TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(Видео)Кога треба да се носат и како треба да се носат маските

Фокус - 04.04.2020

Маските како превенција од корона вирусот може да бидат ефикасни само ако се носат правилно. Министерот за здравство, Венко Филипче објави видео како се ставаат маските и кога се носат. -Многу е важно да знаете кога треба да се носат и како правилно ...

Граѓаните апелираат, носењето маски да биде задолжително

Опсервер - 04.04.2020

Во рамките на иницијативата на ВМРО-ДПМНЕ за комуникација со граѓаните „Вашите проблеми, заеднички решенија – Ја сакам Македонија“, до партија секојдневно пристигнуваат десетици сугестии, предлози и проблеми со кои се соочуваат граѓаните.

(ВИДЕО) Кога и како правилно да се носат заштитните маски

360 степени - 04.04.2020

Заштнитите маски како превенција од коронавирусот може да бидат ефикасна заштита само доколку правилно се носат, посочуваат од Министерството за здравство. Во видеото на Фејсбук страната на министерот за здравство Венко Филипче, објаснето е кога и ...

Охриѓанката Нацева донира маски и ракавици за полицајците

Либертас - 04.04.2020

– Претседател на Интернационалната полициска асоцијација (ИПА) Регион Охрид, но и портпарол на СВР Охрид Стефан Димоски, објави дека Елица Нацева од охридското село Подмолје, се вклучува во иницијативата на ИПА Регион Охрид, за набавка и ...

Германија е под удар на критики за недостатокот на заштитна облека и маски

Канал5 - 04.04.2020

Германската влада се најде под критики на опозицијата по проблемите со набавката на заштитна облека и маски за болничкиот персонал. Земјата бележи забавување во бројот на заразени лица и во изминатите 24 часа тој број е зголемен за 6082 , што ...

Луѓето испазарија за викендот, а употребените заштитни маски и ракавици останаа на асфалтот

А1 On - 04.04.2020

Во 14 часот денеска, а два часа пред почетокот на полицискиот час, се затворија големите маркети во Скопје. Поголемиот дел од граѓаните кои пазаруваа носеа маски и ракавици, гужвите во маркетите беа неизбежни, и кога навидувам изгледаше дека ...

Франција се движи кон обврска за задолжително носење маски за сите

24Инфо - 04.04.2020

Откако неколку недели извршната власт на Франција уверуваше дека маските треба да бидат резервирани за болните и медицинскиот персонал, се чини дека се подготвува сега да го препорача носењето на маски за целото население, јави дописникот на МИА.

Правилно носење маска за заштита од коронавирус (ВИДЕО)

Слободен Печат - 04.04.2020

Многу е важно да знаете кога треба да се носат и како правилно се користат маските за да можете вистински да се заштите од коронавирусот и други потенцијални ...

НОВА РИГОРОЗНА МЕРКА ВО ФРАНЦИЈА: Сите ќе мора да носат медицински маски

Фактор - 04.04.2020

Француската влада ќе воведе уште една мерка против ширењето на пандемијата на коронавирусот, а тоа е задолжително носење медицински маски и покрај уверувањето од пред две недели дека тие мора да бидат чувани само за болните и здравствените работници.

Заштитни маски за глуви лица

Н.Македонија - 04.04.2020

Студентката Ешли Лоренс од САД, заедно со мајка си изработува и подарува специјални маски за заштита од коронавирусот, за глуви и за лица со оштетен слух. Оваа 21-годишна студентка од Кентаки ги прави маските со проѕирен пластичен дел во средината, ...

Студентка прави специјални маски за лице наменети за лица со оштетен слух (ВИДЕО)

Слободен Печат - 04.04.2020

Во екот на пандемијата многумина лица кои важат за креативци се обидуваат да најдат нови начини да ги заштитат луѓето од коронавирусот. Еден од последните такви изуми се маски кои го откриваат централниот дел на лицето, а со самото тоа им помагаат ...

Дали е сигурно да се носи хируршка маска повеќепати и на кој начин да ја исперете платнената?

Скопје инфо - 04.04.2020

Избивањето на епидемијата на коронавирусот ги натера јавноста и медицинските работници да бараат маски за лице, а поради недостатокот, тие се користат повеќепати, дури и ако тоа не е ефективно.

