TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шекеринска на граѓанска трибина: Како никогаш досега ги покачуваме платите во здравството, од 23 до 40%, во ...

Centar - 11.11.2019

Пред граѓаните ветивме дека ќе ги намалуваме трошоците, а дека платите ќе ги зголемуваме и тоа денес го правиме, истакна заменик претседателката Радмила Шекеринска на трибина во Свети Николе.

За лекарите-специјалисти 12.000 денари повисока плата, за здравствената администрација „0“ денари

Алсат-М - 11.11.2019

Од февруари лекарите-специјалисти ќе добијат повисоки плати за 25%, односно 10 до 12 илјади повеќе. Платите на медицинските сестри и лаборантите ќе се зголемат за 10% додека општите лекари во државните болници ќе добијат 15% повисока плата.

Предизборно покачени платите во здравството, специјалистите добиваат за четвртина повисока плата

24 Вести - 11.11.2019

Лекарите се испазарија со власта. Предизборно Владата одлучи да им ги накачи платите. Од фебрурари 25% повеќе на контото ќе добијат специјалистите, 15 отсто ќе добијат општите доктори, 10 проценти медицинскиите сестри, а пет проценти здравствените ...

За специјалистите 25%, за медицинските сестри 10% повисоки плати од февруари

Канал5 - 11.11.2019

25% повисоки плати добиваат лекарите-специјалисти од февруари. Примањата, за 15% се зголемени и за општите лекари, 10% за медицинските сестри и 5 за здравствените соработници. Ова го договорија Министерството за здравство и здравствени синдикати.

Синдикатот и Владата договорија повисоки плати за здравствените работници

Сител - 11.11.2019

Февруарската плата за лекарите специјалисти во државата ќе биде поголема за 10 до 12.000 денари. Двата здравствени синдикати се испазарија со Владата и Министерството за здравство за зголемување на платите на медицинарите.

Филипче: зголемување на платите на специјалистите и медицинските сестри

Р.С.Европа - 11.11.2019

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека од февруари 2020 година платите на лекарите-специјалисти ќе се зголемат за 25 проценти, додека на медицинските сестри платите ќе им бидат зголемени за 10 отсто, посочувајќи дека заедно со ...

Филипче: Платите за лекарите-специјалисти се зголемуваат за 25 проценти, за медицинските сестри за 10 проценти

Сител - 11.11.2019

Од февруари 2020 години платите на лекарите-специјалисти се зголемуваат за 25 проценти, а на медицинските сестри за 10 проценти, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче. Тој рече дека заедно со сите други зголемувања од 2018 година ...

Филипче: Историски договор за рекордно зголемување на платите на здравствените работници и соработници

Press24 - 11.11.2019

Постигнавме историски договор за досега рекордно зголемување на платите на здравствените работници и соработници, почнувајќи од февруари 2020 год. Платите на лекарите специјалисти се зголемуваат за 25%, а на медицинските сестри за 10%.

Филипче: Растат платите на лекарите специјалисти и медицинските сестри

Press24 - 11.11.2019

Платите на лекарите специјалисти се зголемуваат за 25%, а на медицинските сестри за 10%. Ова денеска го вели министерот за здравство, Венко Филипче. - Кумулативно, заедно со сите други зголемувања од 2018-та наваму, основната плата на лекарот ...

Заев: Грижата за пациентите и мотивацијата на медицинскиот персонал на прво место!

Локално - 11.11.2019

Постигнато е рекордно зголемување на платите на здравствените работници и соработници, од февруари 2020 година. – напиша премиерот Зоран заев на својот ФБ профил. Со сите други зголемувања од 2018 година, па наваму, основната плата на лекарот ...

Предизборно Владата одлучи да им ги зголеми платите на лекарите

Алфа - 11.11.2019

По најавата за избори, неколкуте средби помеѓу синдикатите и здравствените власти веднаш вродија со плод, па за раст на платите се постигна конечен договор. Од февруари 2020 платите на лекарите-специјалисти ќе рипнат за 25 проценти, а на ...

Лекарите специјалисти во државата од февруари добиваат повисоки плати од 25 проценти

Сител - 11.11.2019

Февруарската плата во 2020 година за сите лекари специјалисти ќе биде поголема за 10 до 12.000 денари повисока. Двата здравствени синдикати издејствуваа зголемување на платите на здравствените работници.

