TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

165 новозаболени и седум починати во последните 24 часа

Телма - 03.07.2020

34-годишен штипјанец за загуби битката со Ковид 19. По силните апели на социјалните мрежи успеа да дојде до терапија со крвна плазма, но залудно. По неколку дена на респиратор, денеска почина, но неговата смрт ќе влезе во утрешните официјални ...

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Засега нема затворање на границите кон Србија и Косово, денес нови 7 жртви на вирусот

Фактор - 03.07.2020

ЗАСЕГА НЕМА ЗАТВОРАЊЕ НА ГРАНИЦИТЕ КОН СРБИЈА И КОСОВО Комисијата за заразни болести претпладнево имала комуникација со претставници на околните земји и до крај на денот се очекуваат информации за состојбата со корона вирусот во целиот регион.

Капацитетите се полнат, 25 пациенти заболени од ковид 19 во моментов се лекуваат во охридската болница

24 Вести - 03.07.2020

18 позитивни граѓани на ковид 19 се лекуваат во моментов на охридското инфективно одделение, 6 од нив се приклучени на кислородна поддршка. Иако бројката на пациенти секојдневно се зголемува директорот Горан Балевски вели болницата добро се справува ...

Заразен оџа, затворени 8 џамии во градот – болницата во Кичево тешко се справува со ковид-19

Магазин - 03.07.2020

Болницата во Кичево со години се соочува со разни проблеми. Во последно време е забележан дефицит на медицински персонал. Поради Ковид-19 инфектолозите станаа најбарани лекари, но кичевската болница не располага со ниту еден инфектолог .

Директорката на кумановската болница позитивна на Ковид-19

Телма - 03.07.2020

Нови жртви во црните ковид статистики. Битката со корна-вирусот ја загуби 34-годишниот штипјанец, кој по силните апели на социјалните мрежи успеа да дојде до терапија со крвна плазма, но залудно.

Нови 165 случаи на коронавирус, починаа седум лица

ТВ21 - 03.07.2020

Во последните 24 часа се направени 1454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 71 -Куманово 15 -Дебар 1 -Штип 10 -Прилеп 5 -Тетово 20 -Струга 3 -Велес 1 -Битола 3 -Охрид 10 -Гостивар 14 -Пробиштип 4 -Македонски Брод 1 ...

Корона вирусот покоси млад живот: 34-годишен штипјанец почина во ГОБ „8 Септември“

еМагазин - 03.07.2020

Триесет и четиригодишен штипјанец кој бил хоспитализиран неколку дена во Скопје, починал од корона вирусот, пишува „Слободен печат“. Тој бил на респиратор некое време, а за овој пациент на социјалните мрежи беа упатени бројни апели за дарување крвна ...

Полни болнички кревети на Инфективното одделение во Охрид

Сител - 03.07.2020

Уште 4 до 5 кревети се останати на Инфективното одделение во Охрид каде се примаат пациентите заболени од коронавирусот.Моментално хоспитализирани се 25 лица .На инфективно има 18 позитивни од кои 6 се на кислородна подршка додека во останатите ...

Нови 165 заразени и 7 починати од ковид-19

Р.С.Европа - 03.07.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа, регистрирани се 165 нови случаи на ковид 19. Изминатото деноноќие направени се 1454 тестирања, а од заразените најголем број се во Скопје-71, Куманово-15, Дебар-1, Штип-10, Прилеп-5, ...

Зголемен бројот на пациенти на штипското инфективно одделение, се проширува на просторот на Неврологија

360 степени - 03.07.2020

Штипското Инфективно одделение во попладневните часови ќе се прошири и на просторот на Одделението за Неврологија, бидејќи и дополнителните болнички кревети се пополнети. Дијана Шишкова од Инфективното одделение за МИА вели со оваа одлука стапува на ...

15 новозаболени и двајца починати од коронавирус во Куманово

Kumanovo News - 03.07.2020

Во Центарот за јавно здравје во Куманово, во изминатото деноноќие регистрирани се 15 нови случаи од ковид-19, а две лица починале. Според директорот Ариф Љатифи, сите новозаболени се од Куманово.

Зошто во Македонија бројот на починати од ковид-19 урива рекорди? Високиот морталитет ќе се „лекува“ со ново упатство ...

Слободен Печат - 03.07.2020

Бројот на починати пациенти од ковид-19 урива рекорди, а завчера ја имавме и најголемата бројка на смртни случаи во еден ден, 15. Лекарите велат дека ова од една страна е последица на големиот број заболени, како и на фактот што пациентите не бараат ...

