TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Како ќе изгледаат сметките за струја од јули?

Канал5 - 30.06.2022

Поскапа струја од први јули и тешка зима ги чека граѓаните – сепак рестрикции со електричната енергија нема да има – тврдат надлежните. Многу поскапо ќе плаќаат само големите „трошаџии“, вели министерот за економија Крешник Бектеши.

ГРАЃАНИТЕ ЌЕ ТРОШАТ ПОЕВТИНА СТРУЈА, АМА ЌЕ ГО КУПУВААТ ЈАГЛЕНОТ ЗА ЕСМ Ќе имаме ли доволно електрична енергија?

+инфо

Цените на струјата ќе се знаат утре

Сител

НОВА ЦЕНА НА СТРУЈАТА: Утре ќе дознаете колку џемпери и волнени чорапи да си купите за зимата

Денешен

ВМРО и СДСМ во партиска кавга за струјата

Алсат-М - 30.06.2022

Од ВМРО-ДПМНЕ обвинуваат дека најавеното зголемување на цената на електричната енергија од 7,4 отсто е лага и тврдат дека сметките ќе бидат повисоки за 18 отсто. Опозиционерите предупредуваат дека во зимските месеци сметките ќе се зголемат за дури ...

СДСМ: Останува мерката за субвенционирање на цената на струјата до 80 отсто за граѓаните

Канал5

Кузеска: Останува мерката за субвенционирање на цената на струјата до 80 отсто за граѓаните, се спречува драматично поскапување

А1 On

Кузеска: Останува мерката за субвенционирање на цената на струјата до 80 отсто за граѓаните

Сител

Кузеска: Останува мерката за субвенционирање на цената на струјата до 80 отсто за граѓаните

Press24

Останува мерката за субвенционирање на цената на струјата до 80 отсто за граѓаните, велат од СДСМ

Вечер Прес

Кузеска: Останува мерката за субвенционирање на цената на струјата до 80 отсто за граѓаните

Локално

ИНФОГРАФИК: Сметка за струја од 6.000 денари во зимска сезона, догодина ќе биде 6.500

Слободен Печат - 30.06.2022

По соопштувањето на новите цени, струјата стана главна тема во јавноста, а многумина коментираа дека се исплашени од тоа колку ќе плаќаат, затоа што првпат немаме прецизно соопштен процент на зголемување на цената што ќе важи за сите домаќинства, а ...

КАЛКУЛАТОР: Пресметајте колку би платиле за струја со новите цени и тарифни блокови

Н.Македонија

Граѓаните не го разбираат новиот тарифник на струјата

Телма

(ПРЕСМЕТКА) Што ќе значат во пракса новите цени на струјата и новиот начин на пресметка на сметките?

360 степени

Поскапува струјата во просек за 7,4% – повисокa ценa и за евтината струја

Телма

Бислимовски: За 98,8 отсто од домаќинствата просечната цена на струјата ќе се зголеми за 7,4%

Канал5

Струјата поскапува во просек за 7,4% или околу 400 денари месечно за просечно семејство

Алфа

Слободен Печат Локално Нова ТВ Пари Н.Македонија Локално Слободен Печат Република

Новиот тарифник за струја никој не го разбира, поскапувањето ќе удри врз џебот на граѓаните

Алфа - 30.06.2022

Новото поскапување на струјата од просечни 7,4% ќе удри врз стандардот на граѓаните. Промената со 5 цени на струјата, една во ниската и 4 во високата тарифа го збуни населението. Ретко кој слушнал дека на веб страницата на регулаторната комисија има ...