Здравство, постигнат договор за зголемување на платите

Алсат-М - 11.11.2019

Алсат дознава дека Синдикатот на здравствените работници постигнал договор со Министерството за здравство, за зголемување на платите. Според договорот, специјализираните лекари ќе имаат зголемување од 25 проценти, професорите 20 проценти, општите ...

Зголемени плати од 5 до 25% во здравството од февруари 2020-та година

Gostivarpress.mk - 11.11.2019

Синдикатите и Министерството за здравство постигнаа договор за покачување на платите. Месечните примања на лекарите-специјалисти ќе се зголемат за 25%, на општите лекари за 15%, на медицинските сестри за 10%, додека на здравствените соработници 5 ...

Од февруари се покачуваат платите и во здравството, за специјалистите плус 25 насто

360 степени - 11.11.2019

Двата здравствени синдикати, Самостојниот Синдикат за здравство, фармација и социјална заштита и Синдикатот на Универзитетските клиники постигнаа договор со Владата и ресорниот министер Венко Филипче за зголемување на платите на здравствените ...

Административно техничкиот персонал во Здравство излегува на штрајк

Курир - 11.11.2019

На 27 овој месец, административно техничкиот кадар во здравството излегува на штрајк. Тие се незадоволни затоа што се изоставени од покачувањето кое го најави министерот Венко Филипче. Под административно технички персонал спаѓаат хигиеничарки, ...

Административно-техничкиот персонал во Здравство бара покачување на платите

Курир - 11.11.2019

Независниот синдикат на административно – техничкиот перонал во Здравството денес испрати Барање за покачување на платите. Бидејќи како што се вели во барањето во новите покачувања кои се најавени од министерот Венко Филипче, тие биле ...

Лекарите-специјалисти ќе добијат 25 отсто повисоки плати

Expres - 11.11.2019

Платите на лекарите-специјалисти ќе се зголемат за 25 проценти почнувајќи од февруари, а на медицинските сестри за 10 проценти, најави денеска министерот за здравство Венко Филипче. Според министерот, со сите други зголемувања од 2018 година досега ...

Детектор: Граѓаните сметаат дека докторите треба да бидат приоритет за зголемување на платите

Press24 - 10.11.2019

Докторите и медицинскиот персонал треба да бидат приоритет кога станува збор за зголемување на платите во јавниот сектор, односно во оние институции кои се финансираат со парите на граѓаните.

Детектор: Само една петина од граѓаните добиле зголемување на платата во последната година

Press24 - 10.11.2019

Само еден на петмина граѓани добил зголемување на личниот доход во последната година, покажува најновата анкета на Детектор изработена од Институтот за политички истражувања Скопје. Според неа.

Анкета: Докторите и медицинскиот персонал, приоритет за зголемување на платите

Локално - 10.11.2019

Кога станува збор за зголемување на платите во јавниот сектор, граѓаните сметаат дека приоритет треба да бидат докторите и медицинскиот персонал. Според анкетата на Детектор, околу 39 проценти од анкетираните рекле дека здравството треба да биде ...

Граѓаните сметаат дека докторите и медицинскиот персонал се приоритет за зголемување на платите

iPortal - 10.11.2019

Кога станува збор за зголемување на платите во јавниот сектор, граѓаните сметаат дека приоритет треба да бидат докторите и медицинскиот персонал, покажува последната анкета на Детектор направена од Институтот за политички истражувања Скопје Според ...

Од февруари ќе растат платите во здравството, за специјалистите плус 25 насто

Република - 11.11.2019

Самостојниот Синдикат за здравство, фармација и социјална заштита и Синдикатот на Универзитетските клиники постигнаа договор со Владата и ресорниот министер Венко Филипче за зголемување на платите на здравствените работници.

За 25% се зголемуваат платите на лекарите специјалисти

Факултети - 11.11.2019

Платите на лекарите специјалисти се зголемуваат за 25%, а на медицинските сестри за 10%. Зголемувањето ќе биде од февруари. - Постигнавме историски договор за досега рекордно зголемување на платите на здравствените работници и соработници, ...

(Видео) Постигнат е договор за зголемување на платите на здравствените работнии

Макфакс - 11.11.2019

Постигнат е договор за зголемување на платите на здравствените работници и соработници, почнувајќи од февруари, идната година. Платите на лекарите специјалисти се зголемуваат за 25 проценти, а на медицинските сестри за 10 проценти.

