TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нухиу: Има петмина заразени со коронавирус во полицијата

А1 On - 30.03.2020

Поранешниот заменик министер за внатрешни работи, Агим Нухиу на својот Фејсбук профил објави дека во МВР има петмина вработени кои се позитивни на коронавирусот. Нухиу вели дека постои можна опасност и во полициската станица „Петровец“ и повикува ...

Стравотен удар на економијата, но и на глобализацијата

Н.Македонија - 30.03.2020

Во напливот на информации и анализи за тоа какви ефекти на државите и општеството предизвикуваат последиците од пандемијата на коронавирусот, интересни ставови може да се прочитаат за судирот на концептот на глобализацијата со пандемијата, односно ...

Нухиу на Фејсбук: Петмина вработени во МВР заразени со коронавирус – ризична е полициската станица „Петровец“

360 степени - 30.03.2020

Петмина вработени во МВР се заразани со коронавирус, објави денеска заменик министерот за внатрешни работи Агим Нухиу на својот Фејсбук профил. Тој притоа како ризична ја посочува и полициската станица „Петровец“.

Коронавирус: Трамп стравува од 100 илјади починати во САД

Deutsche Welle - 30.03.2020

Американскиот претседател прво се обидуваше вербално да ја намали опасноста од коронавирусот. Сега признава дека САД би можеле да имаат најмалку 100 илјади починати, додавајќи: „Ова е ужасна бројка“.

Коронавирусот тест за обединета Европа: дали ќе го издржи шокот?

Нетпрес - 30.03.2020

Матео Салвини, лидер на најпопуларната италијанска партија Лига Север и поранешен потпретседател на Владата, ја критикуваше Европската унија за однесувањето за време на пандемијата од коронавирус и се закани со излегување на земјата од Унијата: „Тоа ...

Стравот од коронавирус - Елдорадо за измамници

Deutsche Welle - 30.03.2020

Стравот од коронавирусот е перфиден „бизнис-модел“ за измамници, предупредува европската полициска служба Европол. Да не се подлегнува на понудите на измамниците – вакцина против коронавирус не постои.

Советничката на израелскиот премиер позитивна на коронавирус, Нетанјаху се сретнал со неа пред 4 дена

Макфакс - 30.03.2020

Советничката на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, со која премиерот се сретнал пред 4 дена, е позитивна на коронавирус, соопштија израелските власти. Веста дека советничката на Нетанјаху, Ривка Палух, била заразена со коронавирус, предизвика ...

До короната и по неа

Призма - 30.03.2020

Нема да се каже ништо ново, ако отсега се констатира дека короната ќе ја дефинира епохата во која живееме. Времето ќе се мери со „пред“ и „после“, при што целото човештво се надева дека тоа „после“ ќе дојде што побргу.

Хрватски парламентарец и екс кандидат за претседател: Ве манипулираат со коронавирусот, карантинот е една голема лудост

ТВ21 - 30.03.2020

Иван Пернар, хрватски политичар, член на Парламентот на оваа земја и поранешен кандидат за претседател на последните претседателски избори, истакнува дека сево ова околу коронавирусот е една голема манипулација и голема лудост.

Состојба со Ковид-19 во светот до 10 часот: Досега 723.732 заразени со коронавирус

А1 On - 30.03.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 723.732 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 34.000, а оздравеле 151.833 лица. – Црна Гора информира за шест нови случаи на заразени со коронавирус, со што вкупниот број ...

Како Јапонија го стави коронавирусот под контрола?

Слободен Печат - 30.03.2020

Јапонија има 5, 5 милијарди заштитни маски, или 43 заштитни маски по жител, што ги прави достапни за сите граѓани на јапонскиот остров. Иако се наоѓа во непосредна близина на Кина, Јапонија засега бележи минимална бројка на заразени и починати од ...

Хоспитализиран штипјанец со корона вирус кој нема врска со ниеден од претходно заболените

Мета - 30.03.2020

Со висока темепратура и сува кашлица изминатиот викенд во Инфективното одделение на Клиничката болница во Штип е примен пациент, за кого, на инсистирање на инфектолог, е направен тест и е утврдено дека е болен од Ковид-19.

Парламентарен соработник на Нетанјаху позитивен на коронавирус, не се знае дали и премиерот е инфициран

Сител - 30.03.2020

Парламентарен соработник на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху бил позитивен на тестот за коронавирус, соопштија денеска официјални лица од неговиот кабинет за британските медиуми. Но, оттаму не кажаа дали и 70-годишниот израелски лидер бил ...

