TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Граѓаните ги почитуваат мерките против загадување на воздухот, политичарите НЕ

Алсат-М - 28.01.2020

Граѓаните со автобуси, пратениците и функционерите со возила. Во првите 24 часа од вонредните мерки поради зголеменото ниво на аерозагадување, граѓаните се обидуваат да ги почитуваат, па користат јавен превоз и носат маски.

Мерки против последиците, а не против загадувањето

Р.С.Европа - 28.01.2020

Власта мора ситемски да пристапи кон решавање на проблемот со загадениот воздух со многу поригорозни мерки за загадувачите, велат активисти од граѓанската организација „О2 Иницијатива“ кои сматаат дека партиите во моментов „не се способни“ да ...

Варницата од Превалец и понатаму еден од најголемите аерозагадувачи во Велес

Вечер Прес - 28.01.2020

Во изминатите деновите со енермно зголемено загадување на воздухот во градот, граѓаните реагираат дека освен неповолните временски услови – магла, воздухот посебно во новиот дел од градот континуирано се загадува и од Фабриката за вар во Превелец.

И Аеродром со интервентни мерки против загадувањето – запре градењето на градилиштата

Вечер Прес - 28.01.2020

Соодветно со препораките на централната и градската власт и заложбите на Општина Аеродром, ги активиравме дополнителните интервентни мерки што се однесуваат на целата територија на Општината, конкретно: – Општина Аеродром ги запира сите градежни ...

Цел ден собраниска дебата за аерозагадувањето, седницата прекината без гласање

Телма - 27.01.2020

Пратениците вечерва не гласаа за Информацијата за енормното загадување на амбиентниот воздух во Република Македонија, поднесена од ВМРО – ДПМНЕ. Седницата е прекината и, како што најави потпретседателот на Собранието Горан Мисовски, дополнително ќе ...

(ВИДЕО) Загадениот воздух се заканува да го загади и европскиот пат на Македонија

360 степени - 27.01.2020

Загадувањето на воздухот во Македонија има надолен тренд во последните години, но намалените вредности сè уште се високо над границите на европскиот стандард. Може ли со ваков квалитет на воздухот земјава да стане членка на Европската Унија? Или, ...

Загадување, ВМРО бара оставка од Макрадули, тој тврди – воздухот е сè почист

Алсат-М - 27.01.2020

Високото ниво на загадување на воздухот поттикна судири во Собранието меѓу власта и опозицијата. ВМРО-ДПМНЕ преку својата иницијатива бараше информации од заменик-министерот за екологија, Јани Макрадили за фирмите кои увезуваат нафта „Петрол кокс“ и ...

Владата со вонредни мерки во Скопје и Тетово поради загадувањето

Алсат-М - 27.01.2020

Владата попладнево објави вонредни мерки во Скопје и Тетово поради високата загаденост на воздухот. Сите работодовци да ги ослободат од работни обврски бремените жени, лицата постари од 60 години, како и лицата со хронична астма, прележан инфаркт ...

Итни мерки против загадувањето во Скопје – Бесплатен јавен превоз, поскап паркинг и запирање на градежните работи

Р.С.Европа - 27.01.2020

Бесплатен јавен превоз и во приватните и во државните автобус, запирање на градежните работи и поскапен паркинг се меѓу редицата итни мерки од надлежност на Градот Скопје кои стапуваат во сила од вечерва од 18 часот.Мерките се поради тоа што ...

Вонредни мерки против загадувањето во Скопје и во Тетово

Сител - 27.01.2020

Само во Скопје и Тетово стапија на сила мерките против енормно загадување.Надминат е прагот на алармирање во претходнит два дена во населбите Лисиче , Карпош и општина Тетово. Од Владата им порачуваат на работодавците да ги ослободат од работа ...

Град Скопје објави итни мерки и препораки поради загадувањето

Макфакс - 27.01.2020

Бесплатен јавен превоз, запирање на градежните работи и поскапен паркинг се дел од итните мерки од надлежност на Градот Скопје кои се воведени поради загадувањето на воздухот и ќе стапат на сила денеска од 18 часот.

Да се користи јавен превоз и помалку изложеност на отворено – Препораки за велешани поради зголемено загадување

Радио МОФ - 27.01.2020

Откако три дена по ред се забележуваат зголемени концентрации на ПМ 10 честичките во воздухот во Велес, градските власти излегоа со препораки до граѓаните. Мерните станици покажале зголемено загадување на 24, 25 и 26 јануари со што е надминат Прагот ...