Филипче: Историски договор за рекордно покачување на платите на здравствените работници

iPortal - 11.11.2019

„Постигнавме историски договор за досега рекордно зголемување на платите на здравствените работници и соработници, почнувајќи од февруари 2020 год. Платите на лекарите специјалисти се зголемуваат за 25%, а на медицинските сестри за 10%.

Филипче: Од февруари здравствените работници и соработници ќе добијат ново историско покачување

Локално - 11.11.2019

„Постигнавме историски договор за досега рекордно зголемување на платите на здравствените работници и соработници, почнувајќи од февруари 2020 год. Платите на лекарите специјалисти се зголемуваат за 25%, а на медицинските сестри за 10%.

Филипче: Од февруари платите за лекарите-специјалисти се зголемуваат за 25 отсто

+инфо - 11.11.2019

Тој рече дека заедно со сите други зголемувања од 2018 година досега основната плата на лекарот специјалист е зголемена за 40 проценти, а на медицинските сестри меѓу 35 и 38 проценти. Од февруари 2020 години платите на лекарите-специјалисти се ...

Филипче: Платите за лекарите-специјалисти се зголемуваат за 25 проценти, за медицинските сестри за 10 проценти

ММС - 11.11.2019

Од февруари 2020 години платите на лекарите-специјалисти се зголемуваат за 25 проценти, а на медицинските сестри за 10 проценти, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче. Тој рече дека заедно со сите други зголемувања од 2018 година ...

Платите на специјалистите се зголемуваат за 25 проценти, за медицинските сестри за 10 проценти

Нова ТВ - 11.11.2019

Од февруари 2020 години платите на лекарите-специјалисти се зголемуваат за 25 проценти, а на медицинските сестри за 10 проценти, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче. Тој рече дека заедно со сите други зголемувања од 2018 година ...

Филипче: Платите за лекарите-специјалисти се зголемуваат за 25 проценти, за медицинските сестри за 10 проценти

Вечер Прес - 11.11.2019

Од февруари 2020 години платите на лекарите-специјалисти се зголемуваат за 25 проценти, а на медицинските сестри за 10 проценти, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче. Тој рече дека заедно со сите други зголемувања од 2018 година ...

Филипче: Платите за лекарите-специјалисти се зголемуваат за 25 проценти, за медицинските сестри за 10 проценти

Слободен Печат - 11.11.2019

Од 2018 година основната плата на лекарот специјалист е зголемена за 40 проценти, а на медицинските сестри меѓу 35 и 38 проценти. Од февруари догодина платите на лекарите-специјалисти се зголемуваат за 25 проценти, а на медицинските сестри за 10 ...

Филипче: Платите за лекарите-специјалисти се зголемуваат за 25 проценти, за медицинските сестри за 10 проценти

Фокус - 11.11.2019

Од февруари 2020 години платите на лекарите-специјалисти се зголемуваат за 25 проценти, а на медицинските сестри за 10 проценти, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче. Тој рече дека заедно со сите други зголемувања од 2018 година ...

Филипче: Платите за лекарите-специјалисти се зголемуваат за 25 проценти, за медицинските сестри за 10 проценти

24Инфо - 11.11.2019

Од февруари 2020 години платите на лекарите-специјалисти се зголемуваат за 25 проценти, а на медицинските сестри за 10 проценти, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче. Тој рече дека заедно со сите други зголемувања од 2018 година ...

Филипче: Платите за лекарите-специјалисти се зголемуваат за 25 проценти, за медицинските сестри за 10 проценти

24 Вести - 11.11.2019

Од февруари 2020 години платите на лекарите-специјалисти се зголемуваат за 25 проценти, а на медицинските сестри за 10 проценти, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче. Тој рече дека заедно со сите други зголемувања од 2018 година ...

Филипче: Платите за лекарите специјалисти се зголемуваат за 25 проценти, за медицинските сестри за 10 проценти

Либертас - 11.11.2019

– Од февруари 2020 годинa платите на лекарите специјалисти се зголемуваат за 25 проценти, а на медицинските сестри за 10 проценти, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче. Тој рече дека заедно со сите други зголемувања од 2018 година ...

Филипче: Платите за лекарите-специјалисти се зголемуваат за 25 проценти, за медицинските сестри за 10 проценти

CivilMedia - 11.11.2019

Од февруари 2020 години платите на лекарите-специјалисти се зголемуваат за 25 проценти, а на медицинските сестри за 10 проценти, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче. Тој рече дека заедно со сите други зголемувања од 2018 година ...