Белески: И од Кабинетот на Филипче ми потврдија дека немаат доволно маски за нашите медицинските лица

Курир - 04.04.2020

Вчера во емисијата„Заспиј ако можеш“ имаше линковско јавување Васко Белески од Швајцарија кој во неколку наврати донира на македонските лекари опрема за да не се борат голорако со пандемијата корона вирус.

Британски експерт открива дали треба да носиме заштитна маска кога сме надвор

Слободен Печат - 04.04.2020

По улиците во Скопје, ширум Македонија, но и во светот, луѓето и на пат до продавница носат заштитни маски на лицето поради пандемијата со коронавирусот. Професорот Ричард Пебоди го изнесе своето мислење за маските, пренесува Експрес .

Германија ги обвини САД за „современо пиратство“ поради заплена на маски

Нетпрес - 03.04.2020

Американски функционери во Бангкок конфискувале 200.000 заштитни медицински маски кои ги нарачале градските власти на германската престолнина Берлин, објави во петокот министерството за внатрешни работи на оваа германска сојузна покраина, ...

„Преку служба до пријателство“: Голема донација за МВР од ИПА

Република - 03.04.2020

Од 20 март во три организирани активности Интернационалната полициска асоцијација Оддел Македонија и ИПА Регион Скопје, а со цел примарна заштита на полициските службеници и подршка на вработените во МВР и спречување на ширење на вирусот COVID19/ ...

Меркел: Маските по 30 минути носење се толку влажни што и самите го пренесуваат вирусот

iPortal - 03.04.2020

Додека многумина се уште се прашуваат дали треба да носат маски, судејќи според ставот на германската канцеларка Ангела Меркел, тоа не е многу пожелно. Таа се консултираше со премиерите на германските сојузни покраини преку видео повик за да ...

САД од светски полицаец станаа шверцер на црно

Оff.net - 03.04.2020

Авион натоварен со маски и спремен да полета за Франција, на аеродромот во Шангај е пресретнат од неколку ликови кои нудат три пати повеќе пари за маските отколку што платиле Французите. Понудата е прифатена на лице место и наместо во Франција, ...

Француската академија за медицина се залага за задолжително носење маска, дури и „алтернативна“

А1 On - 03.04.2020

Француската академија за медицина се залага за задолжително носење маска, дури и „алтернативна“, бидејќи како што оцени, било „утврдено дека луѓето во периодот на инкубација или во состојба на асимптоматско носење го излачуваат вирусот и го ...

Воведен делумен полициски час и задолжително носење маски во Турција: Починати вкупно 425 лица

Локално - 03.04.2020

Турција од полноќ воведува нови мерки за борба против епидемијата на коронавирус, вклучително и делумен полициски час за лица под 20-годишна возраст. Исто така, решено е да се забрани влез и излез на возила во 31 град, освен за возилата кои ...

Германија ги обвини САД: Ни украдовте 200 000 заштитни маски, ги плативме

Канал5 - 03.04.2020

Властите на Берлин ги обвинија Соединетите држави дека пресретнале пратка од 200.000 маски за лице, за кои што Берлин веќе платил. САД извршија „чин на модерно пиратство“, рече денес Андреас Гисел, министер за внатрешни работи на Берлин.

Од Азија кон Европа: Походот на заштитните маски против коронавирус

Deutsche Welle - 03.04.2020

Прво важеа за неефикасни и збунувачки, но се‘ повеќе земји во меѓувреме воведуваат правило за носење заштитни маски против ширењето на коронавирусот. За победоносниот поход на маските, започнат во Азија.

„Тагешпигел“: САД пресретнале заштитни маски наменети за Германија

А1 On - 03.04.2020

САД пресретнале и пренасочиле пратка заштитни маски од Кина наменета за Берлин. Берлинските власти нарачале од еден производител на заштитни маски FFP2 и FFP 3 за интервентните сили и за персоналот за нега, пишува весникот „Тагешпигел“ прецизирајќи ...

Општина Крушево набавува средства за дезинфекција и заштитна опрема

А1 On - 03.04.2020

По дезинфекцијата во населените места и во град Крушево, обезбедувањето маски и ракавици за локалнтие бизниси, општина Крушево веќе набавува и други средства за дезинфекција, заштитни маски, ракавици, скафандери и друго.

Треба ли да носиме заштитна маска?

Кајгана - 03.04.2020

Дали секој од нас треба да носи заштитна маска за да го спречиме ширењето на коронавирусот? Ова прашање често се повторува во последно време. Имено, студијата која е направена во САД тврди дека капките кои се испуштаат во процесот на кашлање можат ...