Србија: Само во Нови Пазар денеска починаа пет лица

Независен - 03.07.2020

Координаторот на Општата болница во Нови Пазар, Мирсад Ѓерлек, изјави дека во претходните 24 часа починале уште пет лица во тој град, и дека во таа здравствена установа се лекуваат 205 пациенти позитивни на ковид.

14 нови корона позитивни во регион на Гостивар, највисока дневна потврдена бројка до сега

Gostivarpress.mk - 03.07.2020

Во последните 24 часа се направени 1454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на ковид, информираше Министерство за здравство. По региони: -Скопје 71 -Куманово 15 -Дебар 1 -Штип 10 -Прилеп 5 -Тетово 20 -Струга 3 -Велес 1 -Битола 3 -Охрид 10 ...

СЗО: Нема потреба повторно да се тестираат заразените пред да излезат од изолација

Убавина и Здравје - 03.07.2020

На 17 јуни 2020 година, Светската здравствена организација (СЗО) ги ажурираше критериумите за ослободување од изолација на лица кои имале позитивен тест за коронавирус. Новите решенија велат дека не се потребни ретестирања за да се утврди ...

Штипското Инфективно одделение преполно со пациенти, стапува на сила планот Б

Опсервер - 03.07.2020

Штип, 3 јули 2020 () – Штипското Инфективно одделение во попладневните часови ќе го заземе и просторот на Одделението за Неврологија, од причини што и дополнителните болнички кревети се пополнети.

Убава вест: Оздравеле 128 заболени од корона вирусот, најмногу во Скопје 97

еМагазин - 03.07.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 128 оздравени пациенти од: Скопје-97, Штип-11, Тетово-3, Велес-2, Битола-2, Струмица-1, Ресен-11, Неготино-1. Вкупната бројка на оздравени пациенти е 2.876.

Од Ковид 19 почина 34 годишен штипјанец

Слободен Печат - 03.07.2020

Триесет и четиригодишен штипјанец кој бил хоспитализиран неколку дена во Скопје, починал од коронавирусот. Тој бил на респиратор некое време. Како што претходно објавивме, за овој пациент на социјалните мрежи беа упатени бројни апели за дарување ...

Скапи терапии и од 10.000 евра за месец, стигнале до лицата со ретки болести во корона кризата

Слободен Печат - 03.07.2020

Состојбата со коронавирусот во земјава, која направи промени во сите сфери на нашето живеење, не ги спречи пациентите со мултиплекс склероза, мијастенија гравис и ретките болести да дојдат до својата терапија преку Универзитетската клиника за ...

Во белградската болница „Звездара“ за помалку од 24 часа примени 124 пациенти

Независен - 03.07.2020

Директорот на Клиничко-болничкиот центар „Звездара“ во Белград, Петар Сворцан, денеска изјави дека таа болницата од четвртокот е целосна ковид-болница и дека во моментот се хоспитализирани 301 пациенти.

Почина маж од Неготино, покрај други здравствени проблеми бил и позитивен на Ковид-19

Фокус - 03.07.2020

Маж на 56-годишна возраст е првото починато Ковид-19 позитивно лице од Неготино. Покрај вирусот, пациентот имал и други здравствени проблеми, поради кои беше хоспитализиран на скопските клиники уште на 24-мај.

Бесплатна коронарографија за пациентите кај кои е утврдена дополнителна интервенција

Фактор - 03.07.2020

Клиничката болница „Аџибадем Систина“ воведува нова бенефиција за кардиолошките пациенти. Со овој новитет, пациентите кај кои при коронарографија е утврдено дека е потребно да се направат и дополнителни интервенции – стентирање или одреден ...

Сè повеќе млади завршуваат на Интензивна нега: Д-р Стевановиќ за состојбата во Белград

Женски магазин - 03.07.2020

Во последните 24 часа, 290 пациенти со симптоми на „Ковид-19“ биле прегледани на клиниката за Клиниката за инфективни болести во Белград, а уште 150 пациенти се примени во уште две клиники за тријажа, рече денеска директорот на Клиниката за ...

Ковид-19: Седум починати – 165 нови случаи за 24 часа

Expres - 03.07.2020

Регистрирани се 165 нови случаи на ковид-19 во последните 24 часа, а починале 7 лица, информираше денеска Министсрството зас здравство. Најмногу нови случаи одново има во Скопје – 71, во Куманово-15, Штип-10, Тетово-20, Охрид-10, Гостивар-14… Меѓу ...

