TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Оваа зима повеќе Европејци би можеле да умрат од студ отколку што досега загинале во војната

Слободен Печат - 26.11.2022

Војната во Украина ги урна илузиите во Европската унија дека Русија може да биде стабилен надворешен политички и економски партнер. Тоа знаење има висока цена, буквално и преносно, но ЕУ нема кого да обвинува освен самата себе.

Гасот во складиштата во Германија до февруари да не падне под 40%

Денар - 26.11.2022

Германските капацитети за складирање гас мора да останат полни до околу 40% од нивниот капацитет до 1-ви февруари, инаку владата ќе ја преземе контролата врз дистрибуцијата на снабдувањето, рече Клаус Милер, кој го предводи германскиот енергетски ...

Австрија дополнително ја намалува долгогодишната зависност од рускиот гас

Во Центар - 26.11.2022

Австрија, чие долгогодишно потпирање на рускиот гас ја направи една од најзависните земји на ЕУ пред војната во Украина, сега забележа дека нејзиниот увоз на гас од земјата се намали на 21%, информира владата.

Цените на гасот растат како што наближува зимата

МКД - 25.11.2022

Цените на природниот гас во Европа се зголемија оваа недела, поттикнати од силната побарувачка поради студеното време, при што цената на фјучерсите скокна за осум отсто, објави Блумберг. Иако цените на гасот на европските пазари паднаа од летните ...

КАКО БЕЗ СОРАБОТКА СО РУСИЈА? Големо предупредување – европската енергетска криза ќе трае со години

Денар - 25.11.2022

Додека европските лидери кратковидно се занимаваат само со тоа како ќе ја преживеат зимата без руски енергетски извори, тие ја пропуштаат многу поголемата слика. Прашањето е всушност – што ќе се случи со сите наредни зими? Аналитичарите од ...

ИМА ДОГОВОР: Земјите од ЕУ нема заедно да купуваат руски гас

Вечер Прес - 25.11.2022

Министрите за енергетика на земјите-членки на ЕУ се согласија да го исклучат рускиот гас од договорот за заедничко купување, чија количина во 2023 година треба да пополни најмалку 15 отсто од складиштето на гас на земјите-членки, односно 13,5 ...