинава на лебот, шеќерот, ...

Колкави се казните за трговците што нема да ги замрзнат цените?

Н.Македонија

За Нова година и Божиќ месо, млеко и зејтин по стара цена

Вечер Прес

Цените на лебот, млекото, шеќерот, млекото, маслото и месото „замрзнати“ до 31 јануари

Независен

Цените на лебот, млекото, шеќерот, млекото, маслото и месото „замрзнати“ до 31 јануари

Опсервер

Цените на лебот, млекото, шеќерот, млекото, маслото и месото замрзнати до 31 јануари

Lider

Замрзнатите цени на основните прехрамбени производи со рок на траење

Скопје инфо

Либертас Република Сител Бизнис Вести Курир Канал5 24 Вести Нова ТВ

Штетата од замрзнатите цени

Призма - 06.12.2021

Иако овој текст е хендикепиран поради непознавањето или недоволното познавање на материјата на макроекономските политики од страна на неговиот автор, како и од скудните податоци со кои располагаме за да изведеме поопстојна анализа, сепак се чини ...

За стопанствениците – замрзнувањето на цените на храната е популистичка мерка поради која некои фирми ќе стават и клуч на врата

Телма

Замрзнати цени прераснуваат во празни тезги

Независен

Одлуката за замрзнување на цените за ВМРО-ДПМНЕ е задоцнета

360 степени

ВМРО-ДПМНЕ: Владата ги замрзна цените дури откако се поскапе

Република

ВМРО-ДПМНЕ: Владата ги замрзна цените откако се поскапи

Локално

ВМРО – ДПМНЕ: Владата ги замрзна цените откако се поскапи, инфлацијата го јаде стандардот

Сител

Курир +инфо Либертас Фокус Опсервер Lider Zoom Точка

Сите цени ли мораа да растат, има ли злоупотреби од трговците и производителите?

Скопско Ехо - 06.12.2021

Цените во маркетите растат. Владата реши да ги замрзне цените на основните животни намирници, но дали со тоа се реши проблемот со поскапувањата? Од она што деновиве се гледа по рафтовите на продавниците и што на касите го плаќаат потрошувачите ...

Ќе се прошири ли листата на производи со „замрзнати“ цени?!

Курир

Ако има потреба ќе се прошири листата на производи со „замрзнати” цени

Бизнис Вести

Ако има потреба ќе се прошири листата на производи со „замрзнати“ цени, вели Бектеши

Независен

Бектеши: Ако има потреба ќе се прошири листата на производи со „замрзнати“ цени

CivilMedia

Ако има потреба ќе се прошири листата на производи со „замрзнати“ цени

Опсервер

Ако има потреба ќе се прошири листата на производи со „замрзнати“ цени

Press24

ТВ21 Сител Zoom 360 степени MakPress МКД Кајгана Нова ТВ