Од маски за нуркање се прават респиратори кои спасуваат човечки животи

Скопје24 - 03.04.2020

Во овие тешки времиња луѓето се снаоѓаат како можат и умеат, па така евтините маски за нуркање ги претвораат во импровизирани респиратори, додавајќи им филтри, за да спасат што е можно повеќе човечки животи.

Медицински совети

Н.Македонија - пред: 2 часа

Кога станува збор за изгорениците, луѓето ги третираат на различни начини, а достапни се и многу совети за тоа што треба да се прави ако ви се случи тоа. Меѓутоа, има и грешки што треба да се избегнат за да не дојде до влошување на состојбата.

Студентка изработува маски за глуви и наглуви лица ФОТО

+инфо - 03.04.2020

Студентката Ешли Лоренс од Универзитетот во Кентаки смислила начин како и глувите и наглувите лица да можат да користат заштитни маски, а да можат повторно да користат знаковен јазик и да читаат од усни.

ИПА Македонија секогаш со полициските службеници

Курир - 03.04.2020

Почитувани, во периодот од 20.03.2020 до 02.04.2020 година во три организирани активности ИПА Македонија и ИПА Скопје, а со цел во примарна заштита на полициските службеници и подршка на МВР во спречување на ширење на вирусот Ковид-19, обезбедија и ...

Скопје се чува од заразата

Н.Македонија - 03.04.2020

Носењето на заштитните маски се чини дека стана вообичаено за граѓаните на Скопје при излегувањето од нивните домови. Ваквата појава се забележува на фотографиите кои фоторепортерот на „Нова Македонија“ Игор Бансколиев ги направи попладнево, на ...

Индустриски заштитни маски кои го штитат здравјето на секој од вас

Бизнис Вести - 03.04.2020

Индустриските заштитни маски или маските за заштита станаа нужна потреба на секој граѓанин, со цел за заштита од повеќе фактори кои се причинители за зголемување на здравствените проблеми кај луѓето.

Белата куќа препорача Американците да носат маски во пандемијата

Локално - 03.04.2020

Американската администрација е подготвена да тргне по примерот на функционерите од сојузните држави и почна Американците да ги советува надвор од своите домови да носат заштитни маски, додека епидемијата на коронавирусот во САД е во полн ек, а ...

САД „киднaпиpaaт“ големи пратки на маски од Кина наменети за најпoгодeните земји?

365 - 03.04.2020

Американски купувачи кои располагаат со огромни количини пари во кеш успеале да „пригpaбат“ голема пратка со заштитни маски од Кина наменета за еден од најпoгодeните региони во Франција, велат француски официјални лица, пренесува „Гардијан“.

ВРЕМЕ ЗА СОЛИДАРНОСТ: Белески ги повикува сите кои се во можност да донираат за медицинскиот пероснал!

Магазин - 03.04.2020

Со помош на одделни членови на црквата од Триентен во Швајцарија како и Спортското друштво МАКЕДОНИЈА од ШВАЈЦАРИЈА кое донираше дури 1000 Франци, македонскиот активис, Васко Белески се погрижи, наскоро болници во Македонија да стигнат3000 Маски од ...

Белата куќа препорача Американците да носат маски во пандемијата

24Инфо - 03.04.2020

Американската администрација е подготвена да тргне по примерот на функционерите од сојузните држави и почна Американците да ги советува надвор од своите домови да носат заштитни маски, додека епидемијата на коронавирусот во САД е во полн ек, а ...

Белата куќа препорача Американците да носат маски во пандемијата

А1 On - 03.04.2020

Американската администрација е подготвена да тргне по примерот на функционерите од сојузните држави и почна Американците да ги советува надвор од своите домови да носат заштитни маски, додека епидемијата на коронавирусот во САД е во полн ек, а ...

Белата куќа препорача Американците да носат маски во пандемијата

Сител - 03.04.2020

Брикс, меѓутоа, ги предупреди Американците, на кои им се препорачува да излегуваат само доколку навистина имаат итна потреба, дека не смеат да развијат „лажно чуство на сигурност“ дека маските целосно ќе ги заштитат од болеста на дишните патишта, со ...

