TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ирански командант: Иран би можел да ја преиспита својата нуклеарна политика

МКД - 19.04.2024

Ирански командант навести дека Техеран би можел да усвои нова насока на својата нуклеарна политика во екот на растечките тензии на Блискиот Исток. Фото: ЕПА „Ако Израел се заканува со напад на иранските нуклеарни објекти и планира да врши притисок ...

Иран го предупреди Израел да не напаѓа нуклеарни локации

Глас на Америка

Поранешен шеф на одбраната на ИАФ: Иран е „суперсила“ во ракети и беспилотни летала – но не и одбрана

Слободен Печат

„Но, во Израел…“ ирански проектили и руска пропаганда

Zoom

АКО ИЗРАЕЛ НАПАДНЕ, МОЖЕ ДА ИЗГРАДИМЕ АТОМСКА БОМБА Иран експлицитно спомнува програма за нуклеарно оружје

+инфо

Израел го издржа иранскиот напад, ама нема да може уште долго

Оff.net

НАПАДНЕ ЛИ ИЗРАЕЛ, АМЕРИКАНСКИТЕ БАЗИ ЌЕ СТАНАТ ЦЕЛИ НА ИРАН Иранскиот амбасадор во Белград вели дека Израелците реагираат емотивно

+инфо

Точка Кумановски м. Кумановски м. Нова ТВ Кумановски м. Макфакс Фактор ТВ21

Во израелски воздушни напади загинаа борци на Хезболах во Либан

Глас на Америка - 19.04.2024

Израелската војска соопшти дека извршила воздушни напади низ Појасот Газа насочени кон борците и инфраструктурата на Хамас, како и воздушни напади во кои загинаа двајца милитанти на Хезболах во јужен Либан.

„ЛАБОРАТОРИИ НА БОЈНОТО ПОЛЕ“ Кој е „тајниот план“ на Русија и на Иран?

+инфо

Израелскиот министер Смотрич повика на „несразмерен напад“ врз Иран

Во Центар

САД и Израел ќе одржат виртуелен состанок за Рафа

Глас на Америка

Додека ескалира конфликтот меѓу Иран и Израел, арапските земји остануваат на своето

Р.С.Европа

Блискиот исток останува во центар на вниманието: Нетанјаху дециден во ставовите

Lider

Нетанјаху се откажа од нападот врз Иран по телефонскиот повик

Денар

Lider Нетпрес Вечер Прес Р.С.Европа +инфо CivilMedia Рацин Кумановски м.

САД и Велика Британија воведоа нови санкции кон Иран

Вечер Прес - 18.04.2024

САД и Велика Британија воведоа нова рунда санкции за Иран бидејќи расте загриженоста дека невидениот напад на Техеран врз Израел може да предизвика поширока војна на Блискиот Исток. Канцеларијата за контрола на странски средства на Министерството за ...

Америка воведе нови санкции кон Иран по нападот на Израел

Глас на Америка

САД и Велика Британија воведоа нови санкции за Иран поради нападот врз Израел

Р.С.Европа

САД и Британија воведоа санкции кон Иран, насочени кон производителите на дронови

Макфакс

САД и Велика Британија воведоа нови санкции кон Иран поради нападот врз Израел

Курир

Дроновите камикази се закана која може да ги банкротира западните војски

Слободен Печат

Мишел: ЕУ ќе воведе санкции кон иранските производители на дронови и проектили

Алсат-М

Рацин Слободен Печат Опсервер Канал5 MakPress 24Инфо

Русија го поддржува нападот на Иран врз Израел

Слободен Печат - 18.04.2024

Русија ја даде својата поддршка зад неодамнешниот напад на Иран против Израел на 13 април, предизвикувајќи осуда од меѓународните набљудувачи и влошувајќи ги тензиите во регионот. Руските власти се обидоа да ги оправдаат големите напади на Иран врз ...