Активирани мерките за загадувањето во Скопје и Тетово

Канал5 - 27.01.2020

Стапуваат на сила мерките за загадувањето во Скопје и Тетово, по двата последователни дена во кои се надмина вредноста од 175 микрограми на метар кубен, што воедно е и прагот на алармирање. Кои се причините, останува непознато.

Вонредни мерки поради загадувањето: Во Скопје паркирањето двојно поскапо, градските автобуси ќе возат бесплатно

Мета - 27.01.2020

Од 18 часот денеска превозот во Скопје во автобусите на ЈСП и на приватните превозници ќе биде бесплатен за сите граѓани, а паркирањето на паркинзите со кои управува ЈП Градски паркинг ќе поскапи двојно.

Општина Велес со препораки до граѓаните поради надминување на прагот на загадување

Канал5 - 27.01.2020

Да се користи јавен превоз, граѓаните да избегнуваат долготрајна изложеност на отворено, повеќе лица да се возат во едно возило, се дел од препораките против загадувањето на Општина Велес.

Меѓусебни обвинувања на власта и опозицијата кој колку направил или не направил за намалување на загадувањето

ТВ21 - 27.01.2020

Со меѓусебни обвинувања кој колку направил или не направил, кој искрено работи, а кој само настапува со декларативни заложби почна денешната собраниска расправа по Информацијата за енормното загадување на амбиентниот воздух во Република Македонија, ...

Влада го вклучи алармот за загадувањето во Скопје и Тетово

Кумановски м. - 27.01.2020

Според податоците од Државниот автоматски мониторинг систем за квалитет на амбиенталниот воздух и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи, како што информираат од Владата, прагот на алармирање за PM10 (надминување на ...

Црвен аларм во Скопје и Тетово, се чека Владата да активира вонредни мерки против загадувањето

360 степени - 27.01.2020

Министерството за животна средина ја информира Владата дека пиковите на аерозагадувањето во Скопје и Тетово го надминуваат дозволениот праг и дека се исполнети условите за активирање на мерките за заштита од аерозагадувањето.

Деспотовски до Макрадули: Ако државата има план за чист воздух зошто аерозагадувањето во Кичево е зголемено до 50%?

Курир - 27.01.2020

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Благоја Деспотовски зборуваше за воздухот во државата и врз основа на тоа што го кажа заменик министерот за екологија и животна средина, Јани Макрадули дека државата има план за чист воздух и дека ваков план имаат многу ...

Манојлоски: Додека народот од ден во ден се повеќе се труе, СДСМ и блиските нивни соработници заработуваат од горењето ...

Курир - 27.01.2020

На денешната седница на Собранието на Република Македонија, пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Горан Манојлоски изрази револт и незадоволство од работата на сегашната власт и актуелниот заменик министер за животна средина, Јани Макрадули.

Иванов до Макрадули: Да се извините на граѓаните затоа што ветувавте чист воздух, а денес дишеме позагаден

Курир - 27.01.2020

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Иван Иванов на собраниската седница посочи дека СДСМ треба под итно да се извини на граѓаните на Република Македонија, бидејќи ветуваа пред изборите кога ќе дојдат на власт нема да дишеме загаден воздух, но еве ...

Ласовска до Макрадули: Вие ја политизиравте темата со загадувањето

Курир - 27.01.2020

На денешната седница во собранието на Република Македонија пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Благица Ласовска упати критика до заменик министерот за животна средина Јани Макрадули дека тој бил меѓу првите кои ја политизирале темата со ...

Данев: Сè што ветија ништо не исполнија, владата на СДСМ во предизборието пак ќе се возат во автобус Мерцедес “Ќе”

Курир - 27.01.2020

На денешната 130-та седница во Собранието на Република Македонија пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев жестоко ја нападна владата на СДСМ, дека сè што ветувала додека била во опозиција, ништо не исполнила сега кога е на власт.

Советничката од Левица во Град Скопје за препораките за загадување: Шилегов ни ја потценува интелигенцијата

Фактор - 27.01.2020

Еко активистите реагираат на препораките за загадувањето кои ги дава Градот Скопје. Драгана Велковска, а ктивистка за заштита на животни и животна средина и членка на Советот на Град Скопје, во допис до медиумите вели дека Гр ад Скопје и Петре ...