Вкупниот број на заразени во САД се искачи на 245 373, а починаа 6 095 лица

Канал5 - 03.04.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно бил тестиран на коронавирус и резултатите му биле негативни, јавија американските медиуми. Вкупниот број на заразени во САД се искачи на 245 373, а починаа 6 095 лица Американската администрација е ...

Американците да носат маски во пандемијата, препорачаа од Белата куќа

Нетпрес - 03.04.2020

Американската администрација е подготвена да тргне по примерот на функционерите од сојузните држави и почна Американците да ги советува надвор од своите домови да носат заштитни маски, додека епидемијата на коронавирусот во САД е во полн ек, а ...

Индустриски заштитни маски кои го штитат здравјето на секој од вас

МакМода - 03.04.2020

Индустриските заштитни маски или маските за заштита станаа нужна потреба на секој граѓанин, со цел за заштита од повеќе фактори кои се причинители за зголемување на здравствените проблеми кај луѓето.

Белата куќа препорача Американците да носат маски во пандемијата

Либертас - 03.04.2020

Брикс, меѓутоа, ги предупреди Американците, на кои им се препорачува да излегуваат само доколку навистина имаат итна потреба, дека не смеат да развијат „лажно чуство на сигурност“ дека маските целосно ќе ги заштитат од болеста на дишните патишта, со ...

Белата куќа препорача Американците да носат маски во пандемијата

MakPress - 03.04.2020

Американската администрација е подготвена да тргне по примерот на функционерите од сојузните држави и почна Американците да ги советува надвор од своите домови да носат заштитни маски, додека епидемијата на коронавирусот во САД е во полн ек, а ...

Македонец од Швајцарија со акција за помош за здравствените работници

Expres - 03.04.2020

Со помош на членови на црквата од Триенген во Швајцарија како и спортското друштво Македонија од Швајцариј кое донираше 1000 Франци, македонскиот активист, Васко Белески се погрижи, наскоро до болниците во Македонија да стигнат 3000 маски од типот ...

„Тагешпигел”: САД пресретнале заштитни маски наменети за Германија

24Инфо - 03.04.2020

САД пресретнале и пренасочиле пратка заштитни маски од Кина наменета за Берлин. Берлинските власти нарачале од еден производител на заштитни маски FFP2 и FFP 3 за интервентните сили и за персоналот за нега, пишува весникот „Тагешпигел” прецизирајќи ...

„Тагешпигел“: САД пресретнале заштитни маски наменети за Германија

Опсервер - 03.04.2020

– САД пресретнале и пренасочиле пратка заштитни маски од Кина наменета за Берлин. Берлинските власти нарачале од еден производител на заштитни маски FFP2 и FFP 3 за интервентните сили и за персоналот за нега, пишува весникот „Тагешпигел“ ...

„Тагешпигел”: САД пресретнале заштитни маски наменети за Германија

Слободен Печат - 03.04.2020

Нарачаната стока на пат од производителот до Германија била пресретната од САД и транспортирана во таа држава. САД пресретнале и пренасочиле пратка заштитни маски од Кина наменета за Берлин.

„Тагешпигел“: САД пресретнале заштитни маски наменети за Германија

Либертас - 03.04.2020

– САД пресретнале и пренасочиле пратка заштитни маски од Кина наменета за Берлин. Берлинските власти нарачале од еден производител на заштитни маски FFP2 и FFP 3 за интервентните сили и за персоналот за нега, пишува весникот „Тагешпигел“ ...

Француската академија за медицина се залага за задолжително носење маска, дури и „алтернативна“

Опсервер - 03.04.2020

Француската академија за медицина се залага за задолжително носење маска, дури и „алтернативна“, бидејќи како што оцени, било „утврдено дека луѓето во периодот на инкубација или во состојба на асимптоматско носење го излачуваат вирусот и го ...

Француската академија за медицина се залага за задолжително носење маска, дури и „алтернативна”

24Инфо - 03.04.2020

Француската академија за медицина се залага за задолжително носење маска, дури и „алтернативна”, бидејќи како што оцени, било „утврдено дека луѓето во периодот на инкубација или во состојба на асимптоматско носење го излачуваат вирусот и го ...

Француската академија за медицина се залага за задолжително носење маска

+инфо - 03.04.2020

Француската академија за медицина се залага за задолжително носење маска, дури и „алтернативна“, бидејќи како што оцени, било „утврдено дека луѓето во периодот на инкубација или во состојба на асимптоматско носење го излачуваат вирусот и го ...