Втора жртва со корона вирус во Тиквешко

Независен - 03.07.2020

Регистрирана е втората жртва со корона вирус во Тиквешко. Доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог, утринава за МИА потврди дека починало 56 – годишно лице од Неготино, кое претходно се лекувало неврохируршки во Скопје, а било позитивно на ...

Во Неготино почина 56-годишен пациент позитивен на Ковид, во Кавадарци засега мирно

Фактор - 03.07.2020

Утринава почина 56-годишен пациент од Неготино, позитивен на корона вирусот, потврди за Фактор епидемиологот од Центарот за јавно здравје Кавадарци, д-р. Ристе Јовановски. -Пациентот повеќе месеци беше во тешка состојба и со други здравствени ...

Во Охрид до 7 часот 11 нови заболени од КОВИД-19, сите со полесна клиничка слика

Фактор - 03.07.2020

Нови 11 случаи на заболени граѓани од Охрид од Ковид 19 , бележи ЈЗУ Општа Болница Охрид. На 18 тестови кои синоќа биле испратени во лабораторијата во МАНУ од страна на ЈЗУ Општа Болница Охрид, резултатите покажувале дека кај 11 лица е регистриран ...

И натаму висок бројот на новозаразени, надлежните апелираат на почитување на мерките

Независен - 03.07.2020

Фото: Б. Грданоски Нови 173 потврдени со КОВИД-19 од 1.650 тестирања, од кои најголем дел 75 се од Скопје, беа регистрирани вчера во земјава. Починаа и досега најголем број пациенти – 15. Регистрирани се и 150 оздравени пациенти, и од нив најголем ...

Од коронавирус оздравеа петмина битолчани во деветтата деценија од животот

Магазин - 03.07.2020

Од коронавирус оздравеа петмина битолчани во деветтата деценија од животот. „89-годишниот пациент од Битола беше хоспитализиран како веќе позитивен, дијагностициран преку ЦЈЗ, кога кај него се развија симптоми на бронхопневмонија .

Утврдени 173 нови случаи на Ковид – 19 во земјава

Press24 - 02.07.2020

Во последните 24 часа регистрирани се 173 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1653 тестa. Скопје – 75 Струга – 14 Охрид – 10 Куманово – 9 Тетово – 9 Штип – 8 Гостивар – 7 Дебар – 6 Свети Николе – 6 Прилеп – 6 ...

ЦРН РЕКОРД: 15 починати и нови 173 заразени од коронавирус за едно деноноќие во Македонија

Centar - 02.07.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-75, Куманово-9, Дебар-6, Штип-8, Прилеп-6, Тетово-9, Струга-14, Велес-3, Охрид-10, Кавадарци-3, ...

15 починати од Ковид-19, 173 новозаразени

А1 On - 02.07.2020

Во изминатите 24 часа во Македонија се регистрирани 173 заразени, а 15 лица починале, што е највисок дневен биланс на починати од почетокот на епидемијата. Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1653 тестирања, ...

Уште 150 пациенти се излекувале од Ковид 19, вкупната бројка на оздравени е 2.748

Фокус - 02.07.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 150 оздравени пациенти од: Скопје-105, Куманово-1, Штип-7, Тетово-12, Струга-10, Велес-1, Охрид-4, Гостивар-1, Струмица-1, Кочани-5, Пробиштип-1, Неготино-2.

Починатите од корона вирусот се на возраст од 45 до 82 години, двајца од нив починале дома

Фокус - 02.07.2020

Починати се 15 лица, осум од Скопје, двајца пациенти од Тетово, двајца од Струга, еден пациент од Охрид и двајца од Гостивар. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа 3 лица, на возраст 64,73 и 80 години.

Рекорден број починати од Ковид-19: 15 ја загубија битката и куп хоспитализирани

Скопје1 - 02.07.2020

Починати се 15 лица, осум од Скопје, двајца пациенти од Тетово, двајца од Струга, еден пациент од Охрид и двајца од Гостивар. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа 3 лица, на возраст 64,73 и 80 години.

Денеска се регистрирани 173 нови случаи – починаа 15 пациенти од ковид-19,

Либертас - 02.07.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-75, Куманово-9, Дебар-6, Штип-8, Прилеп-6, Тетово-9, Струга-14, Велес-3, Охрид-10, Кавадарци-3, ...

Пополнетоста на инфективна со пациенти се намалува, 3 нови пациенти примени за 24 часа

MakPress - 02.07.2020

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 3 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 89 пациенти. На кислородна поддршка се 53 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација. Во болницата во Козле се хоспитализирани 30 возрасни пациенти ...