Нови санкции против Иран

Deutsche Welle

ЕУ воведе нови санкции за Иран

Макфакс

ЕУ воведе санкции кон Иран по нападот врз Израел

Денар

Европскиот совет го осуди нападот на Иран врз Израел и повика на забрзување на воената помош за Украина

Локално

Францускиот претседател Емануел Макрон повика на проширување на санкциите против Иран

Слободен Печат

Челниците на ЕУ на првиот ден од самитот за надворешна политика и продолжување на санкциите кон Иран

Нетпрес

Deutsche Welle Нова ТВ Сакам да кажам Локално Опсервер MTM МКД Точка

Шокантна изјава на поранешниот директор на Мосад! Ова е можен одговор на иранскиот напад, Израелците се подготвени: ...

Во Центар - 18.04.2024

Поранешниот директор на управата за разузнавање на израелската агенција Мосад, Зохар Палти, вели дека таргетирањето на иранските нуклеарни постројки е една од опциите за одговор на нападот врз Израел.

Поранешниот директор на Мосад за нападот на Иран: Сите опции се „на маса“

Макфакс

Поранешниот директор на Мосад за нападот на Иран: Сите опции се „на маса“

Опсервер

Поранешниот директор на Мосад за нападот на Иран: Сите опции се „на маса“

MTM

Поранешниот директор на Мосад за нападот на Иран: Сите опции се „на маса“

Точка

Поранешниот директор на Мосад за нападот на Иран: Сите опции се „на маса“

Centar

Шокантна изјава на поранешниот директор на Мосад! Ова е можен одговор на иранскиот напад, Израелците се подготвени: „Нема сомнеж, сè e на маса“

Пулс24

Тајмс оф Израел: Америка прифаќа операција на Израел во Рафа доколку Израел не го нападне Иран

МКД - 18.04.2024

Соединетите Американски Држави го прифатија планот на Израел за копнена операција во градот Рафа во јужниот дел на Газа, во замена за неизвршување на голем напад врз Иран, како одговор на невидениот напад од Техеран, изјавија египетските власти за ...

Тајмс оф Израел“: САД се согласија на израелска операција во Рафа ако Израел не го нападне Иран

Либертас

„Тајмс оф Израел“:САД се согласија на израелска операција во Рафа ако Израел не го нападне Иран

Канал5

„Тајмс оф Израел“: САД се согласија на израелска операција во Рафа ако Израел не го нападне Иран

Frontline

Тајмс оф Израел“: САД се согласија на израелска операција во Рафа ако Израел не го нападне Иран

Рацин

„Тајмс оф Израел“: САД се согласија на израелска операција во Рафа ако Израел не го нападне Иран

MakPress

„Тајмс оф Израел“: САД се согласија на израелска операција во Рафа ако Израел не го нападне Иран

365

Пулс24

Бербок повика Иран да се стави во изолација за да се спречи дополнителна ескалација

Рацин - 18.04.2024

Шефицата на германската дипломатија, Аналена Бербок, денеска повика на построг став кон Техеран по иранскиот беспилотен и ракетен напад врз Израел, истовремено повикувајќи да не се дозволи конфликтот да се прошири, јави ДПА.

Камерон и Бербок го повикаа Израел на воздржаност

Бизнис Вести

Камерон и Бербок го повикаа Израел на воздржаност

Рацин

Министрите за надворешни работи на Германија и Велика Британија го повикаа Израел да се воздржи од ескалација

Макфакс

Министрите за надворешни работи на Германија и Велика Британија го повикаа Израел да се воздржи од ескалација

Опсервер

Министрите за надворешни работи на Германија и Велика Британија го повикаа Израел да се воздржи од ескалација

Точка

Министрите за надворешни работи на Германија и Велика Британија го повикаа Израел да се воздржи од ескалација

24Инфо

Канал5 Нетпрес Centar Слободен Печат MakPress Независен 365 MakPress

Генерал Хагталаб: Иран може да ја ревидира својата нуклеарна доктрина

Рацин - 18.04.2024

Поради израелските закани за масовен воен одговор Иран може да ја ревидира својата „нуклеарна доктрина“ предупреди денеска Ахмад Хагталаб, висок командант на иранскиот корпус на исламската револуционерна гарда, задолжен за нуклеарната безбедност, ...

Генерал Хагталаб: Иран може да ја ревидира својата нуклеарна доктрина

MakPress

„Тајмс оф Израел“: Америка ја прифати операцијата на Израел во Рафах, доколку Израел не го нападне Иран

Макфакс - 18.04.2024

Соединетите Американски Држави го прифатија планот на Израел за копнена операција во јужниот дел на Газа во градот Рафах во замена за неизвршување на голем напад врз Иран, пишува „Тајмс оф Израел“, повикувајќи се на неименуван египетски функционер.