Балкан – до короната и по неа!

Н.Македонија - 30.03.2020

Балканските народи се соочени со нов предизвик. По долги години меѓусебни препирки, јавни конфронтации и отворени воени судири, првпат сите се наоѓаат на една иста страна. Наспроти нив е непознатиот и невидлив противник – коронавирусот.

Во Италија тишината ја прекинуваат само амбулантните возила и црковните ѕвона

Макфакс - 30.03.2020

Животот во Италија стана непрепознатлив кога во земјата повеќе од 90.000 илјади луѓе беа заразени со Ковид-19 за помалку од осум недели, а за граѓаните воведени се и строги мерки на карантин, кои личат на куќен притвор, со цел да се спречи ширењето ...

Обвинувања од Велика Британија: Кина крие информации за коронавирусот

Слободен Печат - 30.03.2020

Британскиот министер Мајкл Гов ја обвини Кина дека ги прикрива вистинските информации за ширењето на коронавирусот, пренесува Спутник. „Првиот случај на вирусот е регистриран во Кина во декември минатата година, но извештаите од Кина и тогаш беа ...

Утринска пошта: Предвидувања и мрачни бројки на починати од КОВИД-19, растеж на стартап компании, ракетни тестови на ...

CivilMedia - 30.03.2020

Еден од водечките членови на Специјалната единица за коронавирус на Белата Куќа превидува милиони инфицирани. Шпанија со нов црн рекорд со 838 смртни случаи во последните 24 часа, со што вкупниот број на починати се искачи на 6,528.

Јавни личности, политичари и Ковид-19

+инфо - 30.03.2020

Во светот до овој момент се потврдени над 700.000 заразени луѓе од коронавирусот, а меѓу нив има и политичари и јавни личности. Дали коронавирусот е селективна болест, односно дали социјалните разлики играат значајна улога и во време на епидемија, ...

ВОЗНЕМИРУВАЧКИ БЕЛИ КАМИОНИ ПРЕД БОЛНИЦИТЕ ВО ЊУЈОРК: Се користат само во време на голема трагедија!

Магазин - 30.03.2020

Болниците во Њујорк формираат импровизивни мртовечници од нивните објекти за да се справат со големиот број жртви бидејќи пандемијата на коронавирус силно го погоди градот. Камиони со ладилник беа видени паркирани пред неколку големи медицински ...

САД го одобри хлоракинот за лечење од коронавирус во болнички услови

Република - 30.03.2020

Американската сојузна агенција за лекови ФДА ја одобри примената на хлоракин и хидроксихлоракин за лечење на заболените од коронавирусот во болнички услови. ФДА вчера даде зелено светло оваа терапија да се препише на пациентите заболени од Ковид-19 ...

Дизајнерите и пејачите обединети против корона

Вечер Прес - 30.03.2020

Во Европа, каде што пандемијата експлодираше кон крајот на февруари, светски познати луксузни марки во своите фабрики прават гелови за дезинфекција, маски за лице и друг вид заштитна опрема Заради брзината со која реагираше да ѝ помогне на Италија ...

Коронавирусот почна да мутира! Оваа вест влева страв во коски, но еве поради што всушност мутацијата е добра...

Точка - 30.03.2020

Коронавирусот продолжи да му пркоси на светот, а тоа го покажуваат бројките според кои вкупно заразени луѓе ширум светот има 700.000, а смртни случаи 33.000. Сепак, во морето лоши вести, се појави и една која што наизглед е лоша, но...

Советничка на израелскиот премиер позитивна на коронавирус

ТВ21 - 30.03.2020

Советничка на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху е позитивна на коронавирусот, изјавија властите во земјата. Нетанхају бил во контакт со советничката во четврток. Веста дека советничката Ривка Палух е заразена, донесе вознемиреност дека можеби и ...

Вклучете се во видео игрите на децата: Совети од психологот Христина Стефановска во време на домашниот карантин

Женски магазин - 30.03.2020

Иако спаѓаат во група со најмал ризик за зараза со коронавирусот, децата и тинејџерите се во најчувствителен период додека трае периодот за самоизолација. Младите се на постојана критика од јавноста поради непочитување на препораките за неизлегување ...

Црни прогнози на американски епидемиолог: Милион Американци ќе бидат заразени со коронавирус, 200.000 ќе починат

Press24 - 30.03.2020

Милион Американци ќе бидат заразени со коронавирус, а од нив можно е да починат 100.000 и 200.000 луѓе, изјави денеска водечкиот американски епидемиолог Ентони Фаучи. Црните прогнози на директорот на Националниот институт за алергиски и инфективни ...