Од 5.5 до 138 % - струјата во секој блок поскапува за различен износ

Сител

Од петок поскапа струја за 7,4% за трите блок тарифи

Deutsche Welle

Талевски: РКЕ пресмета дека струјата треба да поскапи за 17%, но со новиот тарифен модел ќе биде за 7,4% во просек

Локално

Регулаторната комисија денеска ќе ја објави новата цена на струјата

Телма

ТВ 24: Струјата поскапува во просек околу 8% за трите блок тарифи, четвртиот блок ќе е најголемо зголемување

Бриф

ТВ 24: Струјата поскапува во просек околу 8% за трите блок тарифи

Скопје инфо

Република Иновативност

Бислимовски тврди дека за 98,8 отсто од домаќинствата струјата ќе поскапи во просек за 7,4 %

Канал5 - 30.06.2022

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика Марко Бислимовски денеска уште еднаш повтори дека просечната цена на струјата за 98,8 проценти од домаќинствата ќе се зголеми за 7,4 проценти.

Бислимовски тврди дека за 98,8 отсто од домаќинствата струјата ќе поскапи во просек за 7,4 отсто

MakPress

Бислимовски тврди дека за 98,8 отсто од домаќинствата струјата ќе поскапи во просек за 7,4 отсто

Frontline

Бислимовски: За 98,8 проценти од домаќинствата цената на струјата ќе се зголеми за 7,4 проценти

Фокус

Бислимовски тврди дека за 98,8 отсто од домаќинствата струјата ќе поскапи во просек за 7,4 отсто

Бриф

Бислимовски тврди дека за 98,8 отсто од домаќинствата струјата ќе поскапи во просек за 7,4 отсто

24Инфо

Бислимовски тврди дека за 98,8 отсто од домаќинствата струјата ќе поскапи во просек за 7,4 отсто

Опсервер

Сител Скопје инфо Во Центар Либертас еМагазин Кајгана +инфо Press24

Влада: Со новото праведно тарифирање, оние кои трошат помалку, плаќаат помалку струја

ТВ21 - 30.06.2022

Во услови на енормен раст на цената на електричната енергија на светските берзи, за заштита од ценовен шок, од 1 јули стартува тарифната реформа за пресметка на цената на струјата. Тоа значи еден вид на праведен данок, оние кои што трошат помалку, ...

Влада: Со новото праведно тарифирање, оние кои трошат помалку, плаќаат помалку струја

Бриф

Влада: Со новото праведно тарифирање, оние кои трошат помалку, плаќаат помалку струја

4NEWS

Со новото праведно тарифирање, оние кои трошат помалку, плаќаат помалку струја

Centar

Со новото праведно тарифирање, оние кои трошат помалку, плаќаат помалку струја

24Инфо

Влада: Со новото тарифирање, оние кои трошат помалку, ќе плаќаат помалку струја

Нова ТВ

Со новото праведно тарифирање, оние кои трошат помалку, плаќаат помалку струја, велат од Влада

Локално

Frontline Макфакс Press24 Kumanovo News Република Сител MakPress Н.Македонија

СДСМ: Владата ќе продолжи да ја субвенционира цената на струјата, покачување од само 7,4%

Сител - 30.06.2022

Владата предводена од СДСМ ќе продолжи да ја субвенционира цената на електричната енергија за крајните потрошувачи за 80 отсто. Според одлуката на независното регулаторно тело за енергетика, за 98.8 отсто од домаќинствата цената на струјата ќе се ...

Владата ќе продолжи да ја субвенционира цената на струјата, покачување од само 7,4%

24Инфо

СДСМ: Владата ќе продолжи да ја субвенционира цената на струјата, покачување од само 7,4%

Press24

СДСМ: Владата ќе продолжи да ја субвенционира цената на струјата за крајните потрошувачи за 80 отсто.

