TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЏАФЕРИ: Хашките случаи се затворено прашање

Фактор - 13.02.2024

Според техничкиот премиер, Талат Џафери, Хашките случаи се затворено прашање и покрај барањето на Советот на Европа Вели дека тоа е прашање регулирано со закон и потврдено со одлуки на Уставниот суд.

Хашките случаи се затворено прашање, рече Џафери и покрај барањето на Советот на Европа

МКД - 13.02.2024

Тоа е прашање регулирано со закон и потврдено со одлуки на Уставниот суд, одговори денеска премиерот Талат Џафери на новинарско прашање дали македонската влада планира да ги отвори хашките случаи.

За Џафери амнестијата за хашките случаи е затворено прашање, од СДСМ молк, ВМРО-ДПМНЕ чекаат да го видат писмото на ...

24 Вести - 13.02.2024

Хашките случаи и нивната амнестија за премиерот Талат Џафери се затворено прашање. Џафери денеска кусо и без повеќе детали одговори на писмото кое на Илинденска бр 2 стигна директно од комесарката за човекови прават на Советот на Европа, Дуња ...

Молк од Владата за дописот од Мијатовиќ за поништување на амнестијата на хашките случаи

Канал5 - 13.02.2024

Молк од Владата по барањето на Советот на Европа за поништување на амнестијата за Хашките случаи и отповикување на амнестијата. Испратено од Комесарката за човекови права Дуња Мијатовиќ до сега екс премиерот Димитар Ковачевски на 15 јануари, се ...

За Џафери хашките предмети се затворено прашање

Слободен Печат - 13.02.2024

Тоа прашање е регулирано со закон и е потврдено со одлуки на Уставниот суд, рече техничкиот премиер Талат Џафери, откако Мијатовиќ побарала укинување на амнестијата за хашките случаи, како и истражување на досиејата што Меѓународниот суд на правдата ...

Кој ќе се осмели да коалицира со осомничени воени злосторници

Н.Македонија - 13.02.2024

Како што веќе информиравме деновиве, дописот за повторно отворање на хашките случаи, вклучувајќи и за преиспитување на Законот за амнестија, кој на 15 јануари бил испратен до владата на Димитар Ковачевски, потпишан од комесарката за човекови права ...

Дали се враќаат „духовите од минатото“: „Хашките случаи не застаруваат, партиите ќе ги користат во предизборието за ...

Локално - 12.02.2024

Дали се враќаат духовите од минатото? Ова може да се сфати од дописот на Комесарката за човекови права на Советот на Европа, Дуња Мијатовиќ до македонската влада, упатен на 15 јануари 2024 година на адресата на тогашниот премиер Димитар Ковачевски.

Молк од Владата за писмото на Мијатовиќ за отворање на хашките случаи

Денешен - 13.02.2024

Владата го игнорира барањето на Советот на Европа за поништување на амнестијата за Хашките случаи и отповикување на амнестијата. Испратено од Комесарката за човекови права Дуња Мијатовиќ до сега екс премиерот Димитар Ковачевски на 15 јануари, се ...