TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ковачевски во ОН – Русија веднаш да ги повлече војниците од Украина

Р.С.Европа - 24.09.2022

Со непредизвиканата агресија врз Украина, Руската Федерација флагрантно ја прекрши Повелбата на Обединетите нации, како и на нормите и принципите на меѓународното право, оцени премиерот Димитар Ковачевски во обраќањето пред присутните на 77.

Агресијата на Русија врз Украина претставува флагрантно кршење на Повелбата на ОН, порача Ковачевски во обраќањето во Њујорк

Глас на Америка

ВО ЖИВО | Обраќање на премиерот Ковачевски на Генералната дебата на ООН

Слободен Печат

(Видео) Обраќање на премиерот Ковачевски на Генералната дебата на ООН во Њујорк

Независен

Ковачевски во ООН: Неопходно е заедништво за да се обезбеди трајна слобода и мир

Независен

Ковачевски ја повика Русија да се повлече од Украина, а потоа рече дека ние немаме друга алтернатива освен ЕУ

Zoom

Обраќање на Ковачевски во ООН: Русија мора веднаш да ја прекине агресијата врз Украина

CivilMedia

Опсервер Press24 Centar Алсат-М Локално 24Инфо Сител Курир

Ковачевски во ОН: Нема друга алтернатива за подобар живот од членство во ЕУ

Centar - 24.09.2022

Граѓаните на Северна Македонија предолго го чекаа овој момент, и јас разбирам зошто можеби се чувствуваат фрустрирано и уморно одејќи по тој долг пат кон Европа. Но, ние немаме друга алтернатива која ќе ни овозможи подобар животен стандард.

Ковачевски на Генералното Собрание на ОН: Забрзана интеграција во ЕУ е од клучна важност

Centar

(ВИДЕО) Ковачевски: ЕУ е најдобрата опција за нас, граѓаните предолго го чекаа овој момент

Либертас

Ковачевски: ЕУ е најдобрата опција за нас, граѓаните предолго го чекаа овој момент

Сител

Ковачевски: ЕУ е најдобрата опција за нас, граѓаните предолго го чекаа овој момент

Слободен Печат

Ковачевски во ОН: За европскиот мир мора да се осигура евроинтеграцискиот демократски пат на Западниот Балкан

МКД

Ковачевски: ЕУ е најдобрата опција за нас, граѓаните предолго го чекаа овој момент

Опсервер

Фокус 24Инфо Локално Телма ТВ21 Курир Во Центар Вечер Прес

Меѓу нив и амбасадорот Фрчкоски, Ковачевски се сретна со истакнати личности од Северна Македонија кои работат и живеат ...

Zoom - 24.09.2022

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски синоќа се сретна со истакнати личности од Република Северна Македонија, кои работат и живеат во САД. На приемот кој се одржа во Македонскиот културен центар во Њујорк, ...

Различностите секогаш биле нашата јака страна како дома така и низ светот, вели Ковачевски

Локално

Премиерот Ковачевски се сретна со истакнати личности од земјава кои работат и живеат во Њујорк

Макфакс

Ковачевски се сретна со истакнати личности од Северна Македонија кои работат и живеат во Њујорк

CivilMedia

Ковачевски се сретна со истакнати личности од Северна Македонија кои работат и живеат во Њујорк

24Инфо

Ковачевски се сретна со истакнати личности од Македонија кои работат и живеат во Њујорк

Канал5

Ковачевски се сретна со истакнати нашинци кои работат и живеат во Њујорк (фото, видео)

Независен

Денешен еМагазин Press24 Бриф Либертас ТВ21 4NEWS Република

Ковачевски-Шоле: Фокусирани сме на продлабочување на билатерално партнерство

ТВ21 - 23.09.2022

Премиерот Димитар Ковачевски во рамки на учеството на 77-то Генерално Собрание на Обединетите Нации во Њујорк, денеска одржа средба со Дерек Шоле, американски советник за надворешна политика и автор кој моментално работи како советник на Стејт ...

Ковачевски-Шоле: Фокусирани сме на продлабочување на билатерално партнерство

24Инфо

Ковачевски-Шоле: Фокусирани сме на продлабочување на билатерално партнерство

Скопје1

Ковачевски-Шоле: Фокусирани сме на продлабочување на билатерално партнерство

Press24

Ковачевски-Шоле: Фокусирани сме на продлабочување на билатерално партнерство

4NEWS

Ковачевски-Шоле: Фокусирани сме на продлабочување на билатерално партнерство

Канал5

(Видео) Ковачевски-Шоле: Го зајакнуваме партнерството со САД за обновливите извори на енергија

Макфакс

Бриф Либертас +инфо Zoom 360 степени Во Центар Република Сител