Реакција: Лажна борба на власта со загадувањето!

Курир - 27.01.2020

ЛАЖНА БОРБА НА ВЛАСТА СО ЗАГАДУВАЊЕТО „Скопје најзагаден град во светот!“ Така осамна вчерашниот ден. Но и Штип држи ниво. Од најчиста општина во Македонија, почна да се доближува до главниот град на државата.

Активистката Велковска до Шилегов: Не ги потценувајте скопјани, ПМ 10 честиците не доаѓаат од сообраќајот!

+инфо - 27.01.2020

Сите ќе продолжиме да бидеме жртви сѐ додека на функции не донесеме луѓе кои навистина веруваат во нормално општество и кои сакаат и знаат да донесат промени за добро на сите. А сѐ додека на власт имаме функционери од „Али експрес“, таков воздух и ...

Меѓусебни обвинувања на власта и опозицијата кој колку направил или не направил за намалување на загадувањето

А1 On - 27.01.2020

Со меѓусебни обвинувања кој колку направил или не направил, кој искрено работи, а кој само настапува со декларативни заложби почна денешната собраниска расправа по Информацијата за енормното загадување на амбиентниот воздух во Република Македонија, ...

Меѓусебни обвинувања на власта и опозицијата кој колку направил или не направил за намалување на загадувањето

Канал5 - 27.01.2020

Во Република Македонија е загадено, но има драстичен пад на намалувањето на загадувањето. Со меѓусебни обвинувања кој колку направил или не направил, кој искрено работи, а кој само настапува со декларативни заложби почна денешната собраниска ...

Макрадули: Во Северна Македонија е загадено

Фокус - 27.01.2020

Заменик-министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули истакна дека Владата првпат во изминатите години има план за справување со загадувањето. Во тој план, додаде Макрадули, има мерки кои се спроведуваат првпат во земјава, како ...

Макрадули: Во Македонија е загадено, но има драстичен пад на намалувањето на загадувањето

Република - 27.01.2020

Заменик минитерот за животна средина, Јани Макрадули истакна дека бројките покажуваат намалување на загадување и најмал број загадени денови, на што реагираат пратениците од опозицијата со забелешка дека не може да им верува или не на бројките од ...

Собраниската расправа за загадувањето започна со меѓусебни обвинувања

Слободен Печат - 27.01.2020

Заменик-министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули истакна дека Владата првпат во изминатите години има план за справување со загадувањето. Со меѓусебни обвинувања кој колку направил или не направил, кој искрено работи, а кој ...

Меѓусебни обвинувања на власта и опозицијата кој колку направил или не направил за намалување на загадувањето

Опсервер - 27.01.2020

– Со меѓусебни обвинувања кој колку направил или не направил, кој искрено работи, а кој само настапува со декларативни заложби почна денешната собраниска расправа по Информацијата за енормното загадување на амбиентниот воздух во Република ...

Данев: СДСМ за три години не направи ништо за загадувањето

Република - 27.01.2020

Пратеникот Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ истакна дека Владата на СДСМ во трите години мандат не направила ништо на полето на борбата против загадувањето, иако, како што рече кога биле во опозиција најавувале многу мерки, како што се проширување на ...

Владата со мерки за загадувањето - да се преполови користењето на службените возила

Фактор - 27.01.2020

Владата соопшшти дека с тапуваат на сила препораките и мерките во случај на надминат праг на алармирање за PM10 честички. „Според податоците од Државниот автоматски мониторинг систем за квалитет на амбиенталниот воздух и добиената временска прогноза ...

Стапуваат на сила препораките и мерките во случај на надминат праг на алармирање за PM10 честички

24Инфо - 27.01.2020

Според податоците од Државниот автоматски мониторинг систем за квалитет на амбиенталниот воздух и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи, Ве информираме дека прагот на алармирање за PM10 (надминување на вредноста од 175 ...

Власта контра опозиција: Кој колку (не)направил за намалување на загадувањето

Нова ТВ - 27.01.2020

Со меѓусебни обвинувања кој колку направил или не направил, кој искрено работи, а кој само настапува со декларативни заложби, почна денешната собраниска расправа по Информацијата за енормното загадување на воздухот поднесена од пратениците на ...