Др. Митов: Крвта од излекуваните, можен лек против коронавирус

Слободен Печат - 30.03.2020

Пред само неколку денови Американската агенција за храна и лекови (FDA) официјално ја одобри употребата на крвна плазма од веќе излечените пациенти од Covid-19, како третман за инфицираните од вирусот кои се во критична состојба.

Ова е единствената маска за која експертите тврдат дека е најефикасна против коронавирусот

Точка - 30.03.2020

Граѓаните на САД приморани се сами да се снаоѓаат поради недостатокот на заштитни средства од коронавирусот. Епидемијата коронавирус која што ја предизвикува болеста Ковид-19 со голема брзина се шири во САД, а заедно со неа исчезнуваат и маските N95 ...

Животот во Мадрид во екот на пандемијата: „На смени излегуваме на балкон, се плашам дека ќе има 10.000 починати“

Press24 - 30.03.2020

Шпанија е втора земја во светот по бројот на починати лица од коронавирус после Италија, како и четврта земја во светот по бројот на заразени. „Ова е многу лошо, прави да продолжиме со грижата“, вели за 24сата.хр 35-годишниот Гонзало Касерон, жител ...

Обвинувања од Британија: Кина криеше податоци околу коронавирусот

ТВ21 - 30.03.2020

Кина прогласи крај на епидемијата на корнавирусот откако бројот на заразени падна под 3.000 лица. Британскиот министер Мајкл Глове ја обвини Кина дека крие податоци во врска со ширењето на коронавирусот.

Андоновиќ: Kоронавирусот на Балканот засега под контрола – Супер силите кои го потценија, сега стравуваат од многу ...

Слободен Печат - 30.03.2020

Во светот статистички гледано за 24 часа се регстрираат по околу 100 илјади ново заразени. Така денешната бројка на ниво на свет е над 700 илјади заразени 33 526 починати и 150 илјади излекувани.

Совет на инфектолозите: “Вашето дете можеби нема ни да има симптоми на коронавирусот“

Pedijatar.mk - 30.03.2020

Родителите кои се прашуваат кога треба да се обратат кај лекар, инфектолозите нагласуваат дека се додека детето нормално внесува течности, мирно дише, има добра волја, не е нужно да се отиде дури ни кај матичниот педијатар, ниту пак во други ...

ПЕТМИНА ВРАБОТЕНИ ВО МВР СЕ ПОТВРДЕНИ ЗА КОВИД-19, заменик министерот Нухиу бара подобро справување со состојбата

Фактор - 30.03.2020

Заменик министерот за внатрешни работи Агим Нухиу на својот фејсбук профил објави дека во Министерството за внатрешни работи има петмина вработени со потврди резултати дека се позитивни на коронавирусот.

Како Русија користи авторитарна технологија за да го запре коронавирусот

Опсервер - 30.03.2020

Си Ен Ен – Атланта 30 март 2020 Русија под претседателот Владимир Путин ја доби пионерската авторитарна технологија: Минатата година, водачот на Кремљ одобри мерки со кои ќе се овозможи создавање „суверен“ руски интернет, кој ќе биде со фајрвол ...

Дали коронавирусот се пренесува преку храната?

Слободен Печат - 30.03.2020

Дали коронавирусот може да се пренесува преку храната е едно од најчесто поставуваните прашања во изминатиот период и се разбира дилема што многумина сакаат да се реши. Според информациите што ги пласираше Европската агенција за безбедност на ...

СВЕТ: Заболени 722.350, починати 33.980 лица од коронавирус

Кумановски м. - 30.03.2020

Повеќе од 722.350 луѓе се заразени од коронавирусот ширум светот и околу 33.980 лица починале, според најновите податоци на „Worldometers“. Од вирусот се излечени 151.766 лица, додека околу 5% од заразените, или 26.681 се во критична состојба.

Животот во Мадрид сред епидемија: „Не смееме да излегуваме на тераса. Ова е многу лошо, се плашам дека ќе има 10.000 ...

Точка - 30.03.2020

Шпанија е втора држава во светот по број на почнати пациенти од коронавирусот, по Италија, како и четврта земја по ред по бројот на заразени од коронавируот. „Ова е многу лошо, очигледно дека продолжуваме со нашата грижа“ – вели 35-годишниот Гонзало ...

Први пресметки: Фудбалската индустрија од Ковид-19 ќе загуби – седум милијарди евра!?

