TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Натоизација на Европа“

Deutsche Welle - 30.06.2022

НАТО ѝ покажува заби на Русија. Алијансата реагира на руската војна во Украина со настојување за значително зголемување на својата борбена моќ. Како што се наведува од Мадрид - Путин сега добива „повеќе НАТО“.

НАТО е во своја кожа: Влегуваме во Студена војна

Оff.net

Челниците на НАТО дискутираат за јужното соседство

Нетпрес

НАТО СЕ СПРЕМАШЕ ЗА ВОЈНАТА УШТЕ ОД 2014 ГОДИНА Столтенберг призна дека Алијансата знаела за воениот конфликт

+инфо

Нов модел на силите на НАТО, стационирање на 300.000 трупи за брза интервенција

Frontline

Лидерите на НАТО пристигнуваат во конференцискиот центар во Мадрид на третиот и последен ден од годишниот состанок

Телма

Резников: На Украина и треба повеќе оружје за да ја запре руската агресија

CivilMedia

Фактор Канал5 Нетпрес Независен Р.С.Европа МКД Глас на Америка Независен

НАТО усвои нов Стратегиски концепт, Русија од партнер стана директна закана

360 степени - 29.06.2022

Стратегискиот концепт на НАТО е документ кој се ажурира секоја деценија и е втор најважен документ на Алијансата. Претходниот Стратегиски концепт на НАТО беше усвоен во 2010 година, а во тој документ Русија беше оценета како партнер Шефовите на ...

НАТО со нов клучен документ, целосно го менува односот кон Русија

Канал5

НАТО има нов клучен документ: Целосно се менува односот кон Русија

Точка

Бајден – Американското воено присуство во Европа ќе станува сè поголемо

Р.С.Европа

Санчез до Путин: Нема да победите

Макфакс

Столтенберг: Русија е директна закана за безбедноста на членките на НАТО

Бриф

Столтенберг од Мадрид: Ќе бидат преземени клучни одлуки за трансформирање на Алијансата и заштита на нејзините граѓани

CivilMedia

Курир Опсервер Кајгана Frontline Фокус 360 степени Република А1 On

Бајден најави промена и зајакнување на американските сили во Европа

А1 On - 29.06.2022

Американскиот претседател Џо Бајден денеска во Мадрид изјави дека Соединетите Американски Држави ќе го променат и зајакнат составот на своите сили во Европа во согласност со заканите што доаѓаат од Русија и нагласи дека НАТО е потребен повеќе од ...

Бајден најави промена и зајакнување на американските сили во Европа

Канал5

САД ЌЕ ГИ ЗАЈАКНАТ СВОИТЕ СИЛИ ВО ЕВРОПА Бајден најави разорувачи, бригади, ескадрили, ротирачки единици…

+инфо

Бајден: Путин го наруши мирот во Европа, САД и сојузниците ги зајакнуваат своите сили

Н.Македонија

Бајден од Мадрид: САД го зајакнува военото присуство во Европа за НАТО да може да одговори на заканите

360 степени

Бајден најави промена и зајакнување на американските сили во Европа

Слободен Печат

Бајден најави промена и зајакнување на американските сили во Европа

24Инфо

Курир Независен Нетпрес Во Центар MakPress

НАТО: Зајакнувањето на силите во Источна Европа клучен приоритет на самитот во Мадрид

Слободен Печат - 29.06.2022

Лидерите на НАТО денеска изјавија дека зајакнувањето на силите на Алијансата во Источна Европа како заштита од Русија претставува клучен приоритет на самитот во Мадрид. Пристигнувајќи на разговорите во конгресниот центар во Мадрид, британскиот ...

НАТО: Зајакнувањето на силите во Источна Европа клучен приоритет на самитот во Мадрид

Курир

НАТО: Зајакнувањето на силите во Источна Европа клучен приоритет на самитот во Мадрид

Република

НАТО: Зајакнувањето на силите во Источна Европа клучен приоритет на самитот во Мадрид

Frontline

НАТО: Зајакнувањето на силите во Источна Европа клучен приоритет на самитот во Мадрид

Канал5

Зајакнувањето на силите во Источна Европа клучен приоритет на самитот од НАТО во Мадрид

24Инфо

НАТО: Зајакнувањето на силите во Источна Европа клучен приоритет на самитот во Мадрид

ТВ21

4NEWS А1 On Нетпрес Во Центар MakPress 365