Стапуваат на сила препораките и мерките во случај на надминат праг на алармирање за PM10 честички

А1 On - 27.01.2020

Според податоците од Државниот автоматски мониторинг систем за квалитет на амбиенталниот воздух и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи, како што стои во соопштението од Владата, прагот на алармирање за PM10 ...

Во Скопје и Тетово се активираат препораките и мерките во случај на надминат праг на ПM10 честички

МКД - 27.01.2020

Откако во два последователни дена е надминат прагот на алармирање за ПM10 честичките, во Скопје и во Тетово стапуваат во сила препораките и мерките за заштита од загадувањето. Според заклучокот од Владата, Министерството за животна средина и ...

Стапуваат на сила препораките и мерките во случај на надминат праг на алармирање за PM10 честички

Опсервер - 27.01.2020

– Според податоците од Државниот автоматски мониторинг систем за квалитет на амбиенталниот воздух и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи, како што стои во соопштението од Владата, прагот на алармирање за PM10 ...

Стапуваат на сила препораките и мерките во случај на надминат праг на алармирање за PM10 честички

Frontline - 27.01.2020

Според податоците од Државниот автоматски мониторинг систем за квалитет на амбиенталниот воздух и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи, Ве информираме дека прагот на алармирање за PM10 (надминување на вредноста од 175 ...

Во Скопје и Тетово надминат прагот на загадување, стапуваат на сила препораките на Владата

Макфакс - 27.01.2020

Според податоците од Државниот автоматски мониторинг систем за квалитет на амбиенталниот воздух и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи, Владата информира дека прагот на алармирање за PM10 честички односно надминување ...

Во сила препораките и мерките во случај на надминат праг за PM10 честички

Фокус - 27.01.2020

Според податоците од Државниот автоматски мониторинг систем за квалитет на амбиенталниот воздух и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи, како што стои во соопштението од Владата, прагот на алармирање за PM10 ...

Загадувањето го вклучи црвениот аларм во Скопје и Тетово

Press24 - 27.01.2020

Според податоците од Државниот автоматски мониторинг систем за квалитет на амбиенталниот воздух и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи, како што стои во соопштението од Владата, прагот на алармирање за PM10 ...

Активирани мерките против алармантното аерозагадување во Скопје и во Тетово

360 степени - 27.01.2020

За градот Скопје и за Тетово стапуваат на сила владините препораки и мерки за аерозагадувањето. Причина за тоа е фактот дека според податоците од Државниот автоматски мониторинг систем за квалитет на амбиенталниот воздух и добиената временска ...

Стапуваат на сила препораките и мерките во случај на надминат праг на алармирање за ПМ10 честички

Република - 27.01.2020

Според податоците од Државниот автоматски мониторинг систем за квалитет на амбиенталниот воздух и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи, како што стои во соопштението од Владата, прагот на алармирање за ПМ10 ...

Стапуваат на сила мерките за загадувањето, бремените жени и возрасни лица да се ослободат од работа

MakPress - 27.01.2020

Според податоците од Државниот автоматски мониторинг систем за квалитет на амбиенталниот воздух и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи, како што стои во соопштението од Владата, прагот на алармирање за PM10 ...

Стапуваат на сила препораките и мерките за загадување во Скопје и Тетово

Слободен Печат - 27.01.2020

Видете ги сите мерки и препораки во случајот на надминат праг на алармирање за PM10 честички. Според податоците од Државниот автоматски мониторинг систем за квалитет на амбиенталниот воздух и добиената временска прогноза од Управата за ...

Стапуваат во сила препораките и мерките за екстремна загаденост

Р.С.Европа - 27.01.2020

Според податоците од Државниот автоматски мониторинг систем за квалитет на амбиенталниот воздух и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи, како што стои во соопштението од Владата, прагот на алармирање за PM10 во текот ...

Стапуваат на сила препораките и мерките во случај на надминат праг на алармирање за PM10 честички

Сител - 27.01.2020

Според податоците од Државниот автоматски мониторинг систем за квалитет на амбиенталниот воздух и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи, како што стои во соопштението од Владата, прагот на алармирање за PM10 ...

Во Скопје и Тетово надминат прагот на загадување, стапуваат на сила препораките на Владата

Точка - 27.01.2020

Според податоците од Државниот автоматски мониторинг-систем за квалитет на амбиенталниот воздух и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи, Владата информира дека прагот на алармирање за PM10-честички, односно надминување ...