TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Најчевска до Маричиќ: Не бре, дете, не е добро што доаѓа европската мисија да врши мониторинг врз Судскиот совет

Макфакс - 07.07.2023

Испраќањето на оценска мисија од Европската Унија за мониторинг на Судскиот совет, дочекана со поздрави од Владата и критики од правната фела. Премиерот Димитар Ковачевски порача дека е добредојдена, вицепремиерот Бојан Маричиќ порача дека е добра ...

Судскиот совет го прифаќа предлогот да биде под оценска мисија на ЕУ

Локално

Судскиот совет ја поздрави идејата за оценска мисија на нејзината работа и се пожали на критики од медиумите и притисок од невладините

360 степени

Судски совет: Свесни сме за лошата перцепција на јавноста, но не работиме нелегитимно

Фокус

Ковачевски ја поддржа оценската мисија на ЕУ во Судски, Советот се жали на медиумски кампањи

Сител

Судскиот совет ја прифаќа идејата на евроамбасадорот Гир за оценска мисија на институцијата

Мета

Судскиот совет прифаќа да биде предмет на оценка од ЕУ, но одбива да прифати дека е нелегитимен

МКД

Press24 CivilMedia 365 еМагазин Слободен Печат Опсервер Сител Курир

Најчевска: Мисија на ЕУ доаѓа зашто сме „недоветни шутрачиња“

Expres - 07.07.2023

Професорката Мирјана Најчевска реагира на „одушевеноста“ на вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ и на премиерот Димитар Ковачевски според кои Eвропската мисија која ќе врши мониторинг врз работата на Судскиот совет била добра порака до ...

НАЈЧЕВСКА ДО МАРИЧИЌ: Не бре дете, не е добро што доаѓа европска мисија да врши мониторинг врз судскиот совет

Фактор

Најчевска до Маричиќ: Не бре дете, не е добро што доаѓа европска мисија да врши мониторинг врз судскиот совет

Скопје1

Ковачевски: Мисија од ЕУ која ќе ја оценува работата на Судскиот совет е добредојдена

Канал5 - 06.07.2023

Мисија од ЕУ која ќе ја оценува работата на Судскиот совет е добредојдена за премиерот Ковачевски. По најава од евроамбасадорот, Дејвид Гир, премиерот денеска кажа дека ја поддржува идејата на ЕУ, за што и во минатото, како што рече, имало т.н.

По скандалите ЕУ испраќа оценска мисија – Ковачевски: Добро е да има таква мисија за работата на Судскиот совет

ТВ21

Маричиќ: Eвропската мисија која ќе врши мониторинг врз работата на Судскиот совет е добра порака до оваа институција

Слободен Печат

Маричиќ: Имиџот на Судскиот совет е слика за целото правосудство

Либертас

Ковачевски ја поддржува оценската мисија на ЕУ за Судски совет

Р.С.Европа

Маричиќ за Трилинг: Имиџот на судскиот совет е слика за целото правосудство

24 Вести

Ковачевски ја поддржува идејата за испраќање оценска мисија на ЕУ за работата на Судскиот совет

360 степени

Фокус Макфакс Независен Локално Бриф Н.Македонија А1 On Опсервер

Судски совет контра сите критики, фалби само за Гир кој им најави оценска мисија

Телма - 06.07.2023

Од граѓаните преку медиумите, до правните експерти и невладините, сите според судскиот совет се виновни за сликата за институцијата која поради нивните постапки е креирана во јавноста. Во одговор на најавата дека ЕУ ќе испрати оценска мисија во ...

ЕУ ќе испрати мисија која ќе ја оценува работата на Судскиот совет

Во Центар

Гир: ЕУ испраќа оценска мисија во С Македонија за работата на Судскиот совет

360 степени

Гир - ЕУ испраќа оценска мисија за Судскиот совет

Р.С.Европа

Гир: Европската Унија испраќа оценска мисија во Скопје за работата на Судскиот совет

Либертас

Дејвид Гир ексклузивно за Топ Тема: ЕУ испраќа оценска мисија во Македонија за работата на Судскиот совет

Телма

Гир: Европската Унија испраќа оценска мисија во Скопје за работата на Судскиот совет

Zoom

еМагазин 365 Нова ТВ Опсервер Независен 24Инфо Република Lider