Филипче: Платите за лекарите-специјалисти се зголемуваат за 25 проценти, за медицинските сестри за 10 проценти

Телма - 11.11.2019

Тој рече дека заедно со сите други зголемувања од 2018 година досега основната плата на лекарот специјалист е зголемена за 40 проценти, а на медицинските сестри меѓу 35 и 38 проценти. – Заедно со зголемувањата на дежурствата, коишто од 2018 година, ...

Министерот Филипче: Рекордно зголемување на платите на здравствените работници и соработници

Centar - 11.11.2019

„Постигнавме историски договор за досега рекордно зголемување на платите на здравствените работници и соработници, почнувајќи од февруари 2020 год. Платите на лекарите специјалисти се зголемуваат за 25%, а на медицинските сестри за 10%.

Филипче: Платите за лекарите-специјалисти се зголемуваат за 25 проценти, за медицинските сестри за 10 проценти

Независен - 11.11.2019

Од февруари 2020 години платите на лекарите -специјалисти се зголемуваат за 25 проценти, а на медицинските сестри за 10 проценти, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче. Тој рече дека заедно со сите други зголемувања од 2018 година ...

Филипче: Платите за лекарите-специјалисти се зголемуваат за 25 проценти, за медицинските сестри за 10 проценти

Бриф - 11.11.2019

Од февруари 2020 години платите на лекарите-специјалисти се зголемуваат за 25 проценти, а на медицинските сестри за 10 проценти, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче. Тој рече дека заедно со сите други зголемувања од 2018 година ...

Зголемување на платите во здравството

Тера - 11.11.2019

Од февруари 2020 години платите на лекарите-специјалисти се зголемуваат за 25 проценти, а на медицинските сестри за 10 проценти, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче. Тој рече дека заедно со сите други зголемувања од 2018 година ...

Филипче: Од февруари платите за лекарите-специјалисти се зголемуваат за 25 отсто

Нетпрес - 11.11.2019

Од февруари 2020 години платите на лекарите-специјалисти се зголемуваат за 25 проценти, а на медицинските сестри за 10 проценти, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче. Тој рече дека заедно со сите други зголемувања од 2018 година ...

Филипче: Рекордно зголемување на платите на здраствените работници и соработници

24Инфо - 11.11.2019

„Постигнавме историски договор за досега рекордно зголемување на платите на здравствените работници и соработници, почнувајќи од февруари 2020 год. Платите на лекарите специјалисти се зголемуваат за 25%, а на медицинските сестри за 10%.

Ќе се зголемат платите на здравствените работници

Н.Македонија - 11.11.2019

Постигнат е договор за зголемување на платите на здравствените работници и соработници, почнувајќи од февруари в година. Платите на лекарите специјалисти се зголемуваат 25 проценти, а на медицинските сестри 10 проценти.

(ВИДЕО) Филипче: Постигнавме договор за зголемување на платите на здравствените работници и соработници

А1 On - 11.11.2019

Од февруари 2020 години платите на лекарите-специјалисти се зголемуваат за 25 проценти, а на медицинските сестри за 10 проценти, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче. Тој рече дека заедно со сите други зголемувања од 2018 година ...

Лекарите специјалисти добиваат зголемување од 25 проценти, медицинските сестри 10 проценти

МКД - 11.11.2019

Од февруари 2020 години платите на лекарите-специјалисти се зголемуваат за 25 проценти, а на медицинските сестри за 10 проценти, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче по средбата со претседателите на гранковите синдикати, Љубиша ...

Синдикатот и Владата договорија повисоки плати за здравствените работници

4NEWS - 11.11.2019

Февруарската плата за лекарите специјалисти во државата ќе биде поголема за 10 до 12.000 денари. Двата здравствени синдикати се испазарија со Владата и Министерството за здравство за зголемување на платите на медицинарите.

Уште еден „историски договор“: Рекордно зголемување на платите на здравствените работници, и до 25%

365 - 11.11.2019

„Постигнавме историски договор за досега рекордно зголемување на платите на здравствените работници и соработници, почнувајќи од февруари 2020 год. Платите на лекарите специјалисти се зголемуваат за 25%, а на медицинските сестри за 10%.

Филипче: Платите за лекарите-специјалисти се зголемуваат за 25 проценти

MakPress - 11.11.2019

Од февруари 2020 години платите на лекарите-специјалисти се зголемуваат за 25 проценти, а на медицинските сестри за 10 проценти, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче. Тој рече дека заедно со сите други зголемувања од 2018 година ...