TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Стоилковски: Неспособноста на Филипче доведе во опасност пациенти на хематологија

Курир - 06.04.2020

Продолжува неспособноста на Филипче: Пациенти од Хематологија доведени во опасност Во услови на намален капацитет на медицински персонал затоа што сме држава со најголем процент заболен медицински персонал од корона, Филипче бара од секоја клиника ...

Тројца починати од Ковид-19, 15 новозаболени во последните 24 часа

Канал5 - 06.04.2020

Епидемијата го смени текот, бројот на пациенти ќе расте, извести министерот за здравство Венко Филипче, додавајќи дека во последните 24 часа, позитивни на корона се регистрирани нови 15 случаи, најмногу во Куманово – 8, а следува Скопје со четири На ...

Здружението на возачи Охрид донираше заштитна опрема за општата болница

OhridNews - 06.04.2020

Здравствените работници ја проолжуваат битката со коронавирусот, а не изостанува и поддршаката за нив од хумани граѓани и општествено одговорни компании. Помош за здравствените работници во охридската болница, денеска стигна од Здружението на возачи ...

Дијагностициран коронавирус кај 18 деца до девет години

Сител - 06.04.2020

Според статистиката на Институтот за јавно здравје, 18 деца до девет годишна возраст се дијагностицирани со коронавирисот, кај сите нив клиничката слика е лесна и немало потреба од подолга хоспитализација, информира денеска министерот за здравство ...

18: Дијагностициран корона вирус кај 18 деца до 9 години, имаме уште мерки, ама граѓаните да не постапуваат неодговорно ...

Frontline - 06.04.2020

Блок актуелни вести од 15 до 18 часот. Спасовски : Велигденските и Рамазанските празници ќе ги поминеме дома. Тој истакна дека фазата во која влегуваме е нова – радикална фаза и за здравствените работници и за економијата и за граѓаните.

Филипче: На Клиниката за инфективни болести нема нови заразени од ковид-19

+инфо - 06.04.2020

На Клиниката за инфективни болести нема нови заразени од ковид-19, рече министерот за здравство Венко Филипче одговарајќи на новинарско прашање. – Нема нови заразаени. Сите тестови се негативни.

Починаа Три лица од Кочани и Тетово, уште 15 новозаболени од КОВИД-19, рече Филипче

Сакам да кажам - 06.04.2020

Три лица починаа од коронавирус на Клиниката за инфективни болести, кажа министерот за здравство Венко Филипче. Станува збор за пациент на 40 години од Кочани, кој бил примен на 29 март без познати заболувања, потоа 69-годишен пациент од Тетово со ...

Нови 15 случаи на Ковид-19 во земјава

Алсат-М - 06.04.2020

Изминативе 24 часа регистрирани се нови случаи на пациенти со коронавирус, информираше на денешната прес конференција министерот за здравство, Венко Филипче. Со тоа, вкупниот број на позитивни на Ковид-19 во земјава достигна 570 ...

15 новозаболени од корона вирус во изминатото деноноќие

Фокус - 06.04.2020

Во изминатите 24 часа регистрирани се 15 новозаболени од корона вирус во Македонија, соопшти министерот Венко Филипче. -Регистрирани се 15 нови случаи. Во Скопје 4, Куманово 8 и по еден во Тетово, Струга и Штип.

Регистрирани 15 новозаболени од коронавирус во изминатото деноноќие

Нетпрес - 06.04.2020

Во изминатите 24 часа регистрирани се 15 новозаболени од корона вирус во Македонија, соопшти министерот Венко ...

Пандемиската хипер сага на белите мантили – парадоксот на владата

Република - 06.04.2020

, Сократ Прифаќајќи ги ризиците и соочувајќи се со невидливиот непријател, токму лекарите се оние со најмногу храброст и најголема жртва. Застанати на првата борбена линија, тие се заштитен штит за здравјето на граѓаните нападнати од вирусот кој го ...

Во изминатото деноноќие 15 нови заразени и седум излекувани пациенти

360 степени - 06.04.2020

Во текот на изминатото деноноќие во земјава регистрирани се 15 нови заразени со коронавирус. По градови: Во Скопје 4, Куманово 8 и по еден во Тетово, Струга и Штип. Седум пациенти, апк, се излечени односно покажале негативни резултати на два ...