Нетанјаху се договори со Америка!? Арапите тврдат дека тој добил согласност за операцијата во Рафах доколку нема голем напад врз Израел

Во Центар

„Тајмс оф Израел“: Америка ја прифати операцијата на Израел во Рафах, доколку Израел не го нападне Иран

Опсервер

„Тајмс оф Израел“: Америка ја прифати операцијата на Израел во Рафах, доколку Израел не го нападне Иран

MTM

„Тајмс оф Израел“: Америка ја прифати операцијата на Израел во Рафах, доколку Израел не го нападне Иран

24Инфо

БЕСОТ ЗА ИРАН ЌЕ БИДЕ ИСТУРЕН ВРЗ ГАЗА Вашингтон дал зелено светло за новата израелска офанзива во Рафах

+инфо

„Тајмс оф Израел“: Америка ја прифати операцијата на Израел во Рафах, доколку Израел не го нападне Иран

Точка

Centar Пулс24

Kaмерон: Израел одлучи да дејствува по нападот на Иран

Мета - 18.04.2024

Зборувајќи за време на посетата на Ерусалим, Камерон рече дека се надева оти израелскиот одговор ќе биде спроведен на начин што ќе ја минимизира ескалацијата Јасно е дека Израел одлучи да дејствува, како одговор на иранскиот масовен напад со ...

Нетанјаху им порача на Велика Британија и на Германија: Израел сам ќе донесе свои одлуки

Макфакс

Нетанјаху до Бербок и Камерон: Израел сам ќе ги носи своите одлуки

Н.Македонија

Премиерот на Израел до Германија и Британија: Сакам да бидам јасен – одлуките ќе ги носиме сами

Кумановски м.

Нетанјаху до Бербок и Камерон: Израел сам ќе ги носи своите одлуки

Курир

Нетанјаху до Бербок и Камерон: Израел сам ќе ги носи своите одлуки

Либертас

Бенјамин Нетанјаху им порача на Велика Британија и на Германија: Израел сам ќе донесе свои одлуки

Опсервер

Во Центар Фокус 24Инфо Точка Локално Пулс24 Денешен Република

Израелските власти разгледувале опции за одмазднички напад врз Иран, но се повлекле од планот

MakPress - 18.04.2024

Израел разгледуваше опции да изврши напад врз Иран како одмазда за нападот без преседан минатиот викенд, но потоа ги откажале плановите, јавија израелски и американски медиуми. Иран лансираше повеќе од 300 беспилотни летала и проектили против Израел ...

Американски и израелски медиуми: Израелските власти разгледувале опции за одмазднички напад врз Иран, но се повлекле од планот

Бизнис Вести

Израелските власти наводно разгледувале опции за одмазднички напад врз Иран, но се повлекле од планот

Слободен Печат

Израелските власти разгледувале опции за одмазднички напад врз Иран, но се повлекле од планот, тврдат медиуми во Израел и САД

Телма

Американски и израелски медиуми: Израелските власти разгледувале опции за одмазднички напад врз Иран, но се повлекле од планот

Либертас

Израелските власти разгледувале опции за одмазднички напад врз Иран, но се повлекле од планот

24Инфо

Американски и израелски медиуми: Израелските власти разгледувале опции за одмазднички напад

Канал5

Рацин Zoom +инфо

Мишел: ЕУ ќе воведе санкции кон иранските производители на дронови и проектили

MakPress - 18.04.2024

Лидерите на членките на Унијата вечерва има добра дебата за состојбата на Блискиот Исток и се усогласија за осуда на нападот на Иран врз Израел и за воведување санкции кон иранските компании поврзани со развој и производство на дронови и проектили, ...

Мишел: ЕУ ќе воведе санкции кон иранските производители на дронови и проектили

Frontline

Мишел: ЕУ ќе воведе санкции кон иранските производители на дронови и проектили

360 степени

Мишел: ЕУ ќе воведе санкции кон иранските производители на дронови и проектили

Рацин