Вечер Прес

СДСМ: Владата ќе продолжи да ја субвенционира цената на струјата, покачување од само 7,4 отсто

Нетпрес

СДСМ: Владата ќе продолжи да ја субвенционира цената на струјата, покачување од само 7,4%

Канал5

СДСМ: Владата ќе продолжи да ја субвенционира цената на струјата, покачување од само 7,4%

MakPress

Тера

Од први јули поскапува струјата, Бислимовски: 98,8% од домаќинствата ќе плаќаат 7,4% повеќе

ТВ21 - 29.06.2022

Вака претседателот на РКЕ, Марко Бислимовски им ги објасни на новинарите новите цени на тарифите на електричната енергија. Одлуката за зголемување на цената беше соопштена во проценти, затоа беше нејасно колку точно ќе плаќаат граѓаните за струја од ...

Од 1 јули 7,4 отсто поскапа струја во просек, пресече Регулаторна комисија

Глас на Америка

Бислимоски соопшти проценти, избегна да каже конкретни цени за поскапата струја

Р.С.Европа

Струјата ќе поскапи за 7,4%, новата цена стартува од задутре

Алсат-М

РКЕ ги објави пресметките на ЕВН: од поскапување ќе се спасат само оние што најмалку трошат

А1 On

РКЕ ги објави коефициентите и конечните цени за поскапувањето на струјата, фирмите и домаќинствата што трошат многу ќе плаќаат изгор скапо

Фактор

РКЕ ги објави пресметките на ЕВН: Од поскапување ќе се спасат само тие што трошат најмалку

Press24

Телма Нетпрес Република Нова ТВ Локално Фокус Денешен Вечер Прес

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и ДУИ удрија по народот, поскапа струја за да го покријат криминалот

Курир - 30.06.2022

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека СДСМ и ДУИ удрија по народот, поскапа струја за да го покријат криминалот. -СДСМ го крие енормното покачување зад таканаречените тарифи. Најголемиот број од народот ќе плаќа 18% и 138% поскапа струја.

СДСМ и ДУИ удрија по народот, поскапа струја за да го покријат криминалот, вели ВМРО-ДПМНЕ

Скопје1

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и ДУИ удрија по народот, поскапа струја за да го покријат криминалот

Република

Се крие дека поскапа струја ќе плаќаат најголемиот број од семејствата, велат од ВМРО-ДПМНЕ

МКД

СДСМ и ДУИ удрија по народот, поскапа струја за да го покријат криминалот, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Нетпрес

СДСМ и ДУИ удрија по народот, поскапа струја за да го покријат криминалот

24Инфо

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и ДУИ удрија по народот, поскапа струја за да го покријат криминалот

Макфакс

+инфо Канал5 Press24 MakPress Денешен

Енергетска криза или криза без крај?

Порта 3 - 30.06.2022

Со историски најниско производство на електрична енергија од државните електрани и изгубени години без изградба на нови енергетски капацитети, ја дочекавме енергетската криза и рекордните вредности на цените на електрична енергија на берзите.

Митева: Власта го лаже народот, следува енормно поскапување на цената на струјата

Канал5

Митева: Власта го лаже народот, следува енормно поскапување на цената на струјата, најголемиот број од домаќинствата ќе плаќаат и двојно поскапа струја

Курир

Митева: Власта го лаже народот, следува енормно поскапување на цената на струјата а најголемиот број домаќинства ќе плаќаат и двојно поскапа струја

Нетпрес

Митева: Власта го лаже народот, следува енормно поскапување на цената на струјата

Сител

Митева: Власта го лаже народот, следува енормно поскапување на цената на струјата, најголемиот број од домаќинствата ќе плаќаат и двојно поскапа струја

Република

Митева: Власта го лаже народот, следува енормно поскапување на цената на струјата, најголемиот број од домаќинствата ќе плаќаат и двојно поскапа струја

24Инфо

Опсервер Денешен MakPress

Просечната цена на струјата се покачува за 7,3%

ТВ21 - 29.06.2022

Претседателот на РКЕ денеска на прес конференција посочи дека донесена е одлуката за просечната цена на електричната енергија се накачува за 7,3 %. Во продолжение во живо прес ...

ВО ЖИВО: Регулаторна ги објавува новите цени на струјата

Република