Седуммина излекувани, нови 15 заразени од кои осум во Куманово

24Инфо - 06.04.2020

На Инфективна клиника починаа тројца пациенти, лице од Кочани(40) без претходни здравствени проблеми примен на клиниката на 29 март,, тетовец на 69-годишна возраст со тумор на мозокот и уште едно лице од Тетово (65) исто така без претходно познати ...

Филипче: Строги мерки се потребни затоа што празниците и топлото време ќе ги тераат луѓето да излегуваат надвор

+инфо - 06.04.2020

Во изминатото денониќие регистрирани се 15 нови случаи со коронавирус во земјава, соопшти министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција и додаде дека четворица заразени се регистрирани во Скопје, осум во Куманово и по еден во ...

Три нови смртни случаи од коронавирус во Македонија

Кумановски м. - 06.04.2020

Три лица во текот на изминатото деноноќие починаа како резултат на коронавирусот, информираше министерот за здравство Венко Филипче. Станува збор за едно лице од Кочани и две од Тетово. – На Клиниката за инфективни болести починаа тројца пациенти.

Вкупно 22: Нови 3 лица починаа од коронавирусот

еМагазин - 06.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес конференција информираше дека на Инфективната клиника во Скопје од коронавирусот починаа уште тројца пациенти. Станува збор за 40-годишен жител на Кочани, кој е без познати минати заболувања, ...

(ВО ЖИВО) Филипче: 15 нови случаи на заболени, 3 починати и 6 со негативен тест

Бриф - 06.04.2020

На денешната прес конеренција министерот за здравство Венко Филипче соопшти дека во изминиатите 24 часа од корона вирусот во земјава починале 3 лица, 40 годишен пациент од Кочани, без познати претходни заболувања, 69 годишен од Тетово, кој се борел ...

Вкупно 570: Нови 15 лица заболени со коронавирусот во Македонија

еМагазин - 06.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес конференција информираше дека во Македонија во изминатите 24 часа се регистрирани 15 нови случаи на пациенти со коронавирусот. Четири се во Скопје, осум во Куманово и по еден во Тетово, Струга ...

Кардиоваскуларните заболувања во време на пандемија со корона вирусот

еМагазин - 06.04.2020

Респираторните вирусни инфекции се главна причина за пандемија во последните дваесет години. Вирусите САРС (тежок акутен респираторен синдром) во 2002 година, свински грип (H1N1) во 2009 година и МЕРС ( средно источен респираторен синдром) во 2012 ...

Куманово повторно со најмногу новозаболени

Кумановски м. - 06.04.2020

Осум новозаболени лица од коронавирус се регистрирани во Куманово изминатото деноноќие, информираше денеска на прес конференција министерот за здравство Венко Филипче. Со ова, во Куманово досега има 122 регистрирани случаи.

Во Гостивар и гостиварско нема новодијагностицирани со коронавирус во изминатите 24 часа

Gostivarpress.mk - 06.04.2020

Во изминатите 24 часа на територијата на Македонија потврдени се 15 нови случаи на заболени со Ковид 19. Министерот за здравство, Венко Филипче соопшти дека новите пациенти по градови се од: Скопје-4, Куманово-8, Тетово, Струга и Штип по еден.

(ВИДЕО) Филипче: Во изминатото деноноќие 15 нови заразени, седум излекувани и три починати пациенти

Скопје1 - 06.04.2020

Во изминатите 24 часа регистрирани се 15 новозаболени од корона вирус во Македонија. Со новите пациенти, вкупниот број на заразени во земјава изнесува 570, соопшти министерот Венко Филипче. -Регистрирани се 15 нови случаи.

Во земјава повеќе заболени жени од мажи, најмногу заразени на возраст од 50-59 години

А1 On - 06.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче ја најави втората фаза од пандемијата на Ковид-19 во Македонија, кога се очекува бројот на заболени да расте. За последните 24 часа се уште нема податоци за број на новозаразени од коронавирусот, а последната ...

ДПА предлага во болницата во Лешок да бидат сместени заболените од Ковид-19 од Тетово

Слободен Печат - 06.04.2020

Демократската партија на Албанците (ДПА), на прес-конференција денеска предложи Министерството за здравство да ја земе предвид Болницата за белодробни заболувања во Лешок како место за хоспитализација на сите заболени од коронавирус од регионот ...

Старите болки на здравството и новите пробеми со коронавирусот

Р.С.Европа - 06.04.2020

Наталожените проблеми во македонското здравство може само да го отежнат справувањето со коронавирусот, велат дел од лекарската фела. Недостиг на кадар и опрема, како и затворени болнички одделенија и заболен медицински кадар ќе бидат дополнителен ...