Нови 173 заразени од Корона вирус, 3 се од Кичево

Порта - 02.07.2020

Во последните 24 часа се направени 1653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи на ковид-19. – Скопје 75 – Куманово 9 – Дебар 6 – Штип 8 – Прилеп 6 – Тетово 9 – Струга 14 – Велес 3 – Охрид 10 – Кавадарци 3 – Гостивар 7 – Гевгелија 2 – Струмица ...

Денеска најмногу починати од коронавирусот од почетокот на пандемијата

Локално - 02.07.2020

Во последните 24 часа се направени 1653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи на ковид-19. – Скопје 75 – Куманово 9 – Дебар 6 – Штип 8 – Прилеп 6 – Тетово 9 – Струга 14 – Велес 3 – Охрид 10 – Кавадарци 3 – Гостивар 7 – Гевгелија 2 – Струмица ...

Состојба до 02.07.2020: Потврдени се 173 новозаболени и 15 починати пациенти

Црнобело - 02.07.2020

За среќа, има голем број на оздравени, но бројот на новозаболени никако не почнува да се намалува - до кога ќе биде ваква ситуацијата? Најново соопштение: Во последните 24 часа се направени 1653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи на ...

Македонија го надмина рекордот на починати лица од коронавирус на дневно ниво: 15 лица ја загубија битката против ...

MakPress - 02.07.2020

Починати се 15 лица, осум од Скопје, двајца пациенти од Тетово, двајца од Струга, еден пациент од Охрид и двајца од Гостивар, информираат од Министерството за здравство. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа 3 лица, на ...

Нов црн биланс: Починаа 15 лица од Ковид 19 во земјава

Локално - 02.07.2020

Починати се 15 лица, осум од Скопје, двајца пациенти од Тетово, двајца од Струга, еден пациент од Охрид и двајца од Гостивар, информираа од министерството за здравство. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа 3 лица, на ...

32 пациенти со корона вирусот хоспитализирани во Козле, шест се деца

еМагазин - 02.07.2020

Министерство за здравство соопшти дека има нови 173 заболени лица од корона вирусот, од кои 75 се од Скопје. „На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 6 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 90 пациенти.

На 1.653 тестирања 173 заразени од Ковид-19

Мак. Весник - 02.07.2020

Во последните 24 часа се направени 1653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи на ковид-19. – Скопје 75 – Куманово 9 – Дебар 6 – Штип 8 – Прилеп 6 – Тетово 9 – Струга 14 – Велес 3 – Охрид 10 – Кавадарци 3 – Гостивар 7 – Гевгелија 2 – Струмица ...

Две лица од починатите починале дома

Сител - 02.07.2020

Во изминатите 24 часа регистрирани се 15 починати лица, осум од Скопје, двајца пациенти од Тетово, двајца од Струга, еден пациент од Охрид и двајца од Гостивар. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа 3 лица, на возраст 64,73 ...

Нови 173 заразени со коронавирус, починаа 15 луѓе

Р.С.Европа - 02.07.2020

Во последните 24 часа се направени 1.653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи со Ковид-19, информираат од Министерството за здравство. Најмногу од новозаболените се во Скопје-75, потоа следуваат Струга-14, Охрид-10, Тетово и Куманово по ...

За една седмица 54 новодијагностицирани пациенти заразени од коронавирусот во Охрид

Курир - 02.07.2020

Во последните 24 часа се направени 1653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи на ковид-19, од кои 10 во Охрид, информира Министерството за здравство. Бројот на новодијагностицирани со коронавирус во Охрид за една недела се зголеми за уште 54 ...

За една седмица 54 новодијагностицирани пациенти заразени од коронавирусот во Охрид

Пулс24 - 02.07.2020

Во последните 24 часа се направени 1653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи на ковид-19, од кои 10 во Охрид, информира Министерството за здравство. Бројот на новодијагностицирани со коронавирус во Охрид за една недела се зголеми за уште 54 ...

583 оздравени во последните 7 дена, a бројката на пациенти во болниците никако да падне

365 - 02.07.2020

Со 150 оздравени, денешниот ден е прв со така висока бројка по многу долго време. Претходно, вчерашниот беше рекорден ден со најголем број оздравени (123) во 24 часа од почетокот на „вториот бран“. Над 110 имаше и во понеделникот.

Состојба ковид 19: Починати 15, новозаразени 173, оздравени 150

24 Вести - 02.07.2020

Рекорден број на починати од корнонавирусот во изминатово деноноќие регистрирале здравствените власти од почетокот на епидемијата досега. За само 24 часа 13 пациенти починале во болниците низ земјава, а двајца починале дома.