Sport 1 - 30.03.2020

Пандемијата од коронавирус која жестоко го погоди светот и ги прекина и откажа сите спортски настани, ќе предизвика неверојатна рецесија во фудбалот, за што веќе сите стручњаци, аналитичари и финансиски ефекти го најавија, а првите пресметки ...

Коронавирусот го „урива“ јунскиот план на репрезентацијата

SportMedia - 30.03.2020

Коронавирусот направи вистински хаос и во спортот. Сите активности се „замрзнати“, поради пандемијата „Ковид-19“ одложени се големи настани како Олимпијадата и ЕУРО во фудбал, истите се преместени за следната година.

Русија ги затвора границите поради коронавирусот

Р.С.Европа - 30.03.2020

Русија од денеска „привремено“ ќе ги затвори своите граници, за да го спречи ширењето на новиот коронавирус, е соопштено на владината веб-страница. Мерката нема да се однесува на руските дипломати и возачите на товарни камиони.

ОН: Може да се јави недостиг на храна поради корона вирусот

еМагазин - 30.03.2020

Во светот може да се појави недостиг од храна поради пандемијата на корона вирусот, но луѓето не треба да паничат бидејќи тоа само ќе ја влоши состојбата, предупреди главниот економист на Организацијата за храна и земјоделство при Обединетите Нации, ...

Коцевски: Постои вознемиреност во Велес, да се земат повеќе брисеви за да се намали паниката

Слободен Печат - 30.03.2020

Велешкиот градоначалник, Аце Коцевски во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ говореше за тоа како Велес се справува со кризата од коронавирусот. -Од минатиот петок сум во карантин, но благодарение на современата технологи може и да се работи од дома.

Вирусот како „подвижна мета“

CivilMedia - 30.03.2020

пишува: Сега е најлесно да се биде песимист, а најпопуларно да си оптимист. Тешко е и не толку популарно да се проектираат работите во вистинскиот контекст. Особено кога „параметрите“ на тој контекст толку брзо се менуваат, што она што ќе го ...

САД со можни 200.000 починати од коронавирус?

Р.С.Европа - 30.03.2020

Бројот на смртни случаи во Соединетите држави од новиот коронавирус би можел да достигне 200.000, предупреди највисокиот владин експерт за заразни болести. Ентони Фаучи, директор на Националниот институт за алергија и заразни болести, во интервју за ...

Ковид 19: Кина вчера прогласи крај на епидемијата, во Европа и во САД вирусот не стивнува

ММС - 30.03.2020

Кина вчера и официјално прогласи крај на епидемијата на коронавирус во таа земја, иако за враќање во нормален живот ќе треба време. Во Европа и во САД, пак, вирусот не стивнува. Вкупно во светот се заразени околу 700.000 луѓе, а досега се излекувани ...

Во очекување на подобра 2021

Слободен Печат - 30.03.2020

Економските последици, иако се тешки на краток рок, можат да се превенираат доколку Владата донесе квалитетни системски мерки и со агресивна економска политика ја одржи ликвидноста на фирмите.

Приватна компанија во Словенија создаде веб-страница и апликација која ќе им овозможи на граѓаните да ги купат услугите ...

Бизнис Вести - 30.03.2020

Епидемијата на коронавирус во Словенија има најголемо влијание врз малите бизниси, според државната анализа. За да се помогне, приватна компанија создаде веб-страница и мобилна апликација која ќе им овозможи на граѓаните да ги купат услугите што ќе ...

Италија: Никој не е имун на тешките последици од коронавирусот

Deutsche Welle - 30.03.2020

Приказната на 33-годишниот Андреа Наполи е уште еден доказ дека коронавирусот може да турне в постела секого, дури и здравите луѓе, без претходни болести, и со тешки последици. Андреа Наполи не одговара на вообичаениот профил на Овој 33-годишник е ...

Германска студија од 2012 година до детал ја предвиде пандемијата на коронавирусот

Deutsche Welle - 29.03.2020

Развиените земји преку своите научни институти одамна предвидуваат дека пандемија, слична на актуелната со коронавирусот, е прашање на време. Една германска студија од 2012 година тоа го прави со неверојатна прецизност.

Коронавирусот продолжува да ја пустоши Европа

Телма - 29.03.2020

Иако повеќето кои починаа од коронавирусот во Италија беа на околу 80 годишна возраст, Ковид-19 ја погоди и помладата популација во земјата. Андреа Наполи е 33 годишен адвокат и поранешен младински ватерполо шампион на Италија во одлична здравствена ...