На Институтот за кардиоваскуларни болести „Дедиње“ со коронавирус заразени 67 здравствени работници и 9 пациенти

А1 On - 06.04.2020

На Институтот за кардиоваскуларни болести „Дедиње“ коронавирусот е потврден кај 67 здравствени работници и 9 пациенти, вели за Телеграф.рс, директорот на установата, доктор Милован Бојиќ. На овој Институт кон крајот на минатата недела коронавирусот ...

Владата ќе разгледува порестриктивни мерки за борба со коронавирусот

Канал5 - 06.04.2020

Владата денеска на седница ќе разгледува построги мерки за борба со коронавирусот, откако државата влегува во период на пикот на болеста. Мерките се на барање на министерот за здравство, Венко Филипче, а по консултација со Комисијата за заразни ...

Во медицинскиот Институт во Белград, 90 вработени ои пациенти позитивни на коронавирус

ТВ21 - 06.04.2020

Во Институтот за кардиоваскуларни болести „Дедиње“ во Белград, заразени се дури 90 лица, пренесоа српските медиуми. Директорот на болницата Милован Бојиќ рече дека 67 медицински работници се заразени, како и 23 пациенти, пренесува „Прва ТВ“.

Нови тројца лекари од Куманово позитивни на Ковид-19

Фактор - 06.04.2020

Денеска во Куманово се потврдени уште три случаи на заразени здравствени работници, од кои едниот бил вработен во службата за домашна посета при Здравствениот дом, вториот е лекар кој работи на одделението за Уво, нос и грло, а третиот е лекар од ...

Закажана седница на Владата, ќе се разгледуваат нови мерки во борбата со коронавирусот

ТВ21 - 06.04.2020

Владата денеска во 11:30 часот ќе има нова седница, на која ќе бидат разгледани нови мерки во борбата со коронавирусот. Вчера министерот за здравство Венко Филипче најави дека се можни нови заострувања на мерките во битката со пандемијата, а истото ...

Дали корона вирусот бил присутен во земјата пред регистрирањето на првиот официјален случај на 26-ти февруари?

Скопје инфо - 06.04.2020

Дали корона вирусот бил присутен во земјата пред регистрирањето на првиот официјален случај на 26-ти февруари? Во Институтот за јавно здравје досега регистрирале 37 000 заболени од сезонскиот грип, што е 17 000 повеќе од лани, пишува Сител .

Во белградскиот институт ,,Дедиње“ од КОВИД 19 се заразени 67 здравствени работници и 9 пациенти

AKO - 06.04.2020

Во Институтот за кардиоваскуларни болести ,,Дедиње“ во Белград, од КОВИД 19 се заразени 67 здравствени работници, од кои 11 се лекари и останатите друг медицински персонал. Оваа информација за српските медиуми ја потврди директорот на институтот, ...

Бројот на заболени здравствени работници во Македонија порасна на 57

еМагазин - 06.04.2020

Продолжува да расте бројот на заболени здравствени работници во Македонија заболени со коронавирусот. “Регистрирани се 57 случаи на заболување меѓу здравствени работници“, стои во анализата на податоците од страна на Институтот за јавно здравје , ...

Филипче: 72 нови случаи на заразени од коронавирус во едно деноноќие

Глас на Америка - 05.04.2020

Уште две лица починаа,бројката на жртви се искачи на 19. Во функција се става и Градската болница „8ми Септември“. Десет отсто од заболените се здравстени работници. Ќе се бараат уште порестриктивни мерки за превенција а бројката на заболени се ...

Расте бројот на зразени со коронавирус

Алсат-М - 05.04.2020

Две нови жртви од Ковид 19. По еден пациент од Куманово и Лабуништа. За 24 часа во земјава се регистрирани нови 72 случаи на коронавирус, со што бројката на заболени е 555. Поради зголемениот број, Македонија влегува во втора фаза на пандемијата.

Влегуваме во пикот на заразата, се очекува врвот во следните 2 до 3 недели, властите бараат тимска игра од граѓаните

Телма - 05.04.2020

Влeгуваме во пикот на заразата од Ковид 19. И министерот Венко Филипче и претседателот на комисијата за заразни болести Жарко Караџовски се убедени дека следните 2 – 3 денели се очекува врвот.

Филипче: Влегуваме во втората фаза, граѓаните да ги почитуваат мерките

ТВ21 - 05.04.2020

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче на денешната прес-конференција информираше дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починал маж од Лабуништа, Струга, на 63 годишна возраст, донесен со тешка клиничка слика, бројни ...

Расте бројот на заразени со коронавирусот меѓу медицинскиот персонал

Алсат-М - 05.04.2020

Уште тројца лекари во Команово од денеска се позитивни на коронавирусот, дознава Алсат. Еден од нив е од Здравствениот дом кој работел на домашни посети. Друга лекарка е од одделението за ОРЛ кое е пренаменето во одделение за пациенти со полесни ...

10 проценти од заразените од КОВИД 19 се медицински лица

Телма - 05.04.2020

52 лекари , техничари и медицински сестри заразени со корона вирусот. Здравствените власти смируваат дека иако ова е дури 10 проценти од вкупниот број на заразени, има кој да работи во болниците и амбулантите во Македонија.

Се активираат капацитети, се заоструваат мерки-влегуваме во втора фаза на епидемијата

Нова ТВ - 05.04.2020

Вкупно 52 медицински лица се заболени од коронавирсут, 34 од нив се заразиле во болнички или амбулантски услови. Филипче апелира до здравените работници да внимаваат и да го чуваат своето здравје, бидејќи од нивното здравје зависи и здравејто на ...

Филипче: Утре можно зајакнување на мерките против ширење на коронавирусот

Алсат-М - 05.04.2020

Комисијата за превенција од заразни болести во текот на утрешниот ден би можело до Владата да поднесе барање за зајакнување на мерките против ширење на коронавирусот во земјава, најави на денешната прес конференција министерот за здравство, Венко ...

Можно ново зајакнување на мерките, се очекуваат 2000 заболени пациенти

А1 On - 05.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче најави дека е можно дополнително зајакнување на мерките за спречување на ширењето на коронавирусот. Тој рече дека влегуваме во втората фаза од епидемијата кога се очекува дополнително зголемување на бројот на ...

Македонија е во втората фаза од епидемијата, кажа Филипче, додека бројката заразени порасна за 72

Сакам да кажам - 05.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче објави дека Македонија влегла во втората фаза од епидемијата на коронавирусот откако бројката заразени денеска надмина ...

Филипче: 15 пациенти во тешка состојба, ќе се активира и мобилната болница

Алсат-М - 05.04.2020

На инфективната клиника има вкупно 75 пациенти од кои 15 се во тешка состојба, информираше на денешната прес конференција министерот за здравство, Венко Филипче. Тој додаде дека поради порастот на заболени од Ковид-19 во функција ќе се стави и ...

Влегуваме во втората фаза од епидемијата, можно е да се побараат порестриктивни мерки, кажа Филипче

Сакам да кажам - 05.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче и Комисијата за заразни болести утре ќе разговараат и можно е до Владата да предложат да се воведат порестриктивни мерки како превенција од ширењето на коронавирусот, кажа министерот на редовната ...

Филипче: Од вкупно 555 заболени, 52 се здравствени работници

ММС - 05.04.2020

Од вкупно 555 заболени од коронавирусот во државава, 52 (9,5 проценти) се здравствени работници. Заболени здравствени работници за жал има и во многу земји во светот. Тие се во непосреден контакт со пациентите.

Досега 52 здравствени работници се заразени со коронавирусот, вкупната бројка се искачи на 555 лица

Радио МОФ - 05.04.2020

Досега 52 здравствени работници се заразени со коронавирусот, од кои 34 се заболени во болнички услови, соопшти денеска министерот за здравство Венко Филипче . Тој додаде дека регистриран е уште еден смртен случај од Ковид-19, а се работи за лице од ...

Филипче: Од утре во функција се става мобилната болница

Press24 - 05.04.2020

На Клиниката за инфективни болести покрај тоа што има кревети во самата зграда веќе во функција ќе се стави и мобилната болница која што е целосно инсталирана, недостасува само сувата врска со Клиниката.

Повеќе од половина од здравствените работници заболени со коронавирус се заразиле на работа

360 степени - 05.04.2020

Досега во земјава се регистрирани 52 случаи на заразени здравствени работници со коронавирусот, информираше министерот за здравство Венко Филипче. Како што посочи, од нив 34 се заболени во болнички и амбулантски услови.

Филипче: Достапна апликација за следење на информациите со КОВИД-19

Бриф - 05.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на неговиот официјален фејсбук профил информира дека е достапна апликација „КОРОНАВИРУС МК“ за мобилните телефони, која може да се преземе од веб страницата на Владата за следење на најновите информации поврзани ...